Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów

Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów
Fot. Andrzej Błaszczak, wikimedia cc-by-sa-4.0
REKLAMA

Wszystkie cztery sesje pierwszej aukcji OZE zostaną przeprowadzone zgodnie z planem, a o ewentualnym unieważnieniu aukcji z powodów technicznych Prezes URE będzie rozstrzygał w styczniu wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

W trakcie pierwszej w historii aukcji OZE nie udało się uniknąć problemów technicznych. Zainteresowani startem w aukcji inwestorzy nie byli w stanie bez problemów się zalogować. Najprawdopodobniej to efekt przeciążenia serwera Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA).

Mimo wszystko inwestorzy powinni starać się zalogować, bo nie jest pewne, czy problemy okażą się na tyle istotne, by były podstawą unieważnienia aukcji. Z informacji Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że w systemie zarejestrowano skutecznie złożone oferty.

Teoretycznie wystarczą trzy oferty w każdym koszyku aukcyjnym, by można było rozstrzygnąć aukcję. Jednak, zgodnie z ustawą o OZE, Prezes URE może unieważnić aukcję w sytuacji, gdy „przyczyn technicznych aukcja nie może zostać przeprowadzona”.

Natomiast zgodnie z regulaminem aukcji, jako przyczyny techniczne powodujące konieczność jej unieważnienia kwalifikuje się awarie, „będące skutkiem problemów technicznych leżących po stronie URE, w wyniku których:

  1. Aukcja nie może zostać rozpoczęta lub zakończona w terminie, określonym w ogłoszeniu o Aukcji;
  2. dostęp do IPA nie był możliwy przez co najmniej 15 godzin podczas trwania Sesji aukcji;
  3. nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania Sesji aukcji lub
  4. prezes URE powziął uzasadnione wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa i prawidłowości przebiegu Sesji aukcji.

W takiej sytuacji Prezes URE na swojej stronie internetowej powinien podać do publicznej wiadomości informację o wystąpieniu awarii, w wyniku której dostęp do IPA nie jest możliwy dłużej niż przez 1 godzinę podczas trwania Sesji aukcji, a także informację o jej usunięciu. Do 16:30, a więc na pół godziny przed zamknięciem ostatniej sesji, taka informacja nie została opublikowana.

To oznacza, że o ewentualnym unieważnieniu aukcji Prezes URE rozstrzygnie dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami i ewentualnymi skargami potencjalnych inwestorów na początku stycznia 2017 roku.

WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (114)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
log |
To jakieś żarty sobie robicie. Platforma https://ipa.ure.gov.pl nie działała cały dzień dopiero o 16.05 ruszyła po zamknięciu aukcji. Pytanie komu udało się w cudowny sposób złożyć oferty?
adaś |
Gdyby prywatna firma był tak nieudolna jak URE, to już dawno musiała by zwinąć żagle...
romek |
zlozylem oferte w 5 minut bez najmniejszego problemu
:))) |
15 godzin przy aukcji 8h :))) - polaki
fajnie |
romek, nie wiem czy kitujesz, pewnie tak. Dostęp do informacji publicznej pokaże ile ofert z dopuszczonych i opłaconych udało się złożyć.
danke |
w 12 podmiotach 3ci punkt udokumentowany bardzo dobrze.
Uwaga |
PISZMY SKARGI DO URE BY UNIEWAŻNILI TA AUKCJE, ja starałem się złożyć ofertę od 9 rano. Przecież bez problemu można przeglądnąć logi serwera i zobaczyć co się stało.
Ganz |
Romek ja też mogę napisać pod nikiem ELA udał mi się co wy gadacie ale to jest to manipulacja wizerunku i sukcesu, jak coś ma działać to ma działać jak URE do czegoś wzywa i podaje termin to niech się wali i pali musi działać przedsiębiorca nie dajcie się URE ani ME
log |
Logi są, ale kto zobaczy te prawdziwe i czy w ogóle to inna sprawa.
:) |
Nie martw się Ganz. To ma krótkie nogi.
:) |
niUNIA się ucieszy :)
ciekawy |
ktos zna wyniki na fotowoltaike ?
sol |
IPA działała od 8 do 9. Ale powinna działać 8 h. Organizator nie spełnił warunków, które sam określił. Tym samym uniemożliwił równy dostęp dla wszystkich uczestników. Od uczestników zażądał kaucji, żeby uwiarygodnić ich zamierzenia, a sam zachował się niepoważnie. Po 9 zapadła złowroga cisza. Pozostaje też pytanie czy to była awaria. Trzeba pisać skargi, bo ta sytuacja jest kompromitacją dla organizatora. Strach myśleć co się stanie, jak dojdzie do aukcji na 300 MW.
Fgh |
Czego się spodziewaliście przecież to polska kraj kłamiwych oszustów i złodzieji podatków. Było szambo i będzie gówno!
sekretariat@ure.gov.pl |
Wszyscy którzy nie mogli złożyć oferty w aukcji proszeni są o wysłanie emaila na adres email sekretariat@ure.gov.pl oraz aukcjeOZE@ure.gov.pl z informacją w jakich godzinach mieli problem czy w ostatnich 60 minutach trwającej sesji wystąpiły problemy.
Ganz |
Moim zdaniem skargi należy kierować jednocześnie adresując do Prezesa rady ministrów, Komitetu stałego Rady ministrów, Ministerstwa Energetyki, kancelarii Prezydenta RP , z przesłaniem wymienionych prezesowi URE
gość |
@Ganz. Pełna zgoda. Skargi należy kierować do instytucji nadzorczej w stosunku do URE, ewentualnie za jego pośrednictwem. URE nie może być sędzią we własnej sprawie. Przypomina mi to sprawę systemu informatycznego PKW, którą teraz bada prokuratura.
Jacek |
Cała ta aukcja była jednym gigantycznym skandalem. Osiem godzin przed komputerem w coraz większych nerwach. Całe godziny bez możliwości zalogowania. W tych nielicznych przypadkach kiedy logowanie było udane, połączenie rwało się w trakcie wypisywania danych lub przy próbie złożenia podpisu. W tej sytuacji nie istnieje inna możliwość niż unieważnienie tej skandalicznej sesji. Jeżeli to nie nastąpi to oznacza tylko jedno - to nie był gigantyczny skandal, ale gigantyczny przekręt mający na celu dopuszczenie do złożenia oferty, wyłącznie "swoich"...
gość |
hahahahaha, jaja
Ł |
zalogowałem się do systemu 15 minut przed uruchomieniem aukcji. W 5 minut złożyłem ofertę i wszystko działało bez problemu. Mam wydrukowane potwierdzenie złożenia oferty.
Aukcja |
Zgadza się , cześć osób złożyła oferty. System działał do ok 9 rano, później przestał działać tzn system w ogóle nie działał a jak zadziałał kilka razy na ok 3-5 min to na rożnym etapie wysiadał głównie przy przeliczaniu swym lub przy podpisywaniu. Wystarczy zobaczyć w jakich godzinach zostały złożone oferty a w jakich nie można już bylobskladac. My będziemy pisać oficjalne pismo z prośba o anulowanie aukcji. Proszę zrobić to samo, lepiej niech przeprowadza kolejna aukcje za miesiąc czy dwa.
gość |
Przez cały okres trwania aukcji albo nie działał portal, albo wyskakiwały jakieś błędy 500-503. Gdy już cudem udało się zalogować nie dało się poruszać pomiędzy podstronami. Strona poprawnie zaczęła działać dopiero po godzinie 16. URE chyba sobie jaja robi, ażeby do nich pisać maila ze skargami. Wiedzą kto wpłacił kaucję i będą widzieć ile z tych osób nie złożyło oferty. Wnioski niech sami wyciągną. Wiedzą też ile wniosków od czasu uruchomienia platformy IPA - pomimo zapewnień z komunikatu 64/2016 - nie zostało rozpatrzonych. Pozwolę sobie zacytować: "Uczestników Panelu Nr 2 prosimy o zabranie ze sobą laptopów z dostępem do Internetu lub sieci Wi-Fi. Podczas zajęć możliwe będzie założenie konta, które następnie zostanie aktywowane przez administratora IPA i umożliwi wytwórcy podejmowanie dalszych działań w systemie IPA, w tym m.in. związanych ze złożeniem oferty w aukcji ogłoszonej na rok 2016". Kpina z ludzi.
qqq |
@Ł czyli co ? złożyłeś ofertę przed terminem ?
do Ł |
Gdyby tak zrobiła większość, to i ty byś nie mógł złożyć oferty, bo platforma by miała takie problemy jak od 09 tej. Poza tym platforma miała działać od 8-16 tej. Firmę obsługującą ten wynalazek powinni w skarpetkach puścić.
do ppp |
nie . Zalogował się przed 8 smą.
X |
Proszę was abyście pisali skargi do URE.To jakaś kpina!
alex |
zalogował się 15 minut przed, złożył ofertę w 5 minut, zostaje 10 minut do otwarcia aukcji albo zalogował się 15 minut przed, odczekał 10 minut złożył ofertę w 5 minut tuż po otwarciu sesji.
alladyn-solar-batt |
Wszyscy , którzy tutaj piszecie zachowujecie się jak lokaje.....(bez urazy). URE znakomicie wiedziało, ze ta Beta oprogramowania ,staje dęba'' co moment. Informatycy dostali termin by poprawić to do 29 grudnia 2016 bo Minister musi przeprowadzić aukcje zgodnie z Ustawą i zapowiedziami najpóźniej 30 grudnia. Oni (URE) całkowicie świadomie ,,wpuścili'' Was w KANAŁ tj. w uczestnictwo w Aukcji na de facto niesprawnym serwerze i sofcie z pelną premedytacją - by zasymulować, że się odbyło co powinno się odbyć i że w terminie. Stawka było stanowisko Prezesa URE, zatem szli po bandzie wiedząc, że o ile zadziała- to na krótko.To nie jest sprawa na byle co, na byle i jedynie tylko skargi (choć też) - to jest sprawa dla Prokuratury, lub w razie umarzania postepowania przez nią, jest to sprawa na pozew zbiorowy p-ko URE w sprawie oszustwa polegającego na udawaniu, że jest się do przeprowadzenia takich aukcji przygotowanym. Jeżeli istnieje choćby wiecej niż jeden podmiot, który jest w stanie udokumentować brak mozliwości skorzystania z Platformy (uwaga!) ,,w dowolnie wybranych godzinach'', w których winna ona oficjalnie poprawnie funkcjonować - to gwarantuję, że jej uruchomienie i udostępnienie w tej postaci i w tym stanie stanowi czyn przestępny p-ko uczciwej konkurencji, do którego posunął się Urząd. Tak jak w Sejmie na bezczela łamią prawo i regulaminy - to samo, ta sama degrengolada ma miejsce w URE. UE winna dobrać się komuś do kontrafałdy. Mam nadzieję, że ktoś ma mocnego prawnika, który zgłosi skargę na sposób uruchomienia i prowadzenia tej aukcji zaprzeczający zamiarowi przeprowadzenia jej na zasadach uczciwej konkurencji. Ja rozumiem - gdyby (potencjalnie) próbowalo z Platformy skorzystać corca ...pol miliona'' podmiotów zainteresowanych złożeniem oferty. Zapewne podmiotów nie było więcej niż 400-600 zatem to kompletna kapitulacja URE od a do z. Tutaj ktoś sam (na początek) nie proszony o to przez nikogo winien podać się do dymisji.
logii |
Czy ktoś składający ofertę przed 16 mógłby podać numer ID swojej oferty? Po porównaniu ID oferty z ilością instalacji będzie można łatwo ustalić szacunkowy współczynnik osób, którym udało się skutecznie złożyć ofertę.
Ganz |
Nie do URE bo to nic nic da piszcie do kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Komitetu stałego rady Ministrów, Ministerstwa Energetyki z powiadomieniem prezesa URE podając mu informacje gdzie zostały skierowane skargi.
Marian |
Mam info z ure, ze aukcje beda wazne, ze Ci co nie zlozyli ofert to z wlasnej winy...
Ganz |
Jaki bank udzieli finansowania przy takich jajach na projektu OZE
No foto |
A po co ta pseudo aukcja... Prościej było przetarg pisemny zrobic. Dzis do 10 rano wszyscy cena w kopercie zaklejonej i po krzyku. A te miliony w testy, pseudoplatforme aukcyjna....
CZ |
Marian, pieniacz jesteś i tyle, nie masz żadnych informacji gdyż w URE jeszcze nie wiedzą co z tym zrobić. Oczywiście mają oferty złożone do godziny ok 9 , jest w najlepszym wypadku kilka ofert złożonych w ciągu dnia w zaraz po restarcie serwera, jednakże graniczyło to z cudem. ZGODNIE Z REGULAMINEM AUKCJI NALEŻY JĄ UNIEWAŻNIĆ. Poniżej zamieszczę treść email do wysłania.
CZ |
Wszyscy którzy nie mogli złożyć oferty proszeni są o wysłanie minimum takiego emaila: "W związku z brakiem możliwości złożenia oferty w aukcji przez firmę XXXXXX oraz złamaniem §17 ustęp 6 punkt punkt 3 tj. "nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania Sesji aukcji" przedmiotową aukcję zgodnie z powyższym regulaminem NALEŻY odwołać o co nasza firma wnioskuje oraz wzywa do wyznaczenia nowego terminu aukcji w najszybszym możliwym terminie"
CZ |
nasza firma posiada dobrze udokumentowane błędy systemu IPA w trakcie całej sesji aukcyjnej i możemy posłużyć się nimi w czasie ewentualnego sporu sądowego. Myślę że jeśli powyższy email wyśle się do URE aukcja zostanie odwołana gdyż koś zastanowi się że brak odwołania aukcji będzie złamaniem regulaminu za który firmy będą mogły żądać odszkodowania. Prosimy pisać do sekretariat@ure.gov.pl
Szkoda gadać |
Cz nie siej propagandy to co zrobiliście jest po niżej pasa, instytut je finansowe się z oze dupami śmieją
Tomasz |
@ Szkoda gadać. Dokładnie, ale tylko te "instytucje finansowe" które są związane z PISiorską władzą :-( Inne instytucje, normalne, dawno postawiły na OZE !!!!!!
MEW |
Komu sie udało - gratulacje!! Jednak 90% czasu IPA nie dzialała. Jeśli w ogóle to w czasie, któfy nie pozwalał na swobodne wpisanie, oferty, podpis i wysłanie. Im więcej reklamacji w w URE tym lepiej, im więcej pozwów jeśli aukcja zostanie zatwierdzona tym lepiej. Nie dajmy sie ogłupić i dać sobie wmówić, że wszystko było ok!!
. |
Nikt, nigdzie nie potwierdził rewelacji portalu jednego jak i drugiego, informacja o dokończeniu aukcji jest wyssana z palca. URE i ME nie wydało żadnego komunikatu ... aukcja nie miała się udać z zupełnie innych powodów, wyniki i tak byłyby zaskarżalne, miała to naprawić mała nowelizacja w listopadzie, ale wszyscy wiedzą co się dziej w sejmie, obecnie aukcja musi zostać unieważniona, choć to najgorsze rozwiązanie ...
Ligh |
Ja wysłałem uwagi do przebiegu aukcji (brak możliwości złożenia oferty pomiędzy godziną 9.00 a 16.00 do Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Energetyki, Prezesa URE. Do maila załączyłem dokumentację w postaci 15 zrzutów ekranowych z błędem serwera URE. Musimy walczyć o swoje prawa. Wysyłajmy reklamację na przebieg aukcji.
Szkoda gadać |
I tak właśnie nalerzy robić jak Ligh to jest ure a nie B...el
Rick |
#Ligh i #. Maja racje !!
Uwaga! |
URE zrobiło jeden podstawowy błąd, nie wstrzymało aukcji i nie przedłużyło jej. W zakładce INFORMACJA O PRZERWACH W DOSTĘPIE DO IPA nie było słowa o wstrzymaniu pracy IPA chociaż są jednoznaczne dowody, że takie przerwy były i to od wielu osób np zrzuty ekranu z błędami serwerów URE. Stąd rozwiązanie jest tylko jedno, należy pisać dwa pisma zgodnie z KPA jedno mniej ważne: skargę na Prezesa URE do Ministra Energetyki (potem przysługuje skraga do sądów administracyjnych) drugie pismo ważniejsze WNIOSEK O PRZYWRÓCENIE TERMINU ZGODNIE Z KPA. W skrócie w wyniku sytuacji nie z naszej winy nie mogliśmy dochować czynności administracyjnej stąd czynność ta musi być przywrócona (czyli aukcja). W piśmie tym należy wskazać, że wnosi się o przywrócenie stanu prawnego i faktycznego na godzinę 8.00 dnia 30.12.2016 czyli aukcja będzie albo powtórzona albo wznowiona - ale URE nie może na razie ujawniać obecnych wyników. Co oczywiste. Jeżeli to zrobi to z pewnością będą pozwy do sądu nie administracyjnego tylko wprost do powszechnego. Szkoda zabawy. Zrobiono nas w balona.
Beata ale nie Szydło :-) |
Ja złożyłam ofertę o godz 14:15 ( mam ID 1121), później dla drugiej instalacji udało mi się o 16:08 ( ID 1142). Cały dzień próbowaliśmy ,ale nam się udało z obiema wejść.Podaję dokładne godziny i numery ofert.
Beata ale nie Szydło :-) |
Do logii : Ja złożyłam ofertę o godz 14:15 ( mam ID 1121), później dla drugiej instalacji udało mi się o 16:08 ( ID 1142). Cały dzień próbowaliśmy ,ale nam się udało z obiema wejść.Podaję dokładne godziny i numery ofert.
Przekręt |
Co to znaczy udało - jednemu się udało drugiemu nie udało. Następnym razem Tobie się "nie uda". Serwery URE od ok. 9.00 - 16.00 nie istniały i tyle.
gość 2 |
Do Beaty ale nie Szydło W której aukcji startowałaś ? ( 3 czy 4) ID oferty nie wiele jednak powie, bo uczestnik mógł złożyć kilka ofert ale ze względu na błędy IPA tego nie widział. Przy ponownym logowaniu trafiał na pierwszą ofertę ( z niskim ID) i ją podpisywał. Ja logowałem się po 16.40 i moja podpisana i wysłana oferta miała ID poniżej 1100. Jakie były ID dla ofert podpisywanych pod koniec poszczególnych aukcji?
jack |
jaka firma jest autorem tego "systemu"?
Fatal error |
Aukcja 3 trwała do 16.00 i do tej godziny (od. ok. 9.00) nie działały systemy URE.
gość 2 |
Do JACK Wszystko jest na stronach BIP. URE - przetarg z 07.2015 r. http://bip.ure.gov.pl/bip/zamowienia-publiczne/2150,Dostawa-internetowej-platformy-aukcyjnej-umozliwiajacej-przeprowadzanie-aukcji-n.html
Beata ale nie Szydło :-) |
Startowaliśmy w 4 aukcji
PV Solar Wind Protection |
ATOS POLSKA S.A. - wielka kupa.
Cz. 1 |
Do uczestników dzisiejszych aukcji energii, Prezesa URE i Naczelnika URE Dziś odbyły sie długo wyczekiwane i przygotowane aukcje Energii. Wielkie nadzieje związane z tym ważnym dla Wszystkich dniem zamieniły sie niespodziewanie w niepewność i obawy. Rano wszystko działało prawidłowo, o 8:00:01, IPA ruszyło u mnie bezbłędnie. Odrazu zacząłem wprowadzanie wszystkich ofert, zgodnie z planem i strategią którą opracowałem na dziś. Około 10:00 z min. zaczęły sie wolniej wczytywać strony i blokować przy logowaniu. Faktycznie, po 13.30 na około 30 do 40 minut strona całkiem sie rozsypała ale próbowałem do skutku, zgodnie z zaleceniami z URE, w końcu udało mi sie zalogować i puścić oferty (nie wiem jak sie rozstrzygną dzisiejsze aukcje wiec nie zdradzam swoich personaliów) Około 10 miałem 10 wprowadzonych i zatwierdzonych ofert, ostatnie 2 wysłałem po kilkudziesięciu próbach około 14:37. Nie wierzę tym co piszą na forach ze mieli problem około 9, chyba że z podniesieniem swoich leniwych czterech liter z wyra ale nie platformą aukcyjną, musieli usiąść po prostu później. Trzeba było próbować po kilkadziesiąt razy, tak, nie raz wylogowywało pod koniec wprowadzania danych czy przy podpisie ale sie wkońcu dało. Ci, którzy usiedli poźniej do aukcji albo odpuścili sobie po kilku nieudanych próbach, sami sobie są winni, niech maja pretensje do siebie. Każdy kto podszedł poważnie, wiedział że to aukcja pilotażowa, sprawdzająca zainteresowanie i ilość projektów, realne oferty cenowe, i działanie systemu. Że system powstał niedawno i był testowany przez pracowników URE ale nie przeszedł testu w boju, wiedzieli i rozmawiali wszyscy, wszyscy w trakcie preselekcji mogli przyjść na szkolenia z autorami systemu ze strony URE- tam też nikt nie krył że to pierwszy test w boju (pamiętajmy że to nie URE pisało na szybko ustawę o OZE i chyba nie URE wyznaczyło termin aukcji tylko Ministerstwo Energii- mogę sie mylić, więc nie napadajcie na pracowników URE za błędy innych. Obiektywnie, ze strony URE cały czas widziałem że sie bardzo starają, siedzieli do późnych godzin akceptując wnioski, potwierdzenia na @ przychodzily od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych po ręcznym zatwierdzaniu przez ich pracowników, konkretnie i bez łaski odpisywali na wszystkie pytania, odbierali telefony i tłumaczyli, zrobili dodatkowe księgowania zeby uniknąć księgowań kaucji na ostatnią chwilę, w niepewności i stresie. Byłem w szoku że w Państwowym urzędzie ludzie tak ciężko pracują sami z siebie. Zadania nie mieli łatwego ale nieudacznicy, którzy nie odrobili na dziś swojej pracy domowej a zwłaszcza Ci co rano nie potrafili ruszyć śmierdzącej d#%y z wyra, niech nie komentują pracy ludzi z URE. Wszyscy wszędzie mówili i pisali że system może sprawiać problemy. Można Wam współczuć, ale sory, zastanówcie się że unieważnienie aukcji nie bedzie problemem dla URE, prekfalifikacje sa, firma informatyczna dopracuje system IPA , pewnie kwestia lepszego serwera bo wywalał sie z przeciążenia. Reszta raczej działała prawidłowo, wyznaczą kolejny termin aukcji i tyle, to my wszyscy stoimy z projektami i tracimy.
cz. 2 |
Do czasu aż nie usłyszałem ze niektórzy zlekceważyli tak ważny moment w swoich biznesach wieżyłem ze wreszcie coś sie da zrobić, że OZE znów zacznie sie rozwijać i dawać nam na chleb, przedsiębiorcom takim jak ja- małym i średnim firmom z polskim kapitałem i polskim zespołem. Zaczynałem odzyskiwać nadzieję że mimo iż ustawa jest mało korzystna ale jest i da sie coś wreszcie zrobić, uregulowane prawo daje stabilność. Odzyskałem wiarę że za kilka tygodni ruszą pierwsze instalacje. Że wreszcie w URE sie starają a to dobrze wróży na przyszłość, beda administrować przez następne 15 lat rozliczenia naszych instalacji, że system IPA działa, choć też sie naprzeklinałem jak nie mogłem sie zalogować, widząc po raz enty błąd 500, 503 i inne. Ceny energii i perspektywy przyszłych zysków nie są takie jak kilka lat temu gdy zaczynałem w OZE ale będą stabilne i nie dostaniemy tak po dupie na przychodach jak w ostatnich dwóch latach na spadkach ZC. Na powtarzaniu aukcji stracą wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożyli oferty i zaraz mogli by zaczynać budowy. Ja też szykowałem sie do aukcji od dwóch lat, tez wydałem setki tysiecy na projekty i kaucje, też nie spałem po nocach żeby zdążyć z dokumentacja, dziś wstałem o 6 rano a o 7.30 siedziałem zwarty i gotowy przed komputerem punktualnie o 8 zaczynały sie moje aukcje. Niektórzy zaczynali aukcje o 6 rano a inni o 9 ale jak można było spać do południa w tak ważnym dniu i zostawić ofertowanie na ostatnią chwilę. Przecież nikt nie miał informacji o innych ofertach, działaliśmy w ciemno, opierając sie o własne obliczenia a w przypadku dwóch ofert z ta samą cena, wygrywała oferta z wcześniejszej godziny. W księgowania kaucji na ostatnią chwile z winy URE też nie uwierzę bo wiem że były dodatkowe księgowania w ostatnich dniach, wystarczyło puścić przelew wczoraj po południu żeby dziś od pierwszych sekund móc składać oferty.
Cz. 3 |
Oczywiście że macie racje pisząc ze system powinien działać cały czas i nikt nie powinien mieć z nim problemu. Wierze że następnym razem tak będzie ale chyba po to aukcje trwały 8 godzin żeby chwilowe problemy techniczne po stronie URE lub po stronie oferentów energii nie zniweczyły wszystkiego, tym bardziej ze były spodziewane. W głowie mi sie nie mieści że moge teraz dalej czekać na rozstrzygnięcie przez baranów, którym wydawało się że jak aukcja trwa 8 godzin to mogą wejść kiedy sie wyśpią, pyknąć ofertę w pięć minut i zarabiać kupę kasy przez 15 lat. Zostaje mieć tylko madzieję że Prezes, naczelnik i zespół URE nie dadzą sie sterroryzować i po prostu zaproszą Was na kolejną aukcje. Liczę że skończy sie tylko na tym że Ci, którzy nie zaofertowali w dniu dzisiejszym, wrzucą na luz i skupią sie na następnej aukcji. Macie pretensje do URE, pamiętajcie że powtarzanie aukcji dotknie najbardziej tych, którzy stanęli na głowie żeby sie na dziś wyrobić i zaofertować w dzisiejszej aukcji. Teraz wszyscy bedą czekać na powtórzenie aukcji, tracić dalej pieniądze czas i nerwy. Mało sie już wszyscy naczekalismy, mało było stresów związanych z kształtem ustawy, rozporządzeniem o aukcjach i wszystkimi innymi aspektami biznesowymi..... według pierwotnych planów aukcje miały sie odbyć w pierwszym kwartale 2016 a realnie odbyły się dopiero dzisiaj- prawie rok obsuwy, a zamiast mieć rozstrzygnięcie będziemy dalej czekać. Doskonale wszyscy wiedzieliśmy że mogą być problemy z systemem, że to pierwszy raz i że może być ogromna ilość projektów, więc albo zlekceważyliście sprawę albo jesteście nie poważni a może wystartowaliście dla zabawy. Nie mi oceniać. Proszę, bądźcie rozsądni, nie blokujecie innym roztrzygnięcia aukcji i szansy na zaczęcie produkcji. Wiatru, słońca, wody, łajna czy innego peletu nikomu z nas napewno nie zabraknie, wolumen w następnej aukcji ma być większy a ceny- nie wiadomo czy byście dziś wygrali czy przegrali-nikt tego nie wie ale blokowanie całej branży: bo mi się nie udało, nikomu nic nie da. Może nawet w URE kogoś obwinia za dzisiejsze problemy i zwolnią, może nie, ale to nie zagwarantuje że następny na jego miejsce sobie poradzi lepiej, może być jeszcze gorzej a może uwali Wasz projekt bo nie będzie chciał siedzieć z całym zespołem do późnego wieczoru jak obecny zespół, o 16 będzie miał Was głęboko i nie wyrobicie się w regulaminowych terminach, odpisywać będą Wam na maile po kilku dniach, kasa zaksięguje sie na kaucje zgodnie z regulaminem i choć wstaniecie odpowiednio wcześnie, będziecie w czarnej d. URE zadziała tak jak mu narzuca regulamin i tak sie będziemy użerać ze sobą, szkoda by było bo fajnie sie zapowiada współpraca. Jeśli aukcje beda powtarzane, to pewnie odbędą sie dopiero za dwa miesiące ( tak było mówione na szkoleniu w URE) nie wiem jak inni ale ja w najbliższy poniedziałek będę musiał wręczyć wypowiedzenia 10 osobom, utrzymywałem już rok zespół w nadzieji że wreszcie nastąpi przełom w branży i że nie mogę sobie pozwolić na stratę tak cennych ludzi, że jeśli wytrzymamy do aukcji, wygramy choć z częścią projektów to sie uda uratować stanowiska, firmę, oczywiście liczyłem sie z możliwością przegrania aukcji z powodu ceny, wtedy też musiał bym sie z nimi rozstać bo nie stać mnie już na dalsze płacenie postojowego ale nie brałem pod uwagę że przegram z powodu roszczeń ludzi, którzy nie podeszli dziś poważnie do sprawy. Pewnie poza mną i pracownikami mało kogo to obchodzi ale takie sa fakty. Puentując liczę na przemyślaną i odpowiedzialną decyzje w URE oraz rozsądek w komentowaniu sytuacji i roszczeniach ze strony osób, którym dziś nie poszło. Tak wiem że mogę rownież przegrać cenowo w tej aukcji i startować w kolejnej. Pamiętajcie że nasza branża nie zmusza nas do walki o przetrwanie ze sobą wzajemnie czy z URE. Jak pisałem wcześniej- wiatru, wody, słońca i łajna nie zbraknie, lokalizacji pod biogaz, foto, małe wodne tez jest sporo, wiatr powyżej 1MW ma tylko ciężej bo sie zrobiło sporo projektów a wolumen na następną aukcje maja mały. Ale dziś wiatru powyżej 1MW w ogóle nie było, reszta ma spory wolumen na kolejne aukcje, URE wydaje się pomagać, wystarczy żeby bez sensu nie szkodzić sobie wzajemnie, np walcząc o powtórzenie aukcji. Trzeba wymusić na URE prawidłowe działanie systemu podczas następnych aukcji i naciskać o jak najszybsze terminy kolejnych aukcji.
Realnie |
Powyższa wypowiedź tj. cz. 1 - cz. 3 jest w najwyższym stopniu niepoważna. Człowieku udało Ci się wprowadzić 10 ofert super, być może w ten sposób blokowałeś dostęp innym. Nie Twoja wina. Następnym razem Ty możesz być zablokowany nie rozumiesz tego? W większości są poszkodowani i tacy powinni mieć możliwość odwołania w tej sytuacji. To chyba oczywiste. Nikt na nie straci jeżeli aukcja za kilka dni będzie wznowiona na kilka dni. W międzyczasie niech poprawią co trzeba i tyle. W innym przypadku aukcja będzie unieważniona i to nie przez URE co dopiero będzie smutne - z tym się zgadzam.
PV |
Do CZ. Nie pisz głupot. Moja aukcja na PV zaczynała się o 9.00 i od razu po wprowadzeniu danych serwer nie chciał ich popisać. Próbowałem co 5 minut więc razem w ciągu całego dnia będzie ponad 100 razy. Ustawiona parodia a nie aukcja.
Solbud |
Nie kumam - ja swoje wprowadziłem, podpisałem i się wylogowałem. Bezproblemowo. Pisanie, że większości sie nie udało na podstawie 15 anonimowych komentarzy jest lekką przesadą, skoro nadano grubo ponad 1000 ID ofert.. Oby nie odwołali aukcji, bo wtedy pojawi się ryzyko wycieku cen, a to by zmieniło całą grę..
M |
15 to bardzo dużo, a z pewnością nie każdy się tu wypowiedział. Na podstawie tego i dowodów sądy administracyjne i powszechne będą miały co robić. Prawdopodobnie to one rozstrzygną tą aukcję. Ratunkiem dla URE wydaje się wznowienie aukcji przez URE po naprawieniu problemów technicznych w ciągu kilku dni. Ujawnienie wyników będzie tragedią.
do CZ |
wiadomo że jak się tobie udało złożyć ofertę to nie chcesz powtórzenia bo konkurencja nie miała możliwości złożyć ofert i liczysz na wygraną, ale to są publiczne pieniądze i aukcja miała trwać od 8 do 16 dla nowych projektów do 1MW i od godziny 9 do 16 nie można było nic zrobić z IPA. Aukcja miała trwać moja od 8 do 16 i mogłem sobie składać ofertę o 15:50 i nie gadaj mi o testowaniu systemu, to była prawdziwa aukcja na kwotę ponad 700mln zł ! Od 9 próbowaliśmy złożyć ofertę, chyba ze 100 razy się logowaliśmy. My piszemy skargę i żądamy unieważnienia ze względu na to iż zgodnie z regulaminem w ciągu ostatnich 90 minut system nie funkcjonował. Sam pracownik URE z którym rozmawialiśmy potwierdził że wiedzą iż system nie działa CAŁKOWICIE a nie że trzeba próbować i może się uda a może nie! Do wszystkich którzy nie mogli złożyć oferty do aukcji proszeni są o powiadomienie URE na email sekretariat@ure.gov.pl oraz dzo@ure.gov.pl Nawet w przypadku allegro jak serwer nie działa chwilę to aukcja jest przedłużana. Oczywiście tym co udało się złożyć ofertę nie będą chcieli unieważnienia aukcji to oczywiste! i będą podnośić że było wstać prędzej itp. jak by tak było to serwer już by nie działał nie od 9 tylko od 8 czy 7:00
M |
Jeszcze raz - aukcja powinna być wznowiona a nie unieważniona. Unieważnienie powoduje te same problemy formalne oraz skargi do sądów.
M |
Oczywiście wznowiona ze stanem prawnym na godz. 8.59 30.12.2016 r. To oczywiste
M |
Sorry wznowiona na czas otwarcia wszystkich aukcji 30.12.2016 r.
do M |
powinna powinna, ale niestety URE musi przestrzegać regulaminu a regulamin mówi jasno że aukcję można tylko unieważnić i wyznaczyć nowy termin. Aukcję unieważnia się jeśli w ciągu ostatnich 90 minut trwania sesji aukcji wystąpił problem techniczny, my dysponujemy dowodem że tak było. Tak więc dla nas sprawa jest oczywista jednakże przestrzeganie prawa w Polsce to inna kwestia.
inzynier_elektryk_pv49 |
To było do przewidzenia. Kant.Ale oczywiście wyłącznie dlatego, że ceny są niesatysfakcjonujące dla większości lobbystów oze. Ot i polska rzeczywistość - nowa dobra zmiana. Teraz jak trzeba będzie coś zmienić to powiecie, że była awaria i tak do skutku aż ceny będą "dobre". Żal was czytać-małe ludziki.
Aukcja |
Nie bądźmy malostkowi. Tylko postronnym a nie uczestnikom aukcji zależy na jej unieważnieniu z różnych przyczyn. Więc niech wypowiadają się uczestnicy a Ci mają wspólny interes zarówno Ci ktorym się udało złożyć ofertę i Ci którym się nie udało. Jeżeli aukcja będzie rozstrzygnięta albo uniewazniona jedni zjedzą drugich pozwami (tj zjedzą URE). Wspólny interes jest jeden (dla URE tez) wznowienie aukcji w stanie prawnym na otwarcie wszystkich aukcji. Oznacza to, że Ci co złożyli będą mieli złożone oferty a Ci co nie to je złoża. My pewnie złożymy wniosek o wznowienie terminu zgodnie z KPA (nam się nie udalo). Zachęcam innych. Regulamin aukcji - powoływanie się na niego oznacza próby unieważnienia aukcji - żeby wszyscy byli świadomi tego co robią. Weźcie sobie prawnika i uważajcie co piszecie.
Kawa na ławie |
@cz: z powodu mentalości takich ludzi jak Ty, którzy budują za pieniadze Kowalskiego (bo to On ostatecznie za wszystko płaci) elektrownie, ale nie do końca wybudowane uruchamiają, nie do końca sprawdzone eksploatują, nie do końca prawidłowo zbudowane ((na złym kruszywie posadowione) drogi zglaszają do odbioru i eksploatacji / potem dziesiatkami lat te NOWE remontują/- w Polsce nicprawidłowego nie powstanie. To bezsprzeczne i bezdyskusyjne. Postulowane przez Ciebie przyjęcie, że to co zrobiono w celu przeprowadzenia aukcji (to nagromadzenie niekompetencji) ma być standartem wynika z widocznej u Ciebie determinacji, która odebrała Ci zdrowe zmysly i resztki człowieczeństwa. Popchniesz swoj biznes odepchnąwszy sie łokciami od krzywdy pozostałych i bedzie OK. Poszkodowani Twoim zdaniem powinni przyjąć, że Twoja POGOŃ za zyskami spodziewanymi z tego, że ,,wszystko ruszy'' jakże chwalebna jest przecie bo TWOI wybrańcy, Twoich dziesięciu herosow (pracowników) nie zostanie zwolnionych. Fakt dokonywana próby zarabiania kasy metodą ,,po trupach'' konkurencji, uczciwej konkurencji - nie dopuszczonej do zaistnienia w tej KUPIE przygotowanej przez Rząd + URE (to tez adm. rzadowa, a nie kółko różańcowe) budzi we mnie odrazę na myśl o takich jak Ty - których wielu (niestety). Żadnych innych (ludzkich) zachowań nie można się po Was spodziewać. Skoro piszesz brednie : ,,ale nie brałem pod uwagę że przegram z powodu roszczeń ludzi, którzy nie podeszli dziś poważnie do sprawy.'' - bo sam wymyslasz brednie brednie o domniemanych zachowaniach konkurentow wysypiających się do południa - to oznaki stanu w którym widmo kasy pozbawionemu krzty uczciwości hapaczowi odebrało resztkę rozumu.. Upatrywanie sprawstwa tej sytuacji w konkurencyjnych sobie podmiotach i publicznie epatowanie takim (pewnie dlatego nie pod nazwiskiem) obrazem -zamiast upatrywania prawdziwych zwiazków przyczynowo-skutkowych w gremiach Rządowych do których URE w całej rozciągłości ze wszystkim co sobą reprezentuje dyskwalifikuje Cię jako biznesmena. Chętnie spotkalbym się z Tobą w Sądzie, gdzie dowiódłbyś na swej supozycji ugruntowanych racji jakoby to z powodu ,,wysypiania się'' konkurentów startujących nie jak ty o 8-mej rano do aukcji lecz np. o 11-stej ....serwer nie działał, a co za tym idzie ich ofert nie przyjął. Pewnie (podobnie jak Ty) serwer poprzez kamerki w laptopach widział kto zaspany, a kto nie- no i akurat zaspanych nie wpuszczał o czym było wiadomo bo sugerowano to na szkoleniach......Cytowane przez Ciebie uprzedzenia ujawniane podczas szkoleń o ,,zapowiadanych problemach w pierwszej aukcji'' to nie jest przesłanka do przyjęcia, że aukcja ta była przeprowadzana dla każdego potencjalnie zainteresowanego w warunkach umożliwiających zaistnienie rownej konkurencji, zlożenie oferty lecz przeslanką do przyjęcia, że projektowano, budowano, dokonano i zdawano sobie z tego sprawę PRZEWAŁKĘ (bo to wszystko kosztowało i robiono to za publiczne pieniądze) na sporą kasę i jak widać bez sukcesu, by tylko MINISTRY nie zaliczyli wpadki. Czytaj Ci co to zlecali. A że zlecajace MINISTRY wiedziały, ze bedzie plajta z komunikatów URE o tym, że na wykonanie związanych z tym zadań Urząd ma zbyt mało etatów- ty zwiazków przyczynowych nie wyprowadzasz. No oczywiście Ty o ile zaliczysz pozytywny wynik odtrąbisz sukces aukcji i z podobną Tobie mentalnością będzie jeszcze z pieciu czy siedmiu co akurat się ,,wbili'' na platformę aukyjną. Cytowane wyżej uprzedzenia o zapowiadanych kłopotach przemycane na szkoleniach i pochodzące od osób dokladnie spodziewających się takiego przebiegu sprawy jaki miał miejsce, czyli takiego sposobu działania platformy aukcyjnej jaki na zasadzie czystej LOTERII ,wpuści'' jednych i NIE wpuści innych - to powód do działań Prokuratury i ABW. Nie przyjmujemy do wiadomości, że świadome budowanie TOTOLOTKA zamiast działającej bezbłędnie platformy dla takich aukcji uzasadnione jest ew. sukcesem Twojego biznesu. Pracownicy do niego zatrudnieni mają być wypromwani życiowo uposażeniem na które Ciebie będzie stać gdybyś wygrał, zaś inni pracownicy zatrudnieni w pozostałych firmach od OZE ktorych platforma aukcyjna NIE WPUSCIŁA do zlozenia oferty mają być nie wypromowani życiowo a to jest OK. Jezeli, to są warunki do budowy Polskiego OZE to istotnie biznes taki na bizantyjskich zasadach oparty nie powinien miec miejsca.
gość |
Obowiązuje regulamin aukcji. To było zamówienie publiczne i obowiązuje ustawa, rozporządzenia. Po wyczerpaniu trybu administracyjnego pozostają sądy. Pozostaje też wyjaśnienie czy to była awaria systemu, a jeśli była, to czym spowodowana.
sol |
@kawa na ławie. Pełna zgoda. To było prawdziwe zamówienie publiczne a nie jakiś test. Sprawę należy zbadać również pod kątem, czy było to działanie świadome, czy tylko błędnie zaprojektowany system.
Aukcja |
Ustawa mówi jasno aukcja może być wznowiona (kompetencje Prezesa URE w przypadku problemów technicznych) i na tym powinno wszystkim uczestnikom aukcji jak i URE zależeć. Wszystkim nie tylko uczestnikom tej aukcji zaś zależy, żeby nie była ona rozstrzygnięta np przez NSA za trzy lata. Tak więc wznowienie jest najsensowniejszym i jak najbardziej formalnie możliwym rozwiązaniem.
Aukcja |
Uważam tak ze względu na skalę problemu. Kilka przypadków braku możliwości złożenia oferty to nie błąd systemu i niech rozstrzyga nawet NSA. Tu natomiast aukcja powinna być wznowiona gdyż taki jest społeczny interes (prawnie). Inne działanie będzie tylko pogłębianiem błędów URE. Ps pozdrawiam pracowników URE, przed aukcja było OK potem niestety coś nawalilo, prosimy o poprawkę i miło wszyscy wejdziemy w Nowy Rok.
do CZ |
Brednie piszesz i tyle. Poddałem się w czytaniu w połowie 2 cz. Masz podejście typowo "polskie". Pieniacz któremu się udało i w "tyle" ma zasady regulaminu. Aukcja jest do powtórki z powodu podanego już powyżej złamania punktu regulaminu. Jeśli URE tego nie zrobi sprawa trafo do sądu. Regulamin obowiązuje obie strony i z wygraniem procesu problemu nie widzę. Pisanie do prezesa URE lub sekretariatu to zamiatanie sprawy pod dywan. Tak to jest jak tak ważne sprawy jak aukcja zostawia się na ostatnią chwilę. Trzeba było zrobić ją we wrześniu. Prawdą jest, że pracownicy URE odbierali telefony i starali się pomóc. Nie można winić szeregowych pracowników za działania IPA. Powinien beknąć dyrektor odpowiedniego działu, lub prezes. Do CZ. aukcja musi zostać powtórzona. Możesz wstać przy kolejnej aukcji o 3 w nocy. Ja wstanę o 9 i będę się logował o 10. Platforma ma działać zgodnie z regulaminem. Acha. CZ nie zapomnij umyć tyła :)
pozdrawiam |
Nie powtorzona, nie uniewazniona tylko wznowiona, zastanówcie się co piszecie. Było o tym u góry - to info dla tych co brali udział w aukcji - dla innych ta różnica nie ma znaczenia.
do CZ |
Tej aukcji nie można wznowić !!!!! Musi zostać unieważniona!!! Została przeprowadzona niezgodnie z regulaminem !! Czy to tak ciężko zrozumieć ? .
do CZ |
Tu przytoczony pow. tekst: oraz złamaniem §17 ustęp 6 punkt punkt 3 tj. "nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania Sesji aukcji" przedmiotową aukcję zgodnie z powyższym regulaminem NALEŻY odwołać o co nasza firma wnioskuje oraz wzywa do wyznaczenia nowego terminu aukcji w najszybszym możliwym terminie"
sol |
@pozdrawiam. A dlaczego aukcja nie może zostać unieważniona i powtórzona? Regulamin opisuje taką możliwość.
pozdrawiam |
Wznowiona oznacza, że będzie się ona odbywała zgodnie ze stanem prawnym i faktycznym na czas rozpoczęcia. Powtorzona to zgodnie ze stanem prawnym i faktycznym na dzień nowego rozpoczęcia czyli np 20 lipca. Było bardzo dokładnie o tym u góry. Trzeba pisać wniosek o tzw. przywrócenie terminu zgodnie z KPA idźcie do prawnika albo piszcie sami wystarczy tylko napisać że wnosicie o przyrocenie terminu i opiszcie sytuację im więcej takich wniosków. tym lepiej (oczyiscie każdy pisze po jednym) trzeba koniecznie wysłać to poleconym do URE w poniedziałek i od razu na EPUAP URE. Czas jest tu bardzo ważny. Nie piszcie żadnych żali i dyrdymal tylko to co u gory.
pozdrawiam |
Oczywiście 20 lipca 2017 albo 2018
Artur |
Gratuluje tym którym się udało, fajne perspektywy przed Wami na następne 15 lat, tym co przegrali, uszy do góry, zamiast biadolić, lepiej się szykujcie do następnej aukcji niż ciągajcie się po sądach z urzędem z którym będziecie musieli współpracować, jeśli chcecie realizować swoje projekty. URE ma z tego co mi wiadomo monopol na aukcje więc nie szedłbym na wojnę, z kimś z kim tak czy siak będziecie współpracować przez długie lata. Kaucje Wam zwrócą w ciągu 60 dni a udowodnienie utraconych korzyści w kontekście następnych aukcji za kilka tygodni i udowodnienie że z winy problemów technicznych nie udało Wam się złożyć oferty, gdy wielu innym się to udało będzie bardzo ciężkie i czasochłonne. Jest jeszcze jeden drobny szczegół, jak udowodnicie w sposób wiarygodny dla sądu swoją intencję zaoferowania konkretnej kwoty i wolumenu energii jeśli nie doszło do złożenia przez Was żadnej oferty. Możecie zeznać że mieliście napisane na kartce, albo że mówiliście koledze albo żonie, czy napisaliście na niniejszym forum jak użytkownik „PV | 2016-12-30 13:15:28, ja też odpuszczam, w razie czego na moje PV 200kWp składam ofertę 458,99 i mam was za świadków że taką ofertę chciałem złożyć ale się nie udało!” Nie obraź się kolego ale Sąd byłby mocno rozbawiony Twoją podstawą do oszacowania szkody, (choć na pewno nie jeden bardziej absurdalny wniosek już słyszał) Tak czy inaczej rozumiem Wasze emocje ale uważam że lepiej iść na piwo, pobawić się na sylwestrze, wrzucić na luz do poniedziałku i zacząć planowanie do kolejnych aukcji. Piszę o tym bo mnie skręca jak sobie pomyślę że wydacie teraz kupę kasy na Mecenaska, który już pewnie z Wami rozmawiał, napalił się jak dzik na żołędzie żeby poprowadzić medialną sprawę, może nie obiecywał- bo te ment/dy zawsze delikatnie sugerują (żebyście nie mieli potem do niego pretensji że nic nie zdziałał) jakiego to dla Was odszkodowania nie uzyska i jakie to zadośćuczynienie za szkody psychiczne i fizyczne URE Wam będzie musiało zapłacić. Tyle że sprawa się będzie ciągnęła ze 2- 3 lata, mecenas swoje zarobi, bo się zawsze pijawki tak ustawią żeby Was pociągnąć z kasy (kwota na starcie mała a potem ciągle dodatkowe koszty, chyba że macie papugę na ryczałcie ale też Was będzie dłuższy czas doił)….. projekt jeśli macie dobre zakładam że w następnej aukcji wygracie....po co się denerwować i latać po sądach?
B |
Hehe, ręce Wam opadną zanim wyjaśnicie Sądowi co to była za sprawa, o co chodzi z aukcjami energii, poprzecie to mglistymi odczuciami poniesionych strat a gdy będzie się wam wydawało że coś Sąd zrozumie, to się zmieni Sędzia na jakąś starą babę tuż przed emeryturą, która sama nawet nie korzysta z kompa. Tłumacząc jej sprawę będziecie się zastanawiać czy śpi na siedząco czy właśnie umarła i zaczyna już stygnąć. Nie macie wpływu do kogo trafia sprawa więc sami sobie palniecie w łeb. Bardzo często tak się ciągną sprawy gospodarcze, dla sędziów tego typu sprawy są trudne do zrozumienia, zawiłe, nie chcą ich, oddają je oby się tylko uwolnić, nudzą ich ale będzie to cenne doświadczenie dla Was, warto pozbyć się swojej naiwności w zakresie wsparcia w sądzie, powodzenia
pp |
do Artur. Z całym szacunkiem.Ty jednej rzeczy nie rozumiesz, a bierzesz się za inwestycję liczoną w milionach pln. Są określone zasady jak choćby regulamin. Został złamany, a wież mi w sądzie z dowodami nie będzie ŻADNEGO problemu !! Nie jest to sytuacja jednostkowa, a raczej większej ilości podmiotów. W aukcjach nie startował " wujek Kazik". Startowały podmioty gospodarcze na określonych zasadach. Mało tego zasady określiło URE i ich nie dotrzymało. I nie ma tu znaczenia, czy URE jest "wielkie" i jest monopolem. Takie instytucje już nie jedną sprawę przegrywały. W przypadku aukcji złamanie regulaminu jest oczywiste i nie ma o czym dyskutować !!
sol |
Własnie przeczytałem zamówienie na system IPA z 2015 r. W zamówieniu nie ma załącznika SIWZ, tak jakby Zamawiającemu było wszystko jedno co powstanie. Bardzo dziwne.
do Artur |
jak rozumiem twoja oferta została zaakceptowana podczas tej godziny w której działał system IPA. Ja się jeszcze zastanawiam nad inną możliwością gdyż cześć osób faktycznie złożyło oferty , może jest tak że każdą sesję obsługiwał inny serwer i np. w sesji 1 i 2 łatwiej było złożyć ofertę gdyż aukcje zaczęły się wcześniej. Z moich doświadczeń wynika że największy problem był w sesji 3 dla nowych systemów do 1MW głównie PV - tam praktycznie przez całą sesję od godz. 9 nie działał system IPA (można się było od czasu do czasu zalogować i nawet po długim odczekaniu wgrała się od czasu do czasu strona ale nie dało się złożyć oferty gdyż system nie działał stabilnie przez dłużej niż 5 minut) Oczywiście URE widzi w jakich godzinach oferty były składane i kiedy system działał a kiedy nie. Raczej nie upublicznią takich informacji. Co do udowodnienia że ktoś składał taką a taką ofertę, myślę że jest to bez problemu do udowodnienia przed sądem, kilka razy podczas wysypania się całego systemu widzieliśmy że system działa na Apache+tomcat, w logach serwera jak komuś się udało dojść do momentu podpisu będą poszczególne parametry zapisane, bardzo łatwo w logach można sprawdzić kto ile razy próbował się logować, jak długo serwer zwracał odpowiedź etc. Każdy administrator serwera wie że od nawiązania połączenia wszystko dobrze jest logowane - dziwię się tylko że sam serwer był postawiony na Apache - to jest dość nieprofesjonalne przy takim systemie. Wiem co mówimy gdyż byłem administratorem wielu serwerów z tysiącami domen i udowodnienie że system nie działał lub jak działał jest banalnie proste. Tak więc, nie znamy konfiguracji serwerów obsługujących IPA , być może któraś sesja działała lepiej i dało się składać oferty, my braliśmy udział dla nowych systemów i od godziny 9 do 16 nie udało się nic zrobić. Napisaliśmy oficjalne pismo do URE o złamaniu regulaminu i żądamy powtórzenia aukcji, nasze pozwolenie na budowę wygaśnie do czasu następnej aukcji do tego dochodzą kary z tytułu już podpisane umowy z OSD tak więc za błędy systemu my nie będziemy odpowiadać. Zgodnie z przyjętą ustawą OZE aukcje musiały być przeprowadzone w 2016 roku.
pozdrawiam |
Jeszcze raz: UCZESTNICY AUKCJI piszą w poniedziałek o wznowienie terminu do URE zgodnie z informacjami powyżej. Wszystko już na ten temat napisano. Reszta to sorry ale informacje mylące i zwyczajnie UCZESTNIKOM AUKCJI w niczym nie potrzebne (z całym szacunkiem).
pp |
Amen.
sol |
@Artur. Pewnie, że nie ma co rozdzierać szat. Jest jak jest. Szampan też się znajdzie. Roszczenia firm wobec GDDKiA sięgają 10 mld PLN rozłożone na 5 tyś. przypadków. Te firmy też miały nadzieję na długoletnia współpracę z agencją rządową, a wyszło jak powyżej. I dlatego twierdzę, że twój sposób podejścia do sprawy aukcji jest niewłaściwy. To nie jest zwykły kontrakt pomiędzy dwoma podmiotami, tylko zamówienie publiczne z wszystkimi konsekwencjami jakie są określone w prawie. Musisz wystartować kilka razy w jakimś przetargu, to będziesz wiedział o co chodzi. Na koniec przesyłam noworoczne życzenia dla wszystkich, którym OZE leży na sercu.
Lena |
W poniedziałek to bedzie 2 stycznia 2017 a ilość energii objętej akcją podlegała sprzedaży w 2016 r. zgodnie z jakimśtam rozporządzeniem Ministra. Mówiąc krótko jeśli URE unieważnieni aukcję to nikt tej energii już nigdy nie sprzeda i na niej nie zarobi. Na unieważnieniu aukcji nikt nie zyska a wielu straci.
. |
W poniedziałek 2 stycznia 2017 jest posiedzenie Komisji Energii, zostanie złoźony wniosek o rozszerzenie porządku obrad, lub zwołanie odrębnego posiedzenia w trybie art... Zostanie wezwane ME i URE aby przedstawiło swe decyzje.
Joanna Tabaka T&T Proenergy |
My próbowaliśmy logować się więcej niż kilkadziesiąt razy, kilka razy również rozmawiałam osobiście telefonicznie z URE, i zostałam poinformowana że trwają prace nad przywróceniem funkcjonalności systemu, w kolejnej rozmowie - zostałam poproszona o napisanie maila. W trakcie aukcji napisałam maila, jak i również po, przesyłając w załączeniu zrzuty z ekranu z całego dnia. Ktoś wyżej pisał że komuś się nie chciało wstać w tak ważnym dniu, spędziłam czas przed komputerem od 9 do 16, wszyscy którzy próbowali wiedzą jakie to były nerwy. Śmieszne są komentarze z anonimowych kont, a cz1-cz3 - ma bardzo dużo czasu na pisanie, Ci którzy uczestniczyli we wczorajszej aukcji - nie mają ani czasu ani nerwów.
do_joanna |
dokłądnie tak samo postąpiliśmy my , od 9:10 próbowaliśmy złożyć ofertę i się nie dało, przynajmniej dla aukcji AZ/3/2016 do której mieliśmy dopuszczenie. mamy zrzuty ekranu i tak nie powinna wyglądać aukcja. Napisaliśmy pismo do URE na kilka emaili i do Ministerstwa Energii, zażądaliśmy także informacji ile ofert zostało złożonych do naszej aukcji pomiędzy 9-16, oraz kilka innych szczegółów. No to Happy New Year bo już niedługo będzie kolejna aukcja ;)
. |
Informacja dla tych którzy pieprzą że tylko węgiel. Ostatnia kopalnia w Zabrzu zamykana. Następna jest Krupiński. Potem jeszcze 5 w 2017 roku. Ilość górników już spadła poniżej 80.000, kiedyś było ponad 450.000. - „ Po 110 latach koniec kopalni Makoszowy w Zabrzu 30.12.2016r. 16:56 Po 110 latach działalności piątek był ostatnim oficjalnym dniem pracy zabrzańskiej kopalni Makoszowy. Tradycje przekazywały w niej cztery pokolenia górników. Przedstawiciele władz zakładu podkreślają, że wszyscy pracownicy zostali zabezpieczeni ekonomicznie. "To na pewno szok dla wielu pracowników, zwłaszcza tych związanych z kopalnią od lat czy od pokoleń. Ale uwarunkowania w jakich znalazła się kopalnia Makoszowy okazały się decydujące dla dalszych jej losów. Sczerpały się złoża łatwo dostępne, węgiel wydobyć jest coraz trudniej. (...) To generuje koszty, które w sposób decydujący wpłynęły na decyzję o wygaszeniu kopalni" - powiedział PAP w piątek zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-pracowniczych Makoszów Andrzej Nowak. Makoszowy to ostatnia czynna kopalnia w słynącym niegdyś z górnictwa Zabrzu. Jej początki sięgają 1890 r., kiedy przez wyrobiska prowadzone pod ziemią na zachód od kopalni Guido (dziś jest to kopalnia zabytkowa, jedna z największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego) rozpoznano rezerwowe pola górnicze. W 1900 r. rozpoczęła się tam budowa szybów, początkowo przeznaczonych dla innej zabrzańskiej kopalni. Wkrótce jednak obecne Makoszowy stały się samodzielną kopalnią, gdzie wydobycie węgla rozpoczęto wiosną 1906 r. "W tym roku było 110-lecie kopalni Makoszowy. To znaczy, że cztery pokolenia rodzin górniczych mogły przekazywać swoją tradycję górniczą z ojca na syna. Także ostatnio nieraz słyszeliśmy, że dziadek tu pracował, ojciec - to się często spotyka. Tu część załogi była silnie związana z kopalnią - z Zabrza i okolicznych miejscowości, jak Przyszowice, Gierałtowice" - zaznaczył Nowak. Choć formalnie piątek był ostatnim dniem eksploatacji węgla w Makoszowach, regularne wydobycie zakończyło się tam wcześniej. Od kilku dni pracownicy na dole - około setki na każdej zmianie - wykonywali już głównie prace zabezpieczające, przygotowujące do wyciągnięcia sprzętu, a także pompowali wodę i monitorowali zagrożenia. W pierwszym roboczym dniu nowego roku rozpoczną się przygotowania do likwidacji zakładu. Według Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy zakład, harmonogram prac likwidacyjnych powinien zostać przyjęty i zatwierdzony przez resort energii do końca stycznia. Później ruszy demontaż podziemnych urządzeń i maszyn, a także przygotowania do likwidacji wyrobisk. Jak przypomniał Nowak proces likwidacji wyrobisk, a potem powierzchni zakładu, jest długotrwały i musi być rozłożony w czasie. Przez ok. dwa lata będą likwidowane wyrobiska dołowe. Szybki spadek liczby pracujących w Makoszowach to kwestia ostatnich tygodni. Deklaracje przejścia do innych kopalń - zgodnie z zapewnioną przez SRK możliwością zatrudnienia - złożyło w tym czasie ok. 950 spośród 1336 pracowników. Pozostać w zakładzie i pracować przy jego likwidacji ma ok. 320 osób. SRK gwarantuje też zatrudnienie pracownikom administracyjno-biutrowym. Według wcześniejszych informacji, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej dotyczącą notyfikacji polskiego programu pomocowego dla górnictwa, kopalnia Makoszowy jedynie do końca br. może korzystać z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych. Ich wielkość przekroczyła w sumie 200 mln zł, z czego ok. 138 mln zł wydano w tym roku. Po plebiscycie na Górnym Śląsku i III powstaniu śląskim Makoszowy (dziś dzielnica Zabrza) stały się przedmiotem dwuletniego sporu granicznego między Polską a Niemcami. Ostatecznie Makoszowy znalazły się w Polsce, co odcięło niemiecką kopalnię od części złóż węgla. Dopiero w 1931 r. zawarto umowę o wymianie pól górniczych w strefie przygranicznej, dzięki czemu kopalnia ponownie zaczęła się rozwijać. W 1945 r. zakład znalazł się w Polsce i zyskał nazwę Makoszowy. W sierpniu 1958 r. doszło tam do jednej z największych tragedii w polskim górnictwie - w wyniku pożaru 300 m pod ziemią zginęło 72 górników, a 87 poważnie zatruło się czadem. W latach 60. ubiegłego wieku kopalnię rozbudowano. Rekordową wielkość wydobycia osiągnęła w 1988 r., kiedy Makoszowy wydobyły ponad 5 mln ton węgla, przy zatrudnieniu rzędu 10 tys. osób. Od 1993 r. Makoszowy należały do Gliwickiej Spółki Węglowej, a od 2003 r. do Kompanii Węglowej. 1 lipca 2005 r. kopalnię połączono z gliwicką Sośnicą, by po 10 latach ponownie rozdzielić obydwa zakłady. Wiosną ubiegłego roku Makoszowy znalazły się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, gdzie były jedyną kopalnią nadal wydobywającą węgiel. O utrzymanie kopalni walczyli związkowcy z Makoszów, przekonując, że może ona rentownie działać i pozyskać inwestora. Przedstawiciele SRK wskazywali jednak, że kopalnia przynosi straty, a potencjalny inwestor musiałby zwrócić całą przyznaną zakładowi pomoc publiczną. Do wrześniowego przetargu stanął jeden podmiot, który jednak nie spełnił wymaganych warunków. Także przedstawiciele samorządu Zabrza przypominają, że od początku restrukturyzacji kopalni angażowali się w tworzenie zaplecza eksperckiego złożonego z naukowców, ekonomistów i inżynierów, którzy m.in. wskazywali na wartość kopalni oraz jej potencjał. "Z żalem przyjmując zakończenie wydobycia w kopalni Makoszowy wierzymy jednak, że rząd ma przygotowany plan dla przemysłu węglowego i konsekwentnie go realizuje. Miasto oczywiście otoczy pomocą wszystkich tych, którzy w związku z likwidacją kopalni wsparcia takiego będą potrzebować" - zapewniła PAP w piątek prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik."
OZE |
O 15 URE opublikuje wyniki, szykujcie szampany i chusteczki!!
OZE |
Pomyliłem się, nie o 15 a o 23:00
ProfZbieraczZnaczków |
@. Co ty chłopie pieprzysz ? To jest wątek o nieudolnej Aukcji na OZE a ty piszesz jakąś historię kopalni w Zabrzu ???? Co to ma wspólnego z czym ? Mój dziadek i pradziadek byli bednarzami - a ja jestem inżynierem OZE, czy powinienem płakać nad brakiem możliwości robienia beczek??? Czy Rząd ma mi zapewnić zbyt na beczki bo to robily pokolenia ? Co to za argument ? Wiesz co to jest postęp techniczny ? Musimy sie wszyscy dopasować,a kto sie nie dopasuje idzie do lamusa. Mnie nie obchodzi ilość lat tradycji górniczej tylko zdrowie moich dzieci, a to jest poważanie zagrożone emisjami które są dziś u mnie na poziomie 300% dopuszczalnych, i zycze ci byś wylądował kiedyś w szpitalu gdzie lekarz ci powie dlaczego masz zatkane arterie i naczynia krwionośne - wtedy podziękuj tym swoim górnikom, ja dziękuje im już dziś i domagam się by zamknąć jak najszybciej (prawie) wszystkie kopalnie w Polsce, tak jak zrobili to już Anglicy i właśnie robią Czesi.
EkspertOZE |
CO do Aukcji to zagadzam się ze wszystkimi że powinna być POWTÓRZONA. TO są jaja, że organizuje się tak ważną aukcje w ostatnim dniu roku i to ze świadomością, że system jest niesprawny - jak napisała tu koleżanka: "URE, i zostałam poinformowana że trwają prace nad przywróceniem funkcjonalności systemu". NIe ma wątpliwości, system był niesprawny ! To tak jak gdyby zorganizować wielki przetarg publiczny ale w dniu złożęnia ofert drzwi się zacinały i niektórych ofernetów nie wpuszczono.. Dla mnie nie ma żadnej różnicy ( a jestem z wykształcenia informatykiem). Domagajcie się ludzie sprawiedliwości w Sądzie, jeżeli URE uzna że to było poprawna aukcja. Mam nadzijeę że sie obudzą. A ten Cz to prawdziwe POLACTWO nie mam ochoty tego komentować, życze aby jego oferty odpadły z powodów formalnych (bo nie dał kropki). NIe wszystko da się uchwlic po nocach i zdąrzyć na czas.. to kolejna wpadka tej ekipu..
log |
Historia kopalni piękna. Ale w rozwiniętych krajach wydobycie węgla przeszło do historii wiele lat temu. Polska małymi kroczkami idzie naprzód i również u nas węgiel odejdzie do historii. Utracone miejsca pracy w górnictwie powinny być zastąpione miejscami pracy w energetyce odnawialnej. Tak stało się w Niemczech, Danii czy Hiszpanii gdzie w czas rząd wsparł rozwój branży OZE. Polacy jak zwykle to przespali (podziękowania dla SLD, PSL, PIS, PO i jeszcze raz dla PiS). Rządzili tyle lat i nie potrafili przewidzieć trendu głównego (rozwój OZE) w gospodarkach światowych. Teraz oczywiście jesteśmy na łasce firm zagranicznych bo Polacy nie potrafią zbudować wiatraka, paneli PV, czy bio-gazowni tylko musimy je kupować za Euro i Dolary. W temacie aukcji mogę tylko powtórzyć , że tak spartaczyć prostą aukcję to trzeba mieć niezły talent. Aukcja wyszła jak w parodii z Amerykańskiego filmu. Minister i prezes URE powinni uderzyć się w pierś i ratując honor urzędu doprowadzić do wznowienia na godzinę 9.00 z 30 grudnia. Wydaje mi się , że to jest jedyne honorowe rozwiązanie dla skompromitowanych urzędników odpowiedzialny za ten bajzel.
OZE1 |
PODOBNO JUZ PRZED SWIETAMI POJAWIAŁY SIE OGŁOSZENIA NA PROJEKTY Z WYGRANYMI AUKCJAMI I TO WŁASNIE TYM UDAŁO SIE ZŁOZYC OFERTE
CZ |
Rodacy! po przeczytaniu wszystkich komentarzy i przemyśleniu ponownie sprawy, zmuszony jestem przyznać Wam rację i wycofać się. Skonsultowałem się z lekarzem i zażyłem tabletki, których to z powodu stresu ostatnio zapomniałem... Teraz widzę wyraźnie, że się tylko skompromitowałem i okropnie mi wstyd. Przepraszam wszystkich, których mogłem zniesmaczyć, nie wiedziałem, co czynię... pozdrawiam
gość |
Pomimo prawidłowego wysłania nie wszystkie wnioski zostały zaakceptowane do udziału w aukcji i pomimo zaakceptowania nie wszystkie oferty udało się złożyć. Jest to oczywiste, że fałszuje to wyniki aukcji i ma znaczący wpływ na nią. Przecież ten kto jakimś cudem złożył ofertę popołudniu mógł zaryzykować wyższą kwotę licząc na to że innym się nie uda zalicytować. Aukcja się odbyła zgodnie z ustawą. Eksperyment wykonany lecz niestety nieudany. To musi zostać powtórzone. Nie można tak sobie szastać miliardami publicznych pieniędzy.
ABC |
Przecież niezależnie od wyników chyba lepiej dla całej branży byłoby aby ta aukcja jednak została uznana. Nie ma gwarancji kiedy mogłaby się odbyć aukcja w pełni poprawna, bo o ile wiem, to ta platforma jeszcze chyba nie przeszła testu bez błędów. Jak dla mnie powtórka tej aukcji to po prostu strata czasu i być może również wolumenów na niej dostępnych dla wszystkich OZE. Zaznaczam nie jest to uczciwe ale chyba po prostu lepsze.
gość |
Przecież niezależnie od wyników chyba lepiej dla całej demokracji byłoby aby to głosowanie budżetu jednak zostało uznane. Nie ma gwarancji kiedy mogłoby się odbyć głosowanie w pełni poprawne, bo o ile wiem, to ten sejm od zarania dziejów nie funkcjonuje bez błędów. Jak dla mnie powtórka tego głosowania to po prostu strata czasu i być może również strata wizerunkowa dla wszystkich partii. Zaznaczam nie jest to uczciwe ale chyba po prostu lepsze.
ABC |
Masz rację, przeciągajmy to w nieskończoność. Może za miesiąc IPA zadziała tak, że wszyscy będą usatysfakcjonowani, a może za pół roku. Po co teraz pokazać, że cos w ogóle w tej branży może się jeszcze wydarzyć, skoro można po prostu utwierdzać wszystkich dookołą, że to pełny szajs i trzeba trzymać się od tego z daleka.
. |
@ProfZbieraczZnaczków - o kopalniach napisałem, gdyż w wielu komentarzach ludzie bredzą że ten rząd wspiera górników - no więc tak wspiera że likwiduje 7 kopalń. I jeszcze twój cytat: „ Czy Rząd ma mi zapewnić zbyt na beczki bo to robily pokolenia ? Co to za argument ? Wiesz co to jest postęp techniczny ? Musimy sie wszyscy dopasować,a kto sie nie dopasuje idzie do lamusa. " - więc po co aukcje, to jest wsparcie, radź sobie sam, masz być rynkowy, a jak ci się nie podoba to „ do lamusa ".
. |
3 miesiące temu o tym że aukcja MA SIĘ NIE UDAĆ była mowa w kilku miejscach, również ze względu na wadliwość przepisów 79, 80/9, 39 ustawy OZE. Nawet gdyby aukcja się odbyła prawidłowo , wadliwość przepisów była podstawą do skutecznych skarg. To było opisywane w prasie „ ktoś " robił przecieki :) aby dać szansę na poprawienie przepisów. Stowarzyszenia branżowe znały propozycje poprawek, nawet publicznie je komentowały pozytywnie. Ale tylko komentowali. Nie zażądali tej nowelizacji. URE i ME też miały świadomość zagrożeń. Jednak wszyscy do kupy, podkreślam WSZYSCY ( za wyjątkiem autora i 3 osób ) uważali że jakoś to będzie. Napalili się na te aukcje jakby to miał być ratunek. Takie typowe polskie zmierzanie do katastrofy, do polskiej fuszerki i prowizorki. Na spotkaniach z branżami wyraźnie informowaliśmy o zagrożeniach, gdyby branże się solidarnie zbuntowały o publicznie oświadczyły że przepisy są wadliwe - BOJKOTUJEMY ogłoszoną aukcję i podjęły kroki prawne, dzisiaj już bylibyśmy po niewielkiej nowelizacji i aukcja odbyłaby się zgodnie z prawem. A teraz jest jeszcze większy bałagan.
. |
Są 3 sposoby rozwiązania problemu. Ostatni najdalej idący jest dokładnie taki jaki przewidzieliśmy 3 miesiące temu. Aukcja nie zostaje zakończona, prezes URE ogłasza dalszy „ nabór " ofert , system oczywiście działa poprawnie :) Prezes kończy aukcje i ogłasza rozstrzygnięcie. Nie jest do tego potrzebna interwencja ME, czyli nie potrzeba nowego rozporządzenia. URE załatwia cały ten bałagan u siebie. I tu jest największy problem. Bo URE nie będzie chciało być jedynym winnym. Będzie chciało wciągnąć do „ bajora bałaganu " ministerstwo i sejm - za odmowę przyznania większych środków. Była o to awantura na końcu procedowania ustawy o OZE. Opozycja nawet domagała się 2 miesięce temu odwołania Suskiego z funkcji przew. Komisji Energii - za słowa: że jak prezesowi URE nie wystarcza pieniędzy to może ktoś inny sobie poradzi. Tu wyjaśniam że platforma kosztowała kilkadziesiąt milionów zł. Ona ma obsługiwać aukcje w następnych latach. Pomiędzy URE i ME nie ma chemii. I dlatego na rozwiązanie nr 3 są najmniejsze szanse. Rozwiązania 1 sprowadza się do tego że aukcja jest zakończona, URE czeka na skargi i ogłasza unieważnienie aukcji. Lub rozwiązanie nr2 polega na tym że aukcja zostaje zakończona , prezes URE ogłasza listę wygranych, przegrani biegną do mecenasów i do sądów a wygrani idą do banków po kredyty na realizacje inwestycji i :))) i w bankach im mówią : - „ spadajcie , nie damy wam kasy bo inwestycje oparte zostałyby na wadliwych przepisach i aukcji gdzie toczą się sprawy w sądach. I tym wszystkim informowaliśmy już 3 miesiące temu. Nawet zostały napisane interpelacje poselskie w tej sprawie. Spotkania na szczeblu itp. Itd
. |
Ponieważ winni są wszyscy, nie ma co szukać kozłów ofiarnych. Aukcje należy unieważnić, przeprowadzić nowelizację kilkunastu pkt ustawy, ogłosić nowe rozporządzenie i aukcję do końca lutego. Wszystko inne będzie prowizorką, która potwierdzałaby tezę że aukcje do połowy 2017 roku NIE MAJĄ SIĘ UDAĆ. A dlaczego ? A tego to już nie napiszę :)
Real |
Poniższe wyłącznie dla UCZESTNIKÓW AUKCJI, KTÓRZY Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH NIE MOGLI ZŁOŻYĆ OFERT, TJ. POSIADALI OPŁACONĄ KAUCJĘ WIDOCZNĄ W SYSTEMIE IPA (W ZAKŁADCE MOJE INSTALACJE - "WYSOKOŚĆ TWOICH AKTUALNYCH KAUCJI/GWARANCJI BANKOWYCH UMOŻLIWIA ZŁOŻENIE OFERTY DLA DANEJ INSTALACJI OZE") - pozostałym dziękuję za komentarz. Witam w Nowym Roku. Kaca mamy podwójnego - pierwszy wiadomo, drugi po aukcji. Ponieważ pomimo ponad 100 postów na forum nie znalazłem żadnej alternatywy, proponuję wysłać poniższe pismo dziś najpóźniej jutro rano przez EPUAP do URE. Do: Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (nasz adres i URE uzupełni EPUAP). Niniejszym na podstawie art 58 ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego, w związku z uchybieniem przeze mnie terminu złożenia oferty w aukcji nr ... (tu podajecie nr aukcji, w której braliście udział, nazwę instalacji zgodnie z IPA i nr ID z IPA) wnoszę o przywrócenie tego terminu. Uchybienie terminu nastąpiło nie z mojej winy tj. w wyniku braku technicznej możliwości korzystania przeze mnie z systemu informatycznego IPA udostępnionego przez URE. Informacje o błędach systemu znajdują się w URE (dane dostępne z urzędu). Co potwierdzają również dowody, które posiadam (tu można opisać dowody jakie macie np. maile z URE, zrzuty stron, inne, które potem załączycie do tego tekstu jako pdf (w EPUAP). Jednocześnie zgodnie z art. 58 par. 2 KPA pragnę obecnie dopełnić czynności, dla której określony był termin przez podanie oferty w aukcji: dla instalacji (nazwa zgodnie z oświadczeniem o dopuszczeniu do aukcji wraz numerem ID) cena złożona w aukcji wynosi ... zł/MWh (podajecie cenę). Podpis Koniec Powyższe pismo oznacza, że wskazujemy na zaistniałe problemy techniczne, które uniemożliwiły nam złożenie w czasie aukcji oferty ale UWAGA w myśl art. 58 KPA składacie tą ofertę NINIEJSZYM PISMEM, czyli prawnie składacie tym samym OFERTĘ W CZASIE TRWANIA AUKCJI. URE nie musi tu wznawiać aukcji, unieważniać jej, powtarzać itp. Co prawda w IPA potrzebowali więcej informacji w ofercie, ale to nie szkodzi, wezwą do uzupełnienia. UWAGA ponieważ wszyscy mamy dostęp do EPUAP (mamy profile zaufane bo tego wymagało URE w aukcji) wysyłamy powyższe pismo wraz załącznikami (pdf) wyłącznie przez EPUAP. Powyższe jest najszybszą drogą, gdyż sprawę rozstrzyga URE (potem służy zażalenie do ME i dalej skarga do WSA). W interesie URE jest żeby to najsensowniej załatwić. W pewnym stopniu pomagamy tu URE, wyjść z tej idiotycznej sytuacji. Oczywiście zapraszam do polemiki ale proszę bez polityki, teoretyzowania i tylko tych którzy mieli problemy jw. Nie okłamujmy się, nie ma innej alternatywy niż opisane powyżej pismo. Szkoda, że URE nie daje innego rozwiązania, no ale cóż brak natychmiastowej reakcji z naszej strony zaraz wyczerpie środki ustawowe np. dane KPA. Nie słuchajcie o wynikach o 23.00, unieważnieniach, komisjach sejmowych itp. jak sami nie napiszecie to nie licznie na innych.
Real |
Uwaga: Te osoby, które złożyły ofertę w aukcji nie przez IPA też muszą takie pismo złożyć. Inaczej działali niezgodnie z regulaminem aukcji i ich oferta nie zostanie uznana.
Real do .@ |
Zapomniałeś, że aukcja miała miejsce. Wcześniej pomysłów i koncepcji było milion. Jesteśmy już kilka kroków dalej niż opisana przez Ciebie sytuacja. Wcale tak nie jest, że sytuacja jest 0/1 to znaczy jak jedni przegrają to będą skargi do sądów. Państwo jest tu gwarantem to oczywiste. To dla tych co nie brali udziału w aukcji i tych którzy przegrają (ich oferty będą niższe). Dla tych co brali udział złożyli ofertę/nie mogli złożyć oferty to inna bajka. Dla nich rozwiązanie jest proste - URE powinno wznowić aukcję albo art. 58 KPA. Reszta to teorie spiskowe.
. |
@Real - aukcja TRWA - nikt jej nie zakończył !!! Był komunikat, stanowisko prezesa URE ??? Gdzie ? Kiedy ? Pójście drogą art.58 KPA nie rozwiązuje żadnego problemu. To typowe mącenie. Równie dobrze można - art. 64 §2 k.p.a.: „Jeżeli podanie nie czyni zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.” ....... Podsumowanie - Aukcja jest przeprowadzona na podstawie wadliwych art. ustawy OZE , to samo rozporządzenie i regulamin aukcji. Wygrani ani przegrani aukcji i tak nie zostaną obsłużeni przez banki.
Real |
Komentowany artykuł dotyczy problemów ze składaniem ofert. W aukcji nie można już składać ofert i przywrócenia terminu do złożenia ofert dotyczy wskazane pismo (art. 58 KPA). Co do innego przywołanego przez Ciebie przepisu można cytować całe KPA jak ktoś ma ochotę. Swoją drogą jeżeli możesz, pozostaw miejsce do wypowiedzi dla osób, które miały konkretny problem ze złożeniem oferty. Wynika, że nie brałeś udziału w aukcji ani nie masz dostępu do IPA. Z góry dziękuję.
OZE1 |
CZY ktos tu pomyslał o mediach TVN POLSAT
MEW |
Witam Udało mi się złożyć ofertę w aukcji nr 4 dopiero po godzinie 16 Próbowałem od rana - bylem niesamowicie wkurzony ponieważ tuż po 9 IPA działała bardzo sprawnie ale że chciałem ofertę przemyśleć i ponownie przeliczyć to mi się zeszło do 9.30 a wtedy podczas próby podpisu mnie wywaliło Po rozmowach z 2 znajomymi którym też nie udało się złożyć oferty wykombinowaliśmy że trzeba czekać do 16 bo wtedy kończą się wszystkie aukcje oprócz 4 i rzeczywiście podczas nagrywania filmu dokumentującego niemożność złożenia oferty nagle IPA zaczęła chodzić płynnie - wtedy w ciągu 5 minut udało mi się wysłać ofertę o numerze pow 1050 (nie wiem czy ten nr oznacza ilość złożonych ofert bo jeśli tak to wielu osobom udało się zożyć) Z przemyśleń powiem że to uczestnicy aukcji nr 3 prawdopodobnie zablokowali serwer ponieważ po 16 zaczął działać płynnie Prawdopodobnie jutro się okaże co dalej wiadomo chciałbym aby moja aukcja była ważna tym bardziej że jeśli będzie unieważniona to nowa nieprędko..... ale doskonale rozumiem osoby którym się nie udało (sam byłem w tym gronie do 16 ) i też "gromadziłem " materiał wideo/foto aby zaprotestować .... Pozdrawiam wszystkich

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...