Premier chce walczyć ze smogiem. Wcześniej głosowała przeciwko ustawie antysmogowej

Premier chce walczyć ze smogiem. Wcześniej głosowała przeciwko ustawie antysmogowej
Premier Beata Szydło. Fot. KPRM, flickr cc

Premier Beata Szydło zapewniła wczoraj, że rząd podejmie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w polskich miastach. Obecnie w wielu z nich stężenia szkodliwych pyłów znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Podejmowanie działań w walce ze smogiem umożliwia przyjęta w 2015 roku tzw. ustawa antysmogowa. Posłowie PiS, w tym Beata Szydło, w większości głosowali przeciwko jej przyjęciu.

Najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) będzie poświęcone kwestii czystości powietrza. KERM wypracował rekomendacje w tej kwestii istotnej dla bezpieczeństwa polskich obywateli. W najbliższym czasie poinformuję, jakie konkretne działania podejmie rząd – zapowiedziała wczoraj premier Beata Szydło

Efektem prac poprzednich władz i parlamentu nad regulacjami w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez niską emisję była przyjęta w 2015 r. tzw. ustawa antysmogowa, czyli nowelizacja Prawa ochrony Środowiska (link do ustawy).

REKLAMA

Celem ustawy antysmogowej jest przyznanie władzom województw prawa do wprowadzania ograniczeń w użytkowaniu domowych pieców węglowych. Sejmiki wojewódzkie dzięki neij mogą wskazać w uchwałach granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji.

Ustawa doprecyzowuje też przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo budowanych instalacji lub instalacji zmienianych w sposób istotny.

REKLAMA

Ustawa antysmogowa została przyjęta 285 głosami posłów poprzedniej kadencji Sejmu. Przeciw głosowało 123 posłów PiS, w tym Beata Szydło.

Ustawa antysmogowa umożliwiła podejmowanie przez samorządy inicjatyw w zakresie ograniczania wykorzystania paliw stałych do ogrzewania domów. W tym zakresie liderem w Polsce jest województwo małopolskie i Kraków, będący jednocześnie w okresie zimowym jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Na początku 2016 r. krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku woj. małopolskiego wstrzymali się od głosu podczas głosownia nad przyjęciem uchwały antysmogowej. Ostatecznie jednak uchwała została przyjęta w styczniu 2016 r., a dzięki niej w Krakowie od 1 września 2019 r. będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania domów.

Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, z powodu schorzeń wywołanych zanieczyszczeniami powietrza w Europie umiera rocznie około 400 tys. osób, podczas gdy w Polsce ta liczba przekracza 40 tys.

red. gramwzielone.pl