Ministerstwo Energii spokojne o cel OZE na 2020 r. Sygnalizuje powrót do współspalania

Ministerstwo Energii spokojne o cel OZE na 2020 r. Sygnalizuje powrót do współspalania
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas wczorajszego posiedzenie sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa powiedział, że jest spokojny o realizację celu zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym Polski do 15 proc. w roku 2020. Dodał, że wśród technologii, które w tym zakresie będzie chciał wspierać rząd, jest współspalanie.

Andrzej Piotrowski przypomniał, że celem polskiej polityki energetycznej w zakresie OZE jest uzyskanie 15-procentowego udziału zielonej energii w konsumpcji energii w Polsce w roku 2020.

Poinformował, że udział OZE za 2015 r. powinien wynieść około 12 proc., a do 15 proc. w roku 2020 „dojedziemy siłą rozpędu”, w efekcie czego „rząd nie musi podejmować żadnych szczególnych działań poza tymi mechanizmami wsparcia, które obecnie są”.

Mówiąc o wspólnej polityce energetycznej Unii Europejskiej, wiceminister Piotrowski ocenił ją jako „oderwaną od rzeczywistości koncepcję”, „opierającą się na założeniu, że gdzieś na świecie wieje wiatr”. Wiceminister zarzucił jednocześnie twórcom unijnej strategii energetycznej „kompletny brak myślenia rynkowego” i odchodzenie od wolnego rynku.

Zaznaczył przy tym, że Polska musi być „komponentem” unijnej polityki energetycznej, którą polski rząd stara się „moderować”.

W kwestii realizowanego na poziomie UE systemu obciążeń producentów energii w wysokoemisyjnych technologiach przedstawiciel ME ocenił, że „im większy będzie napór ekologów w kierunku wzrostu ceny CO2, tym bardziej polski rząd będzie zainteresowany realizacją projektu elektrowni jądrowej”.

W kwestii rozwijania OZE wiceminister Piotrowski ocenił, że „jesteśmy za biednym społeczeństwem, aby pozwolić sobie na luksus przerzucenia kosztów OZE na konsumentów” i że „nie możemy rzucać się na pozorny tani prąd z wiatraków”.

Zapowiedział ukierunkowanie wsparcia na te technologie odnawialne, które w maksymalny sposób pozwalają na wykorzystanie zasobów dostępnych w Polsce, generują dużą ilość miejsc pracy i tworzą dużą wartość dodaną dla gospodarki. Podkreślał też konieczność rozwijania stabilnych źródeł OZE.

– Wbrew temu, co mówią kolorowe media, żadne źródło OZE nie bilansuje się pod względem samowystarczalności ekonomicznej, bilansuje to interwencja państwa polegająca na dopłatach z kieszeni wszystkich użytkowników prądu – mówił wczoraj w Sejmie Andrzej Piotrowski.

Wśród obszarów OZE, które będzie wspierać polski rząd, wymienił klastry mikroenergetyczne, biogazownie, a także technologię współspalania biomasy z węglem.

Przedstawiciel resortu energii ocenił ponadto, że strategia rozwoju OZE to „polityka interwencji państwa”. Dodał, że dotychczas „nikt się nie zastanowił jak poszczególne OZE – oprócz tego, że generują potrzebę dotacji na poziomie operacyjnym – wpływają na rozwój gospodarki, jak wpływają na rozwój społeczny”. – Dyskusja nad rozwojem społecznym odbywająca się na innej komisji pokazuje, że wpływają negatywnie –zaznaczył, odnosząc się do procedowanej obecnie w Sejmie przez Komisję Infrastruktury ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. 

Odwrót od wiatraków

W kwestii energii wiatrowej wiceminister energii poinformował, że Krajowy Plan Dzialań na rzecz OZE na rok 2020 zakłada zwiększenie potencjału wiatrowego do poziomu niewiele ponad 6 GW, co ma pozwolić na wyprodukowanie ok. 15,2 TWh energii elektrycznej, a obecnie łączna moc wiatraków w Polsce wynosi już 5,3 GW.

Odnosząc się do procedowanej w Sejmie tzw. ustawy odległościowej, która zdaniem branży wiatrowej zablokuje jej rozwój, ocenił, że „informacje, że poprawnie działające instalacje będą musiały być demontowane i z tego tytułu którykolwiek z podmiotów poniesie straty, czy to państwowy, czy prywatny, są oględnie mówiąc przesadzone”.

Zapewniał, że ustawa o inwestycjach w elektrownie wiatrowe nie dotknie instalacji zbudowanych w prawidłowy sposób, dodając, że przewidziane przez tą ustawę dodatkowe kontrole stanu technicznego mogą wykluczyć „patologie polegającej na eksploatowaniu gdzie indziej wycofanych wiatraków”.

Przekonywał, że ustawa procedowana przez Sejm poprawnie działających instalacji „nie dyskredytuje”. Uznał przy tym, że jeśli chodzi o nowe instalacje, ustawa „tworzy dużą barierę”, ale dodał, że ocena tego leży już w gestii posłów.

Nie chcemy dawać wiatrakom jakichkolwiek preferencji, uważamy, że inne OZE dają o wiele stabilniejsze źródło prądu i generują o wiele więcej miejsc pracy – zapewniał wiceminister Piotrowski.

Podkreślał, że farmy wiatrowe i  fotowoltaiczne generują energię tylko "w określonych momentach zdarzeń przyrodniczych”. – W związku z tym, aby obywatele i firmy miały dostęp do prądu, musimy zapewnić wystarczającą ilość źródeł tradycyjnych, ewentualnie, jeśli bylibyśmy w stanie znaleźć takie źródła OZE, które generują prąd w sposób dyspozycyjny, to oczywiście powinniśmy je wspierać – oceniał Andrzej Piotrowski.

Współspalanie wraca do łask

Rządowe wsparcie dla technologii współspalania biomasy z węglem zostało częściowo ograniczone z początkiem tego roku przez regulacje wpisane do ustawy o OZE. Współspalaniu odebrano m.in. połowę dopłat przyznawanych producentom energii w tej technologii działających w systemie zielonych certyfikatów. Teraz jednak współspalanie, krytykowane przez branżę OZE i ekologów jako technologia szkodliwa i nie mająca wiele wspólnego z odnawialnymi źródła energii, może wrócić do łask. 

Zasygnalizował to wczoraj w Sejmie wiceminister Piotrowski.

Gorąco chcę zaprotestować, że współspalanie to błędna ścieżka. To jest jakiś mit. Współspalanie było w pewnym momencie realizowane w procesie trudnym do kontroli. (…) Odbywało się we wspólnym kotle, w związku z tym istniały podejrzenia, że ilości zużytej biomasy nie były zgodne z prawdą – zaznaczył. – Współspalanie można realizować przy założeniu, że są dwie osobne ścieżki substratów, w związku z czym dokładnie wiadomo, ile czego wprowadzono. Natomiast jest to równoprawna metoda OZE. Zwracam uwagę, że spalanie biomasy jest energią odnawialną i w przypadku polskiej gospodarki ma ono głęboki sens. W tych miejscach, w których mamy biomasę, powinniśmy z niej korzystać. W jakimś sensie ta biomasa jest surowcem odpadowym i to ważne, abyśmy ten odpad utylizowali, a nie marnowali – wskazał wiceminister Piotrowski.

Zaznaczył jednocześnie, że należy rozwiązać problem importu biomasy wykorzystywanej w dotychczasowej praktyce przez państwowe koncerny energetyczne produkujące energię w technologii współspalania.

– Jaki z tego miks się ułoży? Tutaj mamy troszeczkę obszar niepewności, na ile biomasa, która jest oferowana na rynku, jest biomasą, którą będzie można z rynku zebrać. Historycznie mieliśmy przypadki, gdy zakłady energetyczne nie mogły pozyskać wystarczającej ilości biomasy – wskazał wiceminister Piotrowski, nawiązując przy tym do zrealizowanego w Połańcu, jednego z największych w Europie bloków na biomasę, w przypadku którego wystąpił problem zaspokojenia popytu na surowiec wyłącznie ze źródeł lokalnych.

Jednocześnie wiceminister energii zasygnalizował zmianę definicji biomasy i zakwalifikowanego do niej drewna, aby można było je szerzej wykorzystać w energetyce. Jak poinformował, naciskają na to Lasy Państwowe, jednak przeciwko takiej decyzji przemawiają interesy sektorów wykorzystujących drewno, dla których taka decyzja oznaczałaby wzrost ceny tego surowca. Jak ocenił wiceminister Piotrowski, w tym zakresie trzeba wyważyć interesy obu stron. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (66)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wungel |
Ręce opadają! Taki koleś jest wiceministrem ! Człowiek kompletnie bez ambicji, bez spojrzenia w przyszłość. Stara komunistyczna szkoła.
wind turbiness |
Czarno to widzę tylko WĘGIEL WĘGIEL WĘGIEL ŚREDNIOWIECZE WRACA "JAROSŁAW " ZARZĄDZIŁ SPRZEDAĆ NATYCHMIAST PENTOLINO !!!!!! WRACAMY DO PAROWOZÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rr |
znalazlem fajny komentarz w necie - Filip z oze.... Drodzy dyskutanci i zwolennicy OZE, wygląda z tych i innych komentarzy dotyczących działań rządowych anty-OZE, że daliście się wszyscy złapać w chitrą pułapkę wymyśloną przez Goebelsa (chyba?); dużo szumu i napięcia o OZE, to mniej zainteresowania i mętna woda w sprawie ogromnych dotacji do coraz bardziej lichego węgla! A uczciwie byłoby gdyby i OZE i węgiel z polskich kopalń były traktowane jednakowo. A na pewno nie są. Nie dajcie się wmanewrować różnym v-ce ministrom, bo was wciągnęli 'w maliny'!!!
mwk |
Wiatraki hałasują i widać je z paru km, biogazownie śmierdzą, współspalanie jest cacy!
mistrz |
"Jesteśmy za biednym społeczeństwem, aby pozwolić sobie na luksus przerzucenia kosztów OZE na konsumentów” - będziemy bardziej bo część z wiatrakowych tolli zacznie szukać nowej pracy za 3000zl brutto haha
zyrandol |
No cóż jaki rząd taki minister. On ma Polskę głęboko w d......... liczy tylko ile kasy uda mu się wyszarpać dla siebie.
drukarz |
czyli tniemy Puszczę Białowieską i puszczamy z dymem w Połańcu... jak dobra zmiana to na całego
racjonalny |
mwk: w komentarzach pod innymi artykułami kolega wyjaśnił że biogazownie nie śmierdzą. Co do wiatraków: limit 6 GW jest bardzo rozsądny. 6 GW z 40 to 15% czyli dokładnie ile mówiłem, by zachować stabilność sytemu.
rr |
Mysle ze trzeba pisac do Miguel Arias Cañete (google jest adres email) .... niech sie przyjzy dokladnie tej ustawie wiatrakowej i ustawie calej ustawie oze !!! Mysle ze karzdy jak cos skrobnie po Angielsku do niego w 2-3 zdaniach to mysle ze sie chlopak zainteresuje....
PanPolak |
Andrzej Piotrowski urodził się 4 października 1956 roku w Warszawie. W 1981 roku ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Był wykładowcą Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Od 1997 roku pełnił obowiązki dyrektora ds. strategii Instytutu eGospodarki Centrum im. Adama Smitha w zakresie mechanizmów rynku i strategii rozwoju branży telekomunikacyjnej.
ogryz777 |
@drukarz: czytałem, że chore drzewa z puszczy mają być wycinane - podobno to jest już oficjalne stanowisko, choć źródła nie znam. Coraz bardziej klocki zaczynają pasować...
Nowoczesny |
Dobrze człowieczku, tylko co powiesz Inwestorowi, który rozpoczął projekt 4 lata temu inwestując do tej pory w Polsce 2 mln Euro i jest 4 miesiące od pozwolenia na budowę? Po drodze zarobiło mnóstwo firm. Jak Wy traktujecie ludzi dając vacatio legis 14 dni? Ludzi, którzy tu przyjeżdżają i tworzą miejsca pracy? Takie projektu ciągną się latami. Nie mówcie mi, że chodzi o ochoronę interesów społeczeństwa. Ten Wasz pośpiech wynika z drugiego dna tej sprawy. Po prostu. Jak może prezes Energii, która kupiła projekty za wiele mln zł mowić, że jego spółka nie straci. No tak, bo mówi to co chce usłyszeć ten, kto go powołał na stanowisko. Sprawa jest mocno śmierdząca i bekniecie za to. Będą pozwy na podstawie pozawieranych umów międzynarodowych. Nie można tak nagle wprowadzać tak drastycznych zmian. Dobrze wiecie co robicie, a ta ustawa nie ma merytorycznego podparcia. Brak jest jakichkolwiek badań i analiz oceniających pracę nowoczesnych turbin i ich oddziaływania. Działania PISu rozwalają gospodarkę tego kraju. Nikt nam nie zaufa z takim rządem. Jesteście oderwani od rzeczywisyości i nie macie pojęcia o biznesie. Przed Polską jeszcze daleka droga. Dopiero jak młodzi przejmą władzę i pogonią to towarzystwo dinozaurów. Może wówczas się coś zmieni. Trudno jednak mieć taką nadzieję a wynika to z mentalności większości Polaków. Niech mu zdycha biznes bo ja nie zarabiam. Tych inwestorów którzy płacą podatki i zapewniają Polakom miejsca pracy nazywacie złodziejami. Energetyka nierozproszona oparta na węglu, którego wydobycie nie jest juz rentowne od dawna nie jest właściwym kierunkiem rozwoju.
rr |
Nowoczesny: AMEN. Zgadzam sie z toba w 100% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
królis |
No to jeszcze tylko trzeba do tych racji przekonać Komisję europejską, która musi to notyfikować... (-:
drukarz |
Dla PIS najważniejsze jest wygrać następną kadencję - tak jak mówił Jarosław. A jaka jest lepsza propaganda pod względem ilości wyborców? Promocja OZE czy "ratowanie" polskiego przemysłu - kopalnie, elektrownie??? Teraz widać jak na dłoni, że poparcie PIS choćby dla poprawki Bramory to był czysto marketingowy ruch żeby tylko stanąć wbrew PO. A teraz jak już obsadzają stanowiska to gdzie jest więcej ciepłych posadek - w OZE czy w BigEnergy???
PanPolak |
Brawo NOWOCZESNY......tępaki PIS owskie zaraz zaczną ujadać....
endofcoal |
Co to za komuch ? brak myślenia rynkowego ? To niech przestaną dopłacać do wydobycia węgla łajzy. Idiota. Na taczkę z komuchem
mkiolp |
W 2020 już ich nie będzie, więc co ich obchodzi OZE...
light |
Co z ta Polską? Minister wspiera patologie i wyłudzanie pieniędzy z obywateli poprzez spalania biomasy i węgla. Spalanie biomasy zmniejsza znacznie efektywność odbioru energii w kotle i podzielenie jej nawet na 7 ścieżek nic nie zmienia. Do pieca idzie masa węgla i drzewo z lasu a produkcja energii spada bo wydajność kotła maleje. Co do surowca to faktycznie Polskiego nie idzie kupić w cenie poniżej 350zł/t więc Połaniec importuje go z Ukrainy, Malezji i innych państw a nasza słoma gnije w stertach bo nie jest konkurencyjna do Ukraińskiej. Miejmy nadzieję, że UE rozprawi się z tym monopolem i kaczologią. Przy takim podejściu do ustaleń i traktatów to nie mamy co liczyć na pieniądze z UE tylko na kary. Mądry idzie do przodu i rozwija nowe gałęzie gospodarki w tym OZE, głupi wraca do historii i epoki kotła parowego, zawraca kijem Wisłę czy coś w tym rodzaju.
tragedia narodowa |
Powinienem zacząć od kilkunastu przekleństw, najgorszych jakie mi przychodzą do głowy. .. a zakończyć : jaki wielki dureń. Niby wykształcony ale idiotą
azza |
No to się doczekaliśmy wizjonera ! Wydawało się, że po nieudacznikach z POprzedniej ekipy nic gorszego już nas nie spotka . Teraz zaczyna być widać jak bardzo się myliliśmy !
Myslenie_nie_boli |
Doskonale to skomentował Nowoczesny. PO zrobiła dla OZE niewiele, pomysł o wspolspalaniu prawie pogrążył branżę. Jednak to co deklaruje pis to wstrzymanie a wręcz cofnięcie się w rozwoju o dwie dekady. Polska stanie się zasciankiem Europy. To, że tylnimi drzwiami chcemy osiągnąć cel oze na 2020 rok dopuszczając technologię wspolspalania jest krotkowzroczną polityką i próbą oszukania innych europejskich krajów. Ciekawe po ile będziemy wkrótce kupować energię z Niemiec.
Matt |
Haha. Duda podpisal ustawe antysmigowa z zakazem spalania drewna a ten drewno chce wciągnąć w biomase. Co za cyrk. Spalac, spalac, produkowac CO2 pyly PM. Co za burak. Wstyd mi za takie wypowiedzi
rr |
Matt: Zajebiscie ci to wyszlo heheeeeeee To sa mlotki, jedno zaprzecza drugiemu....
ast |
Cóż powiedzieć? Komentarze są ostre. Niestety w większości słuszne. Uważam, że Rząd powinien przedstawić plan rozwoju energetyki w ogóle. Nie można się zgodzić z ministrem, że z marszu wykonamy plan produkcji energii z OZE. Przypomnę, że URE pokazuje udział OZE w procencie do energii sprzedanej a będziemy rozliczani z produkcji OZE w stosunku do energii wyprodukowanej. Według danych URE, nie liczona jest produkcja 25% energii czarnej czyli dzisiejsze 12% pana ministra trzeba pomniejszyć o 25% czyli faktycznie produkujemy 9% energii z OZE. Gdzie droga do 15%??? Dalej. Zgodnie z Krajowym Planem Dzialania w 2020 roku produkcja z wiatraków ma wynieść13710 GWh ( bez morskich które mają dać produkcję 1500 GWh), a z biomasy produkcja ma wynieść 10200 GWh. To znaczy, że musimy wrócić do współspalania i spalania samej biomasy na skalę o 20% wyższą jak w najlepszym 2012 lub 2014 roku. Musimy sprowadzić setki tysięcy ton biomasy z importu. Po co więc OZE gdy transport wyemituje spaliny? Ile wydamy milionów euro? Co z latami po 2020 gdy i wtedy trzeba rozwijac OZE? Bedziemy likwidowali nierentowne kopalnie i wycinali lasy? Kopalnie musimy stopniowo likwidować ale czym zastapić produkcję energii z węgla? Atomem? Gdy wróg jedną rakietą uderzy w elektrownię to nas wszystkich nie bedzie. Taki to ma byc plan rozwoju Polski? Trzeba dywersyfikacji możliwych dla Polski. Są pieniądze z Unii. Trzeba zrobić plan i go realizować bo poprzednie 2 lata przespaliśmy. Trzeba zweryfikować nowych ludzi w zarządach koncernów energetycznych. To mają być fachowcy podpowiadający Rządowi a nie bezmyślne barany. To nie PiS jest winien, bo widzieliśmy, co robiło PO z PSL-em. To winna jest nasza głupota. Tyle w temacie.
EkspertOZE |
Panowie to jest jakaś farsa ! Oni nie mają żadnej koncepcji energetyki w Polsce na najbliższe 10 lat, jeden mówi nie będziemy palili drewna a drugi nawołuje do współspalania !! MAło kto pamięta, że współspalanie doprowadziło kilka lat temu do wybuchu w elektrowni Dolna Odra i eksplozja zabiła człowieka! CZy ktoś słyszał o śmierci człowieka w Polsce przy instalacji czy eksploatacji PV czy wiatraków ? To nie są patrioci - tą są zwykłe nieuki ! Co na to Politechnika Warszawska ? To wstyd!
inwestor |
Pozew zbiorowy i niech urzędnicy i ich rodziny płaca do końca życia za niekompetencje i partyjniactwo. Takie bydlaki nie zdają sobie sprawy jakie spustoszenie wyrządzają.
@kiks wiatrakowy troll |
My się niepotrzebnie podniecamy, a takie wypowiedzi mają na celu wypłoszenie zagranicznych inwestorów OZE i umożliwienie państwowym spółkom odkupienia taniej ich aktywów. Ciekawe ile transakcji w ostatnich tygodniach sfinalizowały Energa i PGE? Przy uchwalaniu ustawy OZE było podobnie, no. DONG wystraszył się i wszystko sprzedał. Przecież spółki energetyczne w projektach które sobie będą spokojnie realizować przez 3 lata nigdzie nie mają spełnionych 10x odległości od budynków mieszkalnych. Robią nas w balona modelowo.
senatorPiS |
No przecież wiatraki powodują zakłócenia elektromagnetyczne, o nich to właśnie mówił chyba Macierewicz:),a te farmy słoneczne obijają światło słoneczne w drugą stronę i dlatego tak zimno:)..a przy spalaniu to i można się podgrzać i kiełbaski upiec, same zalety........
rr |
@kiks wiatrakowy troll Mam nadzieje ze masz racje !!!, bo oni robia przedewszystkim stracha polskim malym inwestrom, ktorzy zainwestowali swoje oszczednosci, wzieli kredyty ktore trzeba splacac ......... jak to wszystko wejdzie, udt 1%, podatek 2% od calosci to bardzo duzo takich malych loklanych inwestorow poprostu zbankrutuje :(
olik74 |
Jesteśmy biedni, ale dopłacać do węgla możemy...
Randy Mott |
Ignorance is bliss. A lot of happy people commenting here! 1. Biogas manages waste that smells - a well-done biogas plant with odor control and steel digesters is the most protective of environmental health and odor. They cost a bit more, but it is well-known technology. The same waste is handled today in Poland in the open air. 2. Coal is not cheaper than RES. New coal plants are significantly more expensive than wind and this does not consider carbon fees, which make coal plants in the EU totally unfeasible. 3. Intermittent RES is only problematic when the percent of RES gets to 20% or more. The RES mix supplements each technology in the mix. Where there is an issue, demand management is the cheapest way to address it. After that, energy storage is already cheaper than fossil fuel peak plants. All facts, not opinions. Niewiedza jest błogosławieństwem. Mnóstwo szczęśliwych ludzi Wypowiadając się tutaj! 1. biogaz zarządza odpadów, który pachnie - dobrze zrobione biogazu z zapach kontroli i stali komór fermentacyjnych jest najbardziej ochronny zdrowia środowiskowego i zapach. Kosztują nieco więcej, ale jest dobrze znanych technologii. Samym odpadów odbywa się dziś w Polsce na świeżym powietrzu. 2. węgiel nie jest tańsze niż RES. Nowe elektrownie węglowe są znacznie droższe niż wiatr i to nie za opłaty węgla, które sprawiają, że elektrownie węglowe w UE całkowicie niewykonalne. 3. przerywany RES tylko jest problematyczne, kiedy procent RES trafia do 20% lub więcej. RES wymieszać suplementy poszczególnych technologii w mix. W przypadku, gdy ma problemu, zarządzanie popytem jest najtańszym sposobem rozwiązania. Po tym magazynowania energii jest już tańsze niż rośliny szczyt paliw kopalnych. Wszystkie fakty, nie opinii.
Kiks troll wiatrakowy |
@rr małymi nikt nigdy się nie przejmował, jesteśmy zwalczani przez wszystkich ale sami sobie wybraliśmy taką branżę nie ma co dramatyzować. Te 7 procent rynku który mamy jest zadrą w tyłku rządzących, tym bardziej że produkujemy najtańszą energię. Ale beretom wmawia się że jest dokładnie odwrotnie, sam widzisz ile ciemnogrodu w to wierzy. Dają Rydzowi 46 baniek na podgrzewnie zimnych źródeł bo pomylił miejsca odwiertów, w górnictwo pompują kasę na 14stki i deputaty ale to OZE jest drogie, mimo że daje najtańszą energię i moce wytwórcze są finansowane z prywatnych środków a nie pdatków. Pamiętajmy o tym przy następnych wyborach, od 2005 roku jest tylko gorzej ( pamiętajmy o raku zwanym współspalaniem).
elektryk49 |
Ministerstwo prezentuje filoziofię minimalistyczną polegającą na wypełnianie progów unijnych. Tylko nie o to w tym wszytkim chodzi. W palnach tego rządu brakuje kompletnie strategii na 35 lat-czyli do konca węgla
PIS BARWO |
1. Wszystkim rządzi bezzębny rencista, którego nikt nie wybierał. 2. Rencista nie sprawuje żadnej funkcji i nie ponosi w związku z tym żadnej odpowiedzialności. 3. Obowiązki premiera pełni jego sekretarka, wcielając w życie dyrektywy w oparciu o doświadczenia zdobyte w zadłużonej po uszy gminie Brzeszcze. 4. Prezydent udaje jego osobisty i najwidoczniej ubezwłasnowolniony podpisywacz, który nie potrafi nawet rozliczyć się z kosztów podróży do Nowego Tomyśla, ale ma ładny krawat. 5. Służbami specjalnymi kieruje skazany przestępca ułaskawiony poprzednio przez podpisywacza rencisty. Skazany za nadużywanie władzy i łamanie prawa w czasie kierowania służbami specjalnymi. 6. Prokuratorem Generalnym jest funkcjonariusz partyjny, który cudem uniknął trybunału stanu za nadużycia stanowiska, gdy poprzednio pełnił to stanowisko. 7. Korupcję w Policji będzie wykrywał Minister Spraw Wewnętrznych, którego pierwszą nominacją w Policji było mianowanie skorumpowanego komendanta głównego Policji i oskarżenie opozycji o swój błąd. 8. W mediach publicznych pluralizm zapewnia funkcjonariusz partii rządzącej z tuzinem prawomocnych wyroków za zniesławienie. 9. Ministrem obrony został paranoik i zwolennik teorii spiskowej dziejów. Jego hobby jest zaprowadzanie porządków w strukturach NATO w nocy przy pomocy łomu i wytrycha w oparciu o kadry nastolatków z prowincji. 10. Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kieruje koleś, który ma w toku dwa procesy- o łapówkarstwo i przekroczenie uprawnień. 11. Przewodniczącym Sejmowej Komisji Praw Człowieka jest komunistyczny prokurator, odznaczony przez komunistyczne władze za zamykanie opozycji. 12. Na czele sejmu stoi były hipis, absolwent policealnego Studium Ogrodniczego. Przez wiele lat nie dał rady pokonać drugiego semestru na KULu ale według rencisty świetnie nadaje się do kierowania parlamentem. 13. Wicemarszałkiem sejmu jest facet wyrzucony z technikum morskiego za okradanie kolegów. 14. Dyrektorem wszystkiego (nawet stadniny) zostaje się z nadania partyjnego. Warunkiem jest jednak całkowity brak doświadczenia i znajomość/pokrewieństwo z kimś z władz partyjnych. Ten system ma zapobiec niedobrej korupcji i kumoterstwu. 15. W TVP Info aferę Amber Gold komentuje specjalista- prawicowa dziennikarka skazana za wyłudzenie 270 tys
Ekspert |
Jeśli będzie dotowane współspalanie, tj. jeden liść na tonę węgla, czyli fikcja, to podejście rządu jest porażką. Mam nadzieję, że prosumenci też dostaną netmetering pełny bez obciążeń 1:1 bo inaczej ten rząd jak i poprzednie długo nie porządzi.
ecosolar.pl |
Nie podoba mi się ton wypowiedzi Pana Piotrowskiego w tym temacie.
Piotr Nowik |
A ja sobie samodzielnie zmontowałem na dachu 3kWp i od stycznia czekam, czekam i czekam. I instalacji do sieci nie podłączam, nie podłączam, nie podłączam. W międzyczasie zaczynam zbierać chrust i odchody zwierząt - by było dobre współspalanie.
stopa |
Tak samo wszyscy inwestorzy, lobbyści i zwolennicy ekologii promowali Eternit, jako ekologiczny i ekonomiczny dla ludzi bezpieczny materiał na dachy i inne wyroby.. Kto wróci teraz życie milionom ludzi, których przez podobną zbawczą ideologię już nie ma..?.Wiatraki podobnie zabijają w/g niezależnych naukowców i Prof z tej dziedziny infradźwiękami i hałasem...Kasa przebija, jak zwykle życie i zdrowie społeczeństwa...Dlaczego nie stawiać wiatraków 2 km od domów? Bo trzeba dociągnąć kable, zrobić drogi i wymaganą infrastrukturę..Lepiej ludowi wciskać, że to ekologia dla wszystkich, jak to tylko kasa dla inwestorów i całej branży wiatrakowej..Wielki was wyprostuje, jak innych swoich...
ecosolar.pl |
@stopa Jeśli chodzi o duże turbiny wiatrowe to rację ma Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, tj. są faktyczne dowody i badania potwierdzające szkodliwość dużych turbin wiatrowych, jeśli stoją grupami - to są sprawy bezdyskusyjne. Firmy je produkujące/promujące i instalujące od lat przeznaczają ogromne środki aby udowodnić, że są bezpieczne, co w świetle badań niezależnych jest nieprawdą. Badania niezależne są zawsze podważane przy pomocy dużych pieniędzy i przekupionych naukowców. Fotowoltaika zaś jest jest najbardziej bezpiecznym i ekologicznym sposobem wytwarzania energii. Podobnie jest z małymi turbinami wiatrowymi, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na zdrowie czy środowisko. Tak wyglądają fakty! Proszę nie porównywać eternitu czyli azbestu do czegokolwiek bo niema to sensu. Żaden ekolog nigdy eternitu nie bronił.
koniecwęgla |
Niech mu postawią koło domu biogazownie albo spalarnię śmieci. Jak to nieszkodliwe to niech wącha
TD |
omg najgorsza komusza szkola... masakra...
lol |
STOPA, piszesz bzdety az milo. Co to jest a problem podciagnac kilometr kabla wiecej, przy inwestycji ktora kosztuje 50, 100 albo 200 baniek? Kazdy inwestor i deweloper opiera sie na fukcjonujacym prawie, a to niestety jest wziete z tzw D..... . Wiec nie smuc tylko idz pisac jakas kolejna madra ustawe
Kiks wiatrakowy troll |
@lol żaden problem. Wskaż mi tylko konkretnie takie miejsce, chętnie pobuduję wiatrak 3 km od domów.
Marek |
@Kiks Jak niema takiego miejsca to znaczy, że nie należy ich stawiać. 3km to i tak nieco mało jeśli bierzemy pod uwagę duże wiatraki. One mają bardzo negatywny wpływ na środowisko i nabijają kabzę tylko ich producentom i bogatym podmiotom/korporacjom, które stać na to aby je stawiać. Wszystko odbywa się kosztem społecznym bo dotacje są z naszych kieszeni, a zysk już jest dla konkretnego podmiotu to jest nieuczciwe.
Radosny |
skąd ten Pan lub tego Pana doradcy czerpią wiedze, z FB (?), te "określone momenty zdarzeń przyrodniczych" w Danii generują nadwyżki dla innych krajów UE
Lukasz01830 |
Kurcze, toż ja nie wiedziałem, ale od dawna jestem producentem zielonej energii, od lat palę w swoim piecu węglem z dodatkiem drewna:) Wszystko jest kwestią zapisów, wystarczy wprowadzić przepis, że każda elektrownia węglowa, na tonę węgla, ma spalić kilogram drewna, czy jakiejś tam słomy i można ogłosić, że mamy 100% energii z OZE, hip hip hura.
Kiks wiatrakowy troll |
@Marek jutro niedziela, wrzuć na luz i nie karm mnie kościółkową propagandą
Mr. Out, Black Out |
@ Marek: ,,a zysk już jest dla konkretnego podmiotu'' - oj to Cię boli, boli, boli, oj jak Cię to boli. A tym podmiotem nie jest KK - oj jak boli, boli , boli. Nie jest KK i dopuszczone przezeń podmioty, które jako namaszczone /po namaszczeniu/ maja przyzwolenie do bogacenia się - w odróżnieniu od ...nie namaszczonych, które takiej dyspensy nie posiadają i są passe...
Marek |
@Mr. Out, Black Out @Kiks Tak to boli jeśli prawo jest po stronie złodziei i oszustów. Boli też jak ludziom z powodu złego prawa dzieje się krzywda bo wpływ negatywny dużych turbin wiatrowych na zdrowie jest bardzo długofalowy i niektóre skutki widać dopiero po 15-25 latach. Ze względu na dużą dynamikę wiatru duże turbiny nie przynoszą absolutnie żadnego pozytywnego efektu ekologicznego dla środowiska!!! To jedynie nabijanie kabzy złodziejom. Nie dziwi mnie Panów retoryka, bo niektórzy ludzie dla zysku są w stanie zabić innych ludzi!!!
michał |
prima aprilis? :)
Mr. Out, Black Out |
& Marek: ,,Boli też jak ludziom z powodu złego prawa dzieje się krzywda'' - nie istnieje w tej materiii w polsce ,,złe prawo''. Istnieją skorumpowani ludzie, którzy istniejące prawidlowe prawo zlekceważyli w określonych przypadkach to istniejące prawo. Wkażdym z tych przypadków lokalna społeczność zamiast pilnować wojtów i burmistrzów w czasie, gdy aktualne były administracyjne terminy na zgłoszenie weta- interweniowała po czasie lub wyłacznie poprzez pyskówki o darcie mordy na sesjach radnych. prokuraturę np. zatrudniały lokalne społeczności nie w stosunku do decyzji środowiskowych w trakcie ich wydawania, ale już po wszystkim - czytaj po wydaniu wszelkich zgód. Trzeba aktywniej interesować się jak budować mają nam drogę, jak oczyszczalnię, jak halę sportową, jak wiatraki. ,, bo wpływ negatywny dużych turbin wiatrowych na zdrowie jest bardzo długofalowy i niektóre skutki widać dopiero po 15-25 latach'' - konkrety jakieś masz Marku?- to a propos retoryki (pustosłownej) która jak słusznie zauważasz nie dziwi. W temacie tego pustosłowia w ktore Twoje tezy się wpisują podam fakt, że nawet w Sejmie głosno mówi się o istnieniu w Polsce ponad sześciuset koomitetów protestacyjnych ,,przeciwko'' wiatrakom, z ktorych członkowie twierdza podobne rzeczy jak Ty. Twierdzących zatem sa tysiące, co winno spowodować skuteczne działania -zamiast kłapania ozorami co i Ty tutaj uskuteczniasz. Zmierzam do tego, że NIGDY i NIKT w Polsce żadnych krajowych badań nad okolicznościami , skutkami budowy i pracy wiatraków nie zlecił nawet, a zatem nigy nie były wykonywane! Taka jest argumentacja jak za sredniowiecza ściganie czarownic i na takiej argumentacji i podstawie oparta jest obecna dywersja poprzez psucie dotychczasowych przepisów p-ko wiatrakowcom. To działanie średniowiecznych mentalności średniowiecznymi metodami typu niemal palenie na stosie. ,,Ze względu na dużą dynamikę wiatru duże turbiny nie przynoszą absolutnie żadnego pozytywnego efektu ekologicznego dla środowiska!!!'' - tutaj ponownie, proszę o badania i wykresy wpływu ,,dużej dynamiki wiatru'' na efekty ekologiczne bez turbin i dla porównania,,dużej dynamiki wiatru'' z turbinami w kontekście ,,efektu ekologicznego. Oczywiście wiem Marku (szczerze) że przywołujesz androny jako argumentację z czego wypływa ta subtelność, że andronów nikt nawet nie próbowałby badać - zatem wiem na 1000%, że nie dysponujesz poza własną wymyślną gołosłowną argumentacją NICZYM by wskazać że choćby w 5% Twoje supozycje są uzasadnione. Zdefiniuj przynajmniej może na początek czym jest fizycznie ,,dynamika wiatru'' i gdzie sa wskazane standardy jej odnoszenia do ,,efektu ekologicznego'' /co nim nazywasz?/. ,, Nie dziwi mnie Panów retoryka, bo niektórzy ludzie dla zysku są w stanie zabić innych ludzi!!! ''- kiedy rozmawiasz ze mną, nie wypisuj się o ,,Panów retoryce'' w kontekście zabijania, bo zabijanie sam rozpocząłeś wobec własnej i cudzej inteligencji od licznych supozycji kreowanych na argumenty siedząc za bezpieczną kurtyną internetu jak herbowy szlachetka, który sobaczy na innych, ale stając w polu da na gardle /na argumenty ;-) w dwie minuty.
Mr. Out, Black Out |
@ Marek: Jeszcze jedno- ,,To jedynie nabijanie kabzy złodziejom.''. popracuj sobie z prokuraturą abyś pojął jakie odniesienie maja Twoje wydumane wyobrażenia do faktów, których dowieść nie potrafisz skutecznie, bo zapewne na dziś róznicy pomiedzy kłapaniem ozorem a rzetelnościa nie poznałeś. Do skazania ilu podejrzanych doprowadziłeś, że masz prawo mówic o złodziejach? Podaj sygnatury spraw?
koniecwęgla |
Jakie efekty są po 25 latach bo nie wiem ? Jak sąsiad pali węglem z "współspalaniem" to wali smrodem na kilometr, efekt jak się nie schowasz do domu myślę, że po pierwszym dniu wdychania.
SuperEkolog |
Od jutra na każdy zasobnik ekogroszku dorzucam jedną oponę na ruszt.
Marek |
@Mr. Out, Black Out Dokładnie wiem jak działają firmy stawiające duże turbiny wiatrowe. Wiem jak nabijają w butelkę ludzi i to wszystko odbywa się całkowicie zgodnie z prawem. Te firmy wydają setki milionów, a przy takich sumach wydatki na obsługę prawną to są drobne. Te firmy przeciętnego Kowalskiego puszczają z torbami tak jak im się podoba i zgodnie z prawem. Pomagam takim wydymanym, jest bardzo ciężko bo wszystko odbywa się zgodnie z niezmiernie zagmatwanym prawem!!!
Marek |
@Mr. Out, Black Out Ja w przeciwieństwie do Pana jestem fanem turbin wiatrowych. Projektuję turbiny od ponad 30 lat. Moja dosyć stara konstrukcja stoi w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Mam doświadczenie w dziedzinie aerodynamiki czyli mechaniki płynów o jakim Panu się nigdy nie śniło. Proszę nie zarzucać innym osobom na forum, że nie wiedzą o czym piszą jeśli nie wie Pan z kim Pan rozmawia. Pana cel to kasa za wszelką cenę, mój cel to dobra i przyjazna dla środowiska technologia. Duże turbiny można stawiać, ale źle się stało, że stawiają je firmy bez wiedzy, zorientowane tylko i wyłącznie na zysk za wszelką cenę bez zwracania uwagi na aspekty społeczne, zdrowotne i środowisko. Takie są fakty. Proszę sobie przeczytać raport koncernu EON - firmy która posiada jedne z największych farm wiatrowych na świecie to Pan zrozumie z czym mamy do czynienia. To nie są proste sprawy sprowadzające się tylko do bilansu ekonomicznego tak jak Pan by chciał.
Mr. Out, Black Out |
@ Marek: ,,Dokładnie wiem jak działają firmy stawiające duże turbiny wiatrowe. Wiem jak nabijają w butelkę ludzi i to wszystko odbywa się całkowicie zgodnie z prawem''- pańska wiedza dla pana bezcenna dla nas tutaj jest bezwartościowa bo zatrzymywana w pańskiej jażni. A my tutaj szczekania po próżnicy nie potrzebujemy tylko konkrety. ,,Te firmy wydają setki milionów, a przy takich sumach wydatki na obsługę prawną to są drobne''- takie komunaly każdy może wypisywać biorąc pod uwagę koszt budowy farmy wiatrowej. Żadne nowum, żadna wiedza, nijakie ,,informacje'', które niczego nie wnoszą i nikogo przed niczym nie zabezpieczają. ,,Te firmy przeciętnego Kowalskiego puszczają z torbami tak jak im się podoba i zgodnie z prawem'' - zgodnie z prawem jedynie w Pana ocenie. Polska ma najgorszych w Europie prawników i Sądy i z tego powodu każdy każdego dyma. Niech Pan mi jednak nie wypisuje, że dymanie innych poprzez nie stosowanie i nie wykonywanie prawa istniejącego to to samo co...złe prawo. ,, Pomagam takim wydymanym, jest bardzo ciężko bo wszystko odbywa się zgodnie z niezmiernie zagmatwanym prawem!!!''- dalej tromtadracja, sygnatury spraw poproszę, jakoś ich Pan nie potrafi wskazać tylko znowu bajeruje nas tutaj elokwencją. To zbytweczny wysiłek. ,,Out Ja w przeciwieństwie do Pana jestem fanem turbin wiatrowych'' -gratuluję, jednak zadufanie, zarozumialstwo, narcyzm na całej linii najwyrazniej skłania Pana uprawnia do oceniania mnie przez pryzmat siebie, stawiania mnie wespół z panem lub w przeciwieństwie do Pana? Jakaś chemia Panu poszkodziła? Bez zaszufladkowania innych gorzej Panu? Do konkretów człowieku - nie do ocen innych! ,, Projektuję turbiny od ponad 30 lat. Moja dosyć stara konstrukcja stoi w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Mam doświadczenie w dziedzinie aerodynamiki czyli mechaniki płynów o jakim Panu się nigdy nie śniło'' - cieszy mnie, że nie sniło mi się opierać na doświadczeniach tych co doprowadzili swą ,,wiedzą'' do bałaganu jaki mamy w energetyce, w tym wiatrowej. Nie ufam rzekomo doswiadczonym samochwalcom własnych dokonań, którzy nie potrafią po wygłoseniu określonych tez przywołać na ich poparcie dowodów/badań, gdy rozmówca powie: sprawdzam. Proszę nie chełpić się przekonaniem o nieomylności pańskich occen ugruntowanej w rzekomej puli ,,doświadczeń'' lecz podawać konkrety w odpowiedzi na zadane pytania zamiast robić uniki. Zatem ma Pan te polskie badania czy nie ma Pan? ,, Proszę nie zarzucać innym osobom na forum, że nie wiedzą o czym piszą jeśli nie wie Pan z kim Pan rozmawia'' - nie interesują mnie Pana powiązania gospodarczo polityczne i spotkania w restauracjach z podłuchem czy bez niego, ale ostatnio tekst o mojej wiedzy ,,czy wiem z kim rozmawiam'' puścił mi stary komuch , dawniej zasiadający wysoko w organizacji partyjnej. Jakoś nie truchlałem i teraz też proszę na to nie liczyć. ,, Pana cel to kasa za wszelką cenę'' - to Pana ocena i żal przyznać, ale brak wiedzy na moj temat w kontekście tej oceny + brak konkretnych odpowiedzi dyskwalifikuje Pana jako rozmówcę, który ma jakąkolwiek wiedzę o której dużo mówi, ale stawia Pana zarazem w roli dyskutanta, którego kompetencje prowadza jedynie do osobistyk wycieczek wobec adwersarza. ,, mój cel to dobra i przyjazna dla środowiska technologia'' - prosimy zatem o uniwersalne definicje owego dobra i owej ,,przyjazności'' ktore w tym celu się zawierają. Czynione przez Pana ,,dobro'' w zakresie zarzucania tutaj innym, ze ich cele to ,,kasa za wszelką cenę juz poznaliśmy z Pana wypowiedzi. Pozostałych konkretów brak. ,,Duże turbiny można stawiać, ale źle się stało, że stawiają je firmy bez wiedzy, zorientowane tylko i wyłącznie na zysk za wszelką cenę bez zwracania uwagi na aspekty społeczne, zdrowotne i środowisko. Takie są fakty'' - kolejny komunał przepisany z tysięcy kopiowanych jedna za drugą wrzutek prasowych o tej dokładnie treści. W ktorej gazecie Pan pracuje? ,, Proszę sobie przeczytać raport koncernu EON - firmy która posiada jedne z największych farm wiatrowych na świecie to Pan zrozumie z czym mamy do czynienia.'' - czyli proponuje Pan mi, bym za wzorzec wniosków jakie w sprawie wielkich wiatraków przyjął tezy.....własciciela wielkich wiatraków. To teraz już wszystko jasne! Czyli w pana logice oceny zagrożenia zatrucia środowiska przez przemysł np. chemiczny należy szukać w raportach tegoż przemysłu?Brawo! Widzę, że ci co wcielili się w rolę pomocników - jednych (jak sami utrzymują) wyprowadzają ,,z malin'' ale innych ,,w maliny'' kierują. THX.
Marek |
@Mr. Out, Black Out Pański słowotok kompletnych bzdur i oskarżeń bardzo Pana ośmiesza. Musi Pan jakąś sektę swoich wyznawców założyć. To co Pan pisze to porażka. Ja podałem bardzo konkretny przykład raportu EON, a Pan, nie dość, że nie wysilił się, aby się z nim zapoznać, to przekleja Pan w kółko te same bzdury. Może wychodzi Pan z założenia, że nieprawda powtarzana wiele razy staje się prawdą, a oskarżenie rzucane bez końca jest bardziej wiarygodne?? Ciężko powiedzieć, ale przy takim słowotoku i emocjach jakimi Pan w swojej narcyzowatości emanuje radzę Panu wizytę u psychoterapeuty. Ja Panu nie pomogę!!!
Duster |
Spokojnie panowie, ne ma co bić piany sprawa jest prosta i chodzi tylko o kasę- jest pomysł że y zabrać "wiatrakowcom" i żeby mieć czyste sumienie "zabieracze" muszą nas opluć i zrobić z nas złodziei i oszustów. Opluwacze nigdy nie zauważą ile zdrowia i prywatnie zainwestowanych pieniędzy kosztuje taka działalność. Ryzyko też nie ma dla nich znaczenia - wylazły z obywateli najgorsze instynkty bo jest ku temu atmosfera polityczna pełna pomówień i insynuacji. Ale my to zapamiętamy, bez obaw. Historia kołem się toczy, jeżeli liczycie na chrześcijańskie miłosierdzie to radzę emigrować na białoruś, u mnie żaden PISowiec pracy nie znajdzie.
Marek |
@Duster Zgadzam się z Panem, że na jakiekolwiek miłosierdzie niema co liczyć bo żyjemy w pseudokatolickim kraju, gdzie jeden atakuje drugiego zamiast współpracować. Wiem ile pracy kosztuje inwestycja w duże turbiny wiatrowe bo kilka razy tą procedurę z moimi inwestorami przechodziłem. To porażka. Przede wszystkim efekt niejasnego prawa i dowolnej jego interpretacji przez urzędników. Największy jest problem z dużymi koncernami, których celem jest, co oczywiste, maksymalny zysk, za wszelką cenę. Patrząc na działania wielu konsorcjów oceniam, że ich strategia było to trupach byle do celu. To oni wyrządzili i wyrządzają największe szkody technologiom wiatrowym. Problemów w samej polityce bym się nie doszukiwał, choć dwie sekty polityczne są wkurzające: sekta KOD i sekta stawiaczy moherowych pomników. To taki nasz polski klimat. Według mnie nie jest to forum na którym powinny być poruszane kwestie polityczne zatem te tematy powinniśmy odpuścić bo na to i tak wpływu nie mamy. Na dobre prawo jakiś wpływ jednak mamy i trzeba aktywnie wspierać oraz moderować ustawę o OZE, tak żeby była uczciwa dla prosumentów.
ecosolar.pl |
@Marek Do tego co Pan napisał dodałbym tylko, że powinniśmy wspierać pełny netmetering, najlepiej 1:1, bez obciążeń po stronie prosumentów.
SPS |
"...do 15 proc. w roku 2020 „dojedziemy siłą rozpędu”" - o żesz q...wa, zaiste nasz minister to strateg na miarę Napoleona! A co będzie PO 2020 ROKU cymbały??!
ast |
@ kiks wiatrakowy troll. Każdy ma prawo wypowiedzi ale twoje wycieczki w stronę PiS lub wiary swiadcza tylko o tym, skąd pochodzisz i kto cie wychował. Wszyscy wyrażamy opinie na temat treści artykułu i jego autora a ty po prostu pieprzysz i robisz z innych chamów. Widać z twoich wpisów jakie masz kompleksy.
Fotonvolt. |
Panie Piotrowski dla Pana:Według prof. Piotra Skubały należy przeprowadzić zmiany w światowym modelu gospodarczym. – Żyjemy na planecie o ograniczonych zasobach. Nie możemy bez końca czerpać. Stworzyliśmy model gospodarczy, który opiera się wyłącznie na wzroście, na gospodarce wydobywczej. Ale ten wzrost jest oparty na wyczerpywanych źródłach surowców. Musimy zrozumieć, że zarówno model gospodarczy, jak i sposób pozyskiwania energii musi się diametralnie zmienić – uważa prof. Skubała.
Zenek |
Kolo za młodu srał przez drąg, a jak u niego we wsi prąd instalowali, to jego stary przeliczył i powiedział, że za tę kwotę kupi nafty do końca życia. Z tego ministerstwa już nic mądrego nie wyjdzie. Jak słyszę tych leśnych dziadków, co jeden to głupszy. Dla nich szczyt technologii to TV na pilota, i samochód odpalany na kluczyk (a nie na korbę).

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...