CBOS: rośnie poparcie Polaków dla zielonej energii

CBOS: rośnie poparcie Polaków dla zielonej energii
Fot. Wagner Solar
REKLAMA

CBOS przeprowadził badanie opinii publicznej na temat stosunku Polaków do poszczególnych źródeł energii.   Uzyskane dane wskazują jednoznacznie, że Polacy wiążą przyszłość sektora energetycznego przede wszystkim z rozwojem odnawialnych źródeł energii. W praktyce oznacza to poparcie dla różnych strategii „mixu energetycznego”, z koniecznym i rosnącym udziałem OZE, przy stopniowym ograniczaniu udziału źródeł nieodnawialnych podsumowuje wyniki swoich badań CBOS.

Jak ocenia CBOS, podobnie jak w badaniu przeprowadzonym rok temu, oceny badanych tworzą zdecydowanie pozytywny obraz odnawialnych źródeł energii. Energetyka odnawialna niemal powszechnie postrzegana jest jako bezpieczna (87 proc., w tym 64 proc. ocen bardzo pozytywnych) i przyszłościowa (82 proc., w tym 52 proc. ocen bardzo pozytywnych). Ponad dwie trzecie respondentów jest  przekonanych o wydajności odnawialnych źródeł energii (68 proc.).

Relatywnie najgorzej oceniany jest koszt wytworzenia energii ze źródeł odnawialnych, jednak nawet w tym przypadku oceny pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi (55 proc. wobec 28 proc.).

Grafika: CBOS

OZE wyróżnia się pozytywnie na tle innych źródeł energii, o które CBOS pytał ankietowanych. Obrazuje to poniższa grafika. 

Grafika: CBOS

CBOS informuje, że społeczny wizerunek źródeł pozyskiwania energii znajduje odzwierciedlenie w preferencjach Polaków dotyczących pożądanych kierunków rozwoju energetyki. Najliczniej reprezentowany (50 proc.) jest pogląd, że polityka energetyczna powinna koncentrować się na rozwijaniu odnawialnych źródeł energii. Blisko dwie piąte badanych (39 proc.) optuje za równomiernym rozwojem źródeł odnawialnych i nieodnawialnych, natomiast zwolennicy postawienia przede wszystkim na źródła nieodnawialne są w zdecydowanej mniejszości – pogląd ten podziela tylko 5 proc. ogółu badanych.

W stosunku do stycznia 2015 roku znacząco zwiększyło się poparcie dla ukierunkowania polityki energetycznej na źródła odnawialne (o 8 punktów procentowych).

Aż 89 proc. badanych podziela pogląd (ponad połowa w sposób zdecydowany), że w tym okresie konieczny jest znaczący wzrost produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, co pozwoli na podwyższenie standardów czystego środowiska naturalnego w Polsce oraz na zwiększenie wpływu obywateli i społeczności lokalnych na decyzje dotyczące energetyki.

Jak zauważa CBOS, poparciu rozwoju odnawialnych źródeł energii sprzyja młodszy wiek, lepsze wykształcenie, lepsza ocena własnych materialnych warunków życia oraz lewicowa bądź centrowa orientacja polityczna, a za zrównoważonym rozwojem zarówno OZE, jak i nieodna­wialnych źródeł energii częściej, w porównaniu z innymi, opowiadają się osoby w średnim wieku (45–65 lat), mieszkańcy miast średniej wielkości i badani uzyskujący najwyższe dochody na osobę w rodzinie.

Natomiast najwyższy odsetek zwolenników skoncentrowania się na źródłach nieodnawialnych znajdujemy natomiast wśród respondentów najmłodszych i najgo­rzej wykształconych – ci ostatni, podobnie jak najstarsi, częściej w porównaniu z innymi deklarują brak zdania na omawiany temat.

Wśród osób przepytanych przez CBOS, 22 proc. zadeklarowało zainteresowanie montażem w ciągu 2-3 lat instalacji OZE w swoich domach (26 proc. wśród mieszkańców wsi), 39 proc. ankietowanych tego zdecydowanie nie planuje, a 32 proc. „raczej nie planuje”. Wśród zainteresowanych montażem OZE 72 proc. rozważa montaż instalacji do produkcji energii cieplnej, a 46 proc. elektrycznej.

Osoby, które rozważają montaż domowej mikroinstalacji OZE, wśród preferowanych technologii wymieniają najczęściej kolektory słoneczne (76 proc.), a następnie instalacje fotowoltaiczne (73 proc.). 

CBOS/ red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ogryz777 |
To wszystko kłamstwa, propagowane przez KOD i poprzednią ekipę rządzącą! Tylko węgiel zapewni nam zdrowie, szczęście, dostatek i miłość! Do 89% Polaków popierających OZE: "Cała Polska z Was się śmieje!"
alladyn-solar-batt |
do Ogryz777: rozumiemy Twój sarkazm. Jak może zauważyłeś wczoraj z posterunku na straży interesu wielkiej energetyki odszedł główny hamulcowy OZE. Nowy Dyrektor jest osobą otwartą i fachowcem od energetyki. Dyrektor Słoma posiada kwalifikacje do wyważenia, które racje zastosować w zapisach nowelizacji Ustawy. Z pewnością nastąpi to wkrótce. :-)
Tomek |
Polacy kochają OZE pod warunkiem, że to oni zarabiają - a nie sąsiad.
ogryz777 |
@alladyn: jam już niegodzien posiadania oze, bo wiarę straciłem. Tak całkiem serio, nie uwierzę, póki nie zobaczę. Im więcej czytam, tym bardziej dochodzę do wniosku, że jedynym OZE w Polsce będzie współspalanie... Nasuwa się jeszcze pytanie dlaczego hamulcowy wyleciał - bo hamował, czy hamował za mało skutecznie?
alladyn-solar-batt |
do ogryz777: ,,Nasuwa się jeszcze pytanie dlaczego hamulcowy wyleciał - bo hamował, czy hamował za mało skutecznie?'' - powodów było wiele. Głowny, to sluszna i uzasadniona krytyka PiS za opieranie się w nowelizowaniu Ustawy o OZE na ludziach z obsesją ,,nadwsparcia'' którym miały być taryfy FIT. Po wtóre - człowiek przyzwyczajony do formułowania propozycji zmian całymi miesiącami po latach takiej pracy nie jest zdolny do szybkiej pracy. Aczasu już nie ma na przewlekanie tematu. Po trzecie to on nadzorował nie wydawanie rozporzadzeń do ustawy o OZE w 2015 roku. Na czyje zlecenie?- dziś to już nie istotne....
Genek PV |
@alladyn : Rozwiń proszę Twoje zdanie : "słuszna i uzasadniona krytyka PiS za opieranie się..." bo nie wiem, czy PIS krytykował Pilitowskiego, czy może Pilitowski krytykował PIS ?
gino |
bez kredytu prosumenta tez mozna zalozyc instalację najlepiej mocy 2 kW do 7 kW bo w net-met jest taki sam okres zwrotu inwestycji i oszczednosci rocznych przez okolo 30 lat i po co kredyt wystarczy 10 tys. do 50 tys. pln zainwestować

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...