Dofinansowanie na domowe mikroinstalacje OZE w woj. opolskim

Dofinansowanie na domowe mikroinstalacje OZE w woj. opolskim
Fot. Wagner & Co

WFOŚiGW w Opolu ogłosił nabór wniosków w programie pt. Ograniczenie niskiej emisji w województwie opolskim dla osób fizycznych przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, z którego można uzyskać dofinansowanie m.in. na montaż domowej mikroinstlaacji OZE

Program jest adresowany do osób fizycznych będących właścicielami, współwłaścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych i budynków jednorodzinnych położonych na terenie województwa opolskiego, a w przypadku OZE – istniejących bądź będących w budowie jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Dofinansowywane będą przedsięwzięcia polegające na wymianie źródeł ciepła w domach jednorodzinnych lub lokalach mieszkalnych (kotłowni lub palenisk o niskiej sprawności energetycznej, opalanych paliwem stałym) na nowoczesne o wyższej sprawności (program EKO-PIEC); termoizolacji domów jednorodzinnych, w tym: wymiana okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, stropodachu, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą (program EKO-TERM); termomodernizacji domów jednorodzinnych, obejmującej termoizolację wraz z wymianą źródła ciepła na nowoczesne o wyższej sprawności (program EKO-DOM), a także na zakupie i montażu urządzeń wykorzystujących energię odnawialną w domach jednorodzinnych istniejących lub będących w budowie (program OZE).

REKLAMA

W części dotyczącej OZE dofinansowywane będą źródła ciepła opalane biomasą o zainstalowanej mocy cieplnej do 40 kWt, pompy ciepła o zainstalowanej mocy cieplnej do 40 kW, kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 40 kWt, systemy fotowoltaiczne o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp, a także małe elektrownie wiatrowe o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

REKLAMA

Dopuszcza się udzielenie pożyczki na zakup i montaż instalacji równolegle wykorzystującej więcej niż jedno odnawialne źródło energii elektrycznej lub ciepła, o ile jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione.

Dofinansowanie w ramach programu będzie udzielane w formie pożyczki z możliwością częściowego umorzenia, tj. do 30 proc. wartości pożyczki – w przypadku programu EKO-PIEC, do 20 proc. wartości pożyczki – w przypadku programów: EKO-TERM i OZE, a także do 30 proc. wartości części pożyczki wypłaconej na wymianę źródła ciepła i do 20 proc. wartości części pożyczki wypłaconej na termoizolację budynku – w przypadku programu EKO-DOM.

Beneficjent będzie mógł otrzymać pożyczkę w wysokości do 95 proc. kosztów kwalifikowanych .

Nabór wniosków o dofinansowanie w formie pożyczki w ramach programu prowadzony będzie w trybie ciągłym i ma trwać do końca 2020 r. Zarząd Funduszu zastrzega sobie jednak prawo do zawieszenia lub zakończenia realizacji Programu przed upływem tego okresu, jednak nie wcześniej niż 30 dni od dnia podania informacji o zawieszeniu lub zakończeniu naboru wniosków.

red. gramwzielone.pl