ME chce objąć definicją prosumenta małych przedsiębiorców

ME chce objąć definicją prosumenta małych przedsiębiorców
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Taką informację przekazał wczoraj podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wiceminister energii Andrzej Piotrowski. 

Wczoraj w Sejmie wiceminister Piotrowski ocenił, że w Polsce działa już 11,2 tys. mikroinstalacji prosumenckich. Dodał, że plan Ministerstwa Energii zakłada zwiększenie tej liczby do 20 tys. na koniec 2017 r., do 40 tys. na koniec 2018 r., 60 tys. na koniec 2019 r., a na koniec 2020 r. ME przyjmuje, że w Polsce będzie funkcjonować już 80 tys. prosumentów.

Wiceminister Piotrowski ocenił przy tym, że ostatnia nowelizacja ustawy o OZE, implementująca zmiany w zasadach wsparcia dla prosumentów, która weszła w życie 1 lipca br., była „dobrym ruchem”.

Mam nadzieję, że właśnie ten model, w którym prosument może produkować energię, mając na myśli zaspokojenie własnych potrzeb (…) trafia w te najszersze potrzeby, jest propozycją bardzo rzetelną, nie stanowi nadmiernego obciążenia dla operatorów systemu dystrybucyjnego i jest atrakcyjny dla odbiorców indywidualnych – powiedział wiceminister Piotrowski.  

Wiceszef resortu energii zaznaczył, że przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o OZE poszerzono katalog podmiotów, które mogą zostać prosumentami, a planowane są kolejne zmiany w tym zakresie, które obejmą definicją prosumenta także grupę „małych przedsiębiorców”.

Planujemy rozszerzyć tą grupę również o małych przedsiębiorców. Uważamy, że w pewnym sensie należą im się bardzo podobne prawa jak osobom fizycznym – mówił wczoraj w Sejmie wiceminister energii.

Zgodnie z obecnymi zasadami ustawy o OZE przedsiębiorcy instalujący mikroinstalacje OZE o mocy do 40 kW mogą sprzedawać nadwyżki niewykorzystanej energii po cenie odpowiadającej średniej cenie energii z rynku hurtowego z poprzedniego kwartału. W praktyce oznacza to przychód na poziomie kilkunastu groszy na każdej wprowadzonej do sieci kilowatogodzinie. 

Natomiast właściciele mikroinstalacji funkcjonujący w ramach definicji prosumenta, a więc m.in. gospodarstwa domowe czy spółdzielnie mieszkaniowe, od 1 lipca br. rozliczają się z zakładami energetycznymi w ramach systemu tzw. opustów. Za oddanie do sieci nadwyżek nieskonsumowanej energii prosumentom przysługuje opust na energię pobraną od operatora. Opust jest liczony od części zmiennych na rachunku (energią i dystrybucja), ale bez opłat stałych (opłata przejściowa i opłata o OZE) – w stosunku 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW i 1:0,7 dla pozostałych mikroinstalacji o mocy do 40 kW – i ma przysługiwać w okresie 15 lat liczonym od uruchomienia produkcji energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (24)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kaja |
teraz małe firmy za kilka miesięcy duże firmy i cała filozofia prosumenta bierze w łeb . bo jak można porównywać osobę fizyczną z firmą która zamiast płacić podatki będzie uciekała kosztami w oze to chore ,
alladyn-solar-batt |
do Kaja:a kto powiedział,że dla firmy wydatki poniesione na OZE w firmule prosumenckiej rozważanej obecnie przez ME bedąwcałości stanowiły ,,koszt uzyskania przychodu''??
alladyn-solar-batt |
,,"W ostatnich latach przez trendy globalne zredukowaliśmy unijny rachunek za import energii o 35 proc. Ceny hurtowe są na najniższym poziomie od 12 lat. Ceny gazu spadły o 50 proc. od 2013. (...) Jednak trendy dla użytkowników końcowych, gospodarstw domowych nie są takie same" - mówił w środę dziennikarzom w Brukseli wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. Spadających cen energii na rynkach światowych nie odczuli obywatele państw członkowskich, ponieważ w rachunkach zwiększyły się opłaty sieciowe, podatki i inne opłaty nakładane przez rządy. W efekcie detaliczna cena energii elektrycznej wzrasta w UE średnio o ok. 3 proc. rocznie od 2008 r., natomiast cena gazu - o 2 proc. '' Zatem - ,,Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) podaje, że prawie co drugi konsument narzeka na niejasne rachunki za energię elektryczną. W niektórych państwach członkowskich potrafią one sięgać nawet do 10 stron. Problem dostrzega też KE. "Potrzeba więcej jasności, jeśli chodzi o cenniki energii. Mamy nadzieję, że nowy system, który wprowadzamy, będzie oznaczał mniejszą potrzebę stosowania specjalnych opłat, podatków i innych różnego rodzaju kosztów, które są włączone do rachunków za energię" - zaznaczył Szefczovicz. Propozycje Komisji przewidują, że przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym ma być łatwiej aktywnie angażować się w system energetyczny - odpowiadać na sygnały cenowe, jakie generować będzie rynek. Bruksela chce takich zmian, by sygnały cenowe wspierały korzystanie z odnawialnych źródeł energii. ''
DS |
Precz z komuną z krzyżem w zębach!!!
alladyn-solar-batt |
Nowe regulacje unijne przewidują by:,,Gospodarstwa domowe czy firmy będą też mogły wystąpić do dostawcy energii o inteligentny licznik, który dzięki przekazywaniu dokładnych informacji o charakterystyce zużycia pomoże obniżyć rachunek. Urządzenia takie już są instalowane w państwach unijnych, ale ze względu na ich cenę (nawet do 250 euro) nie są jeszcze rozpowszechnione. Prawie wszyscy klienci mają je w Szwecji, Włoszech czy Finlandii. W Polsce w 2015 roku miało je mniej niż 10 proc. odbiorców'' - powyższe uwarunkowania i plany KE stojązai nicjatywą ME rozciągnięcia na mikrofirmy definicji Prosumenta. To dobry ruch, dobra zmiana. Jednocześnie likwiduje to konflikt pomiędzy rejestracją siedziby wmiejscu zamieszkania ( przy działalności jednoosobowej tj.w budynku mieszkalnym) z restrykcjami obowiązującymi w takich wypadkach w sprawie pomocy dla źródeł OZE lokalizowanych na takich nieruchomościach.
alladyn-solar-batt |
Koniec fundamentalnej funkcji URE ? - ,,Zakaz urzędowej regulacji cen elektryczności, prawo do sprzedaży mocy wytworzonych w przydomowych instalacjach, elastyczne, reagujące na ceny kontrakty - to propozycje przedstawione przez KE, które mają pozytywnie odbić się na sytuacji konsumentów energii w UE.''; ,,KE proponuje zakaz regulacji cen i elastyczne umowy na energię''!!!!!!!!!!!!
alladyn-solar-batt |
,,Dla Polski oznaczać to będzie spore zmiany, dziś bowiem taryfy w naszym kraju są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Komisja, analizując doświadczenia w innych krajach członkowskich, które nie regulują cen, doszła do przeświadczenia, że taki system powoduje większą konkurencję i w ostatecznym rozrachunku jest korzystny dla odbiorców energii. Dobre dla konsumentów mają być też regulacje, które umożliwią im konsumpcję i dostarczanie do sieci energii wyprodukowanej np. za pomocą zainstalowanych na dachu paneli fotowoltaicznych. Zakazane mają być nieuzasadnione ograniczenia, które stosują operatorzy sieci przesyłowych. KE chce też ułatwić tworzenie konsumentom spółdzielni wytwórczych, aby zaspokajać potrzeby energetyczne i sprzedawać nadwyżki do sieci.''
zwęglona zielona pyra |
Jakakolwiek inwestycja w tym kraju pod rządami pisu to działanie na własną szkodę. Oni sa nieobliczalni i nieprzewidywalni, dlatego dynamika PKB juz w przyszłym roku nie przekroczy 1,5%. Na potrzeby 500+ zabiorą kasę każdemu i w każdej dostępnej wysokości jeśli będzie trzeba. Tak po prostu z konta w banku, bo kto im zabroni ?
zwęglona zielona pyra |
Mały biznes wejdzie w PV na masową skale dopiero wtedy, kiedy nazistowscy kaczyści pozwolą na produkcji prądu zarabiać
alladyn-solar-batt |
do zwęglona zielona pyra: ,,Jakakolwiek inwestycja w tym kraju pod rządami pisu to działanie na własną szkodę. Oni sa nieobliczalni i nieprzewidywalni'' -sporo w tym racji.Niestety.Dlatego Oni wkrótce dostaną w tyłek PKB na poziomie ......0,8%, bo taki dochód narodowy pod ich zarządem bedziemy notowali na koniec 2018 roku.To dokładna powtórka historii gosodarzenia - jak zapoprzedniej kadencji PiS, choć wtedybyłolepiej bonie rozdali publicznejkasy na 500+ dziś rozdawanej na prawo ilewo = bez weryfikacji uzadnienia czy należy tak czynić. Intencja może dobra -wykonanie naganne,bo wkońcu przy braku kompetentnych kadr ,,znajomi królika''nie wykonają pracy jaka jest do przerobienia przy kreowaniu sukcesu takiego populi-socjalizmu. Nie mniej mały biznes coś tam dlasiebie uszczknie, przy czym istotniejsze jest to, że kolejna ,,ekipa'' odziedziczydziś uchwalane przepisy, zdejmie domiary jakie niechybnie dostaną producenci OZE w 2018 r. (by było na 500+)więc część z tego co słusznie dziś no nowelizacji Ustway o OZE ,,przekopiują'' z intencji KE przetwa i będzie użyteczna. Zwłaszcza,że batalia o wsparcie dla jednostek węglowych generujących ponad 550mg/kwh jest na 99,55% jest przegrana- chyba, że KE otrzyma pakiet wzmacniający prawa odbiorcy końcowego energii (dziś fikcyjne) +pakiet nowel przyłączających do Prosumenkości działalność jednoosobową+ deregulację regulacji urzędowej cen energii. Bez tego -ME może ZAPOMNIEĆ o negocjacjach w sprawie polskiego modelurealizacji zobowiązań Paryskich chroniącego ,,obronną ręką''na kilka kolejnych lat wszystkie jednostki BigEnergy pracujące na brunatnym w podstawie i niektóre pracujące na kamiennym. Bez przepisów otwierających drogę dla SmartGrid, uwalniających przesyłdla,,ostatniej mili'' energetycznego przesyłu niejako wyprzedzająco ustanowionych - nie mają szans na przychylność UE. Ale nie tylko Oni- każdy Polski Rząd (z innego rozdania) wiele większych szans by nie otrzymał.Żarty się skończyły. Polska miała wiele czasu na zmiany.
alladyn-solar-batt |
do zwęglona zielona pyra: Weźmy nadto pod uwagę,że do 2019 roku są ,,ostatnie pieniadze' ' jakie/które m.in. polskie BigEnergy może dostać na inwestycjei stąd inwestycje MUSZĄ na rozsądnych zasadach nastąpić. Rozsądnych-czytaj światowych,europejskich.Nie na zasadach typu ,,a bo własniemamy pomysłna kolanie'' to damy dwu Posłom -niech wniosą. Jak wyjdzie co nie miało wyjść -po pól roku znowelizujemy......tą samą metodą. Oficjalnie wyjdzie,zetonie Rząd,ale Parlament.
Aldebaran |
Fotowoltaika to faktycznie jest w Polsce tylko letnia zabawka. Spójrzmy w niebo - ile było słońca w tym roku ? Owszem, PV równoważy dobrze zwiększone zapotrzebowanie na energię zużywaną przez klimatyzację i lodówki, którą każdy posiada, ale niestety w dość krótkim okresie letnim i tylko przez parę godzin w słoneczne dni. Prawdziwymi OZE są profesjonalne EW, których budowę rząd wstrzymał, bo są realnym zagrożeniem dla energii z węglówek.
k&k |
Do Alde...Prąd za darmo cały rok, ciepła woda użytkowa (c.w.u.) za darmo przez 8 miesięcy w roku, wspomaganie centralnego ogrzewania przez pięć miesięcy: marzec,kwiecień,maj,wrzesień,październik, pompa ciepła - energia za darmo, klimatyzacja latem, ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego itd. To wszystko w Polsce w naszym klimacie.
Aldi |
k&k Zgadza się, tyle tylko że abyś miał to wszystko przez cały rok za darmo muszą pracować elektrownie węglowe na pełnych obrotach. Mówię tu o celu energetycznym, a nie Twojej prywatnej korzyści z PV.
Duster |
@Aldi, wytrzymajmy jeszcze rok,dwa. Magazyny energii zmienią wszystko. Niech tylko cena spadnie o 50. %, a takie są przewidywania, sprawdziły się w przypadku paneli pv
zwęglona zielona pyra |
naziści z pisu nałożą taki podatek że nikomu się nie opłaci, oczywiście związki wyznaniowe i ci z legitymacją pis zostaną zwolnioni z podatku
solar |
A co myslicie o dwuosiowym solar trackerze polskiego producenta na8 modulow w cenie 3500 brutto, czy to jest optymalna cena?
k&k |
Nie mówmy o mnie gdyż zawsze mogę zimą lub w okresach braku słońca włączyć na godzinę lub dwie generator diesla i mam to co napisałem wyżej - to tylko kwestia ceny a nie klimatu. Generalnie jednak masz rację - węgiel to polityka rządu.
ghd |
OC na samochod wzroslo 100% bo brakuje na 500+
alladyn-solar-batt |
do Solar: może być,coś bliższego?
solar |
Wiecej informacji na tematat tego trackera umieszcze w komentarzach GW juz wkrotce.
Grześ |
Od ok. 2 lat w komentarzach same narzekania i brak perspektyw w naszej branży. Biadolenie i narzekanie. Bierzcie się do roboty a nie narzekajcie. Lepszych warunków już może nie być. Wielu już to rozumie i widać to najlepiej po ilości nowych instalacji.
TTT |
@Grześ popieram. Prawie wszyscy narzekają bo liczyli na eldorado ....niestety obiektywnie trzeba stwierdzić że Nasz kraj poprzez nieudolność polityków jest w takim stanie że na duże inwestycje w OZE niema co liczyć. Monopol BIG Energy gdzie zmieniają się co 4 lata Zarządy ( fachowców) również blokuje rozwój OZE. Jednak instalacji przybywa i będzie przybywać jeszcze więcej. Wystarczy policzyć ile środków w ramach RPO trafi na budowę nowych mocy OZE w okresie najbliższych 3 lat. Ile przy tych wszystkich projektach parasolowych , gminnych osób poszerzyło swoją wiedzę na temat OZE . Osobiście prowadziłem w tym roku spotkania, w których brało udział prawie 9 tyś osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania z RPO na OZE. Świadomość w społeczeństwie rośnie. Dotacje zniekształcają postrzeganie opłacalności OZE jednak biorąc pod uwagę skalę "promocji OZE" jaka towarzyszy tym projektom z RPO, to jest to wartość bezcenna. Za chwilę Ci wszyscy marudzący będą mieli kolejny powód do narzekań, że tych inwestycji jest tak dużo w krótkim czasie . Za 3 do 5 mcy braknie rąk do pracy ....taki mamy klimat
xara |
Czy wiadomo kiedy może wejść poprawka dla osób prowadzących własną działalność? Czy są już gdzieś jakieś informacje?

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...