Kościoły w Wielkiej Brytanii przejdą na zieloną energię

Kościoły w Wielkiej Brytanii przejdą na zieloną energię
Instalacja fotowoltaiczna na dachu kościoła w Hoofddorp w Holandii. Fot. Bisol
REKLAMA

Ponad 400 kościołów w Wielkiej Brytanii planuje przejście na odnawialne źródła energii cieplnej i elektrycznej. Projekt ma być realizowany kosztem ok. 1 mln funtów.

Jak podał Reuters, wykorzystanie OZE w brytyjskich kościołach ma być efektem projektu o nazwie Big Church Switch zapoczątkowanego przez kościelne fundacje charytatywne Christian Aid i Tearfund, które zachęcają brytyjskie kościoły i gospodarstwa domowe do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym celu wykonano nawet internetową platformę, która łączy osoby zainteresowane wykorzystaniem OZE z ekspertami w tej dziedzinie.

– Jako osoby indywidualne i kościoły mamy wybór jak traktować Ziemię, jak wydajemy nasze pieniądze i jak zasilamy w energię nasze domy i budynki. Przez wykorzystanie technologii, która zamienia wiatr i słońce w czystą i odnawialną energię, ludzie mogą nadal korzystać z daru stworzenia – komentuje cytowany przez Reutersa David Walker, anglikański biskup Manchesteru.

Do projektu Big Church Switch zapisano już 424 kościoły, w tym najstarszy na świecie kościół należący do Metodystów, który znajduje się w Bristolu.

Reuters przypomina, że do walki ze zmianami klimatu i redukcją emisji CO2 wzywa papież Franciszek, w jednej ze swoich wypowiedzi na ten temat wskazując, że „charakteryzujące się wysokim poziomem zanieczyszczeń paliwa kopalne muszą być stopniowo zastępowane – bez zwłoki”. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
królis |
U nas nie przejdzie, bo to są protestanci(-:
@kiks troll wiatrakowy |
Pewnie będą wiercić pod geotermię, ojciec dyrektor służy dobrą radą jak wydoić państwo na letnią wodę, bo pomylili mapy Torunia z Ciechocinkiem.
@kiks troll wiatrakowy |
Pewnie będą wiercić pod geotermię, ojciec dyrektor służy dobrą radą jak wydoić państwo na letnią wodę, bo pomylili mapy Torunia z Ciechocinkiem.
Ufo |
nie na zieldna energie tylko na islam .
Mietkos |
Nie , nie , teraz Kościoły i związki wyznaniowe mają zająć się dodatkowo rolnictwem więc raczej przejdą na biomasę .
1234 |
Koszty ogrzewania po modernizacjach do OZE nie zawsze są dużo mniejsze niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Kościół to nie dom i nie można go ocieplić. Nie wszystkie zabytkowe kościoły powinny być ogrzewane. Z ciekawego artykułu znalezionego w sieci (szukać: ogrzewanie kościołów czy ogrzewać kościół): "Negatywne skutki niewłaściwego sytemu grzejnego zastosowanego w kościołach odczuwają Włosi. W latach 80. instalowali w swoich zabytkowych kościołach nagrzewnice, ogrzewanie wentylatorowe nadmuchowe gazowe i olejowe. Negatywne efekty nie były widoczne od razu, ale wystarczyło niespełna ćwierćwiecze nieprawidłowego ogrzewania, aby dokonać takich zniszczeń, jakich zabytki te nie doznały od początku swojego istnienia (przesuszanie, pękanie i wypaczanie drewnianych rzeźb i ołtarzy, pękanie fresków, zmiany kolorów, osadzanie sadzy i kurzu itp.)"

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...