KE zaakceptowała pomoc dla największej elektrowni węglowej na Wyspach
Brytyjczycy chcą zmodernizować swoją największą elektrownię węglową, aby zamiast węgla spalała w całości biomasę. Operator elektrowni Drax właśnie uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na subsydia w ramach brytyjskiego systemu wsparcia dla źródeł odnawialnych, dzięki którym ma sfinansować przekształcenie kolejnego bloku.
Położona w North Yorkshire, w miejscowości Drax, największa brytyjska elektrownia węglowa, której moc wynosi 3,96 GW, już teraz produkuję energię częściowo z biomasy, w procesie określanym jako współspalanie, korzystając od 2014 r. z brytyjskiego systemu wsparcia dla OZE w ramach tzw. kontraktów różnicowych (ang. Contracts for Difference).
Po sfinalizowaniu modernizacji elektrownia Drax, której produkcja stanowi około 7 proc. brytyjskiego miksu wytwarzania energii elektrycznej, ma produkować energię całkowicie z wykorzystaniem biomasy.
Do tego celu będzie potrzebne około 7,5 mln ton biomasy, którą Brytyjczycy będą importować głównie z Ameryki Północnej i Południowej.
Teraz Komisja Europejska zaakceptowała pomoc publiczną przyznawaną elektrowni Drax w ramach brytyjskiego systemu wsparcia dla OZE. Pomoc przyznano w celu konwersji trzeciego z sześciu bloków elektrowni Drax. Jej operator musi jeszcze poszukać finansowania na przekształcenie pozostałych bloków.
Moc tego bloku wynosi 645 MW, a po modernizacji będzie on zasilany wyłącznie pelletem w ilości około 2,4 mln ton w skali roku i ma produkować rocznie 3,6 TWh energii elektrycznej.
Wsparcie przyznawane przez Lodnyn w ramach kontraktów różnicowych, które zaakceptowała Bruksela, będzie przysługiwać do roku 2027.
Brytyjskie władze zapowiedziały, że całkowicie zakończą produkcję energii z węgla na Wyspach do roku 2025. Przygotowane przez Londyn regulacje w tej sprawie są obecnie przedmiotem konsultacji.
Produkcja energii w brytyjskich elektrowniach węglowych już wyraźnie spada. Tylko w ubiegłym roku zmniejszyła się o 2/3 w porównaniu do roku wcześniejszego.
Wspieranie dużych elektrowni na biomasę poddają w wątpliwość organizacje środowiskowe, kwestionując wykorzystanie biomasy jako czystego źródła energii.
red. gramwzielone.pl