Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii

Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii
Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii. Fot. Energa
REKLAMA

Magazynowanie energii i lokalne obszary bilansowania. Magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh został wczoraj uruchomiony przez Energę w okolicach Pucka na Pomorzu. Jak zapewnia Energa, połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczną, istniejącymi już źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami, utworzy on tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB). 

Magazyn energii został wybudowany przez spółkę Energa-Operator, która zapewnia, że będzie na nim testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych i że budowa lokalnego obszaru bilansowania jest elementem zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki.

Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA. – Nasza pilotażowa inwestycja w Pucku jest efektem prac badawczo-rozwojowych. Uruchomienie magazynu jest pierwszym, bardzo istotnym, elementem w podnoszeniu niezawodności dostaw energii. To także ważna technologia z punktu widzenia efektywności OZE. Właśnie na takie innowacyjne projekty stawiamy, aby realizować wizję i misję Grupy Energa.

Magazyn energii, który Energa uruchomiła w okolicy Pucka, powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Jednocześnie rozpoczęto prace badawcze w Pucku, prowadzone przez zespół ekspertów, reprezentujących Energę-Operatora oraz konsorcjantów, tj. Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Badania będą rozszerzane w miarę powstawania nowych obiektów. Ogłoszenie wyników tych działań planowane jest na połowę 2018 r.

W przyszłości można rozważyć świadczenie usług bilansowania na rzecz odbiorców zewnętrznych, innych niż OSP – farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych, czyli trudnych do zaprognozowania wytwórców energii odnawialnej. Magazyn jest realizacją części badawczo-rozwojowej projektu. Jeśli wyniki tych badań się potwierdzą, to będziemy rozważać część wdrożeniową na kolejne punkty – mówi Przemysław Piesiewicz, wiceprezes zarządu ds. strategii rozwoju w Enerdze.

Energa podaje, że uruchomiony przez nią magazyn energii składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Każdy z nich złożony jest z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń.

System ma działać lokalnie i być przystosowany do współpracy z systemem nadrzędnym. Baterie i system zostały dostarczone do nowego magazynu energii przez konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak.

Zastosowane baterie mają gwarantować żywotność nie krótszą niż 3000 cykli ładowania. Praca ogniw będzie kontrolowana przez system BMS (Battery Management System), który na bieżąco będzie monitorować ich temperaturę i stopień naładowania.

W każdym z kontenerów zainstalowano po 792 ogniwa litowo-jonowe WBLYP400AHA. Za utrzymanie ich optymalnej temperatury odpowiada system klimatyzacji. Niezależnie od tego, w momencie przekroczenia określonego progu temperatury, moc urządzenia ma być ograniczana, aby zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła.

Całość pracy magazynu energii kontrolowana będzie również zdalnie, a osoby odpowiedzialne za bilansowanie energii w sieci będą mogły na bieżąco definiować aktualne parametry pracy magazynu.

Usługi systemowe i regulacyjne świadczone na rzecz Operatora Systemu Przesyłu, w oparciu o lokalne obszary bilansowania, to absolutnie nowe, potencjalne źródło przychodów dla operatora – komentuje Krzysztof Bączyk, wiceprezes Energi-Operatora odpowiedzialny za obszar innowacji.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
michał |
Wybudowany kosztem 8,3mln zł magazyn pozwoli zabezpiieczyć okolicznych odbiorców w przypadku braku energii w 2 godziny dodatkowego dostepu do energii elektrycznej. mam świadomość że inwestycja ma charakter badawczy ale czy nie rozsądniej by było zainwestować w instalacje rozproszone ..? Czy lepszego efektu nie da magazynowanie energii tam gdzie jest ona potrzebna i konsumowana bez konieczności strat na przesyle...? Taka troche sztuka dla sztuki ten magazyn...ale to tylko moje zdanie i oczywiście moge się mylić...chociaż 3000cykli ładowania..? trochę mało...
TTT |
Dotacja Norweska to oszustwo .....zwykły rabat ....zacznijmy piętnować "czarne owce" w branży.....
TTT |
Dotacja Norweska to oszustwo .....zwykły rabat ....zacznijmy piętnować "czarne owce" w branży.....
OZE GENESIS |
To jest oczywiście finansowe fiasko i bankructwo widoczne już dzisiaj na horyzoncie. Na tego typu inwestycje za wcześnie co najmniej 25 lat gdy dojdziemy do żywotności układu na poziomie min. 30 lat. Ale za kasę państwową widać są chętni. Mamy wrażenie, że komentatorzy i twórcy systemu nie znają podstaw takich jak to, że przy 10% rozładowaniu uzyskamy 3750 cykli ładowania, przy 25% - 2000, przy 50%-1200, przy 100% - 300 cykli. Jak rozwiązują problem realnego składowania akumulatorów rozładowanych zimą ? Będą je ładować z sieci, żeby nie padły ?; będą przechowywane w izolowanej obudowie-nawet przy super izolacji potrzeba energii do ogrzania ( zimą) ? A więc tylko koszty i koszty -zysków brak. A w perspektywie 10 lat wymiana na nowe.
Ciekawski |
Całkowity koszt magazynu robi się jeszcze ciekawszy jak spojrzy się na te ogniwa dokładniej ( chińskie, najtańsze obecnie dostępne ogniwa - polecam je sobie znaleść WB-LYP400AHA PS. przydało by się poprawić w artykule nazwę). A parametrami wcale nie odstają od VRLA, za to ceną jak najbardziej... Reszta to tylko marketingowy chwyt. Kto był na targach w Bielsku w tym roku widział jak wygląda, szczególnie na tle (zapewne konkurencji) obok.
TaTe |
do OZE GENESIS | 2016-09-29 11:43:39 :,, ,,Mamy wrażenie, że komentatorzy i twórcy systemu nie znają podstaw takich jak to, że przy 10% rozładowaniu uzyskamy 3750 cykli ładowania, przy 25% - 2000, przy 50%-1200, przy 100% - 300 cykli.'' Wrażenie hybione, naciągane,pisane pod okresloną tezę zawartą w zdaniach poprzedzających....Jak to u teoretykow....Akumulator Winston LiFePO4 400Ah ,, Cycle life: 3000 to 80% DOD, 5000 to 70% DOD, 7800 60% DOD 11200 50% DOD''. Proszę fantazje rozwijać zdecydowanie po godz.22- giej. Natomiast na forach nie wchodzić w buty wytworcówi oraz w decyzje ich klientów deprecjonując technikę w której inni (nie Wy) osiągnęli nieco więcej..... Rozumiem,że nie jesteście w stanie udokumentować w oparciu o własne dokonania i doświadczenia praktyczne z tym typem baterii wyglaszanych opinii o urządzeniach opisanych w artykule?
SPS |
@OZE GENESIS: a coś Ty tak przeciwnie nastawiony do technologii magazynowania energii - to nie pierwszy Twój wpis tego typu. Powiem tak: wszystko to o czym wspominasz w swoim poście (tzn. wszystkie te słabości tej nowej technologii) to właśnie powód dla którego inwestuje się i próbuje rozwinąć/ulepszyć tę technologię. Tak było z panelami PV, inwerterami, el. wiatrowymi itd. Piszesz: "Na tego typu inwestycje za wcześnie co najmniej 25 lat" - no i właśnie żeby za 25 lat ciągle nie było 'za wcześnie' trzeba w technologie inwestować już dziś!
EkspertOZE |
@Tete Masz rację takie dywagacje to na Giełdę niedzielną a nie na tym forum. UŻywam baterii Winstona (ta sama wyprodukowała te zainstlowane w Pucku ) od 3 lat - tyle ze w wersji 100 Ah (mam 16 takich w aucie EV). Działają bardzo dobrze,, niestety niektóre cele mają tendencją do puchnięcia przy duzych prądach ładowania i rozłądowania i to tylko raz bo je taka akcja niszczy.... Próbowałem wymieniać na gwarancji ale bezskutecznie, badają mi je teraz na AGH ale to długi proces, a teraz zmieniłem dostawcę. Myślę, że takie zabawy jak w Pucku źle sie skończą, bo na tym sie trzeba znać i nie oszczędzać. Szczególnie czarno to widzę, kiedy zrobiło to takie konsorcjum na czele którego stoi firma Qu//ak. Miałem nieprzyjemność pracować w firmie która była jej poddostawcą- i wtedy liczyła się dla nich tylko cena, a potem nich się to wszystko zawali (zresztą tak się stało). Zyczę powodzenia ENergdze ;-) Tak więc MIchał ma zdecydowanie rację, podnosząc pytanie, czy nie lepiej byłoby postawić za to farmę PV - o mocy ok 2MW i to by było energetycznie pewniejsze niż ten cały eksperymentaly bank energ(y)ii....
borus |
Kto ma finansować magazyny energii? OSD czy inwestorzy z branży OZE? Budowę magazynów energii - elektrowni szczytowo-pompowe dla enrgii z wiatraków i paneli fotowoltaicznych powinni finansować inwestorzy z branży OZE. To oni wytwarzaja energię, która jest zależna od wiatru i słońca. Kogeneracja wraz z Elektrownią Turów i Opole, Zakładem Energetycznym Wałbrzych i dwiema spółkami z grupy Polskich Sieci Elektroenergetycznych chce reaktywować projekt budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty. Analizy opłacalności inwestycji wartej około 1,5 mld zł potrwają do września.
lol |
a kto za to zaplaci bo ja nie zamierzam

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...