Zatrudnienie w globalnej branży OZE wzrosło do 8,1 mln

Zatrudnienie w globalnej branży OZE wzrosło do 8,1 mln
Fot. 8minuteenergy
REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency IRENA) przedstawiła dane na temat zatrudnienia w globalnej branży odnawialnych źródeł energii w 2015 r. Jak wynika z danych IRENA, OZE tworzyło na całym świecie 8,1 mln etatów o 5 proc. więcej niż w poprzednim badaniu za 2014 r. Najwięcej miejsc pracy w globalnej branży OZE tworzy sektor fotowoltaiczny. 

Największy udział w liczbie zatrudnionych w globalnym sektorze OZE miały w ubiegłym roku Chiny (3,523 mln), Brazylia (918 tys.), USA (769 tys.), Indie (416 tys.), Japonia (388 tys.). W Europie liderem są Niemcy z liczbą 355 tys. etatów, a następnie Francja, w której w sektorze OZE pracuje 170 tys. osób. Pozostałe kraje Unii Europejskiej zatrudniały w sumie 644 tys. pracowników.

Zdecydowanie najwięcej miejsc pracy na globalnym rynku OZE tworzy sektor fotowoltaiczny, w którym pracowało w 2015 roku 2,77 mln osób. Ta liczba wzrosła aż o 11 proc. rok do roku, dzięki szybkiemu rozwojowi globalnego sektora fotowoltaicznego. W ubiegłym roku potencjał nowych instalacji PV na całym świecie wzrósł o 20 proc. Najwięcej miejsc pracy w sektorze PV tworzyły w ubiegłym roku Chiny (1,7 mln). W Japonii liczba zatrudnionych w branży fotowoltaicznej wzrosła o 28 proc. r/r do poziomu 377,1 tys. Rekordowy wzrost zatrudniania zanotowano też w USA, natomiast w Unii Europejskiej liczba zatrudnionych zmalała o 13 proc. – głównie przez dalszy spadek zatrudnienia w firmach produkcyjnych.

W sektorze biopaliw w 2015 r. zatrudnionych było 1,67 mln osób, z czego 821 tys. w Brazylii. W przypadku biopaliw zatrudnienie spadło o 6 proc. r/r, co IRENA tłumaczy mechanizacją procesu produkcji i spadkiem produkcji w wybranych krajach.

Sektor wiatrowy w ubiegłym roku zatrudniał 1,08 mln osób, z czego niemal połowę w Chinach, które stają się coraz ważniejszym producentem elektrowni wiatrowych, a chiński Goldwind w ubiegłym roku stał się największym producentem tych urządzeń pod względem potencjału zrealizowanych zamówień. IRENA zauważa 5-procentowy wzrost zatrudnienia w porównaniu do ostatniego badania zanotowano w sektorze wiatrowym. To zasługa wzrostu potencjału nowych instalacji głównie w Chinach, USA i Niemczech.

W sektorze energetyki słonecznej termalnej zatrudnienie wynosiło w ubiegłym roku ok. 940 tys. osób, z czego w Chinach pracowało ok. 743 tys. W Europie ten sektor zatrudniał 36 tys. osób – mniej niż w Indiach (75 tys.) czy Brazylii (41 tys.).

W innych sektorach zatrudnienie wynosiło w ubiegłym roku w przypadku: biomasy (0,82 mln), biogazu (0,38 mln), małych hydroelektrowni (0,2 mln), geotermii (0,16 mln) oraz skoncentrowanej energetyki słonecznej CSP (0,014 mln).

Zatrudnienie w globalnym sektorze OZE w 2015 r. (dane w tys., IRENA 2016). 

Dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin stwierdza, że systematyczny wzrost zatrudnienia w sektorze OZE stoi w sprzeczności z trendami w innych sektorach energetyki, w których zatrudnienie maleje. IRENA prognozuje utrzymanie tego trendu, zwłaszcza po podpisaniu paryskiej umowy klimatycznej.

IRENA szacuje ponadto, że na skutek planowanego podwojenia się udziału OZE w globalnym miksie energetycznym do roku 2030, zatrudnienie w globalnym sektorze źródeł odnawialnych wzrośnie do 24 mln.

Raport IRENA: Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2016 (link)

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Delilah |
Dobra tendencja - lepiej, żeby ludzie pracowali przy OZE, a nie np. w hutach.
MojaPV |
@delilah błyskotliwe! Lepiej niech każdy ma lekką pracę niż ciężką ;)

Giełda OZE

Wydzierżawię

Wydzierżawię grunty pod PV, grunty klasy VI, woj kujawsko-pomorskie, możliwość dzierżawy od 2 do 10 czytaj dalej...

TIER 1 panele 265-275W do dużych projektów od 0,35 EUR/W

ASAT Sp. z o.o. (autoryzowany dystrybutor Canadian Solar, BYD, SHARP) oferuje dostawę paneli 260-27 czytaj dalej...

Nowe inwertery PV 10kW Pairan 2 lata gwarancji 3200PLN brutto

Nowe inwertery PV 10kW Pairan Produkcja niemiecka 2 lata polskiej gwarancji w cenie 3200PLN bru czytaj dalej...

Sprzedam projekty PV z WZ

Sprzedam prawa dzierżawy do działek z wydanymi warunkami zabudowy pod fermy fotowoltaiczne o różnych czytaj dalej...