Wyspa na Pacyfiku niezależna energetycznie dzięki PV i magazynom energii

Wyspa na Pacyfiku niezależna energetycznie dzięki PV i magazynom energii
Farma fotowoltaiczna na wyspie Ta'u. Fot. SolarCity

Na jednej z wysp Archipelagu Samoa zainstalowano system fotowoltaiczny i magazyny energii, które mają uniezależnić jej mieszkańców od zewnętrznych dostaw paliw, a także znacząco ograniczyć koszty pozyskiwania energii.

Wyspa Ta’u uniezależni się od dostaw ropy służącej do zasilania generatorów diesla, zwiększając swoje bezpieczeństwo energetyczne. To zasługa inwestycji w farmę fotowoltaiczną o mocy 1,4 MW oraz magazyny energii o pojemności 6 MWh, w których przechowywane będą nadwyżki energii wyprodukowanej z PV, dzięki czemu będzie można wykorzystać je np. w porach wieczornych. 

W tym celu na wyspę Ta’u 60 magazynów energii Powerpack dostarczyła amerykańska Tesla, a instalację fotowoltaiczną zrealizowała należąca do niej firma SolarCity – lider amerykańskiego rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, która jak widać podejmuje się realizacji również większych projektów.

REKLAMA

Magazyny energii Tesla Powerpack na wyspie Ta’u. Fot. SolarCity.

Farma fotowoltaiczna wraz z magazynami energii została podłączona do lokalnej mikrosieci, która ma dać niezależność energetyczną 600 mieszkańcom wyspy Ta’u, dostarczając niemal 100 proc. potrzebnej energii.

Energia produkowana z fotowoltaiki ma zrównoważyć zużycie rocznie 109 tys. galonów diesla, który dotąd był wykorzystywany na Ta’u do produkcji energii.

REKLAMA

Ta’u to nie pocztówka z przyszłości, to migawka z tego, co jest możliwe już teraz. Energia odnawialna to ekonomiczne, praktyczne rozwiązanie dla rosnącej liczby lokalizacji. Wyspy, które zazwyczaj polegały na paliwach kopalnych, mogą w łatwy sposób przejść do mikrosieci zasilanych przez słońce i magazyny energii – komentuje SolarCity.

SolarCity obecnie realizuje inwestycję także na wyspie Kaua’i, na Hawajach, w ramach której powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 13 MW, a także magazyny energii o pojemności 52 MWh. Wykorzytanie tych urządzeń ma pozwolić na czerpanie 1/4 energii przez mieszkańców Kaua’i z fotowoltaiki. 

Także w tym miesiącu amerykańska firma poinformowała o zakończeniu realizacji innej instalacji bazującej na fotowoltaice i magazynach energii, które zasilą jedno z przedsiębiorstw znajdujących się w Kalifornii.

Inwestycja w firmie Hydraflow zakładała montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz magazynów energii o mocy 250 kW i pojemności 500 kWh.

SolarCity podaje, że korzyści z tej inwestycji w okresie 30 lat, zakładające zakup energii przez Hydraflow po cenach niższych od cen energii z sieci, wyniosą 3,5 mln dolarów. Wraz z zastosowaniem energooszczędnego oświetlenia kalifornijska firma chce ograniczyć zakup energii z sieci aż o 90 proc. 

red. gramwzielone.pl