Wiceminister energii odpowiedzialny za OZE straci stanowisko?

Wiceminister energii odpowiedzialny za OZE straci stanowisko?
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

O poszukiwania kandydata na stanowisko, które obecnie zajmuje Andrzej Piotrowski, informuje „Rzeczpospolita”, która ponadto sygnalizuje podjęcie prac nad zmianą regulacji wpisanych do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

„RZ” podaje, że o odwołaniu wiceministra Piotrowskiego mogą przesądzić problemy z tegoroczną aukcją dla odnawialnych źródeł energii, którą zaplanowano na 30 grudnia br. Póki co decyzja o dymisji miała jeszcze nie zapaść.

Ministerstwo Energii chce, aby ta aukcja umożliwiła przejście do nowego systemu wsparcia zwłaszcza istniejących biogazowni rolniczych, a zdaniem źródeł, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, satysfakcjonującym wynikiem będzie przeniesienie przynajmniej 30 proc. z istniejących biogazowni rolniczych. Ich łączny potencjał w kraju wynosi około 100 MW.

Tymczasem, jak informuje „RZ”, start w aukcji deklarują na razie operatorzy dziesięciu biogazowni, a większość właścicieli takich instalacji chce pozostać w systemie certyfikatów, w którym Ministerstwo Energii wprowadziło w tym roku preferencje, istotnie podnosząc ich przychody. Właściciele biogazowni mogą sprzedawać otrzymywane certyfikaty w osobnej puli, a ich cena jest kilkukrotnie wyższa niż certyfikatów dla pozostałych technologii OZE.

Tymczasem właściciele istniejących biogazowni, którzy zgłoszą się do aukcji, w większości przypadków od proponowanej ceny za energię będą musieli jeszcze odjąć otrzymaną wcześniej pomoc publiczną, co istotnie może zmniejszyć ich przychody w nowym systemie.

„Rzeczpospolita” informuje ponadto, że rząd planuje zmiany w ustawie o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. W tym przypadku ma chodzić o nowe zasady ustalania podatku od wiatraków i o wprowadzenie bardziej elastycznych reguł ustalania lokalizacji farm wiatrowych. Zgoda na nie miałaby być warunkowana zdaniem mieszkańców, a nowelizacja tej ustawy miałaby ponadto wprowadzić regulacje z zakresu partycypacji społecznej w inwestycjach wiatrowych. Pójście w tym kierunku sygnalizowało wcześniej Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
No i dobrze, bo wiele szkód uczynił tym swoim tam przebywaniem.... Przypominam, że to ten gość, który ruch prosumencki porównywał do zbieraczy znaczków.
Master |
Myślę że powody są różne, ale są faktem. Raz to faktycznie brak zainteresowania i zaufania do aukcji Dwa limit 550 gram czyli trzeba iść w coś innego niż węgiel Trzy ustawa antywiatrakowa w TK, którego niby nie mamy ale realnie ciężko byłoby uzasadnić że jest zgodna z konstytucją, więc lepiej się wycofać, złagodzić i TK nie będzie miał roboty, a PIS nie będzie miał PR. Cztery chyba dociera do nich że plan na 2020 z OZE jest mało realny I obym się nie mylił
realista |
Najgorszy pomysł z możliwych, przyjdzie następca i zanim się wdroży i będzie można z nim coś pouzgadniać to rok w plecy dla całego OZE. A tu już klastry zaczęte , i inne regulacje np. wprowadzenie przedsiębiorców jako prosumentów
Master |
Hmmmm, sądzę że Mazowiecki widzi że ma starych trepów za sterami i musi ich wymienić, zakładam że wyrzucając kogoś ma już konkretną osobę na to miejsce, gdzieś kiedyś obiło mi się o ucho że jest jakaś postać dość dobrze zorientowana w problematyce branży OZE
Master |
Morawiecki :) A Mazowiecki niech spoczywa w pokoju...
Merk |
Przecież to ignorant który nie ma pojęcia o branży-chyba że robi to złośliwie na czyjeś wyrażne polecenie !!!
Gnfs |
A czy ktoś w ogole w sejmie ma pojecie o czymkolwiek? Oczywiscie ze nie, rzadzi nami banda idiotow i kretynow ez merytorycznej wiedzy. Co gorzej w ten sposob rozwalą całą Polskę w 4 lata!
stopobłudzie |
Obu obłudnych niedouczonych bufonów powinno się wywalić na zbity pysk !!! Tchórzewski i Piotrowski powinni kozy paść, a nie zajmować się rzeczami o których nie dość, że nie mają zielonego pojęcia - to nie potrafią przyznać że są niekompetentni.
Duster |
@stopobłudzie, tylko tych kóz szkoda....
Ganz |
Dyrektora od OZE niech nie zapomni zabrać ze sobą Rynek zielonych certyfikatów przez rok szło doprowadzić do porządku wystarczyło zatrzymać napływ biomasy wschodniej z którego powstawało 50% nadpodaży zielonych zaświadczeń, problemy z przeprowadzeniem aukcji 30 Grudnia po prostu jest to śmieszne jak ten pan ze swoim dyrektorem.
Św. Antoni |
A co to da ? 1. Wyp.. tzn. wygasić ze stanowiska obydwu ! 2. Ponieważ to nie pomoże wygasić rząd chamów.
NABITY W OZE |
Wydaje się, że ci dwaj giermkowie Kaczyńskiego wykończyli już OZE w Polsce. Po nich pozostanie już tylko pustynia energetyczna i śmieszne "klastry". Zobaczycie za 3-4 lata. Ich już wprawdzie zmiecie historia, ale ten chaos i ignorancja jaka ich cechuje odbije się czkawką całej energetyce. Mam nadzieję , że w jakiejś formie za to obaj zapłacą, tak jak za chamstwo i prostactwo tych kolesiów, ... płacą dziś wszyscy Ci, którzy za namową Państwa Polskiego, zainwestowali cały swój majątek w OZE.
Lechoo |
On nic nie zawinił. Realizował decyzje i fantazje NAczelnika Państwa i min Tchórzewskiego. Kozioł ofiarny.
lechoo |
MAster. Zabawny jesteś. Co ma wspólnego konstytucja z ustawą o siłowniach wiatrowych ?
kwidzynianin |
Drzewo w LP coraz droższe naród ledwie wiąże koniec z końcem a leśnicy zarabiają bardzo dużo, mimo tego ciągle ceny opału są podnoszone a las to dobro lesników nie Narodu Polskiego - bo naród utrzymuje lesników na wysokim poziomie a sam ledwie wiąże koniec z końcem,Ministerstwo energetyki w ogóle nie dba o odnawialne źródła energii tylko finansuje nierentowne trujące środowisko kopalnie
ProfZbieraczZnaczków |
Mam nadziję że odwołają w końcu tego ignoranta, To on na początku tego roku powiedział, zę PV jest dla zbieraczy znaczków - facet nie ma pojęcia o współczesnym OZE. Teraz zorganizował aukcję która nie działa - ten facet obraża wszystkich absowentów Politechniki Warszawskiej. Mam nadzieję, że po tej aukcji go już nie zobaczymy, to nieudolny palant.
ProfZbieraczZnaczków |
Mam nadziję że odwołają w końcu tego ignoranta, To on na początku tego roku powiedział, zę PV jest dla zbieraczy znaczków - facet nie ma pojęcia o współczesnym OZE. Teraz zorganizował aukcję która nie działa - ten facet obraża wszystkich absowentów Politechniki Warszawskiej. Mam nadzieję, że po tej aukcji go już nie zobaczymy, to nieudolny palant.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...