PAS: Bulwersująca wypowiedź ministra zdrowia

PAS: Bulwersująca wypowiedź ministra zdrowia
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Polski Alarm Smogowy wystosował list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w związku z jego wypowiedzią bagatelizującą problem notowanego w Polsce nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, zagrażającego zdrowiu i życiu obywateli naszego kraju.

Polski Alarm Smogowy w liście wystosowanym do ministra zdrowia informuje, że jest zaniepokojony opinią wygłoszoną przez niego wczoraj na antenie radia Tok FM, w której odnosząc się do problemu zanieczyszczenia powietrza powiedział: „Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy”.

PAS przypomina, że według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju, a statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

W świetle tych informacji wypowiedź, w której uznaje Pan zanieczyszczenia powietrza jako „teoretyczne zagrożenie” jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Taka wypowiedź podważa działania administracji państwowej i samorządowej, organizacji społecznych oraz środowisk naukowych włożone w  edukację społeczną w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza – pisze w liście do ministra zdrowia Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS przypomina, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia, słowami  podsekretarza stanu Piotra Warczyńskiego, wypowiedziało się w raporcie UN Global Compact: „Szacunki WHO wskazują, że w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie nawet 45 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Polsce, których w 2015 r. było 2938. Europejska Agencja Środowiska wskazuje, że jakość powietrza w dalszym ciągu stanowi bardzo ważne zagadnienie w sferze zdrowia publicznego, gospodarki i środowiska”.

– Widzimy więc, że Ministerstwo Zdrowia, którym Pan kieruje, doskonale zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia zdrowotnego, jakim jest zanieczyszczenie powietrza w Polsce. W związku z tym pytamy: czy w ostatnich miesiącach stanowisko Ministerstwa Zdrowia uległo zmianie, czy też Pana wypowiedź była jedynie przykładem niefortunnego użycia słów? – czytamy w liście skierowanym przez PAS do Konstantego Radziwiłła. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Olo |
Czyli jeśli moja córka mieszkając w np. w Żywcu zachoruje na raka płuc, to nie powinienem się przejmować bo inni piją i palą. Dobrze to przyswoiłam? Pozbądź się Pan jednego "ł" z nazwiska bo je hańbisz.
aa |
PIS ma wszystko w kieszeni......... co bylo jeszcze nie do pomyslania rok temu teraz to juz rzeczywistosc Kaczorowska !!! wmowia take pseldo ministerki pisowskie ....... ludzia ze wszystko jest super, pokaza to w TVP1, TVPINFO , Polskie radio i narod to kupi ALELUJA a co tam heheeee
Aldebaran |
Znałem młodą osobę z Żywca która zmarła na raka płuc,.... nie paląc i nie pijąc. Ale kogo to obchodzi. Na pewno nie ministra zdrowia, ani domowych operatorów śmieciuchów, jego wyborców.
Marcin |
Zwykły ignorant.
Duster |
Gdyby PiS walczył z równym zapałem ze smogiem jak z wiatrakami tobym na nich zagłosował. Cóż Radziwiłł nie Czartoryski, musi dorabiać jak "umi" przy korytku.
. |
To kto w takim razie pali mułem w piecach ? Skąd ten smog ?
MojaElektrowniaPV |
Do Państwa z PAS - tak samo jak oburzajaca jest wypowiedź Ministra, tak samo oburzające są farmazony o 45 tys osób umierających z powodu smogu - owszem zanieczyszczenie powietrza jest problemem rzeczywistym a nie teoretycznym ale przywoływanie mitycznych 45 tys zgonów to taka sama propaganda.
Aldebaran |
@MojaElektrowniaPV Czyli nie ma wpływu zanieczyszczenie powietrza w Polsce z wysypem chorób nowotworowych, krążenia, itp. Palenie tytoniu też nie ma związku. Sama propaganda. PS. Zapylenie nawet nie szkodzi uzyskom z elektrowni PV.
MojaKotłownia |
@MojaEletrowniaPV tak wiemy betonie, tak samo jak picem jest globalne ocieplenie i znikanie lodowców
Olena |
Ww Minister znany jest z podobnych bagatelizujących, a raczej świadczących o braku wiedzy, wypowiedzi jak np marihuana lecznicza niczego nie leczy więc jej w Polsce nie będzie.
Miki |
Baran
Fr33 Ang3l |
Wytrują nas w PiSdu

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...