Rekordowe zapotrzebowanie na moc. Jak pracował system?

Rekordowe zapotrzebowanie na moc. Jak pracował system?
Fot. zorori47, flickr cc

Mróz, sięgający nawet minus 40 st. C na południu Polski, podbił zapotrzebowanie odbiorców energii do niespotykanych nigdy wielkości. Jak spisał się w tym czasie nasz system elektroenergetyczny?

Siarczysty mróz w ostatni weekend i na początku tego tygodnia zauważalnie zwiększył zużycie energii. W poniedziałek, 9 stycznia, Polacy wykorzystali blisko 540 GWh energii elektrycznej, to o ok. 5 proc. więcej, niż potrzebowali w ubiegłym tygodniu, ale to wystarczyło, by pobić historyczny rekord. Wieczorem chwilowe zapotrzebowanie na moc przekroczyło bowiem 26,2 GW i było o prawie 0,4 GW wyższe niż poprzedni rekord, ustanowiony jeszcze w 2012 roku w trakcie niemal trzytygodniowej fali mrozów.

Paradoksalnie rekordowo duże zapotrzebowanie było dla energetyków mniejszym stresem niż bardzo niski pobór energii jeszcze trzy tygodnie temu, gdy padł inny rekord – wiatraki dostarczyły 1/3 mocy w Polsce, a pozostałe rozproszone źródła i niezależne elektrociepłownie drugie tyle.

REKLAMA
REKLAMA

Tym razem, z uwagi na przechodzący nad Polską wyż atmosferyczny, generacja wiatrowa była bardzo mała (do 1 GW), a 2/3 mocy dostarczały elektrownie, których pracą steruje Krajowa Dyspozycja Mocy (przede wszystkim duże elektrownie węglowe). Pozostałe ok. 6 GW dostarczały, pracujące jak pod sznurek przez całą dobę, elektrociepłownie miejskie i przemysłowe, a dodatkowe 0,8 GW pochodziło z importu (głównie ze Szwecji).

Nie brakowało też rezerwy mocy, która w szczycie zapotrzebowania nadal wynosiła niemal 4 GW (15 proc. zapotrzebowania), z czego 1,5 GW w tzw. wirującej rezerwie elektrowni konwencjonalnych i kolejnych 1,3 GW w równie szybko dostępnych elektrowniach wodnych szczytowo-pompowych.

Dlatego rekord zapotrzebowania odbiorców nie pociągnął za sobą rekordów cenowych na Towarowej Giełdzie Energii. Za ile można było kupić prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl