ME: poziom rezerw mocy w KSE jest bezpieczny

ME: poziom rezerw mocy w KSE jest bezpieczny
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Minister Energii zapewniło wczoraj, że prowadzi aktywny monitoring bezpieczeństwa funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Poziom rezerw mocy w KSE jest bezpieczny. Rezerwa to średnio 18 proc. ponad prognozowaną wartość zapotrzebowania na moc w kraju, czyli około 4,5 GW zapewnił resort energii.

ME podaje w komunikacie, że obecnie w Polsce prowadzone są zgodnie z harmonogramem inwestycje w zdolności wytwórcze o łącznej mocy ponad 5 800 MW, a najważniejsze realizowane obecnie projekty to nowe bloki energetyczne Taurona w Jaworznie i Stalowej Woli, inwestycje realizowane przez PKN Orlen we Włocławku i Płocku, inwestycja Enei Kozienicach, a także realizowane przez PGE bloki w Opolu i Turowie.

Najistotniejsze inwestycje w sieci przesyłowe obejmują przede wszystkim inwestycje związane z przyłączeniem i wyprowadzeniem mocy z nowych jednostek wytwórczych, w tym elektrowni konwencjonalnych i OZE. Dotyczą także odpowiedniego wzmocnienia połączeń wewnątrz kraju. Rozbudowa połączeń transgranicznych natomiast jest ukierunkowana na zwiększenie transgranicznych zdolności przesyłowych i tym samym dalsze zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – komentuje Ministerstwo Energii.

Resort zwraca też uwagę na powstanie połączenia Polska-Litwa 400 kV, które pozwala na osiągnięcie wymiany energii elektrycznej na poziomie 500 MW. ME dodaje, że następuje również zwiększenie przepustowości połączeń Polska-Niemcy dzięki instalowaniu przesuwników fazowych na istniejących dwóch liniach Krajnik-Vierraden oraz Mikułowa-Hagenverder, a po zainstalowaniu przesuwników po obu stronach, planowanym na 2017 r., zwiększą się zdolności wymiany transgranicznej pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec.

Zapewnienie ciągłości dostarczania energii elektrycznej w ilościach wynikających z potrzeb odbiorców jest najważniejsze z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki – podkreśliło w komunikacie ME.

Resort energii dodaje, że „ze względu na potencjał wytwórczy krajowych elektrowni oraz posiadane zasoby kopalne w Polsce, podstawą pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną są i będą nadal źródła krajowe, przede wszystkim węgiel, a import energii, zarówno z rynku UE jak i państw trzecich, traktowany może być jako uzupełnienie generacji krajowej oraz wykorzystywany na potrzeby dostaw awaryjnych i usług bilansowania systemu”. 

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,obecnie w Polsce prowadzone są zgodnie z harmonogramem'' - jawne i bezczelne kłamstow ME. Kłamstwo, jakoby oddanie do użytku Stalowej Woli mozliwe było ,,zgodnie z harmonogramem'': @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ,,Elektrociepłownia Stalowa Wola, jako spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu Termika, odstąpiła 29 stycznia (2016 red.) od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW - hiszpańską firmą Abener Energia.'' @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ,,Elektrociepłownia Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie Elektrociepłownia Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji. Marek Dec, do niedawna prezes zarządu PGNiG Termika, oceniał na początku drugiej dekady stycznia, że jego zdaniem możliwe jest, iż oddanie EC Stalowa Wola do komercyjnej eksploatacji, co pierwotnie planowano na II kwartał 2015 roku, nastąpi dopiero pod koniec 2017 roku.'' @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ To kuriozalne podwaliny Ministerstwa energetyki budowane na kłamstwie i goebelsowskiej propagandzie. Trzeba dorosnąć Panie Ministrze powiedzieć Polakom prawdę o dewastacji generacji energii elektrycznej jaką akceptował zespół PO+PSL i nie przywoływać ,,deski ratunkowej'' w postaci rabunkowych zakupów interwencyjnych po 52 EU/MWh od Niemców poprzez interkonnektory liniach Krajnik-Vierraden oraz Mikułowa-Hagenverder. Przypominam, że jeden z przesuwników na tych połaczeniach nie jest jeszcze wybudowany - zatem black-out w 2016 roku bardzo prawdopodobny. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Niech Polacy dowiedzą się jak ma wyglądać; ,,Zapewnienie ciągłości dostarczania energii elektrycznej w ilościach wynikających z potrzeb odbiorców jest najważniejsze z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki'' - zapewnienie to ma być oparte o import 2000-3000 MW mocy z Niemiec. Z Niemiec z którymi ten rząd wojuje. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Ciekawe Panie Ministrze jak będzie się Pan czuł po tym, gdy opierając stabilność KSE na takich podstawach /już po black-oucie/ wywieziony zostanie na taczkach z ME? @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Zaprzestań Pan formułowania poetyckich odniesień do Kolekcjonerów Znaczków na bazie własnych? doświadczeń i rób Pan natychmiast przepisy dla Klestrów Energetycznych i dla udostępnienia sieci nn pod katem smart-grid w instalacjach Prosumenckich. Polscy inwestorzy szybko wybudują Wam brakujące latem w systemie 2000MW
Duster |
Czyli po staremu- jakoś o będzie. Winnego się wyznaczy. Może wiatraki?
alladyn-solar-batt |
do Duster: to, że wiatraki destabilizują system juz było. Może nowa odsłona? Analizy na ile utrzymywanie przez podatnika Ministrów, utrzymywanie nie kończące się decyzjami wpływa na destabilizację i dekoniunkturyzację PSE - badań nie było :-)
Duster |
@alladyn-solar-batt poprzednia władza nie miała pomysłu, ale teraz to jakiś chaos totalny, normalnie czeski film. Podobno lubią robić audyty, w energetyce sie nie da? Może ktoś wreszcie ogarnie tę kuwetę?
moja elektrownia PV |
Problemem jest to, że oddaliśmy naszą reprezentację w ręcę ludzi o wątpliwych życiorysach i najpierw kooperowali z Pilitowskim a teraz z Radziszewskim. w przyszłym tygodniu jest spotkanie wspólnego stołu: biznesu, prosumentów i eko w ME. To ostatnia już szansa, żeby ludziom z ME powiedzieć, żeby zatrzymali szalony pociąg, który na fałszywe tory skierował nikt inny jak janusz polskiego OZE. Tchórzewski już załapał, że problem jest poważny, bo "konsultacje społeczne" okazało się robili z gościem, który seryjnie przekręca rolników, także z terenów wyborczych Tchórzewskiego, Piotrowski już wie, że jest w gównie, Kaźmierczak dostał komplet papierów i nagrań. Dajmy im tydzień i albo się ogarną i przeczytają postulaty z Kielc czy OPP, albo poprosimy rządowe agencje o odtworzenie, jak powstała ta nowelizacja i jaką rolę pełni przy niej były prezes BOŚ, pan Klimczak. Po dzisiejszych rozmowach z kolejnymi poszkodowanymi powiem tak - sprawa jest znacznie poważniejsza, niż tych parę filmów na YouTube
paweł |
jest jakaś rezerwa??przecież wszystko w ruinie
elektrykpv49 |
Panie ministrze - w sierpniu powiemy panu -sprawdzamy. Do lata.

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...