Wiceminister energii odpowiedzialny za OZE straci stanowisko?

Wiceminister energii odpowiedzialny za OZE straci stanowisko?
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

O poszukiwania kandydata na stanowisko, które obecnie zajmuje Andrzej Piotrowski, informuje „Rzeczpospolita”, która ponadto sygnalizuje podjęcie prac nad zmianą regulacji wpisanych do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

„RZ” podaje, że o odwołaniu wiceministra Piotrowskiego mogą przesądzić problemy z tegoroczną aukcją dla odnawialnych źródeł energii, którą zaplanowano na 30 grudnia br. Póki co decyzja o dymisji miała jeszcze nie zapaść.

Ministerstwo Energii chce, aby ta aukcja umożliwiła przejście do nowego systemu wsparcia zwłaszcza istniejących biogazowni rolniczych, a zdaniem źródeł, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, satysfakcjonującym wynikiem będzie przeniesienie przynajmniej 30 proc. z istniejących biogazowni rolniczych. Ich łączny potencjał w kraju wynosi około 100 MW.

Tymczasem, jak informuje „RZ”, start w aukcji deklarują na razie operatorzy dziesięciu biogazowni, a większość właścicieli takich instalacji chce pozostać w systemie certyfikatów, w którym Ministerstwo Energii wprowadziło w tym roku preferencje, istotnie podnosząc ich przychody. Właściciele biogazowni mogą sprzedawać otrzymywane certyfikaty w osobnej puli, a ich cena jest kilkukrotnie wyższa niż certyfikatów dla pozostałych technologii OZE.

Tymczasem właściciele istniejących biogazowni, którzy zgłoszą się do aukcji, w większości przypadków od proponowanej ceny za energię będą musieli jeszcze odjąć otrzymaną wcześniej pomoc publiczną, co istotnie może zmniejszyć ich przychody w nowym systemie.

„Rzeczpospolita” informuje ponadto, że rząd planuje zmiany w ustawie o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. W tym przypadku ma chodzić o nowe zasady ustalania podatku od wiatraków i o wprowadzenie bardziej elastycznych reguł ustalania lokalizacji farm wiatrowych. Zgoda na nie miałaby być warunkowana zdaniem mieszkańców, a nowelizacja tej ustawy miałaby ponadto wprowadzić regulacje z zakresu partycypacji społecznej w inwestycjach wiatrowych. Pójście w tym kierunku sygnalizowało wcześniej Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
No i dobrze, bo wiele szkód uczynił tym swoim tam przebywaniem.... Przypominam, że to ten gość, który ruch prosumencki porównywał do zbieraczy znaczków.
Master |
Myślę że powody są różne, ale są faktem. Raz to faktycznie brak zainteresowania i zaufania do aukcji Dwa limit 550 gram czyli trzeba iść w coś innego niż węgiel Trzy ustawa antywiatrakowa w TK, którego niby nie mamy ale realnie ciężko byłoby uzasadnić że jest zgodna z konstytucją, więc lepiej się wycofać, złagodzić i TK nie będzie miał roboty, a PIS nie będzie miał PR. Cztery chyba dociera do nich że plan na 2020 z OZE jest mało realny I obym się nie mylił
realista |
Najgorszy pomysł z możliwych, przyjdzie następca i zanim się wdroży i będzie można z nim coś pouzgadniać to rok w plecy dla całego OZE. A tu już klastry zaczęte , i inne regulacje np. wprowadzenie przedsiębiorców jako prosumentów
Master |
Hmmmm, sądzę że Mazowiecki widzi że ma starych trepów za sterami i musi ich wymienić, zakładam że wyrzucając kogoś ma już konkretną osobę na to miejsce, gdzieś kiedyś obiło mi się o ucho że jest jakaś postać dość dobrze zorientowana w problematyce branży OZE
Master |
Morawiecki :) A Mazowiecki niech spoczywa w pokoju...
Merk |
Przecież to ignorant który nie ma pojęcia o branży-chyba że robi to złośliwie na czyjeś wyrażne polecenie !!!
Gnfs |
A czy ktoś w ogole w sejmie ma pojecie o czymkolwiek? Oczywiscie ze nie, rzadzi nami banda idiotow i kretynow ez merytorycznej wiedzy. Co gorzej w ten sposob rozwalą całą Polskę w 4 lata!
stopobłudzie |
Obu obłudnych niedouczonych bufonów powinno się wywalić na zbity pysk !!! Tchórzewski i Piotrowski powinni kozy paść, a nie zajmować się rzeczami o których nie dość, że nie mają zielonego pojęcia - to nie potrafią przyznać że są niekompetentni.
Duster |
@stopobłudzie, tylko tych kóz szkoda....
Ganz |
Dyrektora od OZE niech nie zapomni zabrać ze sobą Rynek zielonych certyfikatów przez rok szło doprowadzić do porządku wystarczyło zatrzymać napływ biomasy wschodniej z którego powstawało 50% nadpodaży zielonych zaświadczeń, problemy z przeprowadzeniem aukcji 30 Grudnia po prostu jest to śmieszne jak ten pan ze swoim dyrektorem.
Św. Antoni |
A co to da ? 1. Wyp.. tzn. wygasić ze stanowiska obydwu ! 2. Ponieważ to nie pomoże wygasić rząd chamów.
NABITY W OZE |
Wydaje się, że ci dwaj giermkowie Kaczyńskiego wykończyli już OZE w Polsce. Po nich pozostanie już tylko pustynia energetyczna i śmieszne "klastry". Zobaczycie za 3-4 lata. Ich już wprawdzie zmiecie historia, ale ten chaos i ignorancja jaka ich cechuje odbije się czkawką całej energetyce. Mam nadzieję , że w jakiejś formie za to obaj zapłacą, tak jak za chamstwo i prostactwo tych kolesiów, ... płacą dziś wszyscy Ci, którzy za namową Państwa Polskiego, zainwestowali cały swój majątek w OZE.
Lechoo |
On nic nie zawinił. Realizował decyzje i fantazje NAczelnika Państwa i min Tchórzewskiego. Kozioł ofiarny.
lechoo |
MAster. Zabawny jesteś. Co ma wspólnego konstytucja z ustawą o siłowniach wiatrowych ?
kwidzynianin |
Drzewo w LP coraz droższe naród ledwie wiąże koniec z końcem a leśnicy zarabiają bardzo dużo, mimo tego ciągle ceny opału są podnoszone a las to dobro lesników nie Narodu Polskiego - bo naród utrzymuje lesników na wysokim poziomie a sam ledwie wiąże koniec z końcem,Ministerstwo energetyki w ogóle nie dba o odnawialne źródła energii tylko finansuje nierentowne trujące środowisko kopalnie
ProfZbieraczZnaczków |
Mam nadziję że odwołają w końcu tego ignoranta, To on na początku tego roku powiedział, zę PV jest dla zbieraczy znaczków - facet nie ma pojęcia o współczesnym OZE. Teraz zorganizował aukcję która nie działa - ten facet obraża wszystkich absowentów Politechniki Warszawskiej. Mam nadzieję, że po tej aukcji go już nie zobaczymy, to nieudolny palant.
ProfZbieraczZnaczków |
Mam nadziję że odwołają w końcu tego ignoranta, To on na początku tego roku powiedział, zę PV jest dla zbieraczy znaczków - facet nie ma pojęcia o współczesnym OZE. Teraz zorganizował aukcję która nie działa - ten facet obraża wszystkich absowentów Politechniki Warszawskiej. Mam nadzieję, że po tej aukcji go już nie zobaczymy, to nieudolny palant.

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...