Zdaniem ME w III kwartale przyłączono 170 MW OZE. Dane operatorów mówią co innego

Zdaniem ME w III kwartale przyłączono 170 MW OZE. Dane operatorów mówią co innego
Fot. danishwindindustryassociation, flickr cc
REKLAMA

Podczas jednego z posiedzeń sejmowych komisji, które odbyło się pod koniec listopada, wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapewnił, że w III kwartale ubiegłego roku, a więc pierwszym po wprowadzeniu nowego systemu wsparcia w ramach znowelizowanej ustawy o OZE, potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce zwiększył się o 170 MW. Dane o ilości przyłączeń za III kwartał 2016 r., które przedstawiają operatorzy sieci, nie są jednak tak optymistyczne.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski ocenił podczas odbywającego się pod koniec listopada posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, że podczas gdy na koniec 2016 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce miał wynosić 6,9 GW, faktycznie po pierwszych trzech kwartałach 2016 r.  ten potencjał wzrósł już do 8,374 GW, z czego tylko w III kwartale zaintsalowano OZE o łącznej mocy rzędu 170 MW.

– Jeśli chodzi o obecnie zainstalowaną moc w OZE, jesteśmy w roku 2019 – ocenił wiceminister. – Doniesienia o śmierci tego sektora w Polsce (…) były zdecydowanie przedwczesne – ocenił.

Równie optymistyczne są informacje zawarte przez Ministerstwo Energii w ocenie skutków regulacji do projektu rozporządzenia na temat aukcji w 2017 r. Według tego OSR na koniec września 2016 r. potencjał OZE w Polsce wzrósł do 8381 MW, zwiększając się o 140 MW w porównaniu do końca II kwartału. Tak ma wynikać z danych Urzędu Regulacji Energetyki, na które powołało się Ministerstwo Energii.

Ten potencjał mógł być większy niż wskazane 140 MW, ponieważ przytoczone wyżej dane URE uwzględniają tylko instalacje, w przypadku których wydano koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, uwzględniane w rejestrze wytwórców energii w małej instalacji, rejestrze wytwórców biogazu rolniczego lub mikroinstalacji, ale tylko tych, w przypadku których wnioskowano o wydanie świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów).

Część nowych mocy URE uwzględnia w kolejnych kwartalnych zestawieniach z pewnym opóźnieniem, stąd w informacjach za III kwartał mogły zostać uwzględnione nowe instalacje, które podłączono do sieci wcześniej.

Na razie jednak dane o potencjale przyłączeń w III kwartale 2016 r. nie są dostępne jeszcze na stronie URE, gdzie ostatnie wprowadzone wartości dotyczą stanu na koniec czerwca ubiegłego roku.

Dane operatorów za III kwartał

Dane przesłane portalowi Gramwzielone.pl przez największych operatorów systemu dystrybucyjnego i operatora systemu przesyłowego za III kwartał 2016 r.  różnią się jednak znacznie od informacji przekazanych przez wiceministra Piotrowskiego.

PGE Dystrybucja w III kwartale 2016 r. przyłączyła do swoich sieci w sumie 1068 instalacji OZE o łącznej mocy 22,02 MW. W tych wartościach zawiera się 1055 mikroinstalacji o łącznej mocy 6,44 MW.

Energa Operator w III kwartale 2016 r. przyłączyła natomiast w sumie 559 źródeł OZE o łącznej mocy 9,97 MW, z czego 522 stanowiły mikroinstalacje o łącznej mocy 3,318 MW.

Natomiast spółka Tauron Dystrybucja w tym okresie przyłączyła do swoich sieci w sumie ok. 1,1 tys. instalacji OZE o łącznej mocy ok. 8 MW, z czego tylko dwa źródła nie były zaliczane do grupy mikroinstalacji – przyłączono biogazownię o mocy ok. 0,5 MW, a także zwiększono moc jednej z elektrowni wodnych z 0,5 MW na 0,8 MW.

Z kolei Enea Operator w III kwartale 2016 r. przyłączyła do sieci w sumie 611 źródeł OZE o łącznej mocy 4,912 MW, w tym przyłączono 609 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,137 MW.

Wyniku nie poprawi ostatni z piątki największych operatorów sieci dystrybucyjnej – spółka Innogy Stoen Operator, która w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. przyłączyła do swoich sieci 64 mikroinstalacje o mocy 0,367 MW, a także tylko dwa większe źródła o łącznej mocy 0,145 MW.

Na wzrost potencjału OZE przyłączonego do sieci w III kwartale 2016 r. nie wpłynęły także przyłączenia zrealizowane przez operatora systemu przesyłowego, czyli PSE, który w całym 2016 r. wykonał tylko jedno przyłączenie OZE. Chodzi o uruchomiony jeszcze na początku ubiegłego roku w systemie zielonych certyfikatów drugi etap farmy wiatrowej Banie o mocy 56 MW.

Sumując potencjał wszystkich instalacji OZE przyłączonych do sieci w III kwartale 2016 r. przez wymienionych pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego oraz operatora systemu przesyłowego, otrzymujemy wynik na poziomie około 45 MW. To kilkukrotnie mniejszy potencjał niż poziom 170 MW wskazany przez wiceministra Piotrowskiego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Jesteśmy w roku 2019? Przed sąd tego tumana za tą propagandę, a wcześniej pytanie ile MW ma byc w 2020?
Kiks |
Ile dostaną klechy na budowę farm pv, kiedy trzeba będzie w 2019 dopinać unijne minimum?
SPS |
Snów, bajania i kłamstw ciąg dalszy? Cóż za niespodzianka...
MojaElektrowniaPV |
Temat nadaje się do programu "ukryta prawda" na Polsacie - ten sam poziom "śledztwa".
PV_man |
Ale rząd PIS kłamie i robi z swoich wyborców w konia... Przecież w 3 i 4 kwartale 2016 praktycznie nic nie powstało żadna duża farma PV lub wiatrowa ani biogazownie! Co powstało to raptem może 2MW w małych instalacjach PV na domkach jednorodzinnych. Ten chory rząd sieje zamęt i upiększa rzeczywistośc. Ale macie za swoje Polaczki wybraliście tych idiotów!
Zorientowana |
URE podało informację. Wystarczy wejść w https://www.ure.gov.pl/uremapoze/mapa.html
Master |
To czekam na informację ile instalacji powstało w 4 kwartale
pv |
Do PV_man | 2017-01-20 08:58:51 Poprzedni idioci byli jeszcze gorsi .
kik |
To wogóle nie da się komentować-jak tacy idioci mogą rządzić !!! Najbardziej przykre że doprowadzają do bankructwa wielu uczciwych inwestorów.
solar |
Nowy tracker 8 modułów dwuosiowy 3500zł (brutto), trackerypv@gmail.com. Zapraszam.
ziko |
onegdaj, pani " Genowefa Pigwa" ( nieodżałowany Bogdan Smoleń ) robiła bombki ...
Prosument |
Prosze panstwa ,zaklady energetyczne szykanuja swoich prosumentow juz przylaczonych do sieci.Wysylaja im rachunki do placenia jakby nimi nie byli robia w konia ludzi juz u ktorych mikroinstalacje funkcjonuja ,za przeproszeniem maja w D...e nowe przepisy dotyczace prosumentow. mialo byc roczne rozliczanie a jest niestety polroczne.Kaza sobie wysylac kopie dokumentu tozsamosci co jest niestety nizgodne z prawem,zaklady energetyczne nie chca zwracac kosztow zabezpieczen mikroinstalacji co jest ich powinnoscia a to sa koszty od tysiaca zl. w gore.Rzad swoje a oni niestety swoje .Wszystko robia po to zeby odstraszyc ludzi ktorzy chca zainwestowac we wlasne zrodla energii.I to im sie jak narazie udaje
TK |
PGE podniosło również cenę energii dla Prosumentów. Mam dwa liczniki 3f i ten zwykły liczy mi po 58gr/kwh a ten co jest dwukierunkowy liczą po 62gr/kwh. To jest prawie 7% drożej. Ciekawe z czego to wynika???
dg |
jak tak dalej będzie jak jest to do roku 2019 mało zostanie z postawionych wiatraków już zaczynają likwidować farmy z powodu złej koniunktury podatki oraz ceny za energię zieloną rozkładają całą inwestycje
aart |
największym złodziejstwem jest grupa energetyczna mnie kilowat w tym miesiącu do firmy wyniósł 4 zł a w firmie mam 2 laptopy

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...