Założenia nowelizacji ustawy o OZE w ciągu kilku dni

Założenia nowelizacji ustawy o OZE w ciągu kilku dni
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. EuroPower / MMC Polska
REKLAMA

Ministerstwo Energii zapowiada, że w najbliższych dniach zaprezentuje oczekiwany przez branżę OZE projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ze szczątkowych informacji przedstawionych wczoraj na ten temat przez wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego wynika, że rząd w nowelizacji ustawy o OZE utrzyma system aukcji, ale wprowadzi do niego istotne zmiany. 

Kluczowy 4. rozdział ustawy o OZE, który reguluje zasady sprzedaży energii odnawialnej, miał wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Jednak tuż przed końcem 2015 r. jego wdrożenie odroczyła o pół roku uchwalona w ekspresowym tempie nowelizacja ustawy o OZE. Jednocześnie rząd zapowiedział, że do 1 lipca 2016 r. implementuje nowe zasady sprzedaży energii z instalacji OZE – zarówno z najmniejszych mikroinstalacji OZE jak i pozostałych, które mają funkcjonować w ramach systemu aukcyjnego.

Do tej pory rynek OZE nie poznał założeń planowanych zmian, jednak Ministerstwo Energii zapowiada teraz, że przedstawi te założenia już w najbliższych dniach.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową wiceminister energii Andrzej Piotrowski poinformował wczoraj, podczas odbywającej się w Warszawie konferencji EuroPower, że nowelizacja ustawy o OZE musi zostać podpisana przez prezydenta przed końcem czerwca, a krótki czas pozostający na jej przeforsowanie w parlamencie sprawia, że ta nowelizacja może być procedowana jako projekt poselski – czyli tak samo jak wcześniejsza nowelizacja ustawy o OZE czy choćby projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. 

Taki sposób procedowania ustawy może przyspieszyć jej przyjęcie, pominięty zostałby bowiem wówczas proces uzgodnień na poziomie Rady Ministrów, który musiałby towarzyszyć rządowemu projektowi nowelizacji. Jednak takie szybkie procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE dałoby bardzo ograniczone możliwości jego konsultowania i wpłynięcia na jego finalny kształt stronie społecznej i organizacjom reprezentującym rynek odnawialnych źródeł energii.

Jak wynika z informacji podanej podczas EuroPower przez wiceministra Piotrowskiego, rząd „chce się pochylić nad systemem aukcji, mimo, że pierwotnie sądził, że nie jest to najlepsza droga (cyt. za PAP)”, a koszyki w systemie aukcji „nie będą stricte technologiczne”, ale ich podział uwarunkuje emisyjność czy „charakter źródła”. Może chodzić o podział na źródła stabilne, takie jak elektrownie biomasowe czy biogazownie, a także niestabilne, do których zaliczają się farmy wiatrowe czy systemy fotowoltaiczne.

Wiceminister Piotrowski zapowiedział też zachowanie praw nabytych przez inwestorów, którzy uruchomili swoje inwestycje w ramach systemu zielonych certyfikatów. Tego mechanizmu wsparcia – jak ujął to przedstawiciel Ministerstwa Energii – rząd nie traktuje jednak jako „przyszłościowy”. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MB. |
Oby w tej prędkości rozum nie został z tyłu. Oby interes obywatelski natchnieniem wyższego zaowocował! Panowie posłowie miejcie na uwadze zwykłych ludzi którzy inwestując i wspierając energetykę mieli minimum komfortu finansowego. Nie zabijajcie OZE w dniu jej narodzin.!!!!!!!!!!!!!!! Chyba że chcecie nową rzeszę bezrobotnych i niezadowolonych obywateli.
Jan |
Panie Boże dopomóż !
Pisowiec z wyboru |
Panie Jarosławie apel do Pana. Niech Pan da żyć branży obywatelskiej . Ona da gospodarce napęd i bezpieczeństwo. Da czyste środowisko i zdrowsze społeczeństwo. I w końcu da poczucie obywatelskości obywatelom
Michał |
Tylko spełnienie 3 postulatów przesłanych do ME przez porozumienie Branży Fotowoltaicznej da oczekiwane niezbędne szanse rozwoju fotowoltaiki. Inaczej zapóźniona stanie się niebyłą
ogryz777 |
Miało być ogłoszone w zeszłym tygodniu, o ile dobrze pamiętam. Projekt poselski... Coś mi mówi, że to nie będzie projekt, tylko ostateczny kształt.
OK |
Czy ktos mi moze powiedziec cz po 1 lipca beda nadal obowiazywaly zielone certyfikaty, przy zalozeniu, ze instalacja zostanie wybudowana np. pod koniec roku?
maly wiatrakowy |
Mowilem wam i pisalem OZE w Polsce ma nie istniec !!!!!!!!! Tylko wegiel, wspolspalanie i moze biogaz- choc ten ostatni pomysl nie jest lubiany przez przez tych gdzie to ma byc budowane tzn rolnikow....., wiec ja nie wiem o jakich biogazowniach mowi PIS ....!!! PIS to naprawde same fachowcy :(
AW |
Do OK, instalacja oddana pod koniec roku będzie musiała wziąć odział w aukcji, przynajmniej wg. obecnych przepisów. tak na prawdę liczy się data wyprodukowania pierwszej energii, a nie oddania do użytku, choć są rożne interpretacje.
rr |
ok, z tego co wiem to do 30 Czerwca musisz miec wyprodukowany 1kw z instalacji, potwierdzony przez ZE, chyba ze dodadza jeszcze ze musi byc prawomocne Pozwolenie na uzytkowanie.... wiec jeszcze mniej czasu zostanie !! A ustawa wejdzi napewno , zeby juz zadna instalacja nie powstala w systemie certyfikatow !!!
Lobbysta wiatrakowy |
Podejrzewam, że systemu świadectw nie chcą uwalić, bo przy powrocie do współspalania zwiększą im przelicznik przy wystawianiu świadectw pochodzenia. I będą doić kraj, jak od dobrych kilku lat miało to miejsce. Będą po prostu przewalać świadectwa w obrocie poza sesyjnym pomiędzy koncernami, po cenie troszkę niższej od ceny opłaty zastępczej. Nic tylko stawiać blok i wchodzić w współspalanie. A ty mały szaraku dostaniesz 110 zł i ani grosza więcej.
Ej. |
I znowu cieszy się Fortum pozwalniali ludzi będą palić czym się da i wyeksportują max. zysk za granicę. Taka Polska biedna.
Kamil |
Czekajmy dłużej. W przeciągu miesiąca była już u mnie trzecia firma, która proponowała mi instalację elektrowni fotowoltaicznej, oczywiście zwrot inwestycji w oparciu o taryfy gwarantowane przez 15 lat. Ruch w interesie jest - brak przepisów powoduje, że firmy opowiadają bzdury póki się da, a potem będzie rzesza ludzi nabitych w butelkę... Nie każdy śledzi na bieżąco temat - z drugiej strony sporo firm instalatorskich, które zainwestowało w montaż PV, zaczyna się zwijać - bo nie chcą oszukiwać ludzi. BRAWO DLA MINISTERSTWA.
AZZA |
"Jednak takie szybkie procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE dałoby bardzo ograniczone możliwości jego konsultowania i wpłynięcia na jego finalny kształt stronie społecznej i organizacjom reprezentującym rynek odnawialnych źródeł energii" - czyli tak po naszemu - bierzcie co dajemy albo dostaniecie GÓ...Ó !
ast |
Ta informacja niczego nie wnosi do stanu OZE. Poczekamy na projekt. Jeżeli nie bedzie takich rozwiązań które pozwolą produkować energię tanio i z korzyścia dla jej odbiorców i jednocześnie z mozliwością zrealizowania w 2020 roku produkcji 32 TWh, to jak zwykle u nas, będą same straty tak dla ludzi jak i dla Państwa. Poczekajmy na efekty pracy urzędnikow.
elektrykpv49 |
Obecny kształt ustawy zabije oze.
Master |
Nie wiem jaki jest kształt ustawy o OZE made by PIS ale obecną jest fatalna dla małych poza prosumentami
Yanuary |
Najwyższy czas, już dość to przeciągają..

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...