Walka ze smogiem. Trzy rekomendacje PAS

Walka ze smogiem. Trzy rekomendacje PAS
Fot. Polski Alarm Smogowy
REKLAMA

Polski Alarm Smogowy wystosował list do premier Beaty Szydło, w którym wymienia działania, które jego zdaniem należy podjąć w walce z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza w polskich miastach.

Ostatnie dni, w których po raz kolejny w wielu miejscach w kraju zarejestrowano katastrofalny poziom zanieczyszczeń powietrza, są efektem wieloletnich zaniedbań powodujących zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. O ile niektóre samorządy podejmują próby walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, to trudno dostrzec jakiekolwiek działania ze strony rządu – czytamy w liście do premier Beaty Szydło.

Polski Alarm Smogowy apeluje ponadto, że „czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd”, podczas gdy „od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną”.  

PAS przypomina, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 45 tysięcy Polaków.

W liście do premier Beaty Szydło postuluje się podjęcie następujących działań:

1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.

PAS przypomina, ze w Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. – Dla węgla nie ma żadnych norm jakości. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych. Węgiel niskiej jakości, o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza – czytamy w liście do premier Szydło.

2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń

Poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły nie spełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza. W skali kraju aż 50 proc. pyłów oraz około 85 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk – informuje PAS.

3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych.

PAS komentuje, że „programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych, a bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa”.

Brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany – komentuje Polski Alarm Smogowy. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kr |
Polski rząd już wczoraj ME nie jaki pan Mariusz końcówka nr. tel 48 87 oznajmił mi że jako wytwórca który wytworzył energię po 1 lipca 2016 r nie mogę liczyć na cenę jaka uzyskują inni wytwórcy OZE i jeśli mi nie pasuje to mogę zdemontować to urządzenie - to taki początek walki ze smogiem
eko |
Pierwszym krokiem powinno być wycofanie ze sprzedaży odpadów węglowych, które nie spełniają żadnych norm. Łatwo to zrobić, bo wystarczy sprawdzić jak zrobili to nasi sąsiedzi, podpisać i sprawa załatwiona.
tadek |
zatruja nas niedlugo na amen
pawelo |
Najpierw trzeba zwalczyć PiS a problem ze smogiem zam się zacznie rozwiązywać. Jakie to przecież proste. Skoro w kraju rządzi rząd prowęglowy to niby jak ma nie być smogu?? Wykończyli farmy wiatrowe a teraz będą rżnąć głupa i udawać że walczą ze smogiem nadal oczywiście dopompowując z naszych podatków kopalnie przynoszące miliardowe straty, no i oczywiście zatruwające środowisko.

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...