Premier chce walczyć ze smogiem. Wcześniej głosowała przeciwko ustawie antysmogowej

Premier chce walczyć ze smogiem. Wcześniej głosowała przeciwko ustawie antysmogowej
Premier Beata Szydło. Fot. KPRM, flickr cc
REKLAMA

Premier Beata Szydło zapewniła wczoraj, że rząd podejmie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w polskich miastach. Obecnie w wielu z nich stężenia szkodliwych pyłów znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Podejmowanie działań w walce ze smogiem umożliwia przyjęta w 2015 roku tzw. ustawa antysmogowa. Posłowie PiS, w tym Beata Szydło, w większości głosowali przeciwko jej przyjęciu.

Najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) będzie poświęcone kwestii czystości powietrza. KERM wypracował rekomendacje w tej kwestii istotnej dla bezpieczeństwa polskich obywateli. W najbliższym czasie poinformuję, jakie konkretne działania podejmie rząd – zapowiedziała wczoraj premier Beata Szydło

Efektem prac poprzednich władz i parlamentu nad regulacjami w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez niską emisję była przyjęta w 2015 r. tzw. ustawa antysmogowa, czyli nowelizacja Prawa ochrony Środowiska (link do ustawy).

Celem ustawy antysmogowej jest przyznanie władzom województw prawa do wprowadzania ograniczeń w użytkowaniu domowych pieców węglowych. Sejmiki wojewódzkie dzięki neij mogą wskazać w uchwałach granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji.

Ustawa doprecyzowuje też przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo budowanych instalacji lub instalacji zmienianych w sposób istotny.

Ustawa antysmogowa została przyjęta 285 głosami posłów poprzedniej kadencji Sejmu. Przeciw głosowało 123 posłów PiS, w tym Beata Szydło.

Ustawa antysmogowa umożliwiła podejmowanie przez samorządy inicjatyw w zakresie ograniczania wykorzystania paliw stałych do ogrzewania domów. W tym zakresie liderem w Polsce jest województwo małopolskie i Kraków, będący jednocześnie w okresie zimowym jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Na początku 2016 r. krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku woj. małopolskiego wstrzymali się od głosu podczas głosownia nad przyjęciem uchwały antysmogowej. Ostatecznie jednak uchwała została przyjęta w styczniu 2016 r., a dzięki niej w Krakowie od 1 września 2019 r. będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania domów.

Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, z powodu schorzeń wywołanych zanieczyszczeniami powietrza w Europie umiera rocznie około 400 tys. osób, podczas gdy w Polsce ta liczba przekracza 40 tys.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
aa |
Oni juz znajada kozla ofiarnego ... PO, KOD, klimat heheeee w tym sa akurat najlepsi !!!!
Dar |
NFOŚ w dodatku polikwidował fajne programy wsparcia dla osób fizycznych..... i weź tu panie zmniejszaj smog.
Li |
Oni się cieszą z takiego obrotu sprawy. Co roku w Polsce umiera przedwcześnie 45-50 tyś z powodu zanieczyszczenia powietrza które to powstaje podczas spalania paliw stałych kiepskiej jakości w tym węgla. Pani premier obniżyła wiek emerytalny ale poprzez wspieranie (tylko tak można to nazwać) emisji pyłów czy benzopirenu dąży do skrócenia czasu pobierania emerytury przez schorowanych Polaków.
KOGUT |
W POLSCE ZAROBKI KSZTAŁTUJĄ SIĘ W GRANICACH 1500-2100 ZŁ MIESIĘCZNIE NETTO A OGRZEWANIE GAZEM CZY PRĄDEM POWYŻEJ 700 ZŁ MIESIĘCZNIE. MAMY OKRES DOBREJ ZMIANY CZY WYBORU ZAMARZNĄĆ, UMRZEĆ Z GŁODU, ZADŁUŻYĆ SIĘ I BYĆ BANKRUTAMI, A MOŻE ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM? FAJNIE SIĘ WPROWADZA POMYSŁY ZARABIAJĄC OKOŁO 10 TYS. MIESIĘCZNIE. DAJMY POLAKOM GODZIWE ZAROBKI A PROBLEM SAM SIĘ ROZWIĄŻE.
SPS |
@Kogut: jest oczywistym, że wymiana czy to pieców/instalacji na nowocześniejsze czy samego paliwa na mniej emisyjne wiąże się z większym wydatkiem. Nie może to być jednak argumentem przeciw jakimkolwiek działaniom w kierunku poprawy czystości powietrza. Nie od razu Rzym zbudowano, trzeb robić co możliwe w danej sytuacji.
merk |
Oświadczenia pod publike-a z drugiej strony niszczą OZE-nic nie robią w uzdrowieniu systemu zielonych certyfikatów-zkłamany rząd który wszystko obieca dla poklasku !!!
azza |
Głosowali też za taryfami gwarantowanymi z PV by w chwilę po dojściu do władzy spuścić je w kiblu robiąc przy okazji w ciula wiele osób, które z tego powodu na nich głosowały !
marek |
Nie pojadę w zimie do Krakowa i Zakopanego !!!!

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...