PSE chce zwiększyć możliwości DSR

PSE chce zwiększyć możliwości DSR
Fot. Daniel Oines, flickr cc

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. poinformowały, że prowadzą prace nad rozwojem usługi redukcji zapotrzebowania odbiorców na polecenie operatora systemu przesyłowego. W planach PSE jest wprowadzenie dwóch Interwencyjnych Programów DSR (and. Demand Side Response), zakładających dobrowolną redukcję popytu na energię przez odbiorców w zamian za określone wynagrodzenie.

W koncepcji, nad którą pracuje PSE, rozważane jest zastosowanie rozwiązania gwarantowanego – z płatnością za gotowość i realizację, a także bieżącego – z płatnością za realizację.

PSE zwraca uwagę, że w komentarzach dotyczących ograniczeń w poborze energii elektrycznej często pojawia się zarzut niedostatecznego wykorzystania przez PSE możliwości mechanizmu DSR.

REKLAMA

Usługa DSR jest pozyskiwana przez operatora systemu przesyłowego już od 2012 roku w drodze postępowania przetargowego.

Redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP polega na dokonaniu przez odbiorcę energii elektrycznej ograniczenia swojego zapotrzebowania na moc czynną na sygnał przekazany przez operatora. Jednocześnie operator zapewnia także możliwość udziału odbiorców w rynku bilansującym.

Wolumen możliwej redukcji zapotrzebowania ujęty w złożonych do PSE ofertach pokazał niestety, że potencjał zasobów DSR w Polsce jest ograniczony. Ogłaszając kolejne przetargi na usługę „Praca Interwencyjna: Redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP”, PSE podejmują wysiłki w celu pozyskania maksymalnie dużego wolumenu tej usługi – informuje PSE.  

REKLAMA

PSE zaznacza przy tym, że „nie jest możliwym zapewnienie, że większy potencjał DSR byłby możliwy do uzyskania w przypadku wykorzystaniu przez PSE innych mechanizmów pozyskiwania usług DSR, w tym płatności dla odbiorców za gotowość do redukcji zapotrzebowania i że należy podkreślić, że koszty związane z takimi płatnościami w wysokości postulowanej przez niektórych odbiorców mogłyby sięgnąć nawet setek mln zł”.

PSE informuje, że spotkał się m.in. z propozycją płatności za gotowość w wysokości 100 tys. zł MW-rok. Wówczas 1000 MW DSR kosztowałoby 100 mln zł, a koszty musiałyby zostać przeniesione w taryfie na wszystkich odbiorców energii w Polsce.

Operator systemu przesyłowego wskazuje ponadto, że możliwości wykorzystania zasobów DSR „są ograniczone do kilku godzin w ciągu doby oraz do 3 dni w ciągu tygodnia, zatem DSR nie jest w stanie zastąpić potrzeby budowy nowoczesnych, elastycznych źródeł wytwórczych”.

W ramach prac nad obszarem DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapraszają na spotkanie na którym zostanie przedstawiony projekt Interwencyjnych Programów DSR. W ramach spotkania przewidziano dyskusję nad projektowanymi rozwiązaniami.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada 2016 r. o godzinie 11.00 w siedzibie PSE S.A. w Konstancinie-Jeziornej w Auli im. Stefanii Kasprzyk. Przewidywany czas trwania spotkania to 3 godziny.

red. gramwzielone.pl