Ile osób pracuje w polskiej branży źródeł odnawialnych?

Ile osób pracuje w polskiej branży źródeł odnawialnych?
Fot. Ritter Solar
REKLAMA

Według statystyk Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) na koniec 2014 r. w polskim sektorze odnawialnych źródeł energii pracowało niemal 38 tys. osób. W tym samym czasie w branży OZE w Unii Europejskiej zatrudnionych było 1,1 mln pracowników.

Jak wynika z przedstawionego dzisiaj przez Instytut Energetyki Odnawialnej raportu pt. Polski przemysł produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej, na koniec 2014 r. polski sektor OZE zatrudniał 33,8 tys. osób, a poziom zatrudnienia zmalał – o około 600-700 miejsc pracy – w porównaniu z danymi z roku 2012.

Polska z 3 proc. udziałem zatrudnienia w branży OZE nie wykorzystuje w pełni potencjału tworzenia miejsc pracy w tym obszarze. Najważniejszym, a z perspektywy możliwości eksportowych – wręcz nieograniczonym źródłem zwiększania zatrudnienia w energetyce odnawialnej jest krajowa produkcja urządzeń – komentuje IEO.

Jednocześnie IEO zauważa, że aby zrealizować polski cel na 2020 r., czyli 15-procentowy udział OZE w krajowym zużyciu energii, w latach 2016-2020 potrzebne są inwestycje w nowe źródła o łącznej mocy ponad 14,7 GW, w tym 5,5 GW w źródłach elektrycznych i 9,2 GW w źródłach cieplnych, a to oznacza – według IEO – że obroty na rynku inwestycji w OZE w okresie 2016-2020 powinny wynieść ponad 66 mld zł, w tym 25 mld zł na rynku ciepła z OZE oraz 24 mld zł na nowym, dynamicznym rynku tzw. małych źródeł i źródeł prosumenckich.

W dalszej perspektywie, do końca kolejnej dekady, IEO szacuje, że tylko w przemyśle związanym z energetyką słoneczną zatrudnienie może wzrosnąć do 20 tys. etatów przy samej produkcji urządzeń, a łączne roczne przychody podatkowe budżetu państwa mogą przekroczyć ponad 3,1 mld zł, a w całym okresie do 2030 roku skumulowany przychód z tej branży dla budżetu państwa na lata 2015-2030 może sięgnąć 18,5 miliarda złotych.

Raport IEO pt. Polski przemysł produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sun |
CORAZ MNIEJ
Romi |
Jakie szacunki na koniec 2016 ? 80% mniej ?
gość |
Wiatrowa po ustawie antywiatrakowej zwolnienia po całości, biogazownie bankrutują: brak reakcji na nadpodaż ZC, mikroinstalacje zwolnienia: wycofanie taryf, pół roku chaosu z ustawą, wstrzymanie prosumenta. W dwóch słowach: DOBRA ZMIANA
IXI |
Ja sam mogę podać przykład kilku firm PV/solarnych z mojej okolicy, które już nie istnieją.
ocet |
ostatnie 2 lata byly tragiczne, kredyt prawie hipoteczny, 2 synow, corka. Chocbym sie zesral nie oddam rodzinie dlugow obiecanych po podwyżce "Zielonych Certyfikatow". Nie bedzie lepiej, dlategotez jako ojciec rodziny ze łzami w oczach nie pozostaje mi nic innego jak emigracja, Pozdrowienia.
Ojciec |
Proszę pomnożyc 38000 x4.
ATOM |
(Brak tematu)2 czerwca 20:16 Hubert Zwolinski Pokaż historię do mnie Odebrane rozwiń szczegóły Ja, jako producent enerigii odnawilnej w malej elektrowni biogazowej, koncze swoja dzialalnosc, niech CH4 ulatnia sie do powietrza. Nigdy juz nie skorzystam z uslug mojego tokarza, elektryka, czlowieka od prądnic, mechanika it. Dodatkowo rozwiazuje umowe z Enea operator, ubedzie jej 1000, Enea potrzeby wlasne jakies 600, nie beda sie śweicic latarnie przy drodze, zwalniam pracownika, żonaty, 2 dzieci. Robilem „ Coś z niczego” zostaslem potepiony.
wiatrakowiec |
Panowie i Panie, wspolczuje wam, wiem co przezywacie, sam mam kredyty....., Polskie Panstwo powinno być gwarantem w szczególności w tak ważnej dla całego kraju galezi jak energetyka , A oni się zachowują jak dzieci w piaskownicy, rozpierducha po calosci, do tego nie maja pojęcia ze to najbardziej dotknie Polskich małych lokalnych inwestrow , to będzie dramat nie jednej polskiej firmy i rodziny :((((((( Wstyd mi ze zyjemy w tak nieodpowiedzialnym kraju, gdzie ludzie sterowani przez jednego zakompelskionego Kaczora robia taka rozpierduche gospodarcza !!!!
wiatrakowiec |
Panowie i Panie, wspolczuje wam, wiem co przezywacie, sam mam kredyty....., Polskie Panstwo powinno być gwarantem w szczególności w tak ważnej dla całego kraju galezi jak energetyka , A oni się zachowują jak dzieci w piaskownicy, rozpierducha po calosci, do tego nie maja pojęcia ze to najbardziej dotknie Polskich małych lokalnych inwestrow , to będzie dramat nie jednej polskiej firmy i rodziny :((((((( Wstyd mi ze zyjemy w tak nieodpowiedzialnym kraju, gdzie ludzie sterowani przez jednego zakompelskionego Kaczora robia taka rozpierduche gospodarcza !!!!
Duster |
Nadpodaż certyfikatów to efekt współspalania, czyli de facto rządów poprzedniej ekipy. Obecny rząd pała nienawiścią do OZE ( o powodach można długo) i tak naprawdę nie musi dużo robićnżeby system się rozleciał. Zauważcie jaka dysproporcja zostaje pomiędzy ceną energii dla wytwórcy OZE a rachunkiem za energię przeciętnego Kowalskiego. Rozwiązania są dwa: 1. Opcja siłowa- protesty pozwy sądowe itp. 2. Wykorzystanie miżliwości jakie daje nowa propozycja ustawy OZE (klastry energetyczne). Oba rozwiązania wymagają jednak wspólnych działań, czyli czegoś co w Polsce udaje się głównie "przeciw" a nie za.
wiatrakowiec |
Duster: Ja ci powiem tak, nie liczmy na rzad tylko na siebie- My Inwetorzy musimy sie odnalezc w nowej rzeczywistosci....., niech te ustawy w koncu wejda... bo to jest czekanie na wyrok, beda ustawy bedzie myslenie i dzialanie, Te klastry to jest rozwiazanie.... Ja np mam w miejscach wiatraki na wlasnej dzialce 4-5 klasa wiec PV moge spokojnie dolozyc .... ALE jak tu zaufac , jak tu wierzyc ...?? i inwestowac dalej.....jak np teraz rzad robi rozpieruche wydawalo sie z pewnego biznesu staje sie bardzo nie pewny :( wiec jak wejda klastry , pobudujemy pv itd a za 3-4 lata przyjdzie nowa ekipa i znow zrobi zadyme i znow to samo, ten interes jest naprawde z gory skazany na widzi misie Rzadzacych !!!! Dla tego ja narazie nie bede nic robil, teraz bedzie walka o przetrwanie :(
Duster |
@wiatrakowiec lepiej już niestety nie będzie, nie sądzę żeby jakaś nowa ekipa złagodziła przepisy, ponieważ nasi rządzący po prostu nie umieją rządzić i żadne wybory tego nie zmienią. Co do klastrów, to miałem na myśli powiązanie wytwórców i odbiorców, a nie dokładanie paneli PV. Jeżeli będzie można zakładać takie "klastry" to będzie to z pożytkiem dla obu stron. Odbiorcy też maja problemy, przypomnij sobie 20 stopień zasilania w zeszłym roku. Powiązanie wiatrówek, paneli pv i np. biogazowni z jakimś większym zakładem przemysłowym w tzw. klaster powinno zaowocować korzyściami dla wszystkich stron. Tylko jakoś nie wierzę że politycy uwolnią monopol energetyczny nawet w tak minimalnym zakresie. No chyba kiedy państwowe ZE nasycą się przejętymi parkami wiatrowymi od zagranicznych inwestorów.
Adam |
Tak, oczywiście coraz mniej. Juz znam dwie polskie firmy ,które zamknęły swój OZE biznes. Jeżeli min. Tchórzewski mówi, ze OZE zmniejsza krajowy PBK, to oznacza, ze jest szkodliwe dla kraju. Teraz widać jaka jest reakcja rządu aby zwiększyć PBK przez zakaz OZE.
wiatrakowiec |
Duster sorki mi chodzilo o hybryde na moje wiatraki :) Choc ja juz sie nie ludze ze w tym biznesie bedzie jeszcze kiedys dobrze !!!
Duster |
@wiatrakowiec, spokojnie od OZE nie ma odwrotu. No chyba że kurdupel zrobi sie dyktatorem na wzór Putina albo Mao. No ale do tego nie dopuścimy, my nie konie arabskie, żeby bezwolnie iść na rzeź.
wiatrakowiec |
Duster... zobaczymy co czas pokaze.....
Master |
Słyszałem o sankcjach, jakie czekają na nas jeśli nie będziemy wspierać zielonej energii, więc jest światełko w tunelu, jednak KE bardzo wolno działa i osobiście nie spodziewam się szybkiej reakcji
Duster |
@Master licz na siebie, powiedziało liczydło. Niepotrzebne sankcje, jak Unia przykręci kurek z hajsem, to skończy się "mondrość"
gino |
IXI podajjakie okolice?

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...