Powstanie największy w Europie litowo-jonowy magazyn energii

Powstanie największy w Europie litowo-jonowy magazyn energii
Magazyn energii w Schwerin. Fot. Younicos
REKLAMA

Brytyjski koncern energetyczny Centrica wybrał wykonawcę magazynu energii, który będzie złożony z baterii litowo-jonowych i który ma być jednym z największych na świecie i największym w Europie urządzeniem tego typu.

Zadaniem instalacji będzie poprawienie jakości pracy sieci poprzez łagodzenie fluktuacji popytu i podaży energii. Moc magazynu energii wyniesie 49 MW, inwestor nie podaje jednak jego pojemności. Dostarczenie zamówionej mocy ma być możliwe w czasie nieprzekraczającym sekundy.

Instalacja powstanie w miejscowości Barrow-in-Furness na terenie byłej elektrowni węglowej, którą następnie przekształcono w elektrownię gazową – również wyłączoną, co nastąpiło w 2015 r. 

Przedsięwzięcie zrealizuje wywodząca się z Niemiec firma Younicos. Budowa magazynu energii powinna rozpocząć się w marcu 2017 r. i potrwać 20 miesięcy.

Younicos ma już na koncie montaż podobnych magazynów energii o łącznej mocy około 150 MW, m.in. zbudowany wcześniej w brytyjskim Leighton-Buzzard magazyn energii o mocy 6 MW i pojemności 10 MWh.

Pierwszy komercyjny, przemysłowy magazyn energii berlińska firma zbudowała w 2014 r. w Schwerin. Jego moc wynosi 5 MW i składa się z ponad 25 tysięcy sztuk baterii magnezowo-jonowych, które wyprodukował Samsung SDI.

Younicos podaje, że magazyn energii o mocy 5 MW zapewni taką samą stabilizację sieci jak konwencjonalna elektrownia o mocy 50 MW. 

Niemiecka firma podkreśla, że wykorzystanie podobnych urządzeń zwiększa możliwości przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii.

Wraz ze stałym i wyraźnym spadkiem cen energii odnawialnej oraz technologii bateryjnej, systemy magazynowania oparte na bateriach są najlepszym rozwiązaniem w celu budowy bardziej elastycznej, stabilnej i efektywnej kosztowo sieci – zapewnia Stephen L. Prince, CEO Younicos.

Brytyjczycy coraz śmielej wdrażają do swojego systemu elektroenergetycznego technologię magazynów energii, co stanowi po części odpowiedź na wzrost generacji ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym, a także jest działaniem zmierzającym do ograniczenia ryzyka blackoutu zagrażąjącego brytyjskiemu systemowi elektroenergetycznemu.

W ramach zorganizowanej ostatnio aukcji dla brytyjskiego rynku mocy inwestorzy planujący wykorzystanie bateryjnych magazynów energii zabezpieczyli ok. 0,5 GW z 3,2 GW zakontraktowanych systemów magazynowania – w większości elektrowni szcyztowo-pompowych. Ogółem w tej aukcji zakontraktowano 50 GW mocy, z czego najwięcej, ponad 22 GW, przypadło na generację gazową.

Wcześniej magazyny energii oparte o technologię baterii zdominowały inną aukcję zorganizowaną przez Brytyjczyków z zamiarem wprowadzenia do systemu usług stabilizowania sieci.

Nagrodzone w tej aukcji instalacje mają zapewniać regulację częstotliwości sieci elektroenergetycznych w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR). Tym terminem brytyjski operator określa usługę, dzięki której można osiągnąć 100 proc. mocy w czasie nieprzekraczającym jednej sekundy.

W aukcji, której wyniki ogłosił National Grid, przeznaczono dla EFR łączny potencjał 200 MW. Z 64 złożonych ofert 61 dotyczyło systemów baterii, dwie związane były z technologiami redukcji popytu (demand reduction), a jedna dotyczyła generacji termalnej. Ostatecznie kontrakty zdobyli tacy potentaci europejskiego sektora energetycznego, w tym rynku OZE, jak francuski EDF, niemieckie E.ON i Belectric, a także szwedzki koncern energetyczny i jeden z największych inwestorów w morskiej energetyce wiatrowej Vattenfall. 

National Grid szacuje, że wdrożenie wyłonionych do realizacji instalacji zredukuje koszty utrzymania odpowiednich parametrów sieci o około 200 mln funtów.

Zakontraktowane w tegorocznej aukcji usługi w ramach Enhanced Frequency Response różnią się od usług Primary Frequency Response, dla których przewidziany czas reakcji wynosi do 10 sekund oraz Secondary Frequency Response z przewidzianym czasem reakcji do 30 sekund.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
No ale Polska nie leży w Europie, więc to nas nie dotyczy.
inzynierelektrykpv49 |
jakie są koszty, ile trzeba dolozyć do kwh
IXI |
Na pewno mniej, niż polski budżet dokłada do polskiego górnictwa.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...