URE podał średnią cenę energii za II kwartał 2016 r.
Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za II kwartał br. W tym tygodniu URE poinformował też o średniej, ubiegłorocznej cenie energii, produkowanej w elektrowniach centralnie dysponowanych i opalanych węglem, a także o średnim, ubiegłorocznym koszcie węgla zużywanego przez jednostki wytwórcze centralnie dysponowane opalane węglem.
Urząd Regulacji Energii podał, działając na podstawie art. 49a ust. 8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. ustawy Prawo energetyczne, że średnia cena energii elektrycznej, sprzedawanej na zasadach innych niż określone w art. 49a ust. 1 i 2 tej ustawy, za II kwartał 2016 r. wyniosła 173,50 zł/MWh.
URE informuje, że w obliczeniu ww. ceny uwzględniono dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne. Podana cena nie uwzględnia natomiast podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia. Cenę obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej w II kwartale br. o łącznym wolumenie 11,38 TWh.
Urząd Regulacji Energetyki podaje też średnią kwartalną cenę energii wyznaczaną na podstawie przepisów ustawy o odnawialnych źródeł energii (art. 195). W tym wypadku pod koniec ubiegłego miesiąca URE podał średnią cenę energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym na razie za I kwartał 2016 r., która wyniosła 167,45 zł/MWh i była nieznacznie wyższa niż cena energii za IV kwartał 2015 r.
Algorytm obliczania tej ceny energii elektrycznej uwzględnia sprzedaż realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii. W wyliczeniach nie została uwzględniona sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący – jak tłumaczy URE – ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku. W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.
W tym tygodniu URE podał ponadto, działając na podstawie art. 46 ust. 7 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, że średnia cena energii elektrycznej wytworzonej przez wytwórców eksploatujących jednostki wytwórcze centralnie dysponowane opalane węglem wyniosła 183,09 zł/MWh i była wyższa od średniej ceny za 2014 r. (178,18 zł/MWh).
W 2013 r. ta cena wyniosła 188,98 zł/MWh, w roku 2012 – 208,23 zł/MWh, a w roku 2011 – 199,17 zł/MWh.
URE podaje, że średnia cena energii elektrycznej wytworzonej przez wytwórców eksploatujących jednostki centralnie dysponowane została obliczona jako średnia z jednostkowych cen wytworzonej energii elektrycznej ważona wielkością produkcji energii elektrycznej brutto wytworzonej z węgla przez poszczególne jednostki wytwórcze centralnie dysponowane. Jednostkowe ceny energii elektrycznej wytworzonej w poszczególnych jednostkach centralnie dysponowanych zostały obliczone jako iloraz przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i wielkości produkcji energii elektrycznej brutto wytworzonej z węgla przez te jednostki.
Urząd Regulacji Energetyki podał przy okazji średnioważony koszt węgla zużywanego przez jednostki wytwórcze centralnie dysponowane opalane węglem, który z uwzględnieniem kosztów transportu wyniósł 85,80 zł/MWh i był nieznacznie niższy od średniego kosztu za 2014 r. (86,55 zł/MWh).
Tymczasem w roku 2013 ten koszt wyniósł 92,31 zł/MWh, w roku 2012 – 96,84 zł/MWh, a w roku 2011 – 94,45 zł/MWh.
gramwzielone.pl