Bloomberg: polskie elektrownie pod presją tańszego importu czystej energii

Bloomberg: polskie elektrownie pod presją tańszego importu czystej energii
Fot. ZE PAK
REKLAMA

W artykule poświęconym polskiemu rynkowi energii elektrycznej Bloomberg stwierdza, że działające w naszym kraju elektrownie węglowe stają pod coraz większą presją ze strony importu czystej energii  z krajów sąsiednich.

Bloomberg powołuje się w artykule o tytule Poland’s Dirty Coal Faces Competition From Cleaner Imports na dane polskiego operatora sieci przesyłowych PSE, który wskazuje, że w pierwszej połowie tego roku Polska zwiększyła import energii aż o 59 proc., przy czym duża część tej energii została wyprodukowana w Szwecji, na Litwie i na Ukrainie, i była w dużej mierze wytworzona z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych, wodnych i atomowych.

Podczas gdy polski rząd kontynuuje wsparcie węgla jako podstawy krajowego bezpieczeństwa energetycznego, większość energii płynącej przez granice Polski jest zarówno czystsza jak i tańsza. Polskie kontrakty na dostawę energii za rok są droższe o ponad 60 proc. niż w krajach nordyckich – komentuje Bloomberg.

W pierwszej połowie br. polski import energii wzrósł do 2,9 TWh w porównaniu do 1,8 TWh w I połowie 2015 r., natomiast eksport wzrósł w tym czasie o 71 proc. – do poziomu 0,3 TWh. Tak podaje Bloomberg powołując się na informacje otrzymane od PSE.

Interkonektory są wciąż ograniczone, ale sytuacja już się zmieniła. Więcej energii płynie z państw nordyckich, a import z Ukrainy został odnowiony – komentuje cytowany przez Bloomberga Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale.

Jak podaje PSE, od stycznia do czerwca 2016 r. krajowe zużycie energii elektrycznej wyniosło 81,63 TWh w porównaniu do 79,91 TWh w pierwszej połowie 2015 r. W tym czasie wytwarzanie w Polsce wyniosło 79,7 TWh wobec 79,57 TWh w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Romek |
Szkoda ze rodzime oze zniszczyli ludzie pobrali kredyty i nie maja na obsługę bo certyfikaty po 70 zł a importujemy zagraniczne super polityka
IXI |
No i jaki jest sens inwestować w produkcję drogiego prądu, gdy za granicą jest tańszy do kupienia? Wyjdzie na to, że nikt nie będzie chciał kupować polskiego prądu, bo drogi.
MojaPV |
Typowe mieszanie prawdy z fałszem. Polska nie kupuje energii wyprodukowanej na Litwie - jedynie ściąga poprzez Litwe energię ze Szwecji. Natomiast w Szwecji produkowana jest tania energia z elektrowni wodnych bo mają po temu dobre warunki hydrologiczne, produkują tez energie nuklearną podobnie jak na Ukrainie... I gdzie ta energia z wiatru ściągana ?
edek47 |
Każdy jeden 1MW OZE oznacza 1MW w elektrowni węglowej utrzymany dla bezpieczeństwa. W praktyce opłacamy dwie elektrownie węglowe który pracują ale prądu nie produkują. Koszt podatnika 4do7mdl/rok po to bo lobby chce się pobawić w panele i wiatraki :)
TT |
@MojaPV - Nie ważne skąd, jaka i przez kogo bo energia z importu jest tańsza niż nasza, a nawet jak będzie droższa to i tak musimy ją kupić, bo betony twojego pokroju wmawiają Polakom, że w Polsce obywatelska energetyka jest zdradą narodu i dobrobytu górniczego z pokładami polskiego "złota". Państwo wie najlepiej jak dbać o obywatela i jego dorobek i zgodzisz się , że dbają robiąc za niego tani prąd tanie paliwo spokojną starość na emeryturze z ZUS. To wszyscy inni są be, ich technologie i poglądy na świat. Ocknij się bo to co wypisujesz ...
Duster |
W Kuwejcie mają tanie paliwo na stacjach, bo wydobywają ją u siebie i nie okradają własnych o ywateli. Polska wydobywa węgiel i sprzedaje go polskiej rodzinie za najwyższą cenę na Świecie. Wybaczcie tę szydłową retorykę, ale nic innego nie trafi do edzia czy MojaPV.
IXI |
Wenezuela ma ropę, niemal tyle, co Arabia Saudyjska, a Polska ma węgiel. Oba kraje łączy ta sama bieda. Widać stąd, że ważniejsze od bogactw naturalnych są elity rządzących. Izrael nie ma żadnych surowców, a bije Polskę na głowę praktycznie we wszystkim, poza głupotą urzędasów i co niektórych wypowiadajcych się na tym forum.
MojaPV |
@TT czyli wg Ciebie nieważne, że kłamią ważne że w "słusznej" sprawie ?. Nie pitol głupot bo w kazdej chwili możesz sobie rozwijać tę swoją "energetyke obywatelską" i nikt Ci tego nie zabrania. Więc o co chodzi tak naprawdę ? Kompletnie nie rozumiem tej zajadłości i zaciekłości - czy ktokolwiek Ci zabrania instalować panele ? odetnij sie od sieci i po kłopocie - mniej żółci, lepiej dla zdrowia.
MojaPV |
@Duster Zadaj sobie pytanie - skoro ten okropny rząd tak oszukuje swoich obywateli na węglu a obywatel ma do wyboru super tanie alternatywne sposoby ogrzania swojego domu to czemu trwa uparcie przy tym wstrętnym węglu ? Jest wybór? jest ! więc przestań w końcu toczyć piane o nieistniejace problemy.
IXI |
@MojaPV - Niestety, większość obywateli nie ma możliwości wyboru i jest skazana na płacenie rachunków do końca życia. A te są im narzucane w bezwzględny sposób.
IXI |
Ja sobie zamontowałem instalację PV w 100% z własnych środków. Dlaczego więc mam płącić jakieś opłaty: OZE, przejściowe, mocowe? Co mnie obchodzi, że jakiś urzędas podpisywał długoterminowe kontrakty, a teraz społeczństwo musi pokryć wynikający z nich niedobór? Dlaczego musze płacić opłatę OZE, która trafia dla wielkich spółek energetycznych? To mi powinni płacić z tej opłaty OZE.
TT |
@MojaPV nie rozumiesz bo daleko Ci do poglądów ludzi świadomych, a że jak to powiedziałeś jest wolność to niektórym nawet takie tam marzenia przychodzą do głowy i chcą aby świat był lepszy. PV i wszystko co możliwe już pracuje u mnie i dlatego wiem, że tego kierunku nie można zmienić bo jest słuszny. Co ciekawe nie podpisuje umowy z ZE i nie zamierzam, wszystko co zainstalowałem to za swoje, taki ze mnie hobbysta, desperat czy może samobójca biznesowy. Nie wszystko musi być opłacalne już i teraz, i nie wszysto przelicza się na pieniądze. Państwo natomiast zamiast wspierać i pomagać obywatelowi, chroni swoje interesiki podstępnie wykorzystując nasze publiczne środki i instytucje, i to uznajesz za uczciwe. System jest patologiczny wielu to dostrzega, Ty nie.
IXI |
Aby zbierać w przyszłości owoce, należy najpierw posadzić drzewo i odczekać aż zaowocuje. Tak jest z fotowoltaiką, która nawet w nieprzychylnej jej rozwojowi Polsce się rozwija - nie dzięki rządzącym, a zwykłym obywatelskim mikroinstalacjom. Natomiast podlewanie próchna, jakim jest energetyka węglowa wiadomo czym się skończy.
MojaPV |
@TT tak jestem nierozumny, nieoświecony i generalnie jestem wstecznikiem. Póki co jednak żyjemy w demokratycznym państwie, z demokratycznymi władzami. Masz wybór co do źródła energii, wybrałeś i ok - po co jeszcze udowadniać na www jak to "cierpisz" z powodu swojego wyboru.
azza |
Ciekawa była by informacja w jakich dniach i porach dnia import energii był największy.
Duster |
@MojaPV, obywatel na razie nie ma za dużego wyboru, ale to się zmieni bardzo szybko. Nowa, wspaniała władza (podobnie jak poprzednie) ma taki wybór i wybrała- za kasę na oddłużenie kopalń mogli zbudować elektrownie atomowe, szczytowo pompowe i jeszcze by starczyło na mieszkanie dla każdego wychowanka domu dziecka. Ale wybrano śmierć 40 tys Polaków, którzy co roku umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza spalaniem węgla. Ja mam w 4 literach czy to jest wysoka czy niska emisja. Skoro truje to czemu nie zakazano, przecież jest jak twierdzisz wybór? W przypadku wiatraków nie mieli takich problemów- stwierdzili że szkodzą i w trybie natychmiastowym zarżneli branżę. To nie hipokryzja?
MojaPV |
@Duster MAsz wybór - w każdej chwili możesz się odociąć od sieci produkować dla siebie - o co właściwie chodzi ???
Duster |
@MojaPv, chodzi o to że branża OZE w tym kraju jest przedstawiana jako najgorsze i nieprzywidywalne zło. I wielu ludzi w to wierzy, jak im się przedstawia w rachunku "opłatę na OZE" która w rzeczywistości idzie na budowę bloków węglowych. Nie chodzi o to żeby odłączać tylko żeby wypracować wspólny model. Jeżeli władze nadal będą tak traktowały obywateli jak barany, to barany dadzą fucka ZE przy najbliższej sprzyjającej okazji. Czekam momentu jak domowe systemy PV z magazynem energii będzie można kupić w promocji w biedronce.
IXI |
@MojaPV - To nie prawda, że wszyscy mają wybór. Gdyby tak było, już dawno każdy odciąłby się od sieci elektroenergetycznej i był niezależny. Łatwo się rzuca słowa na wiatr. Bycie autonomicznym energetycznie kosztuje krocie, co przy biednym polskim społeczeństwie ma kluczowe znaczenie. Rządzący o tym doskonale wiedzą, że obywateli nie stać na autonomiczność, więc mogą ich swobodnie doić ile się tylko da.
MojaPV |
@IXI i tu kolego trafiłeś w sedno!! Być może nieświadomie ale zadełeś ćwieka wszystkim tym krzykaczom którzy twierdzą, że "koś ich doi" nie! kolega IXI ma rację - bycie niezależnym kosztuje i to całkiem sporo! - dlatego całe to gadanie o tym, że nie ma dopłat, sztywnych taryf itd. jest jedynie wołaniem o własny interes i rozłożenie kosztów własnej niezależności również na innych (w tym tych, których na tę niezależność nie stać).

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...