Ceny energii w aukcjach dla OZE w Argentynie
W ostatniej aukcji dla odnawialnych źródeł energii w Argentynie, której celem jest realizacja projektów o łącznej mocy 1 GW, najwięcej licencji przyznano inwestorom planującym budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Niższe ceny za energię odnotowano w przypadku energetyki wiatrowej.
Inwestycje w OZE mocno promuje nowy rząd Argentyny. Wybrany pod koniec ubiegłego roku na stanowisko prezydenta Argentyny Mauricio Macri zapowiedział m.in. realizację największego na świecie projektu fotowoltaicznego. Chodzi o plan budowy w regionie Puna de Atacama elektrowni fotowoltaicznej, której moc miałaby docelowo wynieść aż 3 GW.
Potwierdzeniem strategii argentyńskiego rządu w zakresie OZE jest przeprowadzona ostatnio aukcja, w której inwestorzy złożyli oferty zakładające budowę 42 farm wiatrowych o łącznej mocy 2,87 GW, 50 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,305 GW, 8 projektów biomasowych i biogazowych o łącznej mocy 23 MW, a także 5 projektów zakładających budowę elektrowni wodnych o łącznej mocy 11 MW.
W efekcie aukcji licencję przyznano na budowę 24 farm wiatrowych oraz 22 farm fotowoltaicznych. W pierwszej grupie licencje trafiły m.in. do włoskiego Enel czy hiszpańskiej Acciony, a w drugim – do chińskiego Jinko Solar i Acciony.
Uzyskana w aukcji przeciętna cena za energię z farm wiatrowych wyniosła 69,5 USD/MWh, a w zakresie farm fotowoltaicznych – 76,2 USD/MWh. W pierwszym przypadku najniższa oferta wyniosła 49 USD/MWh, a w drugim – 59 USD/MWh.
Maksymalną cenę, której nie mogli przekroczyć inwestorzy ubiegający się o wparcie, argentyńskie władze ustaliły odpowiednio na 82 USD/MWh i 90 USD/MWh.
Wszystkie nagrodzone projekty powinny wejść w fazę operacyjną najpóźniej w 2018 r.
Argentyńskie ministerstwo energii komentuje, że uzyskane w ostatniej aukcji ceny są bliskie międzynarodowym standardom i są znacznie niższe niż ceny w poprzedniej aukcji, która odbyła się w grudniu 2015 r. i w której odnotowano ceny na poziomie 120-140 USD/MWh.
Udział energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w argentyńskim miksie wytwórczym póki co jest bardzo mały i wyniósł w ubiegłym roku tylko około 0,2 proc. Znacznie wyższy udział, na poziomie około 30 proc., przypada w miksie energetycznym Argentyny innej technologii OZE – energetyce wodnej. Ponad 60-procentowy udział w argentyńskim miksie wytwarzania ma nadal energetyka bazująca na paliwach kopalnych.
W ubiegłym roku parlament Argentyny przyjął prawo, zgodnie z którym udział OZE w argentyńskim miksie energetycznym wzrośnie do 8 proc. w roku 2017 oraz do 20 proc. w roku 2025.
Ceny zanotowane w ostatniej argentyńskiej aukcji dla OZE są bliższe cenom notowanym w aukcjach w Europie i są znacznie wyższe niż ceny osiągane w aukcjach organizowanych ostatnio choćby w Meksyku czy Chile.
W ostatniej aukcji dla OZE, którą zorganizowano w Meksyku, średnia cena energii wyniosła zaledwie 33,47 USD/MWh i była o 30 proc. niższa od poprzedniego poziomu z aukcji przeprowadzonej wiosną br. Maksymalną cenę za sprzedaż energii, której nie mogli przekroczyć inwestorzy, ustalono na 60 USD/MWh.
Znacznie niższe ceny były ostatnio notowane także w aukcjach w Chile – czyli w kraju, który był pionierem w Ameryce Południowej we wdrażaniu takiego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
W przeprowadzonej w tym roku aukcji dla OZE w Chile jedna z nagrodzonych ofert zakładała sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej po cenie wynoszącej tylko 29 dol./MWh.
red. gramwzielone.pl