Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski

Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. PiS, wikimedia cc-by-3.0
REKLAMA

Polska chce wykorzystać przygotowania do ratyfikacji przez Unię Europejską porozumienia klimatycznego, zawartego na forum ONZ w grudniu ubiegłego roku, do wywarcia presji na Brukselę, aby ta uwzględniła polskie stanowisko w sprawie węgla.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do ministrów środowiska z państw Unii Europejskiej, którzy mają jeszcze w tym tygodniu uzgodnić ratyfikowanie przez UE porozumienia paryskiego, trafił list wysłany przez ministra środowiska Jana Szyszko. W liście polskiego ministra podkreśla się rolę, jaką w polskiej gospodarce odgrywa węgiel. 

Spotkanie unijnych ministrów środowiska ws. ratyfikacji porozumienia paryskiego zaplanowano na najbliższy piątek. Jak podaje PAP, jeśli ministrowie zgodzą się na ratyfikację jednomyślnie i potwierdzi ją Parlament Europejski, wówczas porozumienie klimatyczne będzie mogło wejść w życie właśnie dzięki faktowi ratyfikowania go przez Unię Europejską.

Paryskie porozumienie ma wejść w życie do 2020 r., a do tego potrzebna jest ratyfikacja przynajmniej 55 krajów odpowiadających za minimum 55 proc. światowej emisji CO2 (Chiny i USA odpowiadają razem za ok. 40 proc. globalnych emisji). Po uzyskaniu takiej większości paryska umowa ma wejść w życie po 30 dniach.

Porozumienie paryskie zostało podpisane przez Polskę 22 kwietnia br. w Nowym Jorku, a ostatnio minister Jan Szyszko zapowiedział uruchomienie procedur mających na celu ratyfikowanie go przez nasz kraj.

W informacji na ten temat Ministerstwo Środowiska zaznaczyło, że „jednocześnie Polska prowadzi intensywne prace na forum Unii Europejskiej aby zapewnić, że unijna polityka klimatyczna będzie zgodna z duchem Porozumienia paryskiego, a Polska gospodarka miała szanse na stabilny i zrównoważony rozwój”.

– Jednomyślna decyzja Unii w sprawie ratyfikacji Porozumienia będzie możliwa, gdy Polska zabezpieczy swoje interesy – mówił wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Jak podaje PAP, przy okazji przygotowań do ratyfikowania paryskiego porozumienia przez Unię Europejską Polska podejmowała starania, aby zabezpieczyć się przed podejmowaniem w przyszłości podobnych decyzji przez Komisję Europejską z pominięciem krajów członkowskich.

Dodatkowo polski rząd chce zabezpieczyć się na wypadek podejmowania decyzji, które mogą uderzyć w węgiel, który – jak zaznacza minister Jan Szyszko w liście do unijnych ministrów – stanowi „podstawę rozwoju Polski”.

Polska to kraj zasobny w bogactwa energetyczne, a bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne zasoby surowcowe, a więc węgiel kamienny i węgiel brunatny, jest podstawą bytu ekonomicznego i zrównoważonego rozwoju – PAP cytuje list polskiego ministra do ministrów środowiska krajów UE.

Porozumienie paryskie, przyjęte 12 grudnia 2015 r. podczas 21. Konferencji Stron Konwencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych, określa nowe wielostronne ramy ochrony klimatu w perspektywie po 2020 r. Jest to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Dzięki jej realizacji wzrost globalnej średniej temperatury nie powinien przekroczyć 2°C.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (33)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wPISdu |
Dlatego tego idiotę trzeba wywalić z rządu i zmienić na normalnego ministra (nie z polecenia PIS)!
Randy Mott |
If the government feels that - contrary to all of the evidence - coal and lignite are the real basis for Poland's future, then they should withdraw from the Climate Treaty and the EU. It is impossible to reconcile Poland's position with everyone else's. It is also impossible to make a reasonable economic and technical case that the Polish policy is even a rational one. Jeśli rząd uważa, że - w przeciwieństwie do wszystkich dowodów - węgla kamiennego i brunatnego są prawdziwe podstawy dla przyszłości Polski, a następnie należy wycofać się z Traktatu klimatycznego i UE. To niemożliwe do pogodzenia pozycję Polski z cudzymi. To także da się uzasadnione sprawy gospodarcze i techniczne, że polskiej polityki jest nawet racjonalnym.
Widzę jak jest |
Wielka Brytania i Niemcy też stoją na węglu. To nie rząd polski będzie decydował o korzystaniu z węgla a zmiany cywilizacyjne i nowe proekologiczne technologie. ..
Duster |
Z węglem w Polsce jest jak z luksusowym samochodem u biedaka, który go wygrał w loterii- nie ma na ubezpieczenie, paliwo, opłaty za autostrady, ale ma złudzenie niezależności, że zawsze może sobie pojechać gdzie chce. Wyobraźmy sobie że nagle w Polsce węgla już nie ma. I co? I jesteśmy bogatsi, bo nie musimy z naszych podatków dopłacać do wydobycia, importowany jest tańszy, a zaoszczędzone pieniądze w kilka lat przełożą się na co najmniej jedną elektrownię atomową, o OZE nie wspominając. I zamiast wiatraków będziemy burzyć kominy. Ale skąd te stare dziady mogą o tym wiedzieć? Oni za chwilę powymierają (spójrzcie na zdjęcie Szyszki), dyktatorka wykończy cukrzyca, a my zostaniemy z długami i energetyką w XIX wieku. Oby się w piekle smażyli
Master |
Jak to jest, jeśli 55% trucicieli ratyfikuje ten traktat to jest on automatycznie uznawany za przyjęty, coś mi gdzieś dzwoni ale nie potrafię ustalić konkretnie jak to było
Master |
Jak to jest, jeśli 55% trucicieli ratyfikuje ten traktat to jest on automatycznie uznawany za przyjęty, coś mi gdzieś dzwoni ale nie potrafię ustalić konkretnie jak to było
Prawda |
@ Duster, cała prawda! Nami rządzą LEŚNE DZIADKI które niebawem umrą, a nam młodym ambitnym zostawią gigantyczne, miliardowe długi spółek węglowych! Niestety w polsce jest tak że same leśne dziadki nami rządzą, które nie mają zielonego pojęcia jak zmienia się świat a oni żyją wciąż TRUPOLEVEM i SMOLEŃSKIEM...
Seb |
co za czub, do zakładu zamkniętego dla świrów w trybie natychmiastowym.
Pv |
@widzejakjest bredzisz, Szkocja jest w WB i zamknęła wszystkie kopalnie i elektrownie węglowe! Anglia przechodzi na atom, olej i gaz. Węgiel to relikt z czasów rewolucji przemysłowej!
sas |
Węgiel z kopalni wychodzi po niecałe 200zł/ tona CZEMU na składach kosztuje po 800zł / tona ? Niech się tym zainteresują.... kto tak naprawdę ma wyłączność na dystrybucje węglą w Polsce i zarabia krocie a reszta traci ? DLACZEGO elektrociepłownia w Kielcach ( zapewne całe mnóstwo innych) kupuje węgiel sprowadzany z Australii, lub z Afryki bo TAŃSZY.... zamiast wciskać nam na siłę węgiel niech będzie towarem konkurencyjnym !!!! Łupią nas jak chcą a prawdziwe problemy są zamiatane pod dywan bo ktoś "coś" z tego ma
wiatrakowiec |
Wszyscy wiemy jaka jest prawda, ale przetlumaczyc to do zakutych glow PIS-u to nie da rady- wiem to z autopsji ..........., wiec My inwestorzy OZE w Polsce mamy przeje....e !!!!!!!!!!!!!! Ale nam sie trafily GAMONIE :(((((((
Mietek |
Tego całego pana pożal się Boże ministra jakby chwycił jeden za nogi a drugi za głowę i obrócili to by lekko litra gorzałki wycisnęli. A tak i innej beczki, to narzędzi stalowych zakażą. Z kamienia będzie my robić bo Polska kamienia ma dużo
Ufo |
OCZYWISCIE mamy go najwiecej w swiecie . Kg gazu skroplonego ma tyle samo kalorji co kg wegla . Jezeli wegiel zmielimy na pyl i wdmuchniemy go do pieca to nie widze innej roznicy . Chyba tylko cena gazu i wegla . Moze dlatego jest tylu chetmych na nasze brudne nieretowne staroswieckie zacofane Polskie Zloto . Dlaczego te rozwiniete niemcy spalaja go 2,5 raza tyle co Polska . Dlaczego przed 2000 r gdy nie bylo OZE prad byl po 30 gr a teraz gdy juz osiagnelismy 12% OZE to mamy prad juz prawie po 1zl Ciekawy jestem jaaka bedzie cena pradu jak osiagniemy 100% OZE . Ciekawe ilu ministrow bedzie trzeba wtedy wypieprzyc . Jezeli to OZE takie swietne i tanie to dlaczego za to ma placic wegiel . Skad sie biora podatki na wegiel a dotacje na OZE
Wstyd |
Wracałem wczoraj z Niemiec przez kolbaskowo i widziałem po drodze ile wiatraków z Polski wywożą w częściach masakra widać ze rewolucja PiS już sie zaczęła ps po niemieckiej stronie widziałem ze 100 ciężarówek i zastanawiałem sie skąd one wszystkie jadą ale w połowie drogi ze Szczecina do Koszalina minąłem pare takich transportów i miałem jasność śmigła po 100m i było widać ze to nie jest nowe ps dobra zmiana
IXI |
Węgiel podstawą zrównoważonego zacofania Polski na najbliższe dekady.
IXI |
@Ufo - Głupi jesteś. Cena brutto prądu i bez OZE szła by w górę. Podwyżki są każdego roku, a powód na nie zawsze się znajdzie. Cena brutto prądu zawiera cały szereg składników i dokładane są nowe (np. opłata mocowa, opłata OZE, która z OZE nie ma nic wspólnego, opłata przejściowa, która - jak sama nazwa wskazuje - będzie jużna zawsze).
IXI |
@Ufo - Głupi jesteś. Cena brutto prądu i bez OZE szła by w górę. Podwyżki są każdego roku, a powód na nie zawsze się znajdzie. Cena brutto prądu zawiera cały szereg składników i dokładane są nowe (np. opłata mocowa, opłata OZE, która z OZE nie ma nic wspólnego, opłata przejściowa, która - jak sama nazwa wskazuje - będzie jużna zawsze).
Ufo |
IXI ty GLUPI JESTES ceny nie chodza
Master |
UFO jeśli poważnie myślisz że OZE podniosło cenę prądu a nie podatki i inne dopłaty do węgla jak np opłata przejściowa to serio ale podpisuję się pod stwierdzenie że jesteś głupi, obiema rękami
Pv |
@ufo zamiast pisać głupoty jak ostatni wyborca PiSu przeczytaj uważnie swój rachunek za prąd i przestań kłamać/bredzić o korelacji oze z ceną energii, bo w Niemczech nie żyjesz, i tu datuje się wyłącznie węgiel!
IXI |
@Ufo - Od roku 2000 woda zdrożała kilkakrotnie i nadal będzie drożeć. Czy to również wina OZE?
IXI |
@@Ufo - Na stronie supernowosci24.pl/ile-zarabialismy-i-ile-kosztowalo-zycie-w-2000-i-2012-r/ jest tekstowe i graficzne zestawienie tego, jak poszły ceny do góry w latach 2000-2012. Benzyna w roku 2000 kosztowała 3,19 PLN. Podrożała - oczywiście - z powodu OZE? :-) Ja pamiętam kawę Jacobs w hipermarketach za 14-15 złotych 150 gramów jeszcze 2 lata temu. Obecnie ta sama kawa kosztuje 30-35 złotych. To też wina OZE?
Duster |
@sas. Ten polski węgiel za 200 zł to bardziej żużel niż materiał opałowy. Ten co masz na składach detalicznych jest wydobywany z takiej głębokości że taniej się go sprzedać nie da, ze względu na gigantyczne koszty wydobycia. Dlatego elektrownie wolą kupować tańszy i bardziej kaloryczny węgiel z importu. Kluczem jest klasyfikacja jakościowa węgla - glównie wydobywamy shit do którego dopłacamy w podatkach i zatruwamy nasze dzieci. Thórzewskie, Piotrowskie i inne Morawieckie mają to w dupie, w ich willach w Toskanii nie pali się węglem w piecach. Masz głosować i morda w kubeł.
MEW |
@ufo JESTEM WLASCICIELEM ELEKTROWNI WODNEJ .DZISIAJ CENA ENERGI CZARNA 16,9 GR +ZIELONA 3,3GR RAZEM 20.2 gr tyle mi płaca.ZA płotem jest fabryka urzadzen dzwigowych i tam jest moj prad sprzedawany po 40 gr + oplaty razem 70 groszy. UFO POLICZ MI ILE I KTO DOPŁACA DO ENERGI Z OZE.
SPS |
"Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski..." - nożesz coorva kuriozum niebywałe, żeby minister środowiska zachwalał jedno z 'najbrudniejszych' paliw kopalnych. Ja rozumię że linia partii tak nakazuje ale na boga niech takie rzeczy gada minister gospodarki czy inny od finansów ale nie ŚRODOWISKA! Widać, że prezesowska presja odbiera zdolność samodzielnego i racjonalnego myślenia nawet pisowskim profesorom, nawet już zwykłej przyzwoitości nie mają.
zyrandol |
To myślenie 19 wieczne. W niedalekiej przyszłości zapłacimy za to wszyscy. Ale synekury dla rządzących w państwowych spółkach ważniejsze od przyszłości całego narodu. Taki system. Złodziejski w imieniu narodu i dla narodu.
Genwar |
A może by coś powiedział o swojej decyzji w sprawie Doliny Rozpudy, gdy był ministrem środowiska? W końcu przecież posiada tytuł profesora, no ale jak widać nie idzie to w parze z ilością mądrości w głowie....
Duster |
@SPS, dyktatorek na takie pierdoły uwagi nie zwraca, zresztą publicznie się obnażył (fuj, proszę sobie tego nawet nie wyobrażać) słownie, że nie odróżnia węglowodanów od węgla. Link do wypowiedzi: https://m.youtube.com/watch?v=anHZ7flJsn0
wiatrak |
Wstyd | 2016-09-28 13:28:54Kolego nie pier..ol głupot te części są produkowane Polsce ,mieszkam nie daleko to wiem .
Dada |
W Polsce się już nie przydadzą, więc za pół ceny lub mniej jadą do Niemiec (dokładnie do portu w Hamburgu) gdzie ładowane są na statki i dalej do "zamorskiego" klienta - głównie Skandynawia. Fabryka jest w Goleniowie jakby ktoś nie wiedział.....a właściwie jeszcze jest, bo ją będą likwidować i setka ludzi pójdzie na zasiłek w pakiecie z 500 plus.
SPS |
@Duster: cała ta ich partya to w większości takie mierne "Pisiewicze"...
icepajak |
Puk puk jest tam kto. On tak na serio. Jak tak dalej pójdzie to POLSKA zbankrutuje. Dopłaty państwa do węgla idą już w miliardach. Wszędzie w Europie zamykają kopalnie u nas podstawą rozwoju - ludzie obudziecie się czas idzie do przodu a nie staną na latach 70-80. Targi samochodowe w Paryżu - przyszłość idzie w kierunku samochodów elektrycznych a my chcemy prąd z węgla. MASAKRA.
Duster |
Ale bądźmy optymistami- do tej pory ponarzekaliśmy, poględziliśmy, nic nie zrobiliśmy i jakoś te dyzmy rządzili nami bez przeszkód. Teraz jest szansa na zmiany? Cyrk jaki odstawiła obecna ekipa rządząca to już jest kompletny matrix, komunak w czystej postaci. Jeżeli pozwolimy na takie dziadostwo to znaczy że jesteśmy dupa nie obywatele i nie zasługujemy na życie w normalnym kraju.

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...