Polska energetyka powinna opierać się na dwóch filarach: GAZ + OZE

Polska energetyka powinna opierać się na dwóch filarach: GAZ + OZE
Fot. Daniel X. O'Neil, flickr cc

W Polsce udokumentowane zasoby metanu w 58 złożach na dzień 31 grudnia 2014 r. wynosiły 86,8 mld m3 (spełniające kryteria bilansowości). Górnośląskie Zagłębie Węglowe (GZW) charakteryzuje się największym potencjałem złożowych koncentracji tzw. Metanu Pokładów Węgla (MTP) pisze inż. Krzysztof Sabara z Centrum Energii Odnawialnej OZE GENESIS.

Geologiczne zasoby prognostyczne i perspektywiczne metanu pokładów węgla w GZW oceniane były na koniec 2009 r. na ok. 107 mld m3. Znacznie mniejsze perspektywy są w Lubelskim Zagłębiu Węglowym – zasoby perspektywiczne ok. 15 mld m3 oraz Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym – zasoby perspektywiczne ok. 1,75 mld m3.

Wydobycie metanu w 2014 r. wyniosło 293 mln m3.

REKLAMA

Dla przykładu, NR 1 – odbiorca gazu ziemnego w Polsce grupa Azoty – zużywa 2 mld m3.

Metan jest gazem pochodzenia organicznego, który stanowi ponad 90 proc. gazu ziemnego. W polskich złożach węgla występuje jako gaz prawie czysty.

W Polsce brakuje logicznego i strategicznego programu przemysłowego wydobycia metanu. Szybkie uruchomienie inwestycji zasadniczo zmieniłoby bilans energetyczny kraju poprzez dywersyfikację surowców energetycznych (miks w gazie).

Polska energetyka powinna opierać się na dwóch zasadniczych filarach: GAZ + OZE.

Powszechnie znane i stosowane w wielu krajach na świecie liczne metody i technologie odzysku metanu (nie będziemy ich szerzej omawiali) w celu wykorzystania tego gazu jako paliwa do zasilania turbin gazowych w Polsce mają charakter marginalny.

W jednej z metod wydzielania metanu z mieszaniny metanowo-powietrznej gaz z odmetanowania o stężeniu metanu 50 proc. zostaje poddany procesowi oczyszczania z powietrza. W efekcie tego otrzymuje się gaz o stężeniu metanu wynoszącym 96 proc., który ma parametry wymagane przez komunalne instalacje gazownicze i może być wprowadzany i sprzedawany do sieci PGNiG.

Pozyskany w ten sposób gaz charakteryzuje się dużą efektywnością ekonomiczną, co powinno stanowić alternatywne źródło zasilania elektrowni gazowych. W wyniku omówionego pobieżnie procesu, gaz uzyskuje jakość zbliżoną do wysokometanowego określoną normą GZ-50.

W praktyce oznacza to, że istniejące zasoby metanu stanowią stabilną, realną bazę surowcową, a co więcej bardzo dobrze rozpoznaną z precyzyjnymi danymi dotyczącymi lokalizacji złóż. Ponadto pozyskanie tych złóż jest zdecydowanie tańsze od metod pozyskiwania gazu łupkowego i od strony technologicznej nie stanowi najmniejszego problemu.

Podsumowując ten wątek należy stwierdzić, że polski metan może stać się silnym filarem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju uniezależniając polską energetykę od dostaw gazu od największych monopoli.

Należy wskazać także na aspekt finansowy gdyż porównując planowane inwestycje w EJ proponowana technologia wydobycia metanu zaoszczędza w budżecie ok. 100 mld zł.

REKLAMA

Koniecznym jest także uwypuklenie kwestii, iż przejście z węgla na paliwo gazowe pozwala w najnowocześniejszych technologiach na redukcje CO2 o 70 proc., a także dokonując porównania strat na przesyle, które w przypadku sieci energetycznych wynoszą 6- 7 proc. z 1-2 proc. utratą energii na przesyle gazu rurociągami stawia gaz (metan) wyraźnie w pozycji energetycznego lidera.

Natomiast, gdy dokonany pełnej analizy porównawczej zanieczyszczenia powietrza, to okaże się np. w pozycji pyłów, że ich emisja jest 12000 x mniejsza w przypadku elektrowni gazowych i wynosi 0,1 g/Gj w stosunku do 1203 g/Gj dla węgla. Pozostałe parametry dotyczące SO2, CO, NOx są równie spektakularne i nie pozostawiają pola do jakiejkolwiek dyskusji.

W praktyce proponuję wykorzystanie metanu do zasilania elektrowni turbin gazowych dla zbudowania nowego hybrydowego systemu energetycznego.

Wzór na polską hybrydę HOG102GW

  • EW ( wiatr) + PV ( słońce) + SRMG (szybka rezerwa mocy w turbinach gazowych)
  • Proponowany wariant HYBRYDY OZE + GAZ
  • ETAP I 2016-2050
  • Moc hybrydy: EW=34 GW + PV=34 GW + SRMG=34 GW.
  • Orientacyjny koszt budowy HOG102 GW – 408 mld zł/34 lata=12 mld rocznie
  • Rocznie budowa 3 GW/ 12 MLD
  • ETAP II 2051-2100
  • Moc hybrydy: EW=34 GW + PV=34 GW + SRMG=34 GW + ME ( magazyny energii)

Technologia TG(P)

Główną zaletą turbin gazowych jest duża elastyczność ruchowa – czas rozruchu 15 minut. Istotnym aspektem jest również to, że w układzie TGP turbiny gazowo-parowej (ogrzewanie) spaliny wykorzystywane są do wytworzenia pary, czego efektem jest 1,5 razy wyższa moc elektryczna i 1,5 razy wyższa sprawność.

W dotychczasowych analizach pracy TG zwracano uwagę na jedną wadę systemu, a mianowicie na wysokie koszty paliwa gazowego. W kontekście wykorzystania polskiego metanu argument ten znika i pozostają wyłącznie same zalety, z których najważniejsze to:

  • Niskie koszty inwestycyjne
  • Krótki czas realizacji inwestycji
  • Wysoka sprawność do 61 proc.
  • Pełna moc w ciągu 30 minut
  • Szybka reakcja na zmianę napięcia w sieci
  • Dostosowanie mocy wyjściowej o 35 MW w ciągu 1 minuty (PKN ORLEN)
  • Małe gabaryty
  • Niska awaryjność

Jako niepoprawny optymista zgłoszę postulat, by przy okazji rewolucji w energetyce, rozpocząć produkcję takich turbin w Polsce. Może czas na pierwszą polską światową markę ?

W rozważaniach nie jest uwzględniony węgiel, nieprzypadkowo, ponieważ jego wydobycie powinno zakończyć się w Polsce w 2050 r., a dalsze inwestowanie w węgiel uważam za skrajnie nieodpowiedzialne, niegospodarne, nieprzemyślane i prowadzące do zadłużania państwa.

Należy podkreślić, że istotą całego zamierzenia jest wykorzystywanie polskiego „darmowego” metanu do zasilania turbin gazowych, co znacząco poprawia ekonomikę kosztów wytwarzania energii, ponieważ polski gaz z metanu będzie ok. 50 proc. tańszy od kupowanego gazu.

Pojawia się tu także istotny aspekt społeczny, o którym jako inżynier mówię niechętnie, gdyż przemawiają do mnie wyłącznie argumenty merytoryczne, to jednak z uwagi na problemy branży górniczej, zbudowanie sektora metanu otwiera drogę do generowania przychodów ze sprzedaży tego cennego surowca, o którym wydaje się, że zarządy spółek węglowych zapomniały. Mając pod ziemią „złoto” (metan) – nie wydobywają go. Jest to całkowicie niezrozumiałe, a przecież na terenie kopalń powinny być budowane elektrownie gazowe.

I na koniec powiem coś nie merytorycznie, że nam polskim inżynierom łza kręci się w oku, gdy widzimy takie cudo klasy H.

Inż. Krzysztof Sabara, Centrum Energii Odnawialnej OZE GENESIS