PGE EO: priorytetem magazynowanie energii

PGE EO: priorytetem magazynowanie energii
Mieczysław Koch, prezes PGE Energia Odnawialna. Fot. Newseria
REKLAMA

Dla rozwoju OZE kluczowe są nowe technologie w zakresie magazynowania energii. Nad ich wdrożeniem pracuje PGE Energia Odnawialna.

– Najważniejszym elementem dotyczącym miksu energetycznego jest projekt premiera Mateusza Morawieckiego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na jego podstawie można stwierdzić, że rozwijane w Polsce będą również źródła energii odnawialnej ze szczególnym akcentem na hydroenergetykę oraz biomasę – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mieczysław Koch, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

– Kluczową sprawą dla rozwoju odnawialnych źródeł jest rozwój i kwestia magazynowania energii, które jest wyzwaniem nie tylko dla Polski, lecz także dla całego świata – zauważa Mieczysław Koch. – Wszędzie trwają teraz intensywne prace nad technologiami dającymi szansę magazynowania energii odnawialnej z racji tego, że są to źródła o zmiennej stabilności pracy.

Według analityków firmy doradczej Frost & Sullivan systemy magazynowania energii w akumulatorach w najbliższych latach będą sposobem na upowszechnienie OZE. Globalny rynek magazynów energii w 2024 roku ma być warty 8,3 mld dol.

 Istotnym elementem dla Grupy Kapitałowej PGE, w tym spółki Energia Odnawialna, jest realizacja programu badawczo-rozwojowego, czyli położenie nacisku na technologie innowacyjne – deklaruje Mieczysław Koch. – Najważniejszym natomiast w tym zakresie działaniem jest dla nas pozyskanie technologii do magazynowania energii.

Jak podkreśla, spółkę czekają duże wyzwania inwestycyjne, w wyniku których około 1 tys. MW mocy ma zostać zainstalowane w farmach wiatrowych na Bałtyku. Trwają wstępne badania środowiskowe i badania dna morskiego w celu wyboru technologii dla mocowania turbin wiatrowych. Prowadzone są także analizy dotyczące możliwości połączenia farmy z siecią energetyczną.

W ramach rozwijania innowacyjności PGE EO pracuje również nad rozwiązaniami w zakresie energetyki rozproszonej, w tym technologii fotowoltaicznych, pozyskiwania energii z odpadów i oczyszczalni ścieków.

– Zajmujemy się również technologiami związanymi z wytwarzaniem energii z biogazowni rolniczych. Jesteśmy uczestnikiem pilotażowych programów dotyczących budowy klastrów, które również są priorytetem Ministerstwa Energii – wskazuje Mieczysław Koch. – Musimy położyć duży nacisk na rozwój energetyki rozproszonej w celu poprawienia sprawności i efektywności, co także znajduje się w programie premiera Morawieckiego.

Newseria

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ELT |
hahaahhahah... magazynowanie to temat powyżej 35 % udziału OZE w bilansie wytwarzania ee. Dlatego własnie Niemcy trochę wyhamowali bo się okazało, że muszą najpierw wdrożyć magazyny i przyspieszyć transformacje sieci. W Polsce to lepiej niech zaczną budowę oze a o magazyny się nie martwią.
OZE GENESIS |
Tak oto osoba która ma kompetencje uprawniające do zarządzania co najwyżej kamienicą wypowiada się na temat o którym nie ma pojęcia. Dalszy ciąg kitu i wmawiania narodowi co jest dla niego dobre- a to dobro to magazyny energii i biomasa i kopalnie węgla i geotermia i taki absurd bez końca. Amatorzy w rządzie, amatorzy w spółkach -gratuluję.
TT |
@OZE GENESIS- czy kolega słyszał o autach elektrycznych jakie tam magazyny pracują. Kierunek jest słuszny ale nie w wykonaniu BE.
SPS |
@OZE GENESIS: wyluzuj, "magazyny energii" to nie tylko te tak znienawidzone przez Ciebie baterie Li-Ion...
zyrandol |
Patrzcie jaka zmiana. Jeszcze niedawno , ktoś z PGE mówił że magazyny energii będą zakłócać pracę linii przesyłowych. No chyba że będą to tylko ich magazyny.
OZE GENESIS |
Niektórzy najwyraźniej zapomnieli, że państwo to nie pole doświadczalne. Prywatny inwestor może kupować co che i instalować co chce nawet jeśli dopłaca. Próbujemy przebić się, z abecadłem, do pewnych gremiów i udowodnić, że każda inwestycja musi spinać się ekonomicznie. W dzisiejszej dobie nie ma szans aby nakłady na magazyny energii zwróciły się kiedykolwiek - prędzej nastąpi konieczność ich wymiany niż zwrot nakładów . Nasza ocena obecnie produkowanych magazynów wynika wyłącznie z analizy ekonomicznej, którą polecamy wszystkim - głównie decydentom. Lobbystyczne zachowania SPS ( czy to nie ten bankrut z Warszawy ), TT są żałosną próbą sprzedaży na siłę nieświadomemu Kowalskiemu. Ot taka prosta prawda.
SPS |
@OZE GENESIS: buehehe... nie, "nie ten bankrut z Warszawy", ani zaden inny "bankrut" ani tym bardziej lobbysta - no chyba, że 'lobbysta zdrowego rozsądku'. Po prostu zwykły, myślący czlowiek, który na codzień ma do czynienia z energoelektroniką i nowymi technologiami zarówno u pracodawcy jak i u klientów. To co piszę, mówię z doświadczenia bo wiem, że w biznesie jeśli się prześpi moment gdzie wszyscy wkoło dopiero się uczą i jeszcze nikt swojej pozycji na rynku mocno nie zaznaczył to później b. trudno jest doścignąć liderów, którzy od początku zainwestowali i mocno skupili się na rozwoju danej technologii czy produktu. Piszesz, "państwo to nie pole doświadczalne" - a kto mówi o doświadczeniach na państwie? Państwo jeśli samo nie chce czy nie może inwestować (choć przecież też ma placówki badawcze, instytuty, firmy itd więc teoretycznie mogłoby) to z pewnością powinno zachęcać, promować i ułatwiać inwestycje innym, którzy chcą - a jak wiadomo na razie kiepsko mu to wychodzi. Dalej: "każda inwestycja musi spinać się ekonomicznie..." - to sens wszystkich Twoich wypowiedzi, który powtarzasz jak mantrę. Takie założenie oznacza jednocześnie: zero ryzyka, zero eksploracji, zero pójścia "w nieznane" - a to wszystko jest równe zerowej szansie na odkrycie czegokolwiek. Domyślam się że miliardowe inwestycje i badania (wspierane państwowymi czyli Kowalskiego pieniędzmi!) nad nowymi lekami, technologiami kosmicznymi czy np. w rozwój technologii perowskitów to też twoim zdaniem bzdura do kwadratu - bo przecież w żadnym z tych wypadków nie można z góry powiedzieć że "inwestycja się zepnie", a nawet czy wogóle coś sensownego powstanie!?
DM |
BRAWO SPS popieram to co piszesz.Niech wreszcie wielcy znawcy tego tematu, a zarazem krytycy tego co robią inni pokażą co zrobili sami.Postęp zawsze wiąże się z odwagą w działaniu i ryzykiem.
OZE |
To chyba pomyłka
OZE |
Ten Pan KOCH to przypadek. Co on wygaduje. Nieudany Prezes Jeszcze tam jest taki Muller Krzysztof (chyba takie imię) ale już go się pozbyli. Ten to dopiero narobił szkód - można podać przykłady - ciekawe.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...