Pekin wyda na energię odnawialną 361 mld dolarów

Pekin wyda na energię odnawialną 361 mld dolarów
Fot. GCL
REKLAMA

Taką kwotę chińskie władze chcą zainwestować w sektorze odnawialnych źródeł energii już do roku 2020. Dzięki niej w chińskim sektorze OZE ma powstać ponad 13 mln miejsc pracy. 

Chiny już teraz są globalnym liderem w produkcji energii odnawialnej. Posiadają największy na świecie zainstalowany potencjał fotowoltaiki – w 2015 r. wyprzedzili w tym względzie Niemców przekraczając 40 GW, a w tylko w I półroczu 2016 r. zainstalowali nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 20 GW.

Cel dla rodzimego sektora fotowoltaicznego, który wyznaczyły chińskie władze na 2020 r., to zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przynajmniej 105 GW. Więcej o aktualnych stawkach za sprzedaż energii z PV w Chinach w artykule: Taryfy gwarantowane dla farm PV w Chinach będą niższe

Chińczycy mają również największy potencjał w energetyce wiatrowej. Według Global Wind Energy Council, potencjał energetyki wiatrowej w Chinach na koniec 2014 r. sięgnął 114,6 GW, podczas gdy drugi kraj z największym potencjałem wiatraków, czyli USA, miał w tym czasie w wietrze 65,87 GW, a trzeci – Niemcy – niecałe 40 GW.

W nadchodzących latach Chiny jeszcze zwiększą swoją przewagę nad innymi krajami w zakresie potencjału produkcji energii odnawialnej. Pekin chce wydać na ten cel w latach 2016-2020 około 2,5 bln juanów, czyli około 361 mld dolarów.

Wydanie takich funduszy na OZE ma się przełożyć na powstanie w Państwie Środka ponad 13 mln miejsc pracy. Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA), w 2015 roku na około 8,1 mln miejsc pracy tworzonych w globalnym sektorze OZE aż około 3,523 mln miejsc pracy było zlokalizowanych w Chinach.

Ponadto, do 2020 r. ze źródeł odnawialnych ma pochodzić 15 proc. energii produkowanej w tym kraju, a połowa nowych mocy w energetyce zainstalowanych do tego czasu ma się składać ze źródeł odnawialnych.

Jednocześnie Chińczycy wycofują się z budowy części planowanych elektrowni węglowych. W ubiegłym roku zdecydowano o wstrzymaniu planów budowy elektrowni węglowych o mocy przekraczającej 100 GW, w tym zrezygnowano z kilkudziesięciu nowych elektrowni węglowych, których budowa już się rozpoczęła lub dla których rozpoczęto budowę infrastruktury przesyłowej.

Chiny – największy emitent CO2 na świecie – są jednym z sygnatariuszy paryskiego porozumienia, które zawarto na szczycie klimatycznym w grudniu 2015 r. i które zakłada powstrzymanie wzrostu globalnej temperatury poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Chińczyk ma łeb na karku. Wie, że prawdziwą przewagę można uzaskać tylko poprzez ucieczkę do przodu w nowe technologie OZE. Takie inwestycje będą procentowały przez długie lata.

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...