„RZ”: możliwe pozwy ws. aukcji dla OZE

„RZ”: możliwe pozwy ws. aukcji dla OZE
Fot. Frederico Cintra, flickr cc
REKLAMA

Nie wszystkim zainteresowanym zgłoszeniem swojej oferty w piątkowej aukcji dla OZE udało się tego dokonać z powodu przerw w dostępie do Internetowej Platformy Aukcyjnej. Mimo to Urząd Regulacji Energetyki uznał przeprowadzone w piątek aukcje za ważne. Zdaniem „Rzeczpopsolitej” taka sytuacja doprowadzi do pozwów składanych przez inwestorów, którym nie udało się zgłosić swojej oferty.

Urząd Regulacji Energetyki na razie nie wyjaśnił jeszcze przyczyn problemów z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej w czasie trwania piątkowych aukcji.

„Rzeczpospolita” informuje, powołując się na dane URE, że na koniec grudnia na ponad 440 mikrorachunkach instalacji ustanowione były kaucje na ponad 10 mln zł, przy czym nie wszystkie zabezpieczenia dotyczyły jednak instalacji kwalifikujących się do aukcji. To może sugerować, że zainteresowanie udziałem w aukcji było znacznie większe i przekraczało liczbę 209 ofert, które udało się złożyć podczas aukcji.

Cytowany przez „RZ” mecenas Kamil Jankielewicz z kancelarii Allen & Overy zwraca uwagę, że podstawą do ewentualnych roszczeń przedsiębiorców, którym nie udało się zarejestrować oferty, jest art. 81 ust 3 ustawy o OZE nakazujący unieważnienie aukcji, gdy z przyczyn technicznych nie może być przeprowadzona. Zaznacza jednak, że „sporne będzie wyjaśnienie, co oznacza niemożliwość przeprowadzenia aukcji z przyczyn technicznych, gdy dotknęły one tylko niektóre podmioty usiłujące złożyć ofertę w aukcji”.

Cytowany przez „RZ” Michał Ćwil, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej i Rozproszonej, wskazuje, że przed kolejną aukcją warto zastanowić nad zmianą przepisów faworyzujących projekty, na których koncie są już dotacje inwestycyjne.

Warto, aby rywalizacja między przedsiębiorcami w danym koszyku technologicznym miała miejsce w cenie oferty przed konieczną redukcją o dotychczas uzyskaną pomoc publiczną – komentuje na łamach „RZ” wiceprezes PIGEOR.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
cad |
Zrzuty z ekranu i nagrane rozmowy z prac. URE potwierdzającymi, że platforma nie działa to nie dowód ?
cad |
Zrzuty z ekranu i nagrane rozmowy z prac. URE potwierdzającymi, że platforma nie działa to nie dowód ?
Hm |
Nie. Tak samo jak spotkanie w sali kolumnowej nie jest spotkaniem klubu pis :)
Inwestor |
I co mi pozew da? Aukcji na pewno nie wygram, może jedynie unieważnią i w kolejnych aukcjach będę musiał konkurować z firmami co teraz wygrały i mają dobrą dotację. Apel do URE, niech ta IPA zadziała prawidłowo następnym razem.
cad |
Inwestor miękka "pała" z Ciebie. Przy takim podejściu w następnej aukcji ponownie wygrają 2 firmy z 40 projektami (bo czasu mają sporo na dokumentację do kolejnej aukcji) ponownie będzie problem z IPA i ponownie ujdzie to płazem URE. Ty oczywiście poczekasz grzecznie na kolejną aukcję, gdzie ponownie "kolesiostwo" wygra i tak w kółko. Niestety taki to kraj, że jak z gardła nie wyciągniesz, to zostaniesz wydup...ny, szczególnie przy tak dużych pieniądzach.
Auto cad |
@cad masz jakieś dowody?
oze |
10 albo nawet 100 swiatkow to mało ?
Roman |
Z wyliczeń wynika że na 300 podmiotów które chciały brać udział w aukcji tylko 32 podmiotów mogło złożyć ofertę , więc pozostałe mogłyby złożyć pozwy . Trzeba na Facebooku albo innym portalu społecznościowym założyć listę firm które zostały poszkodowane i nie mogło przez ponad 6 godzin złożyć ofertę przez blokadę systemu IPA. Mając taką listę tylu firm , każda kancelaria adwokacka chciałaby zająć sie tą sprawą gdyż w grę wchodzą ogromne pieniądze
Wiesław mielczarek |
Witam W sprawie zainteresowania pozwem zbiorowym Proszę pisać k.kulig@kkadwokaci.eu
Wiesław mielczarek |
Witam W sprawie zainteresowania pozwem zbiorowym Proszę pisać k.kulig@kkadwokaci.eu

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...