Pekin wyda na energię odnawialną 361 mld dolarów

Pekin wyda na energię odnawialną 361 mld dolarów
Fot. GCL
REKLAMA

Taką kwotę chińskie władze chcą zainwestować w sektorze odnawialnych źródeł energii już do roku 2020. Dzięki niej w chińskim sektorze OZE ma powstać ponad 13 mln miejsc pracy. 

Chiny już teraz są globalnym liderem w produkcji energii odnawialnej. Posiadają największy na świecie zainstalowany potencjał fotowoltaiki – w 2015 r. wyprzedzili w tym względzie Niemców przekraczając 40 GW, a w tylko w I półroczu 2016 r. zainstalowali nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 20 GW.

Cel dla rodzimego sektora fotowoltaicznego, który wyznaczyły chińskie władze na 2020 r., to zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przynajmniej 105 GW. Więcej o aktualnych stawkach za sprzedaż energii z PV w Chinach w artykule: Taryfy gwarantowane dla farm PV w Chinach będą niższe

Chińczycy mają również największy potencjał w energetyce wiatrowej. Według Global Wind Energy Council, potencjał energetyki wiatrowej w Chinach na koniec 2014 r. sięgnął 114,6 GW, podczas gdy drugi kraj z największym potencjałem wiatraków, czyli USA, miał w tym czasie w wietrze 65,87 GW, a trzeci – Niemcy – niecałe 40 GW.

W nadchodzących latach Chiny jeszcze zwiększą swoją przewagę nad innymi krajami w zakresie potencjału produkcji energii odnawialnej. Pekin chce wydać na ten cel w latach 2016-2020 około 2,5 bln juanów, czyli około 361 mld dolarów.

Wydanie takich funduszy na OZE ma się przełożyć na powstanie w Państwie Środka ponad 13 mln miejsc pracy. Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA), w 2015 roku na około 8,1 mln miejsc pracy tworzonych w globalnym sektorze OZE aż około 3,523 mln miejsc pracy było zlokalizowanych w Chinach.

Ponadto, do 2020 r. ze źródeł odnawialnych ma pochodzić 15 proc. energii produkowanej w tym kraju, a połowa nowych mocy w energetyce zainstalowanych do tego czasu ma się składać ze źródeł odnawialnych.

Jednocześnie Chińczycy wycofują się z budowy części planowanych elektrowni węglowych. W ubiegłym roku zdecydowano o wstrzymaniu planów budowy elektrowni węglowych o mocy przekraczającej 100 GW, w tym zrezygnowano z kilkudziesięciu nowych elektrowni węglowych, których budowa już się rozpoczęła lub dla których rozpoczęto budowę infrastruktury przesyłowej.

Chiny – największy emitent CO2 na świecie – są jednym z sygnatariuszy paryskiego porozumienia, które zawarto na szczycie klimatycznym w grudniu 2015 r. i które zakłada powstrzymanie wzrostu globalnej temperatury poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Chińczyk ma łeb na karku. Wie, że prawdziwą przewagę można uzaskać tylko poprzez ucieczkę do przodu w nowe technologie OZE. Takie inwestycje będą procentowały przez długie lata.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Kupię projekty PV od 0,5 do 1 MW

Jestem zainteresowany projektami farm PV w województwie kujawsko-pomorskim w dowolnej fazie od 0,5 M czytaj dalej...

Trina 270Wp TIER1 0,37 EUR transport gratis

Moduły polikrystaliczne Trinasolar HONEY-PD05 270 Wp z magazynu we Wrocławiu dostępne od ręki. Tri czytaj dalej...

Vestas 2MW pracujca

Sprzedam pracującą elektrownie Vestas 2MW wysokość 100 m województwo wielkopolskie. Telefon 60156819 czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...