PE: własna produkcja energii podstawowym prawem obywateli UE

PE: własna produkcja energii podstawowym prawem obywateli UE
Fot. European Parliament, flickr cc
REKLAMA

Wczoraj członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dwie rezolucje wzywające do wyznaczenia ambitniejszych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Przyjęte przez PE rekomendacje zostaną uwzględnione w propozycjach legislacyjnych w zakresie planowanej reformy unijnego rynku energii.

Wczoraj Parlament Europejski debatujący na temat sprawozdania Komisji Europejskiej z realizacji postępów w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej wezwał do przyjęcia ambitniejszych celów w zakresie OZE i efektywności energetycznej, upominając jednocześnie państwa pozostające w tyle z realizacją wyznaczonych im krajowych celów OZE.

Parlament Europejski zaznaczył, że wysiłki w zakresie realizacji krajowych celów OZE na 2020 r. powinny zwiększyć Belgia, Francja, Luksemburg, Malta, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania (wkrótce ten problem nie będzie dotyczyć ostatniego z wymienionych krajów). PE zaznaczył też, że problem z realizacją celu na 2020 r. mogą mieć Polska i Węgry.

W toku wczorajszej dyskusji europosłowie wskazali na wagę dostępu do środków w kontekście realizacji unijnego celu OZE, stwierdzając w tzw. rezolucji nielegislacyjnej, że należy wykorzystać wszystkie istniejące sposoby finansowania, aby możliwe stało się osiągnięcie celu 20 proc. udziału energii odnawialnej w zużyciu energii do 2020 roku.

Zgodnie z decyzjami szefów państw Unii Europejskiej przyjętymi pod koniec 2014 r., do 2030 r. Unia Europejska powinna osiągnąć cel 27-proc. udziału OZE w unijnym miksie energetycznym, a także podobny cel w zakresie poprawy efektywności energetycznej.

W tekście rezolucji Parlament Europejski wezwał też po raz kolejny do ustalenia wiążących celów, które zapewnią co najmniej 30 proc. udział energii odnawialnej w całkowitej konsumpcji energii do roku 2030, zaznaczając że osiągnięcie nawet 20 proc. jest zagrożone, jeśli państwa członkowskie nie wprowadzą wszystkich istniejących już przepisów unijnych dyrektyw.

Parlament Europejski podkreślił, że do rozwoju energii odnawialnej i redukcji kosztów mogłaby przyczynić się większa integracja europejskiego rynku.

Europosłowie w swojej rezolucji stwierdzili ponadto prawo do samodzielnego wytwarzania i konsumowania energii jako prawa podstawowego. W komunikacie PE czytamy, że konsumenci powinni odgrywać większą rolę także w podejmowaniu decyzji na temat osiągania celów efektywności energetycznej, poprzez przebudowę budynków, zmiany w sposobie ogrzewania lub klimatyzacji.

Parlament Europejski w konkluzjach z wczorajszej debaty zaznaczył, że „władze lokalne, społeczności, gospodarstwa domowe i osoby prywatne powinny stanowić trzon transformacji sektora energetycznego”.

Członkowie Parlamentu Europejskiego wezwali ponadto do realizacji w Unii Europejskiej programów informacyjnych i oferujących wsparcie na terenie państw członkowskich, które pomogłyby zwiększyć udział w obecnie obowiązujących lokalnych działaniach zwiększających efektywność energetyczną oraz promować nowe rozwiązania technologiczne w energetyce.

Posłowie Parlamentu Europejskiego ponownie wezwali do wprowadzenia wiążącego celu dla efektywności energetycznej w 2030 roku, wynoszącego 40%, uznając, że wiążący charakter wymogów jest konieczny w celu osiągnięcia jak najwyższego poziomu ambicji i wysiłku w państwach członkowskich.

Podkreślili też, że zbliżająca się rewizja dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej powinna być okazją do przyjęcia przepisów zachęcających do inwestycji w tym sektorze, których priorytetem powinno być promowanie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych, w tym z uwzględnieniem pomocy dla najbardziej potrzebujących mieszkańców.

W efekcie wczorajszej debaty za rezolucją dotyczącą ambitniejszej polityki w zakresie OZE zagłosowało 444 posłów, przeciwko było 103, a 23 wstrzymało się od głosu.

Za drugą rezolucją dotyczącą efektywności energetycznej zagłosowało 253 posłów, 193 było przeciwko, a 4 posłów wstrzymało się od głosu.

Przyjęte wczoraj rekomendacje Parlamentu Europejskiego mają zostać uwzględnione w nadchodzących propozycjach ustawodawczych dotyczących unii energetycznej.

gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bs_boss |
jak by tak jeszcze przegłosować zniesienie ceł, lub redukcję zaporowych na PV spoza UE
Stefan |
Cła karne na panele PV to sprawka Solarworld... wystarczy zobaczyć sobie dokument na yt.
IXI |
Czyli Polska się nie liczy, bo nawet nie jest wymieniana. Nawet, jeśli cudem osiągnie poziom zakładany do roku 2020, to już wiadomo, że będzie zacofana.
alladyn-solar-batt |
To bardzo istotna rezolucja- szkoda, że redakcja nie podaje jej numeru. Swoją drogą: ,,Europosłowie w swojej rezolucji stwierdzili ponadto prawo do samodzielnego wytwarzania i konsumowania energii jako prawa podstawowego.'' - prawo takie dla cywilizowanych istot ludzkich jest naturalne i bezdyskusyjne. Wydaje się zatem, że nie respektowanie go w dotychczasowej lub obecnej praktyce to objaw ciemiężenia obywateli poszczególnych państw przez ich Rządy, to objaw stref średniowiecznego purytańskiego prymitywizmu grup interesów. Prymitywizmu naruszającego istotne prawa tych obywateli.
zwęglona zielona pyra |
Ale ja już mam oze na węgiel (:-))))))))))), rozpalam drewnem i sypię miału pod korek, mam współspalanie (:-)))))))
Hiob |
Ciekawe jak zbankrutują elektrownie, to czy zaspokoicie swoje potrzeby z OZE!
IXI |
@Hiob - Swoje potrzeby zaspokoimy. Twoich potrzeb - nie.
pv |
Hiob | 2016-06-26 09:43:06 Na swoje potrzeby mam i tak jak kolega IXI | 2016-06-26 10:33:24 Ale na twoje nie zostanie ci lampa naftowa.
pv |
Hiob | 2016-06-26 09:43:06 Na swoje potrzeby mam i tak jak kolega IXI | 2016-06-26 10:33:24 Ale na twoje zostanie ci lampa naftowa.
slowen |
Ważniejsze 500+ niż energia odnawialna. Niech się tróją nowo narodzone, a szczególnie te w Żywcu.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...