Enea kupi liczniki w ramach partnerstwa innowacyjnego

Enea kupi liczniki w ramach partnerstwa innowacyjnego
Fot. Enea
REKLAMA

Enea chce kupić 23 tys. liczników bilansujących. Ponieważ postawionych wymagań nie spełnia żadne z dostępnych na rynku urządzeń, Enea zdecydowała się na realizację zamówienia w formie tzw. partnerstwa innowacyjnego.

Enea zapewnia, że liczniki, które mają być przedmiotem dostawy i zostaną opracowane w ramach partnerstwa innowacyjnego, nie występują na razie na rynku, co znalazło swoje potwierdzenie w dialogu technicznym przeprowadzonym przed postępowaniem.

W trakcie dialogu technicznego poprzedzającego postępowanie wykonawcy zgłaszali chęć uczestnictwa w postępowaniu, na takich warunkach, które pozwalałyby im zagwarantować pozyskanie zamówienia w następstwie przeprowadzonych badań i rozwoju produktu. Dodatkowo dokonując weryfikacji zdolności podmiotów uczestniczących w trybie partnerstwa innowacyjnego zamawiający ma możliwość oceny zdolności podmiotów pod kątem wdrażania projektów innowacyjnych – komentuje Mateusz Gościniak z Enei Operator.

Zaletami trybu partnerstwa innowacyjnego ma być ograniczenie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia poprzez zaangażowanie zamawiającego w proces związany z badaniami i rozwojem produktu oraz możliwość uczestnictwa w realizacji zamówienia większej ilości wykonawców. W sytuacji, gdy danego urządzenia nie ma na rynku, wykonawcy muszą ponieść realne koszty związane z wytworzeniem produktu, nie mając pewności, że uda im się uzyskać zamówienie.

Stąd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wykonawców Enea Operator zamierza partycypować częściowo w pracach badawczo rozwojowych, co w myśl naszej intencji może mieć pozytywny wpływ na cenę produktu. Nowy tryb daje naszej spółce większy wpływ na realizację umowy – informuje portal Gramwzielone.pl Mateusz Gościniak, zapewniając, że tryb partnerstwa innowacyjnego pomoże w budowie rynku dostawców produktu, a korzystając z uprawnień ustawowych Enea planuje dokonywać badania stanu zaawansowania produktu i eliminować tych wykonawców, którzy nie wykażą się oczekiwanym poziomem rozwoju produktu.

Poza tym wiedząc, iż wybór wykonawcy kształtuje rynek, chcemy stworzyć szanse trzem wykonawcom na realizację zamówienia, co rozszerza w przyszłości konkurencyjność na tym trudnym rynku – dodaje przedstawiciel spółki Enea Operator.

Końcowy produkt ma być zgodny z wymaganiami wypracowanymi przez Urząd Regulacji Energetyki we współpracy z PTPiRE, TOE, PSE czy KIGEiT.

Zgodnie ze stanowiskiem URE, istotnym uzupełnieniem wymagań dla liczników i koncentratorów są propozycje rozwiązań komunikacji pomiędzy licznikiem a Infrastrukturą Sieci Domowej (ISD) oraz przykład protokołu DCSAP (ang. Data Concentrator Simple Aquisition Protocol), który jest użyteczny w przypadku wykorzystania koncentratorów do wstępnej akwizycji danych z liczników w technologii PLC na bazie  protokołu DLMS.

Wskazania URE odnoszą się do kwestii organizacji komunikacji na każdym etapie – od systemu akwizycji danych na poziomie operatora sieci do bramy domowej w infrastrukturze sieci domowej klienta.

Nowym elementem w rekomendacjach URE dla liczników instalowanych u odbiorców końcowych są wymagania dotyczące oceny wybranych parametrów jakości energii, stanowiące zapowiedź wdrożenia regulacji jakościowej.

URE zaznacza, że zakres tych wymagań został wyważony z jednej strony ze względu na koszt wdrożenia, a z drugiej – mając na uwadze zapewnienie ochrony prywatności odbiorców – przedmiot obserwacji ograniczono do zmian napięcia.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wujek |
Przetarg ustawiony, ciekawe ile dostała firma która teraz je dostarczy dla Enea :)
kajko |
Liczniki miel wymieniać od stycznia, takiego maila dostałem z Enea, czuje że nie zdążą

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...