M. Kurtyka o nowej polityce energetycznej UE

M. Kurtyka o nowej polityce energetycznej UE
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister energii Michał Kurtyka przedstawił założenia polskiego stanowiska w sprawie kształtowania nowej polityki energetycznej Unii Europejskiej, podkreślając potrzebę utrzymania autonomii poszczególnych krajów członkowskich w kształtowaniu swoich miksów energetycznych oraz zachowania ich zdolności wytwórczych.

Podczas spotkania, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w polskiej ambasadzie w Paryżu, wiceminister energii mówił, że „nowa architektura rynku energii powinna uwzględniać wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i utrzymanie odpowiedzialności poszczególnych państw członkowskich za długoterminową wystarczalność zdolności wytwórczych”.

Obecnie na forum Unii Europejskiej trwają prace nad założeniami nowej strategii energetycznej. Przygotowywane są nowe dyrektywy, w tym nowa dyrektywa o odnawialnych źródłach energii, która może istotnie wpłynąć na rozwój nie tylko OZE, ale także konwencjonalnych elektrowni, które dotąd musiały ustępować generacji ze źródeł odnawialnych, niepracując w przypadku zwiększonej produkcji zielonej energii.  

REKLAMA

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że – według polskiego rządu – w nowym modelu rynku energii elektrycznej powinny się znaleźć odniesienia do „stabilnych, dostępnych i konkurencyjnych źródeł wytwórczych energii, na które można liczyć w każdych warunkach i którymi można dysponować w zależności od potrzeb bez względu na czynniki zewnętrzne (cyt. za ME)”.

REKLAMA

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii będzie można uzyskać dzięki przyjęciu minimalnych poziomów mocy wytwórczych zlokalizowanych w danym państwie członkowskim. W tym celu należy określić wartość mocy wytwórczych gwarantującą bezpieczeństwo dostaw, odniesioną do zakładanego maksymalnego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2030 r.  – powiedział wiceminister Kurtyka.

ME dodaje w komunikacie, że takie moce wytwócze mają stanowić „rdzeń bezpieczeństwa dostaw, a ich poziom powinien być dostosowany do wielkości systemu elektroenergetycznego danego państwa z uwzględnieniem możliwości regionalnej wymiany energii„.

W kontekście źródeł odnawialnych wiceminister Kurtyka odniósł się do forsowanego przez Ministerstwo Energii projektu klastrów energetycznych, których definicję wprowadziła do ustawy o OZE ostatnia nowelizacja, a kolejna ma rozwinąć regulacje, którym mają podlegać tego rodzaju podmioty.

– Liczymy, że uda nam się zaszczepić ten pomysł w Polsce. Zmiany w naszej ustawie OZE pozwalają na upowszechnienie tego rozwiązania – odniósł się do klastrów wiceminister Kurtyka.

red. gramwzielone.pl