Jeden z wygranych aukcji zrealizuje projekty w formule obywatelskiej

Jeden z wygranych aukcji zrealizuje projekty w formule obywatelskiej
Fot. Energy Invest Group
REKLAMA

Spółka Energy Invest Group S.A. to jeden z największych wygranych pierwszej aukcji OZE. Sprzeda ponad 30 proc. energii zamówionej w aukcji dla nowych projektów. Jednocześnie spółka zapewnia, że jej projekty będą realizowane w formule energetyki obywatelskiej, umożliwiającej udział każdemu zainteresowanemu ulokowaniem swojego kapitału.

Energy Invest Group (EIG) zgłosiła do aukcji adresowanej do nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW w sumie 13 projektów i wszystkie otrzymały wsparcie. 9 z nich to projekty pojedynczych elektrowni wiatrowych, a 4 dotyczą projektów farm fotowoltaicznych.

EIG ma już na koncie realizację pięciu elektrowni wiatrowych. Zostały uruchomione do połowy 2016 r. i działają w systemie zielonych certyfikatów. W dwóch z nich wykorzystano fabrycznie nowe, bezprzekładniowe turbiny Leitwind LTW86 o jednostkowej mocy 1,5 MW każda. Bliźniacze turbiny LTW86 i LTW90 o jednostkowej mocy 1 MW mają zostać wykorzystane w projektach wiatrowych, które zostaną zrealizowane na podstawie wygranej aukcji.

9 projektów wiatrowych, każdy o mocy 1 MW, jest zlokalizowanych w kilku regionach kraju – w okolicach Częstochowy, Legnicy oraz na terenie woj. łódzkiego. Wszystkie zostaną przyłączone do sieci na średnim napięciu.

Jak informuje portal Gramwzielone.pl Maciej Korecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Energy Invest Group SA, w przypadku projektów wiatrowych zaoferowana w aukcji cena za energię była bliska 300 zł/MWh, czyli maksymalnej ceny (referencyjnej), którą określiło Ministerstwo Energii dla projektów wiatrowych o mocy do 1 MW.

W październiku 2016 r. ME obniżyło cenę referencyjną dla elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW do 300 zł/MWh z proponowanego wcześniej poziomu 415 zł/MWh. Jednocześnie zdecydowano się utrzymać cenę referencyjną 385 zł/MWh dla projektów wiatrowych o mocy powyżej 1 MW.

Jak mówi Maciej Korecki, opłacalność projektom przy cenie sprzedaży energii poniżej 300 zł/MWh ma dać skala, pozwalająca znacznie obniżyć całkowite nakłady m.in. dzięki zamówieniu od razu na 9 elektrowni wiatrowych, a także wysoka efektywność samych turbin.

Z kolei w przypadku czterech zwycięskich projektów farm fotowoltaicznych EIG zaoferowało w aukcji cenę na poziomie około 370 zł/MWh. Cena referencyjna wynosiła w tym przypadku 465 zł/MWh.

Wszystkie farmy fotowoltaiczne mają być zlokalizowane w okolicy Ostrołęki. Firma chce je uruchomić do połowy 2017 r. Uruchomienie elektrowni wiatrowych jest natomiast uzależnione od uzgodnionego z producentem terminu dostawy turbin.

Elektrownie obywatelskie

Wszystkie projekty, które otrzymają prawo do sprzedaży energii po stałej, zapewnionej na podstawie ostatniej aukcji cenie, będą realizowane w formule energetyki obywatelskiej, w ramach tzw. crowdfundingu udziałowego.

EIG umożliwi zakup pakietu udziałów w tych projektach, przy czym szacuje minimalny kapitał potrzebny do zakupu udziałów w danym projekcie na ok. 30 tys. zł.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Energy Invest Group SA mówi w rozmowie z Gramwzielone.pl, że pomysł na realizację projektów OZE w formule energetyki obywatelskiej został zaczerpnięty z rynku niemieckiego, gdzie od lat jest z powodzeniem stosowany i stanowi alternatywę dla innych sposobów inwestowania.

Maciej Korecki zapewnia, że ulokowanie środków w projektach realizowanych na podstawie wygranej aukcji będzie stanowić atrakcyjną formę inwestycji i będzie bardziej opłacalne od ulokowania kapitału na lokacie bankowej.

Dodaje przy tym, że wygrana w aukcji i zasady nowego systemu wsparcia dają inwestorom bezpieczeństwo i pewność co do osiąganych przychodów, co – jak mówi – w ostatnim roku było "piętą achillesową" systemu zielonych certyfikatów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (36)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kiks |
I co nie da się węglarze?
Mietek |
294 zł przy produkcji ok 3000-3300 MWhj to raczej lipny interes, jeśli rozłożą kredyt na 15 lat i policzymy inflację to powinno być na plusie, ale nie takim żebym osobiście chciał w to zainwestować
Master |
Nie bez powodu tylko jedna firma jak dobrze kojarzę złożyła ofertę na wiatraki Reszta stwierdziła że to nieopłacalne bo projektów 1MW jest sporo
Pikuś |
@Mietek, pomyśl. Przy takiej formule kredyt niepotrzebny.
John_Snow |
Można się w takie rzeczy bawić jak inwestujesz cudze pieniądze. Wtedy zawsze można powiedzieć że wystąpiły nieprzewidziane trudności i zyski są mniejsze. Analizowałem ich opcje i wychodziła przy cenie 418 PLN/MWh roczna stopa zwrotu z kapitału na poziomie 8% przy zwykłych udziałach, przy cenie 370 będzie mniej, ale zawsze lepiej niż lokata. A sama idea godna polecenia. Gdyby tak inwestowano w wiatraki od samego początku, czyli angażując lokalną społeczność i dając im partycypację w zyskach podejrzewam że wiatraki dziś w Polsce by kwitły, a tak zawiść ludzka zwyciężyła i wiatraki zabito.
Marek |
Przynajmniej nie martwią sie o cene certyfikatu 37 zł:(((( żenada
Obywatelski |
Ok nawet jeśli stopa zwrotu niewielka to przecież właśnie o to chodzi w OZE. Niech chłopaki zarabiają i dają zarobić innym. Kasa z OZE dla obywateli a nie dla koncernów
RealWind |
Czapkę z głowy jeśli przywołane turbiny w Polsce centralnej osiągną 3000-3300 h na 100 m.Tylko odpowiedni capex(cena turbiny) i mały opex (patrz podatek od nieruchomości!!) może zachęcić do inwestowania.
zwęglona zielona pyra |
Będą szukać jeleni, które wyłożą kasę na ten lipny interes ?
Dziki PV |
@realWind. Przeanalizowałem ich ofertę i wygląda na ciekawą. Wiatraki są na 100 m wieżach. Czyli gabarytowo tak jak niektóre 2 MW więc sugerując się tym mogą osiągać te 3400 MW. To wygląda bardziej realnie niż inwestycje na giełdzie gdzie są spekulacje i można umoczyć.
Walle |
Wg mnie to naciągacze, w tej chwili ich elektrownie 1.5 MW są niedochodowe, a tez obiecywali dwucyfrowe zyski, pomijając ze stawiają te wiatraki na śródlądziu a tam produkcja taka sobie niestety
MinisterAntyenergii |
@Walle to dobre :) rozumiem, że załamanie rynku Zielonych Certyfikatów, brak jakiejkolwiek dobrej woli rządu poza wspieraniem biogazu i wprowadzenie ustawy antywiatrakowej to też ich spisek? Puknij się w czoło
@Walle |
@minister Rozmawiałem z nimi mniej więcej we wrześniu, brakuje im kasy i naciągali na te istniejące instalacje i na senviona na samej czarnej, oczywiście cuda obiecują i dwu cyfrowe zyski jak to ujmują średniorocznie, czyli dziś możesz mieć nic byle w skali 15 lat wyszło 10% minimum. teraz niby za 294 za 1 MWh też mają być dwucyfrowe zyski ? zobacz na GiełdzieOZE co pisze Pan Lubelski. Zanim pukniesz się w czoło obwąchaj temat a potem komentuj,
SPS |
Czy ktoś z komentujących faktycznie zainwestował albo zna kogoś kto zainwestował w elektrownie EIG i wie jak się sprawy mają w praktyce?
aa |
A co maja zrobic... musza gdzies te projekty wypchac , jakis Jeleni znalezc i naobiecywac 2cyforwy zwrot , a ze bedzie duzo mniej to zawsze mozna na cos zwalic ;)
Master |
Przecież to umowa definiuje wszystko a nie obiecanki Mają tak spisaną umowę że im zostaje 25% udziałów za to że budują wiatrak, a Ty tak naprawdę nie możesz nic bez ich zgody nawet gdyby pozostałe 75% się skrzyknęło nic nie zrobisz, za to mają swietny PR
. |
Radzę trzymać się z daleka , no i spółka, a raczej ci frajerzy którzy wykupili udziały, bardzo się zdziwią, bo tylko 2 turbiny są nowe, a pozostałe to używki. Odległościowa nakłada nowe obowiązki i ze starymi nie ma przejścia do aukcji. O czym niebawem się przekonają. Ponadto ta aukcja jako jedyna ma „ pewną " szansę na unieważnienie. I w następnym rozdaniu, wiatraków już nie będzie. Tylko PV .
Master |
@. skąd masz takie informacje ?jeśli chodzi o aukcje migracyjne to większość turbin jest już używana a Ty piszesz o aukcji na nowe instalacje, poza tym dlaczego widzisz szanse na unieważnienie?
Tomek |
Oczywiście Tylko Nowe Turbiny będą się liczyły a nie stare Już przy dofinansowaniu z Unii , chcą aby turbiny były nie starsze jak 3 lata . Zapytajcię tą firmę jak wygrała aukcję do tylu projektów , jak inne spółki nie mogły nawet się zalogować . Jeżeli mają takich super informatyków to kreatywnych księgowych mają także . Ja osobiście dziękuję .
Majtek |
Ahahaha! Jesteście śmieszni i żałośni
Majtek |
Ahahaha! Jesteście śmieszni i żałośni!! Te wasze sprawdzanie ofert polegaly tylko na tym by dać cene niższą w aukcji energii dla swojej instalacji! Bo tylko oni jako jedyni sie chwalili iloma projektami przystępują... a że wam nie pykło to najlepiej po nich cisnąć :) wy chciwe skur.....y :)
waldek |
Jestem inwestorem w 3 firmach które miały wybudować takie instalacje. 1 z nich jest FUTURE Energy która dawała 50 % stopy zwrotu - zebrała hajs i wybudowała 2 używki a obiecywali nowe. 2 to WindNet która dawała 260 % stopę zwrotu, a teraz nie może dostać w swoich projektach Pnb. - I to miało być zrealizowane w 2015. 3 Pracownia Finansowa - gdzie nie będzie pewnie żadnej dywidendy tylko dokładanie kasy. EIG Bądź co bądź wybudowali na nowych. Gdy bym miał jeszcze odłożone to pewnie bym przystąpić nawet na te 10 %
Racjonalny |
Majtek, ale po co te nerwy ;) Racjonalnie myslac i liczyc .... to przy nowych wiatrakach, budowanych na poludniu Polski gdzie wiatr jest slabyszy to sorki ale nawet max z aukcji 300 zl nie pociagnie inwestycji :(
Waldemar |
Pracownia finansowa tez ma dwie nowe
Wiatrakowiec |
A mój vestas v52 wykręcił 190 MW w grudniu:)))
oze33 |
niezłe. kompletnie nieopłacalne projekty. ale znajdą łosi, nie hędzie kredytu, łosiom poeiedzą że sorry poszło gorzej, a oni przytulą kasę na łosiach na etapie budowy i projektu. plus za zarzadzanie. o taki polski biznes.
Krystian |
300 zł nie pociągnie inwestycji ??? a dzisiaj 180 zł ciągnie inwestycje??????????????
ergo |
Dla zainteresowanych inwestycjami w takie zbieraniny radzę przyjrzeć się ich analizom ekonomicznym, przyjęte tam założenia nijak mają się do rzeczywistości.. Dobry jest tu jedynie model zachodni oparty na partycypacji w takim przedsięwzięciu, jednak to nie mali inwestorzy będą spijać tutaj piankę.
nbpinc |
zaczynam budowę 2sztuk na czarnej energii. turbiny w drodze. spina się na czarnej. dziękuję. powodzenia dla wszystkich zaangażowanych w rynek
nbpinc |
*turbiny używane
SPS |
Z tego co czytam to żaden z komentujących nie jest zaangażowany w istniejące projekty EIG...
Wiesław mielczarek |
Zainteresowani pozwem zbiorowym proszeni o kontakt k.kulig@kkadwokaci.eu
sol |
"Formuła obywatelska" oznacza rozproszenie udziałów. Jest to pomysł na pozyskiwanie środków na działalność bez konieczności wchodzenia na giełdę i sporządzania wszelkich raportów.
Klemens |
Pozew zbiorowy Wieslawo to trzeba zrobić ze cena certyfikatu w sesji jest 37 zł!!! Poza sesja dla wybranych dochodzi do 180 zł (spolki Skarbu Państwa). Jak by dalej był certyfikat po 120-180 zł jak za poprzednich rzadow To wszystkim inwestycje by ciułały zgodnie z założeniami. Najpierw trzeba zrozumieć przyczynę powstania skutku... Może jak wszyscy inwestorzy z branży oze by sie skrzyknęli to dałoby sie poprawić sytuacje rynkowa. Mamy inwestycje, codziennie zarabiają ale zabrano nam nasze zyski przez obniżenie ceny certyfikatu... Dla chcącego nic trudnego. Certyfikaty z biogazu dochodzą na sesjach do ceny 300 zł (biogaz potrafil zadbać o siebie) a wiatr 37 zł.... Inwestorzy z wiatru tylko dużo gadają a jak przychodzi co do czego to nic nie potrafią zrobić dla branży. Psew juz dawno powinien nagłośnić temat a tylko pensje sobie wypłacają i nic nie potrafią zrobić. Dawno powinni ich rozwiązać. Jak ktoś mądry nie weźmie sprawy w swoje ręce to cały czas tak bedzie... Pozdrawiam
Piotr |
Dwa lata temu z rodzina wybudowaliśmy nowego enercona e53 biorąc kredyt z banku. Dzis przy tej cenie certyfikatu musimy dopłacać do kredytu. Z perspektywy dnia dzisiejszego żałujemy ze nie postawiliśmy używanej turbiny.
Master |
@Klemens Też uważam że póki nie pójdziemy w pozew zbiorowy z ME nic się nie zmieni Nasze nic nie robienie to dla nich przyzwolenie Ot chociażby nierówne traktowanie poprzez dbanie o biogaz, pomijając to że interes w tej chwili jest deficytowy, nie tylko my o tym alarmujemy, a ME jest na to głuche, jestem za i mam nadzieję na więcej takich głosów

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...