ZEA wyda na transformację energetyczną 163 mld dol.

ZEA wyda na transformację energetyczną 163 mld dol.
Fot. 8minutenergy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały realizację nowej strategii energetycznej, w ramach której w ciągu najbliższych trzydziestu lat chcą zainwestować w generację z czystych źródeł energii 163 mld dol.

Premier ZEA i jednocześnie emir Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, przedstawił założenia nowej strategii energetycznej arabskiego emiratu. Zgodnie z nią, udział czystej energii w miksie energetycznym ZEA – nie tylko OZE, ale także atomu – ma wzrosnąć do 50 proc. do roku 2050. 

W połowie XXI wieku miks wytwarzania Zjednoczonych Emiratorów Arabskich ma się składać w 44 proc. z OZE, w 38 proc. z gazu, w 12 proc. z „czystego węgla”, a także w 6 proc. z atomu.

REKLAMA

Sam Dubaj w roku 2020 ma pokrywać ze źródeł odnawialnych 7 proc. swojego miksu energetycznego, później udział ten ma wzrosnąć do 25 proc. w roku 2030, a następnie do 75 proc. w roku 2050.

Nasz nowy plan równoważy podaż i popyt, i bierze pod uwagę nasze międzynarodowe zobowiązania środowiskowe. (…) Zapewnienie zrównoważonych źródeł energii zapewni zrównoważony wzrost gospodarczy naszego kraju. Przygotowanie pierwszej strategii energetycznej kraju, bazującej na równowadze popytu i podaży, to znaczące osiągnięcie naszego rządu. Ten, kto nie myśli o energii, nie myśli o przyszłości – powiedział szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum prezentując założenia nowej strategii energetycznej ZEA.

REKLAMA

W ciągu trzydziestu lat ZEA ma również zredukować emisję CO2 o 70 proc. W tym czasie planowane jest ponadto ograniczenie zużycia energii w sektorze gospodarstw domowych o 40 proc. Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich policzył, że realizacja nowej strategii powinna przełożyć się na oszczędności rzędu 191 mld dolarów do roku 2050.

Najważniejszym elementem miksu wytwarzania ZEA mają być elektrownie słoneczne. W ubiegłym miesiąc w Dubaju podpisano kontrakt dotyczący budowy III etapu ogromnego kompleksu solarnego o nazwie Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park. W tym etapie powstać mają instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 800 MW. To więcej niż liczy obecnie największa na świecie farma fotowoltaiczna.

Cena, po której będzie sprzedawana energia z elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w III etapie projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park, należy do najniższych na świecie i wynosi zaledwie 29,9 USD/MWh.

Więcej o tym projekcie w artykule: 29,9 USD/MWh w aukcji dla fotowoltaiki w Dubaju.

red. gramwzielone.pl