ME: rośnie poparcie Polaków dla elektrowni jądrowej

ME: rośnie poparcie Polaków dla elektrowni jądrowej
Fot. Erik Drost, flickr cc
REKLAMA

Ministerstwo Energii zapewnia, że „budowa elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się coraz większym poparciem społecznym” i na dowód publikuje wyniki zleconego sondażu, którego wnioski różnią się jednak od wcześniejszych badań prowadzonych m.in. przez CBOS. 

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Energii 61 proc. respondentów jest za budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. To najwyższy wynik w historii badania, które jest prowadzone cyklicznie od 2012 r.

ME informuje, że w porównaniu do 2015 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej wzrósł o 10 punktów procentowych. Spośród zwolenników, 21 proc. „zdecydowanie popiera” realizację tej inwestycji, a ponad 40 proc. jest raczej za. Wśród przeciwników 16 proc. opowiedziało się zdecydowanie przeciw a 18 proc. wyraziło przeciw umiarkowany.

Ministerstwo podkreśla, że „na uwagę zasługuję fakt, że 48 proc. badanych zgodziłoby się na budowę elektrowni jądrowej w okolicy swojego miejsca zamieszkania”.

W wyniku przeprowadzonego badania zdecydowana większość badanych (68 proc.) miała zgodzić się ze stwierdzeniem, że „elektrownia jądrowa jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski”, a taki sam odsetek uznaje budowę „za dobry sposób walki ze zmianami klimatycznymi”.

ME wskazuje ponadto, że „niemal 80 proc. społeczeństwa jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa”, a 79 proc. badanych zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji.

Temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla ponad 73 proc. społeczeństwa, jednak swój poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej Polacy oceniają średnio (na szkolną ocenę 3). Zdecydowana większość Polaków (86 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej tematyce energetyki jądrowej – komentuje Ministerstwo Energii.

Sondaż został zrealizowany przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w dniach 14-30 listopada 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 2 tys. respondentów w wieku 15-75 lat.

Wyniki tego sondażu różnią się m.in. od badań wykonywanych prześniej przez CBOS. 

W badaniu przeprowadzonym na początku 2016 r. 50 proc. respondentów sprzeciwiło się budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju, a „za” było tylko 38 proc.

W badaniu CBOS ze stycznia 2016 r. ze zdaniem, że „w ciągu 14 lat (do roku 2030) konieczne jest uruchomienie produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, co pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz na zwiększenie ilości czystej energii, wytwarzanej w Polsce” odpowiedzi „zdecydowanie zgadzam się” udzieliło 20 proc. ankietowanych, a odpowiedzi „raczej zgadzam się” udzieliło 33 proc. Natomiast 34 proc. było przeciwko, a 14 proc. nie miało w tej kwestii zdania.

W tym samym badaniu za rozwojem energetyki odnawialnej opowiedziało się aż 89 proc. ankietowanych, a tylko 5 proc. było przeciwko. Mniejszy był też odsetek niezdecydowanych (6 proc.). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Randy Mott |
Just no way to pay for it. No serious private investors, only the Polish Government. It will be the most expensive electricity in Poland if it ever got built. Also a brand new reactor design- what could go wrong? Po prostu nie da się za to zapłacić. Brak poważnych inwestorów prywatnych, tylko rząd polski. To będzie najdroższy prąd w Polsce, czy kiedykolwiek został zbudowany. Także nowy reaktor Design, co może pójść źle?
obserwator |
sorry ale Polacy nie są w stanie rozróżnić pomiędzy zarobieniem +500PLN a wzięciem +500 PLN kredytu, który trzeba spłacić. Myślę, że dyskusje na temat energetyki z populacją disco polo jest trochę nie na miejscu. 61% za 34% przeciw a ciekawe ile procent mogłoby odpowiedzieć na pytanie jakie są wady i zalety EJ.
solar |
W dzisiejszej rzeczywistości elektrownia atomowa to pomyłka, koszty finansowe jak i społeczne są ogromne, technologia nie nasza. Niech nasz rząd skupi się na technologiach pozwalających wykorzystanie metanu z polskich kopalń, na rozwoju polskiej technologii w dziedzinie fotowoltaiki.
komand |
Kto forsuje budowę elektrowni Jądrowej w tych czasach.. Mocno naciągane te wyniki sondażu, nie znam nikogo kto w to by się chciał pchać..
surrealista |
Ważne aby ustalić, iż Macierewicz będzie GŁÓWNODOWODZĄCYM aby było bezpiecznie.
TT |
Za te pieniądze niech kupią lepiej broń atomową, przynajmniej będziemy mieli jasno sprecyzowane jej przeznaczenie. Elektrownia atomowa przy obecnej technologii pozyskiwania energii to cofka w lata '80.
Windturbiness |
I tym sposobem dalej przez lata bedą wydawane nasze pieniądze na wypłaty dla rodziny kruliczka zaniast. Wbudowania jakiego kolwiek OZE
anonim |
to chyba był sondaż wśród elektoratu POwców
xman |
Polecam dokument Odpad - Atomowe szaleństwo http://www.cda.pl/video/13735883
alladyn-solar-batt |
do Randy Mott: 100% truth
olo |
Jedno wielkie kłamstwo. Nikt nie chce atomówki, chyba że lobbysci i ci którzy na tym wykręcą wielkie lody, a my frajerzy za to będą płacić przez dziesiątki lat.
eko |
EA to całkowite uzależnienie się od zewnętrznych sił. Nie mamy technologii, fachowców, surowców, miejsc składowania, kompletnie nic. A ceny są kosmiczne.

Giełda OZE

zestaw PV 10 kw najtaniej

Sprzedam używany zestaw PV 10kw . W skład zestawu wchodzą panele + inwerter . Atrakcyjna cena za cał czytaj dalej...

Moduły fotowoltaiczne Amerisolar Sprzedam

Proponujemy do sprzedaży moduły Amerisolar. Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy dystrybut czytaj dalej...

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...