Co z piątkową aukcją dla OZE?

Co z piątkową aukcją dla OZE?
Fot. Frederico Cintra, flickr cc
REKLAMA

W piątek, 30 grudnia, przeprowadzono pierwszą aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Internetowy system, za pomocą którego można było składać swoje oferty, przez znaczną cześć trwania piątkowej aukcji był niedostępny. W efekcie wielu inwestorów nie mogło złożyć swojej oferty. URE na razie nie podaje informacji na temat piątkowej aukcji, zapewniając, że analizuje jej przebieg.

Na razie nie jest jasne, jakie w związku z zaistniałymi problemami będą efekty piątkowej aukcji, ani jakie były przyczyny tych problemów.

W piątek zgodnie planem miały się odbyć aukcje dla inwestorów planujących budowę m.in. biogazowni rolniczych czy instalacji fotowoltaicznych lub elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW. Osobną pulę wsparcia przewidziano ponadto dla istniejących biogazowni czy małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, których właściciele mieli uzyskać prawo do przejścia do rozliczeń w ramach systemu aukcyjnego.

Inwestorzy chcący wejść do systemu aukcyjnego, których projekty spełniały warunki formalne i kryteria określone dla czterech sesji aukcji, w piątek mieli za pomocą Internetowej Platformy Aukcyjnej wysłać swoje oferty, proponując określoną cenę za sprzedaż energii.

Zgodnie z ustawą o OZE, aukcje mają wygrać oferty, w przypadku których zgłoszono najniższe ceny, w ramach dostępnej puli energii, której chęć zakupu zgłosiło Ministerstwo Energii.

Podczas piątkowych sesji aukcyjnych pojawiały się jednak problemy z zalogowaniem się do Internetowej Platformy Aukcyjnej. W związku z pojawiającymi się błędami, m.in. 503, zalogowanie się do IPA i złożenie oferty było utrudnione. Inwestorzy zgłaszają, że nawet w przypadku pomyślnego zalogowania się do IPA, dokończenie procesu składania oferty było niweczone przez pojawiające się błędy.

Zgodnie z regulaminem aukcji, unieważnić mogą ją awarie, będące skutkiem problemów technicznych po stronie URE, w wyniku których aukcja nie może zostać rozpoczęta lub zakończona w zaplanowanym terminie, dostęp do IPA nie był możliwy przez co najmniej 15 godzin podczas trwania sesji aukcji, nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania sesji lub gdy prezes URE „powziął uzasadnione wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa i prawidłowości przebiegu sesji aukcji”.

Beata Wereszczyńska-Dembska, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w URE, informuje, że obecnie Urząd analizuje przebieg piątkowej aukcji, zapewniając, że o ile również do URE dochodziły sygnały o problemach z funkcjonowaniem platformy IPA, w systemie zarejestrowano wiele ofert. Na podanie liczby ofert poprawnie zarejestrowanych w poszczególnych sesjach aukcji jest jednak za wcześnie, a informacji z URE w tej sprawie możemy się spodziewać najwcześniej we wtorek. 

Zgodnie z regulaminem aukcji prezes URE może podać wyniki, informując o wytwórcach, którzy wygrali aukcję, a także podając minimalne i maksymalne ceny sprzedanej energii. Może jednak również unieważnić aukcję lub pozostawić ją bez rozstrzygnięcia.

Jeśli piątkowa aukcja zostanie uznana za ważną, URE powinien podać jej wyniki w terminie do trzech dni roboczych.

Uczestnicy aukcji mają być informowani o wyniku rozstrzygnięcia aukcji za pośrednictwem IPA oraz wiadomości wysyłanej na adres e-mail podany podczas rejestracji konta "niezwłocznie po rozstrzygnięciu danej aukcji".

Internetowa Platforma Aukcyjna została wykonana, na podstawie przeprowadzonego przez URE przetargu, przez firmę Atos Polska SA (wcześniej AMG.net). Cena zaoferowana w przetargu wyniosła 3,683 mln zł brutto.

Wcześniej URE testował działanie IPA, udostępniając m.in. wersję testową w okresie od 24 maja do 14 czerwca 2016 r. oraz prowadząc symulacje aukcji. Procedurę rejestracji w systemie IPA do aukcji zaplanowanej na 30 grudnia oferenci mogli rozpocząć 12 grudnia.

Uzyskanie komentarza na temat ewentualnych przyczyn zaistniałych awarii systemu IPA w firmie Atos Polska, która odpowiadała za wykonanie Internetowej Platformy Aukcyjnej, na razie jest niemożliwe. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (31)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mateuszek |
Nasz kraj taki piękny... URE potrafiło się przyczepić konstrukcji zdania w jednym z załączników czy użytego synonimu jakiegoś słowa. Teraz zaserwowało "równą", "płynną i "profesjonalną" aukcje. Gratulacje ;)
Wiesława T. |
Czyli jak zwykle, wszelkie sprawy związane z OZE "kuleją" od lat, tylko szkoda nerwów, pieniędzy i zapału inwestorów.
pawelo |
OZE nie jest na rękę pisowcom i przez to zawsze będzie tak aby tylko na pozór rozwijać czystą energię. OZE jest wielkim zagrożeniem dla węgla i nasza władza zrobi wszystko aby niedopuścić do rozwoju tej technologi.
hm |
Przeciętnego Kowalskiego g.... obchodzi czy będzie w Polsce OZE, czy go nie będzie. Jak na antenie ojca dyrektora powiedziano, że polska energetyka stoi węglem, to tak ma być. Tu nawet papież niewiele ma do powiedzenia. A wiatraki wycinamy w pień, bo przecież "to samo kolesiostwo z peło".
GH |
my wysłaliśmy pismo z żądaniem unieważnienia aukcji gdyż nasza firma nie miała możliwości złożenia oferty od godziny 9 do 16 (AZ/3/2016), zgodnie z Regulaminem aukcji który należy przestrzegać unieważnienie to jedyna możliwość gdyż został złamany Paragraf 17 Regulaminu Aukcji. W przypadku uznania aukcji nasza firma złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - nie przestrzeganie Regulaminu Aukcji oraz będzie się domagać unieważnienia aukcji przed sądem. Spółka nasza zainwestowała dużo pieniędzy w rozwinięcie projektów OZE i na każdym kroku musieliśmy przestrzegać często wymyślanych przez urzędników przepisów - od warunków zabudowy, decyzji środowiskowych, operatora ODS do wymysłów URE by otrzymać zaświadczenie o dopuszczeniu do udziału w aukcji. Aukcje należy ponowić , w naszej ocenie zwiększając limity Kwot i ilości tak by osoby które obecnie dostaną dopuszczenie do udziału w aukcji także miały szansę. Dla nas nawet 2 dodatkowe miesiące w oczekiwaniu na kolejną aukcję to jest nic przy długości oczekiwania w ogóle na aukcję czy przygotowanie projektu!
Romek |
Ja złożyłem ofertę o 9.30 wiec nie prawda jest ze po 9 nie mozna było złożyć nic nie bedzie unieważniane bedą kolejne aukcje to złóż na kolejnej a nie będziesz wszystkich straszył złożyłem ofertę i chce ka realizować noe czekać kolejny rok
Jarek |
Romek chyba w żadnym wątku nie padła bardziej egoistyczna wypowiedź niż Twoja. Czyli my wszyscy mamy zrezygnować z zarobku, bo Tobie się udało złożyć ofertę? Słyszałeś o tym, że istnieje świat poza końcówką Twojego własnego nosa?
PV |
Romku czy czytałeś regulamin aukcji. Tam jest dokładnie zapisane, że na 90 minut przed zakończeniem aukcji nie może być przerw w dostępie do serwisu aukcyjnego. Natomiast 30 grudnia taka przerwa trwała niemal cały czas. Ja też składałem ofertę chyba z 5 razy od 9.00 począwszy do 16.00 i ani razu nie udało mi się jej podpisać. Ktoś pisał na innym forum, że złożył ofertę na aukcję rozpoczynającą się o 9.00 o godzinie 8.30- czyli 30 minut przed czasem? Czy tak ma wyglądać sprawiedliwa aukcja i prawe państwo które ją organizuje?
. |
Aukcja zostanie zakończona i rozstrzygnięta. Potem nastąpią skargi i unieważnienie .
. |
Aukcja zostanie zakończona i rozstrzygnięta. Potem nastąpią skargi i unieważnienie .
Adam |
Żadnego unieważnienia nie bedzie jeżeli weszło ponad tysiąc ofert. To znaczy ze moznabylo złożyć trzeba było nie czekać do za piec dwunasta
UFO |
Aukcja zostanie zakończona i rozstrzygnięta po złożeniu ofert przez wszystkich dopuszczonych bez żadnych kantów i blokowań.
Eddie |
Sytuacja jest jednym z najjaskrawszych dowodów niekompetencji rządu.A fakt że partie opozycyjne tego nie widzą jest z kolei jednym z najjaskrawszych dowodów niekompetencji opozycji...
Roki |
Widzą, widzą (tak myślę) poczekaj do czwartku i zobaczysz jaka będzie klapa jak URE nie wznowi aukcji.
nowe_info |
http://www.rp.pl/Energianews/301029867-Fiasko-aukcji-dla-ekosilowni-Ministerstwo-Energii-milczy.html#ap-2
RewolucjonistaOZE |
Widzę że Towarzysz kropka czujny i na miejscu. PRzedstawiciel Rządu robi wszystko by pokazać że waadza jest silna i zawsze ma rację. Już to kiedyś widziałem- tow Kiszczak i spółka, JAk jesteś taki zdeterminowany Kolesiami to dlaczego nie zrobiliście tego porządnie tylko znów; po łebkach, po nocach, a teraz znów forsujecie bezprawie ? Napisz imię, nazwisko - żebyśmy mogli cie ścigać w Trybunale Stanu kiedy wróci normalność w tym kraju a nie chowaj się za kropkami Homo Sovieticus !
ProfZbieraczZnaczków |
ale ci ludzie u nas są to są naiwni. Nie chodziło o żadną aukcje OZE, ot potrzeba było kasy na wypłaty 13 i 14stek górnikom i pozbierali kasę od inwestorów OZE jako wadium. Teraz będą protesty, rozprawy sądowe no i kasę się odda kiedy "zakończy się postępowanie" - czyli za rok. A teraz wpłynęła szybka tania pożyczka od rynku OZE. A zwórci się jak........... się pozbiera nową opłatę OZE i bilans się zamknie, Tylkjo u nas takie sztuki... Ale sprytne te ludzie, cieszę się ze na nich głosowałem, każdy by przecież tu tak zrobił jakby był za kółkiem;-)))))
Gość |
Do ProfZbieraczZnaczków bajki opowiadasz z kaucjami. W przypadku przegranej lub unieważnienia aukcji podlegają zwrotowi w 14 dni od ogłoszenia wyników lub informacji o unieważnieniu. Nikt nie będzie lrzetrzymywał tych pieniędzy.
Mariusz |
Witam Informuje o tym że otrzymałem emaila o wygranej aukcji Więc jednak są ważne Pozdrawiam
Hubert |
Mariusz z jaką ceną wygrałeś?
Jestę Expertęęęęęęęęęęęęęęęęę |
WYGRAŁEM KU%^$AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Mariusz |
461 brałem udział w 4 dla wodnych
. |
Jak wcześniej informowałem, aukcja została zakończona i roztrzygnięta. Teraz wszystko w rękach wygranych i przegranych, czy wejdą w spory z URE. Moim zdaniem są podstawy, jednak na wygrane raczej nie można liczyć, gdyż wiele ofert zostało skutecznie złożonych. „ myślę ” :) że dość szybko zostanie ogłoszona aukcja uzupełniająca, gdyż to uspokoi rynek i wyczerpie wolumeny - bo te nie do końca zostały wyczerpane. Oczywiście stanowisko banków ( kredyty ) bedzie jednoznaczne - brak kasy.
Hubert |
Mariusz, skoro wygrałeś z cena 461 to znaczy ze cała fotowoltaika dała cenę referencyjną 465 zł lub ofert w aukcji było mniej niż 100.
Maciek |
Tyle, że fotowoltaika była w 3 aukcji a nie w 4tej, 4ta to interwencyjna dla wody...
Mariusz |
Byłem w 4 dla wody cena ref 470 zl
CZ |
Potwierdzam ze sa też wyniki dla 3 aukcji, dla mnie wszystkie pozytywne. Gratuluje wszystkim zwycięzcom.
światdogórynogami |
pojebany kraj. nic nie działa a ci wyniki publikują. jakim prawem? gdzie tu równouprawnienie? i wszyscy siedza cicho, URE, Ministerstwo Energii, czy wykonawca platformy firma Atos Polska. wszyscy głowy pochowali w piasek i siedzą cichutko. nic się nie stało. a wybrsnie tej opcji było wyłacznie ruchem wyprzedzającym. każda inna opcja to odwołanie bando i tchórzewskiego.
Mariusz |
Pochwalcie się jakie mniej więcej ceny wygrały 3 aukcję
Mariusz |
Witam wszystkie dane są na stronie URE
Inwestor |
Aukcja nr 3 Liczba ofert, które wygrały aukcję: 84; Minimalna cena po jakiej energia została sprzedana: 253,5 zł/MWh; Maksymalna cena po jakiej energia została sprzedana: 408,8 zł/MWh;

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...