PAS: Bulwersująca wypowiedź ministra zdrowia

PAS: Bulwersująca wypowiedź ministra zdrowia
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Polski Alarm Smogowy wystosował list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w związku z jego wypowiedzią bagatelizującą problem notowanego w Polsce nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, zagrażającego zdrowiu i życiu obywateli naszego kraju.

Polski Alarm Smogowy w liście wystosowanym do ministra zdrowia informuje, że jest zaniepokojony opinią wygłoszoną przez niego wczoraj na antenie radia Tok FM, w której odnosząc się do problemu zanieczyszczenia powietrza powiedział: „Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy”.

PAS przypomina, że według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju, a statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

W świetle tych informacji wypowiedź, w której uznaje Pan zanieczyszczenia powietrza jako „teoretyczne zagrożenie” jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Taka wypowiedź podważa działania administracji państwowej i samorządowej, organizacji społecznych oraz środowisk naukowych włożone w  edukację społeczną w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza – pisze w liście do ministra zdrowia Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS przypomina, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia, słowami  podsekretarza stanu Piotra Warczyńskiego, wypowiedziało się w raporcie UN Global Compact: „Szacunki WHO wskazują, że w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie nawet 45 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Polsce, których w 2015 r. było 2938. Europejska Agencja Środowiska wskazuje, że jakość powietrza w dalszym ciągu stanowi bardzo ważne zagadnienie w sferze zdrowia publicznego, gospodarki i środowiska”.

– Widzimy więc, że Ministerstwo Zdrowia, którym Pan kieruje, doskonale zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia zdrowotnego, jakim jest zanieczyszczenie powietrza w Polsce. W związku z tym pytamy: czy w ostatnich miesiącach stanowisko Ministerstwa Zdrowia uległo zmianie, czy też Pana wypowiedź była jedynie przykładem niefortunnego użycia słów? – czytamy w liście skierowanym przez PAS do Konstantego Radziwiłła. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Olo |
Czyli jeśli moja córka mieszkając w np. w Żywcu zachoruje na raka płuc, to nie powinienem się przejmować bo inni piją i palą. Dobrze to przyswoiłam? Pozbądź się Pan jednego "ł" z nazwiska bo je hańbisz.
aa |
PIS ma wszystko w kieszeni......... co bylo jeszcze nie do pomyslania rok temu teraz to juz rzeczywistosc Kaczorowska !!! wmowia take pseldo ministerki pisowskie ....... ludzia ze wszystko jest super, pokaza to w TVP1, TVPINFO , Polskie radio i narod to kupi ALELUJA a co tam heheeee
Aldebaran |
Znałem młodą osobę z Żywca która zmarła na raka płuc,.... nie paląc i nie pijąc. Ale kogo to obchodzi. Na pewno nie ministra zdrowia, ani domowych operatorów śmieciuchów, jego wyborców.
Marcin |
Zwykły ignorant.
Duster |
Gdyby PiS walczył z równym zapałem ze smogiem jak z wiatrakami tobym na nich zagłosował. Cóż Radziwiłł nie Czartoryski, musi dorabiać jak "umi" przy korytku.
. |
To kto w takim razie pali mułem w piecach ? Skąd ten smog ?
MojaElektrowniaPV |
Do Państwa z PAS - tak samo jak oburzajaca jest wypowiedź Ministra, tak samo oburzające są farmazony o 45 tys osób umierających z powodu smogu - owszem zanieczyszczenie powietrza jest problemem rzeczywistym a nie teoretycznym ale przywoływanie mitycznych 45 tys zgonów to taka sama propaganda.
Aldebaran |
@MojaElektrowniaPV Czyli nie ma wpływu zanieczyszczenie powietrza w Polsce z wysypem chorób nowotworowych, krążenia, itp. Palenie tytoniu też nie ma związku. Sama propaganda. PS. Zapylenie nawet nie szkodzi uzyskom z elektrowni PV.
MojaKotłownia |
@MojaEletrowniaPV tak wiemy betonie, tak samo jak picem jest globalne ocieplenie i znikanie lodowców
Olena |
Ww Minister znany jest z podobnych bagatelizujących, a raczej świadczących o braku wiedzy, wypowiedzi jak np marihuana lecznicza niczego nie leczy więc jej w Polsce nie będzie.
Miki |
Baran
Fr33 Ang3l |
Wytrują nas w PiSdu

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...