KE zaakceptowała pomoc dla największej elektrowni węglowej na Wyspach

KE zaakceptowała pomoc dla największej elektrowni węglowej na Wyspach
Elektrownia Drax. Fot. Paul Glazzard, wikimedia cc-by-3.0
REKLAMA

Brytyjczycy chcą zmodernizować swoją największą elektrownię węglową, aby zamiast węgla spalała w całości biomasę. Operator elektrowni Drax właśnie uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na subsydia w ramach brytyjskiego systemu wsparcia dla źródeł odnawialnych, dzięki którym ma sfinansować przekształcenie kolejnego bloku.

Położona w North Yorkshire, w miejscowości Drax, największa brytyjska elektrownia węglowa, której moc wynosi 3,96 GW, już teraz produkuję energię częściowo z biomasy, w procesie określanym jako współspalanie, korzystając od 2014 r. z brytyjskiego systemu wsparcia dla OZE w ramach tzw. kontraktów różnicowych (ang. Contracts for Difference).

Po sfinalizowaniu modernizacji elektrownia Drax, której produkcja stanowi około 7 proc. brytyjskiego miksu wytwarzania energii elektrycznej, ma produkować energię całkowicie z wykorzystaniem biomasy.

Do tego celu będzie potrzebne około 7,5 mln ton biomasy, którą Brytyjczycy będą importować głównie z Ameryki Północnej i Południowej.

Teraz Komisja Europejska zaakceptowała pomoc publiczną przyznawaną elektrowni Drax w ramach brytyjskiego systemu wsparcia dla OZE. Pomoc przyznano w celu konwersji trzeciego z sześciu bloków elektrowni Drax. Jej operator musi jeszcze poszukać finansowania na przekształcenie pozostałych bloków.

Moc tego bloku wynosi 645 MW, a po modernizacji będzie on zasilany wyłącznie pelletem w ilości około 2,4 mln ton w skali roku i ma produkować rocznie 3,6 TWh energii elektrycznej.

Wsparcie przyznawane przez Lodnyn w ramach kontraktów różnicowych, które zaakceptowała Bruksela, będzie przysługiwać do roku 2027.

Brytyjskie władze zapowiedziały, że całkowicie zakończą produkcję energii z węgla na Wyspach do roku 2025. Przygotowane przez Londyn regulacje w tej sprawie są obecnie przedmiotem konsultacji.

Produkcja energii w brytyjskich elektrowniach węglowych już wyraźnie spada. Tylko w ubiegłym roku zmniejszyła się o 2/3 w porównaniu do roku wcześniejszego.

Wspieranie dużych elektrowni na biomasę poddają w wątpliwość organizacje środowiskowe, kwestionując wykorzystanie biomasy jako czystego źródła energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
:) "Do tego celu będzie potrzebne około 7,5 mln ton biomasy, którą Brytyjczycy będą importować głównie z Ameryki Północnej i Południowej."
MojaElektrowniaPV |
No nie może być!! Jak to ? współspalanie !? i biomasa sprowadzana zza oceanu ? no co to jest ? ;)
Duster |
Jakie współspalanie? Nie douczyli kolegi na pogadankach partyjnych?
MojaElektrowniaPV |
@Dacia "już teraz produkuje energię w procesie okreslanym jako wspolspalanie"
Duster |
Idiota. Niech ci bozia ześle rozum na gwiadkę. Elektrownia ma wylacznie spalać pellet.
MojaElektrowniaPV |
@Dacia ale póki co jadą ostro ze współspalaniem :)
Duster |
to chyba jakieś schorzenie żoliborskie- cieszyć się z patologii.

Giełda OZE

Kupimy Rnercona E40

Kupimy Enercona E44 na wierzy 78 m. Mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Przyjmiemy wspólnika. czytaj dalej...

Sprzedam dziKwota*ałającą biogazownie rolniczą 1,2 MW

Sprzedam działającą biogazownie rolniczą 1,2 MW czytaj dalej...

4 MW z wygraną aukcją

4 MW PV z wygraną aukcją cena ok 370 zł netto za MWh. Projekt zlokalizowany w jednym miejscu! At czytaj dalej...

Zaproszenie do współpracy przy zagospodarowaniu energii z OZE

Zapraszam do współpracy przy zagospodarowaniu energii z OZE blisko żródła wytwarzania. Posiadam FW o czytaj dalej...