IRENA: najbardziej spadną koszty energii z fotowoltaiki

IRENA: najbardziej spadną koszty energii z fotowoltaiki
Fot. Risen Energy
REKLAMA

Międynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency IRENA) opublikowała raport, w którym prognozuje w ciągu 10 najbliższych lat znaczące obniżenie kosztów produkcji energii z farm wiatrowych i fotowoltaiki.

Zdaniem IRENA, do 2025 r. przeciętne koszty produkcji energii spadną o 26 proc. w przypadku lądowej energetyki wiatrowej, o 35 proc. w przypadku energetyki wiatrowej na morzu, o 43 proc. w przypadku energetyki słonecznej typu CSP, a nawet do 59 proc. w przypadku fotowoltaiki.

IRENA szacuje, że w przypadku lądowych farm wiatrowych i fotowoltaiki średnia cena wytwarzania energii z wykorzystaniem tych technologii w ujęciu globalnym za 10 lat spadnie do około 0,05 – 0,06 USD/kWh.

Już teraz ceny za energię z PV na podobnym poziomie są osiągane w aukcjach dla farm fotowoltaicznych organizowanych przez kraje charakteryzujące się relatywnie dobrym nasłonecznieniem, a takiemu poziomowi cen sprzyja dostęp do coraz tańszego finansowania, które banki są skłonne oferować inwestorom realizującym projekty w PV.

W raporcie pt. The Power to Change: Solar and Wind Cost Reduction Potential to 2025 IRENA zaznacza, że rzeczywiste tempo spadku kosztów generacji wiatrowej i słonecznej będzie zależeć od odpowiednich ram prawnych, które determinują rozwój OZE.

W ostatnich latach już doświadczyliśmy dramatycznego spadku koszów energii słonecznej i wiatrowej (…) Mając na uwadze, że słońce i wiatr już teraz są najtańszymi źródłami energii w wielu miejscach na świecie, dalsza redukcja kosztów rozszerzy ten trend i umocni modele biznesowe zmierzające do odejścia od paliw kopalnych i przejścia na źródła odnawialne – komentuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny organizacji mającej siedzibę w Abu Dhabi. 

Link do raportu IRENA The Power to Change: Solar and Wind Cost Reduction Potential

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Oby !
Prawda |
Ten trend jest już nie do zatrzymania... tak jak Dorożkarze waliczyli z taksówkami i przegrali, tak jak TPSA walczyla z telefonią komórkową i przegrała... tak Węgiel waczly z DARMOWYM OZE i przegra... kwestia czasu. Aktualnie trwa akcja: Napchajmy kieszenie nierobom w spółkach węglowych i energetycznych... ale do czasu... Polacy nie gęsi i swoje PV będą mieli... Pamiętajcie nie stawiajcie głupich pytań kiedy się to spłaci, ponieważ kupując piec na gaz/olej opałowy - nikt z was nie pyta kiedy się to spłąci. Tutaj chodzi jedynie o OSZCZĘDNOŚCI na rachunkach za energię zamiast 200zł płącimy 100zł i pokazujemy ZE fakolca = że nie będziemy płacilo darmozjadom na ich wypłaty... ps. zapomniałem dodać że ani Twoje dziecko Swiadomy obywatelu ani tego idioty z rządu popierający węgiel - nie umrze na raka płuc popierając alternatywne źródła energii.. *45 tyś ludzi w polsce umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Genwar |
Co prawda to prawda. Masz kolego Prawda zupełną rację.
Robin |
"ten trend i umocni modele biznesowe zmierzające do odejścia od paliw kopalnych i przejścia na źródła odnawialne "..............Zmieni modele biznesowe - w Polsce niestety jest inny trend - kopalniany. .........."przeciętne koszty produkcji energii spadną" - o co tu chodzi ? , czy ja łopatą słońce na panele wrzucam lub dmucham w wiatrak ? że ma koszt produkcji spaść ?............ a może my jeszcze nie wiemy że będzie podatek od słońca i wiatru ?.............. Tu nie można mówić o kosztach produkcji bo one są bardzo niskie w przypadku PV (przegląd serwisowy, mycie i ew. usterki).....Ktoś się pomylił z nazewnictwem i zamiast koszty produkcji chciał powiedzieć okres zwrotu - bo tu o to chodzi...... Potanieć to może koszt produkcji kW z gazu, drewna i innych paliw.
abc |
Instalacje OZE wszyscy chętni powinni mieć za darmo i to jak najszybciej, wtedy przestalibyśmy "grafenem" w piecu palić i wykorzystywać węgiel do produkcji grafenu. Ciekawe, czy ktoś przeprowadzał analizę opłacalności takiej operacji. Aha, i przy okazji problem smogu rozwiązałby się samoistnie.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...