"PV i magazyny energii to proste środki do transformacji energetycznej"
W wywiadzie dla PV Magazine na temat przyszłości technologii magazynowania energii Nick Morbach i Volker Wachenfeld z SMA wskazują na korzyści z zastosowania tej technologii na rynku energetycznym, na którym coraz ważniejszą rolę odgrywa generacja z niestabilnych źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych.
– Do zaspokojenia zapotrzebowania na energię tylko przez fotowoltaikę nie trzeba więcej miejsca niż mamy na dachach domów, firm czy zakładów. Jeśli wykorzystamy te powierzchnie na instalacje solarne i dodamy magazyny energii, wszystko w teorii jest możliwe. W tym momencie systemy magazynowania energii w praktyce muszą tylko potanieć i jesteśmy na drodze do osiągnięcia tego celu – komentuje na łamach PV Magazine Volker Wachenfeld z SMA.
Przedstawiciel największego na świecie producenta inwerterów fotowoltaicznych przypomina, że ceny baterii staniały znacząco w ciągu ostatnich dwóch lat, a temu rynkowi pomaga przyciąganie takich osobistości jak Elon Musk, którego Tesla rozpoczęła niedawno dostarczanie pierwszych domowych magazynów energii o nazwie Powerwall.
– Systemy PV z magazynami energii nie są już postrzegane jako skomplikowana technologia, ale jako proste środki do osiągnięcia transformacji energetycznej i mogą stać się częścią wirtualnych elektrowni – ocenia Volker Wachenfeld.
Eksperci SMA zapewniają, że osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego tylko dzięki energii ze słońca i wiatru przestaje być niemożliwe.
– Jeśli połączymy energię słoneczną i wiatrową z systemami magazynowania energii, aby tworzyć wirtualne elektrownie i w sposób inteligentny zarządzać milionami zdecentralizowanych systemów energetycznych, zapewnienie bezpiecznych dostaw energii przestanie być problemem – komentuje w PV Magazine Volker Wachenfeld. Dodaje przy tym, że muszą tego chcieć politycy.
– Pytaniem nie powinno być, czy zainstalować magazyn energii, ale jak duży powinien być, aby perfekcyjnie pasował do systemu złożonego z urządzeń i systemu PV – zwraca uwagę Volker Wachenfeld.
Przedstawiciele niemieckiej firmy podkreślają, że kluczowe przy opłacalności zastosowania magazynów energii są ceny energii dla odbiorców końcowych, które mogą rosnąć w szczycie zapotrzebowania. Wówczas magazyny energii mogą zabezbieczać odbiorców przed wyższymi cenami energii.
– W Niemczech udział opłaty za energię, który zależy od kosztów jej zakupu, wynosi niestety tylko 1/3. Pozostałe 2/3 to podatki i inne opłaty – zauważa Nick Morbach.
Eksperci SMA dodają, że technologia magazynów energii znajdzie zastosowanie, oprócz rynków z wysokimi kosztami energii dla odbiorców końcowych, także na rynkach, na których odbiorcy mają problemy z dostępem do niej. Volker Wachenfeld wymienia w tym wypadku Indie, których system energetyczny charakteryzuje niska jakość dostaw energii, a przerwy w dostawach prądu stanowią problem m.in. dla działających tam firm.
gramwzielone.pl