Jeden z wygranych aukcji zrealizuje projekty w formule obywatelskiej

Jeden z wygranych aukcji zrealizuje projekty w formule obywatelskiej
Fot. Energy Invest Group

Spółka Energy Invest Group S.A. to jeden z największych wygranych pierwszej aukcji OZE. Sprzeda ponad 30 proc. energii zamówionej w aukcji dla nowych projektów. Jednocześnie spółka zapewnia, że jej projekty będą realizowane w formule energetyki obywatelskiej, umożliwiającej udział każdemu zainteresowanemu ulokowaniem swojego kapitału.

Energy Invest Group (EIG) zgłosiła do aukcji adresowanej do nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW w sumie 13 projektów i wszystkie otrzymały wsparcie. 9 z nich to projekty pojedynczych elektrowni wiatrowych, a 4 dotyczą projektów farm fotowoltaicznych.

EIG ma już na koncie realizację pięciu elektrowni wiatrowych. Zostały uruchomione do połowy 2016 r. i działają w systemie zielonych certyfikatów. W dwóch z nich wykorzystano fabrycznie nowe, bezprzekładniowe turbiny Leitwind LTW86 o jednostkowej mocy 1,5 MW każda. Bliźniacze turbiny LTW86 i LTW90 o jednostkowej mocy 1 MW mają zostać wykorzystane w projektach wiatrowych, które zostaną zrealizowane na podstawie wygranej aukcji.

REKLAMA

9 projektów wiatrowych, każdy o mocy 1 MW, jest zlokalizowanych w kilku regionach kraju – w okolicach Częstochowy, Legnicy oraz na terenie woj. łódzkiego. Wszystkie zostaną przyłączone do sieci na średnim napięciu.

Jak informuje portal Gramwzielone.pl Maciej Korecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Energy Invest Group SA, w przypadku projektów wiatrowych zaoferowana w aukcji cena za energię była bliska 300 zł/MWh, czyli maksymalnej ceny (referencyjnej), którą określiło Ministerstwo Energii dla projektów wiatrowych o mocy do 1 MW.

W październiku 2016 r. ME obniżyło cenę referencyjną dla elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW do 300 zł/MWh z proponowanego wcześniej poziomu 415 zł/MWh. Jednocześnie zdecydowano się utrzymać cenę referencyjną 385 zł/MWh dla projektów wiatrowych o mocy powyżej 1 MW.

Jak mówi Maciej Korecki, opłacalność projektom przy cenie sprzedaży energii poniżej 300 zł/MWh ma dać skala, pozwalająca znacznie obniżyć całkowite nakłady m.in. dzięki zamówieniu od razu na 9 elektrowni wiatrowych, a także wysoka efektywność samych turbin.

Z kolei w przypadku czterech zwycięskich projektów farm fotowoltaicznych EIG zaoferowało w aukcji cenę na poziomie około 370 zł/MWh. Cena referencyjna wynosiła w tym przypadku 465 zł/MWh.

REKLAMA

Wszystkie farmy fotowoltaiczne mają być zlokalizowane w okolicy Ostrołęki. Firma chce je uruchomić do połowy 2017 r. Uruchomienie elektrowni wiatrowych jest natomiast uzależnione od uzgodnionego z producentem terminu dostawy turbin.

Elektrownie obywatelskie

Wszystkie projekty, które otrzymają prawo do sprzedaży energii po stałej, zapewnionej na podstawie ostatniej aukcji cenie, będą realizowane w formule energetyki obywatelskiej, w ramach tzw. crowdfundingu udziałowego.

EIG umożliwi zakup pakietu udziałów w tych projektach, przy czym szacuje minimalny kapitał potrzebny do zakupu udziałów w danym projekcie na ok. 30 tys. zł.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Energy Invest Group SA mówi w rozmowie z Gramwzielone.pl, że pomysł na realizację projektów OZE w formule energetyki obywatelskiej został zaczerpnięty z rynku niemieckiego, gdzie od lat jest z powodzeniem stosowany i stanowi alternatywę dla innych sposobów inwestowania.

Maciej Korecki zapewnia, że ulokowanie środków w projektach realizowanych na podstawie wygranej aukcji będzie stanowić atrakcyjną formę inwestycji i będzie bardziej opłacalne od ulokowania kapitału na lokacie bankowej.

Dodaje przy tym, że wygrana w aukcji i zasady nowego systemu wsparcia dają inwestorom bezpieczeństwo i pewność co do osiąganych przychodów, co – jak mówi – w ostatnim roku było „piętą achillesową” systemu zielonych certyfikatów. 

red. gramwzielone.pl