Smog truje Polaków. Bezprecedensowa decyzja Rybnika

Smog truje Polaków. Bezprecedensowa decyzja Rybnika
Fot. Urząd Miasta Rybnik
REKLAMA

W wielu polskich miastach wprowadzono środki, które maja uchronić ich mieszkańców przed przekraczającym dopuszczalne normy zanieczyszczeniem powietrza. W wielu miastach ich władze odraczają mieszkańcom przebywanie poza domami lub bezpłatnie udostępniają komunikację miejską w celu ograniczenia emisji spalin samochodowych. Na bezprecedensowy krok zdecydowały się władze Rybnika.

Ekstremalne przekroczenia dopuszczalnych norm skłoniły władze miasta Rybnika do działań, na które wcześniej nie zdecydował się żaden inny magistrat w Polsce. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera wyraził zgodę na zawieszenie zajęć w dniach 10 i 11 stycznia 2017 r. we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto. Ponadto, przez najbliższe dwa dni przejazdy na wszystkich liniach komunikacji miejskiej będą bezpłatne.

Polski Alarm Smogowy wskazuje, że Rybnik od lat przoduje w polskich i europejskich niechlubnych rankingach zanieczyszczeń powietrza. Katastrofalna sytuacja wynika przede wszystkim ze sposobu ogrzewania domów przez samych rybniczan. Wskazuje na to silny wzrost stężeń w miesiącach grzewczych, czyli od października do marca. Główną przyczyną zanieczyszczeń jest spalanie niskiej jakości węgla (muł, flot) i nierzadko także śmieci w niewydajnych kotłach i piecach domowych.

W zasadzie trudno odnieść się do tych wartości i trudno je w jakiś sensowny sposób opisać. Przyjmuje się, że gdy stężenia pyłów zawieszonych PM10 przekraczają 200 jednostek, mamy do czynienia z bardzo złą jakością powietrza. Zaleca się wtedy unikanie przebywania na zewnątrz. Naprawdę nie wiem, jak opisać przekroczenia na poziomie 1000 czy 1500 μg/m3 – mówi Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, pomysłodawca realizowanej w Rybniku akcji "Wyjście Smoga".

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mieszkaniec Rybnika |
Jakość powietrza rzeczywiście jest fatalna, okien nie można otworzyć wszędzie dym i smród, mieszkam na peryferiach w domu. Sam posiadam kocioł na pellet od 2 sezonów i jestem bardzo zadowolony z czystości w kotłowni, minimalnej ilości popiołu i jego bezobsługowości. Wcześniej paliłem węglem („grubym sortymentem”) – starałem się palić od góry dzięki temu rozpalając o 5 rano miałem cały dzień spokój i nie produkowałem nadmiernych ilości dymu. Moi sąsiedzi, niestety osoby młode palą czym popadnie i przykładają do tych kotłów co godzinkę. Mam wrażenie, że chodzą tak często do kotłowni na papierosa, na pewno nie na piwko bo kilkunastu dziennie się wypić nie da. Powietrze jest tak zadymione, że rozważam zakup jakiegoś filtra, który zamontuję przed rekuperatorem. Aktualnie rekuperator jest wyłączony bo pobierane powietrze śmierdzi. Za zastaną sytuację obwiniam władze miasta Rybnika ponieważ stan powietrza zimą jest znany już od kilku lat, a Rybnik fizycznie nic z tym nie robi. Oczywiście są akcje edukacyjne, bilbordy, fundacje i stowarzyszenia, spotkania i bankiety topią w tym kasę mieszkańców i nie podejmują działań. Ktoś zaraz powie że miasto dopłaca do wymiany kotłów węglowych itp… tak tylko że jeśli jakaś ulica posiada przeprowadzoną rurę gazową to dopłacą tylko do wymiany na kocioł gazowy. Przy starych nieocieplonych budynkach, gaz jest zbyt drogi, szkoda że nie dopłacają do wymiany na kocioł na biomasę – wtedy chętni z pewnością by się znaleźli.

Giełda OZE

Projekt PV 1 MW z PnB woj. lubelskie

Mam do sprzedania projekt PV 1MW z PnB (lub spółka celowa) w woj. Lubelskim z PnB z wybudowanym złąc czytaj dalej...

szukam terenów pod wynajem PV i GEOtermię cała Polska

witam szukam terenów pod instalacje PV i elektrownie GEOtermalną klasa gruntu IV, V, VI , dzia czytaj dalej...

Instalacje PV z projektem 3,5 ml zł Brutto c. Polska z montażem

kompletne instalacje loco cała Polska projekt i montaż w cenie lokalizacje od 0,5 do 5 MW inwesty czytaj dalej...

stelaż PV 1 MW 530 tyś zł brutto - stacjonarny

stelaż 2 rzędowy na panele PV orientacja pion konstrukcja ocynkowana 2 razy gwarancja 30 lat IV czytaj dalej...