To prawo może zapoczątkować boom na magazyny energii w USA
Magazynowanie energii. Amerykańskie władze wspierają już ulgami podatkowymi w ramach tzw. mechanizmu ITC budowę elektrowni fotowoltaicznych. Wkrótce podobnych preferencji może doczekać się amerykański rynek magazynów energii. Ustawa mająca wprowadzić ulgi podatkowe w zakresie inwestycji w magazyny energii zyskała poparcie senatorów zarówno po stronie Demokratów jak i Republikanów.
Amerykański senat opracował ustawę, która ma na celu wsparcie inwestycji w magazyny energii – zarówno przemysłowe jak i domowe. Do projektu ustawy o nazwie Energy Storage Tax Incentive and Deployment Act , forsowanej przez senatora Martina Heinricha, wpisano mechanism wsparcia, który jest już stosowany w przypadku inwestycji w sektorze fotowoltaicznym, gdzie doskonale się sprawdza.
W ramach nowego prawa promowane mają być różne formy magazynowania energii, w tym np. technologia elektrowni szczytowo-pompowych. Warunek to pojemność magazynu energii wynosząca przynajmniej 5 kWh w przypadku komercyjnych instalacji oraz 3 kWh w przypadku domowych magazynów energii.
Amerykańskie władze wspierają na poziomie federalnym inwestycje w instalacje fotowoltaiczne poprzez ulgi podatkowe – w przeciwieństwie choćby do krajów europejskich, które preferują wsparcie na poziomie sprzedaży energii do sieci.
Tzw. mechanizm ITC skutkuje prawdziwym boomem inwestycyjnym w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym. Amerykańska firma konsultingowa GTM Research szacuje, że w tym roku potencjał elektrowni fotowoltaicznych w USA wzrośnie aż o 14,5 GW w porównaniu do 7,5 GW zainstalowanych w ubiegłym roku. Amerykanie mają wyprzedzić w tym roku w potencjale nowych instalacji Japończyków i będą konkurować o pozycję globalnego lidera w fotowoltaice z Chińczykami, którzy ostatnio przyjęli na ten rok cel montażu przemysłowych systemów PV o łącznej mocy nieprzekraczającej 18,1 GW (rozwój małych dachowych instalacji PV w Chinach nie będzie ograniczany).
Mechanizm ITC dla fotowoltaiki miał wstępnie działać tylko do końca 2015 r., jednak pod koniec ubiegłego roku amerykański kongres zdecydował się na jego przedłużenie. Nowe regulacje zakładają utrzymanie obecnego poziomu ulg podatkowych (30 proc.) łącznie do roku 2019, zmniejszenie go do 26 proc. w roku 2020 i 22 proc. w roku 2021, a w kolejnych latach utrzymanie na stałym poziomie 10 proc. To powinno zapewnić dalszy stabilny rozwój rynku solarnego w USA – do czasu, w którym amerykańska branża PV takich ulg nie będzie już potrzebować.
Wprowadzenie mechanizmu ITC dla magazynów energii może być już kolejnym krokiem amerykańskich władz mającym na celu rozwój rodzimego rynku magazynowania energii. W ubiegłym miesiącu amerykańska administracja ogłosiła, że w ciągu najbliższych pięciu lat przeprowadzi projekty – m.in. z udziałem armii – które mają skutkować budową magazynów energii o mocy przynajmniej 1,8 GW. Biały Dom podkreśla, że w ubiegłym roku potencjał zainstalowanych w USA magazynów energii podwoił się do potencjału 500 MW.
gramwzielone.pl