ME: nowe standardy zarządzania państwowymi spółkami

ME: nowe standardy zarządzania państwowymi spółkami
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii przygotowało dokument pn. Standardy nadzoru właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, w których prawa z posiadanych przez państwo akcji lub udziałów wykonuje Minister Energii. Jak zapewnia resort, opracowanie tego dokumentu wynika z nadzorowania spółek z udziałem Skarbu Państwa istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i ma na celu „wzmocnienie i profesjonalizację nadzoru właścicielskiego”.

Wcześniej państwowe spółki z sektora energetycznego podlegały resortowi skarbu. Ministerstwo Energii przejęło jednak nadzór nad nimi z dniem 1 kwietnia 2016 r., co było konsekwencją regulacji wpisanych do ustawy o działach administracji rządowej z 11 lutego 2016 r.

Opracowany przez ME dokument dotyczy takich zagadnień, istotnych dla funkcjonowania państwowych spółek, jak: kompetencje organów korporacyjnych spółek, zasady komunikacji i współpracy z Ministerstwem Energii, kwestie planowania strategicznego, jak również organizacja i ocena pracy członków rad nadzorczych.

REKLAMA

Wśród przyjętych założeń rady nadzorcze spółek nadzorowanych przez ME mają przeprowadzać okresowe kontrole wybranych obszarów działalności spółek, a w uzasadnionych przypadkach mają „wnioskować do uprawnionych podmiotów o dokonanie szczegółowej kontroli danego obszaru funkcjonowania spółki”. 

Członkowie rad nadzorczych mają natomiast być zobligowani do aktywnej pracy w związku z pełnioną funkcją. – Nieusprawiedliwiona nieobecność na posiedzeniu będzie skutkować odpowiednim obniżeniem wynagrodzenia członka rady nadzorczej, zaś niska frekwencja będzie stanowić przesłankę do odwołania ze składu organu – informuje Ministerstwo Energii.

REKLAMA

ME informuje ponadto, że członkowie rad nadzorczych mają być wybierani tylko zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem. 

Składy rad nadzorczych kształtowane są w sposób zapewniający ministrowi energii bieżący, merytoryczny nadzór i wiedzę o spółce. Uwzględnia się zatem m.in. przebieg kariery zawodowej oraz doświadczenie związane z wykonywaniem czynności nadzoru. W przypadku zaistnienia konfliktu interesów członka rady nadzorczej z interesem spółki powinien on wyłączyć się od podejmowania określonych decyzji lub całkowicie zrezygnować z udziału w pełnieniu funkcji w radzie nadzorczej – informuje Ministerstwo Energii.

Resort energii chce potwierdzić transparentność nadzorowanych spółek prezentując na swojej stronie internetowej wykaz nadzorowanych spółek oraz ich członków rad nadzorczych, coroczną informację o sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek oraz wszelkie wytyczne i wskazówki ministra energii skierowane do organów korporacyjnych spółek.

Standardy nadzoru właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, w których prawa z akcji lub udziałów wykonuje Minister Energii (link)

red. gramwzielone.pl