B. Obama: ograniczanie emisji nie hamuje wzrostu gospodarczego, ale mu sprzyja

B. Obama: ograniczanie emisji nie hamuje wzrostu gospodarczego, ale mu sprzyja
Barack Obama flickr cc
REKLAMA

Ustępujący prezydent USA zapewnia na łamach magazynu "Science", że zapowiadana przez nową amerykańską administrację polityka wsparcia paliw kopalnych nie zatrzyma rozwoju energetyki odnawialnej i czystych technologii w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich latach amerykański rynek odnawialnych źródeł energii, wspierany przez federalne ulgi podatkowe, rozwijał się świetnie, co potwierdzają najnowsze dane o potencjale instalacji uruchomionych w USA w 2016 r.

Według federalnej agencji US Energy Information Administration (EIA), w ubiegłym roku amerykański potencjał wytwarzania zwiększył się o 24 GW, przy czym 15 GW stanowiły przemysłowe elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Abstrahując od najbliższych wydarzeń w polityce, rosnące gospodarcze i naukowe dowody utwierdzają mnie w przekonaniu, że trend rozwoju w kierunku niskoemisyjnej gospodarki, który pojawił się podczas mojej prezydentury, będzie kontynuowany i że gospodarcze okazje dla naszego kraju, aby wykorzystać ten trend, będą tylko rosły – zapewnił prezydent Obama.

Zaznaczył przy tym, że wątpi, że koncerny energetyczne powrócą do budowania elektrowni węglowych, ponieważ koszt tych inwestycji byłby wyższy niż poleganie na energii z elektrowni gazowych.

Ocenił ponadto, że o rozwoju energetyki odnawialnej – oprócz czynników rynkowych – przesądzą strategie realizowane na poziomach stanowych.

Barack Obama zapewnia jednocześnie w artykule opublikowanym na łamach magazynu "Science", że działania zmierzające do ograniczania emisji szkodliwych gazów nie tylko nie hamują wzrostu gospodarczego, ale go potęgują, a coraz więcej dowodów wskazuje, że strategia gospodarcza ignorująca kwestię emisji będzie oznaczać większe koszty i w długim terminie wpłynie negatywnie na wzrost gospodarczy.

Odnosząc się do wypowiedzi Trumpa podważających osiągniecia paryskiej umowy klimatycznej Obama ocenia, że takie działania oznaczałyby, że USA stracą pozycję, dzięki której dotąd mogły wzywać inne kraje do dotrzymywania swoich zobowiązań, żądać od nich przejrzystości i przyjmowania ambitnych celów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
master |
Trump tez pójdzie w OZE, UE widac coraz mocniej ciśnie w Oze, PiS sie kompromituje i przegra, juz słychać w tv o zdewastowaniu ustawy oze( Kosiniak-Kamysz w Informacjach na Polsacie) i konieczności odbudowy oze w Pl, wiem ze to gadanie polityków, ale juz trzecia partia o tym gada i jak podchwycą temat to bedzie glosno
MojaElektrowniaPV |
Temu panu już dziękujemy - najgorszy prezydent w historii US.
Seb |
Najgorszym czlowiekiem jest mojael...PV. Na niczym sie nie zna, ale wypowiada. Obama byl najlepszym prezydentem jaki mogl sie trafic. I jego zaslug taki margines spoleczny jak ten poprzedni komentator nic nie umiejszy.
Sic |
Trump będzie jak Bush. Wywoła kilka kolejnych wojen o ropę. Może nawet z Iranem. A Obama był lepszy od tych dwóch. Nie miał co prawda dużo do gadania ale to za jego kadencji OZE za oceanem przeżywa boom. Zwłaszcza auta elektryczne i panele słoneczne. A jak będzie za Trumpa z OZE, to się dopiero okaże, skoro Musk ma być jego doradcą.
abc |
@Sic nie obrażaj Busha;) Trump to Barbie z botoksem, który przeniknął do mózgu
Papar |
Pewnie, że sprzyja! Z fotowoltaiką można w końcu sporo zaoszczędzić.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...