Co z piątkową aukcją dla OZE?

Co z piątkową aukcją dla OZE?
Fot. Frederico Cintra, flickr cc
REKLAMA

W piątek, 30 grudnia, przeprowadzono pierwszą aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Internetowy system, za pomocą którego można było składać swoje oferty, przez znaczną cześć trwania piątkowej aukcji był niedostępny. W efekcie wielu inwestorów nie mogło złożyć swojej oferty. URE na razie nie podaje informacji na temat piątkowej aukcji, zapewniając, że analizuje jej przebieg.

Na razie nie jest jasne, jakie w związku z zaistniałymi problemami będą efekty piątkowej aukcji, ani jakie były przyczyny tych problemów.

W piątek zgodnie planem miały się odbyć aukcje dla inwestorów planujących budowę m.in. biogazowni rolniczych czy instalacji fotowoltaicznych lub elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW. Osobną pulę wsparcia przewidziano ponadto dla istniejących biogazowni czy małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, których właściciele mieli uzyskać prawo do przejścia do rozliczeń w ramach systemu aukcyjnego.

Inwestorzy chcący wejść do systemu aukcyjnego, których projekty spełniały warunki formalne i kryteria określone dla czterech sesji aukcji, w piątek mieli za pomocą Internetowej Platformy Aukcyjnej wysłać swoje oferty, proponując określoną cenę za sprzedaż energii.

Zgodnie z ustawą o OZE, aukcje mają wygrać oferty, w przypadku których zgłoszono najniższe ceny, w ramach dostępnej puli energii, której chęć zakupu zgłosiło Ministerstwo Energii.

Podczas piątkowych sesji aukcyjnych pojawiały się jednak problemy z zalogowaniem się do Internetowej Platformy Aukcyjnej. W związku z pojawiającymi się błędami, m.in. 503, zalogowanie się do IPA i złożenie oferty było utrudnione. Inwestorzy zgłaszają, że nawet w przypadku pomyślnego zalogowania się do IPA, dokończenie procesu składania oferty było niweczone przez pojawiające się błędy.

Zgodnie z regulaminem aukcji, unieważnić mogą ją awarie, będące skutkiem problemów technicznych po stronie URE, w wyniku których aukcja nie może zostać rozpoczęta lub zakończona w zaplanowanym terminie, dostęp do IPA nie był możliwy przez co najmniej 15 godzin podczas trwania sesji aukcji, nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania sesji lub gdy prezes URE „powziął uzasadnione wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa i prawidłowości przebiegu sesji aukcji”.

Beata Wereszczyńska-Dembska, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w URE, informuje, że obecnie Urząd analizuje przebieg piątkowej aukcji, zapewniając, że o ile również do URE dochodziły sygnały o problemach z funkcjonowaniem platformy IPA, w systemie zarejestrowano wiele ofert. Na podanie liczby ofert poprawnie zarejestrowanych w poszczególnych sesjach aukcji jest jednak za wcześnie, a informacji z URE w tej sprawie możemy się spodziewać najwcześniej we wtorek. 

Zgodnie z regulaminem aukcji prezes URE może podać wyniki, informując o wytwórcach, którzy wygrali aukcję, a także podając minimalne i maksymalne ceny sprzedanej energii. Może jednak również unieważnić aukcję lub pozostawić ją bez rozstrzygnięcia.

Jeśli piątkowa aukcja zostanie uznana za ważną, URE powinien podać jej wyniki w terminie do trzech dni roboczych.

Uczestnicy aukcji mają być informowani o wyniku rozstrzygnięcia aukcji za pośrednictwem IPA oraz wiadomości wysyłanej na adres e-mail podany podczas rejestracji konta "niezwłocznie po rozstrzygnięciu danej aukcji".

Internetowa Platforma Aukcyjna została wykonana, na podstawie przeprowadzonego przez URE przetargu, przez firmę Atos Polska SA (wcześniej AMG.net). Cena zaoferowana w przetargu wyniosła 3,683 mln zł brutto.

Wcześniej URE testował działanie IPA, udostępniając m.in. wersję testową w okresie od 24 maja do 14 czerwca 2016 r. oraz prowadząc symulacje aukcji. Procedurę rejestracji w systemie IPA do aukcji zaplanowanej na 30 grudnia oferenci mogli rozpocząć 12 grudnia.

Uzyskanie komentarza na temat ewentualnych przyczyn zaistniałych awarii systemu IPA w firmie Atos Polska, która odpowiadała za wykonanie Internetowej Platformy Aukcyjnej, na razie jest niemożliwe. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (31)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mateuszek |
Nasz kraj taki piękny... URE potrafiło się przyczepić konstrukcji zdania w jednym z załączników czy użytego synonimu jakiegoś słowa. Teraz zaserwowało "równą", "płynną i "profesjonalną" aukcje. Gratulacje ;)
Wiesława T. |
Czyli jak zwykle, wszelkie sprawy związane z OZE "kuleją" od lat, tylko szkoda nerwów, pieniędzy i zapału inwestorów.
pawelo |
OZE nie jest na rękę pisowcom i przez to zawsze będzie tak aby tylko na pozór rozwijać czystą energię. OZE jest wielkim zagrożeniem dla węgla i nasza władza zrobi wszystko aby niedopuścić do rozwoju tej technologi.
hm |
Przeciętnego Kowalskiego g.... obchodzi czy będzie w Polsce OZE, czy go nie będzie. Jak na antenie ojca dyrektora powiedziano, że polska energetyka stoi węglem, to tak ma być. Tu nawet papież niewiele ma do powiedzenia. A wiatraki wycinamy w pień, bo przecież "to samo kolesiostwo z peło".
GH |
my wysłaliśmy pismo z żądaniem unieważnienia aukcji gdyż nasza firma nie miała możliwości złożenia oferty od godziny 9 do 16 (AZ/3/2016), zgodnie z Regulaminem aukcji który należy przestrzegać unieważnienie to jedyna możliwość gdyż został złamany Paragraf 17 Regulaminu Aukcji. W przypadku uznania aukcji nasza firma złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - nie przestrzeganie Regulaminu Aukcji oraz będzie się domagać unieważnienia aukcji przed sądem. Spółka nasza zainwestowała dużo pieniędzy w rozwinięcie projektów OZE i na każdym kroku musieliśmy przestrzegać często wymyślanych przez urzędników przepisów - od warunków zabudowy, decyzji środowiskowych, operatora ODS do wymysłów URE by otrzymać zaświadczenie o dopuszczeniu do udziału w aukcji. Aukcje należy ponowić , w naszej ocenie zwiększając limity Kwot i ilości tak by osoby które obecnie dostaną dopuszczenie do udziału w aukcji także miały szansę. Dla nas nawet 2 dodatkowe miesiące w oczekiwaniu na kolejną aukcję to jest nic przy długości oczekiwania w ogóle na aukcję czy przygotowanie projektu!
Romek |
Ja złożyłem ofertę o 9.30 wiec nie prawda jest ze po 9 nie mozna było złożyć nic nie bedzie unieważniane bedą kolejne aukcje to złóż na kolejnej a nie będziesz wszystkich straszył złożyłem ofertę i chce ka realizować noe czekać kolejny rok
Jarek |
Romek chyba w żadnym wątku nie padła bardziej egoistyczna wypowiedź niż Twoja. Czyli my wszyscy mamy zrezygnować z zarobku, bo Tobie się udało złożyć ofertę? Słyszałeś o tym, że istnieje świat poza końcówką Twojego własnego nosa?
PV |
Romku czy czytałeś regulamin aukcji. Tam jest dokładnie zapisane, że na 90 minut przed zakończeniem aukcji nie może być przerw w dostępie do serwisu aukcyjnego. Natomiast 30 grudnia taka przerwa trwała niemal cały czas. Ja też składałem ofertę chyba z 5 razy od 9.00 począwszy do 16.00 i ani razu nie udało mi się jej podpisać. Ktoś pisał na innym forum, że złożył ofertę na aukcję rozpoczynającą się o 9.00 o godzinie 8.30- czyli 30 minut przed czasem? Czy tak ma wyglądać sprawiedliwa aukcja i prawe państwo które ją organizuje?
. |
Aukcja zostanie zakończona i rozstrzygnięta. Potem nastąpią skargi i unieważnienie .
. |
Aukcja zostanie zakończona i rozstrzygnięta. Potem nastąpią skargi i unieważnienie .
Adam |
Żadnego unieważnienia nie bedzie jeżeli weszło ponad tysiąc ofert. To znaczy ze moznabylo złożyć trzeba było nie czekać do za piec dwunasta
UFO |
Aukcja zostanie zakończona i rozstrzygnięta po złożeniu ofert przez wszystkich dopuszczonych bez żadnych kantów i blokowań.
Eddie |
Sytuacja jest jednym z najjaskrawszych dowodów niekompetencji rządu.A fakt że partie opozycyjne tego nie widzą jest z kolei jednym z najjaskrawszych dowodów niekompetencji opozycji...
Roki |
Widzą, widzą (tak myślę) poczekaj do czwartku i zobaczysz jaka będzie klapa jak URE nie wznowi aukcji.
nowe_info |
http://www.rp.pl/Energianews/301029867-Fiasko-aukcji-dla-ekosilowni-Ministerstwo-Energii-milczy.html#ap-2
RewolucjonistaOZE |
Widzę że Towarzysz kropka czujny i na miejscu. PRzedstawiciel Rządu robi wszystko by pokazać że waadza jest silna i zawsze ma rację. Już to kiedyś widziałem- tow Kiszczak i spółka, JAk jesteś taki zdeterminowany Kolesiami to dlaczego nie zrobiliście tego porządnie tylko znów; po łebkach, po nocach, a teraz znów forsujecie bezprawie ? Napisz imię, nazwisko - żebyśmy mogli cie ścigać w Trybunale Stanu kiedy wróci normalność w tym kraju a nie chowaj się za kropkami Homo Sovieticus !
ProfZbieraczZnaczków |
ale ci ludzie u nas są to są naiwni. Nie chodziło o żadną aukcje OZE, ot potrzeba było kasy na wypłaty 13 i 14stek górnikom i pozbierali kasę od inwestorów OZE jako wadium. Teraz będą protesty, rozprawy sądowe no i kasę się odda kiedy "zakończy się postępowanie" - czyli za rok. A teraz wpłynęła szybka tania pożyczka od rynku OZE. A zwórci się jak........... się pozbiera nową opłatę OZE i bilans się zamknie, Tylkjo u nas takie sztuki... Ale sprytne te ludzie, cieszę się ze na nich głosowałem, każdy by przecież tu tak zrobił jakby był za kółkiem;-)))))
Gość |
Do ProfZbieraczZnaczków bajki opowiadasz z kaucjami. W przypadku przegranej lub unieważnienia aukcji podlegają zwrotowi w 14 dni od ogłoszenia wyników lub informacji o unieważnieniu. Nikt nie będzie lrzetrzymywał tych pieniędzy.
Mariusz |
Witam Informuje o tym że otrzymałem emaila o wygranej aukcji Więc jednak są ważne Pozdrawiam
Hubert |
Mariusz z jaką ceną wygrałeś?
Jestę Expertęęęęęęęęęęęęęęęęę |
WYGRAŁEM KU%^$AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Mariusz |
461 brałem udział w 4 dla wodnych
. |
Jak wcześniej informowałem, aukcja została zakończona i roztrzygnięta. Teraz wszystko w rękach wygranych i przegranych, czy wejdą w spory z URE. Moim zdaniem są podstawy, jednak na wygrane raczej nie można liczyć, gdyż wiele ofert zostało skutecznie złożonych. „ myślę ” :) że dość szybko zostanie ogłoszona aukcja uzupełniająca, gdyż to uspokoi rynek i wyczerpie wolumeny - bo te nie do końca zostały wyczerpane. Oczywiście stanowisko banków ( kredyty ) bedzie jednoznaczne - brak kasy.
Hubert |
Mariusz, skoro wygrałeś z cena 461 to znaczy ze cała fotowoltaika dała cenę referencyjną 465 zł lub ofert w aukcji było mniej niż 100.
Maciek |
Tyle, że fotowoltaika była w 3 aukcji a nie w 4tej, 4ta to interwencyjna dla wody...
Mariusz |
Byłem w 4 dla wody cena ref 470 zl
CZ |
Potwierdzam ze sa też wyniki dla 3 aukcji, dla mnie wszystkie pozytywne. Gratuluje wszystkim zwycięzcom.
światdogórynogami |
pojebany kraj. nic nie działa a ci wyniki publikują. jakim prawem? gdzie tu równouprawnienie? i wszyscy siedza cicho, URE, Ministerstwo Energii, czy wykonawca platformy firma Atos Polska. wszyscy głowy pochowali w piasek i siedzą cichutko. nic się nie stało. a wybrsnie tej opcji było wyłacznie ruchem wyprzedzającym. każda inna opcja to odwołanie bando i tchórzewskiego.
Mariusz |
Pochwalcie się jakie mniej więcej ceny wygrały 3 aukcję
Mariusz |
Witam wszystkie dane są na stronie URE
Inwestor |
Aukcja nr 3 Liczba ofert, które wygrały aukcję: 84; Minimalna cena po jakiej energia została sprzedana: 253,5 zł/MWh; Maksymalna cena po jakiej energia została sprzedana: 408,8 zł/MWh;

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...