Gwiazdy dopingują Zakopane do przyjęcia uchwały antysmogowej

Gwiazdy dopingują Zakopane do przyjęcia uchwały antysmogowej
Fot. gudka, flickr cc

Krzysztof Materna, Beata Sadowska, Magdalena Schejbal, Ania Rusowicz, Rafał Sonik czy Staszek Karpiel-Bułecka to tylko niektórzy z artystów, sportowców i dziennikarzy, którzy włączyli się do nowej kampanii #ZakopaneBezSmogu i udostępnili na stronie www.ZakopaneBezSmogu.pl filmy, w których nawołują do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Akcja ma na celu przekonanie władz samorządowych do przyjęcia uchwały antysmogowej dla Zakopanego. Jej inicjatorzy Podhalański Alarm Smogowy, Polska Zielona Sieć oraz Made in Zakopane namawiają internautów do dołączenia do kampanii i publikowania na Facebooku własnych materiałów wideo z apelem o walkę z brudnym powietrzem oraz hasztagiem #ZakopaneBezSmogu.

Zakopane dusi się w smogu. Powietrze jest tu często gorsze niż w Krakowie – mówi Andrzej Bargiel, himalaista wspierający działania Podhalańskiego Alarmu Smogowego i bohater spotu promującego kampanię #ZakopaneBezSmogu.

W styczniu bieżącego roku aż przez 17 dni przekroczone były normy zanieczyszczeń pyłem zawieszonym. Zdarzają się dni, w których normy zanieczyszczeń są przekroczone ponad 4-krotnie. Według najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Zakopane należy do 10 miast, w których oddycha się najbardziej rakotwórczym powietrzem w Polsce. W skali roku średnie stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynosi w Zakopanem ponad 900 proc. dopuszczalnego poziomu.

REKLAMA

Żeby przekonać samorząd do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza zainicjowana została kampania #ZakopaneBezSmogu. Dołączyć może do niej każdy – wystarczy nagrać własny filmik z apelem do władz i umieścić go z hasztagiem #ZakopaneBezSmogu w publicznym poście na Facebooku. Filmy oznaczone w ten sposób trafiać będą na stronę www.ZakopaneBezSmogu.pl. W akcję już teraz włączyli się znani miłośnicy Zakopanego – piosenkarka Ania Rusowicz, aktorzy Krzysztof Materna i Magdalena Schejbal, dziennikarze Beata Sadowska i Adam Wajrak, kierowca rajdowy Rafał Sonik oraz prezenter pogody Bartek Jędrzejak.

Chcę Zakopanego bez smogu, bo to moje miejsce, bo jeżdżę tam od lat – mówi w swoim nagraniu Beata Sadowska. Kampanię licznie wspierają też zakopiańczycy, na czele ze skialpinistami Andrzejem Bargielem, Magdaleną Derezińską-Osiecką i Staszkiem Karpielem-Bułecką z zespołu Future Folk.

Jestem matką dwójki małych dzieci. Nie chcę ich narażać na alergie i liczne choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza. W zimie często nie możemy wyjść na spacer, ponieważ nad miastem unosi się smog – mówi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

REKLAMA

Tymoteusz Mróz z Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane przekonuje, że czyste powietrze może stać się wizytówką stolicy polskich Tatr. – Możemy być pierwszym polskim kurortem górskim, który pozbędzie się problemu smogu. Zakopane nie raz już pokazywało, że potrafi wyznaczać trendy – przekonuje. Aby taki scenariusz był możliwy potrzebne jest kompleksowe podejście do problemu i przyjęcie uchwały antysmogowej dla Zakopanego.

W walce o czyste powietrze niezbędna będzie likwidacja starych pieców na węgiel i drewno. Emitują one nawet kilkadziesiąt razy więcej zanieczyszczeń niż np. nowoczesne instalacje na pellet. W przypadku geotermii emisja szkodliwych pyłów jest niemal zerowa.

W Zakopanem powinno się ustanowić ambitne normy emisyjne dla instalacji grzewczych, które obowiązywałyby od 2020 roku. Jednocześnie miasto powinno dofinansowywać tylko najbardziej ekologiczne rozwiązania. Wspieranie z publicznych środków zakupu pieców na węgiel nie jest racjonalne, gdyż zastosowanie czystszych technologii da dużo lepszy efekt – wskazuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, organizacji, która od ubiegłego roku współpracuje z miastem w ramach grupy roboczej ds. smogu.

Mieszkańcy mogliby pozyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca np. na kocioł na pellet, pompę ciepła czy na przyłączenie do geotermii lub gazu. Za uchwałą antysmogową powinien iść także program dofinansowania termomodernizacji oraz program dopłat do ogrzewania dla najuboższych.

Organizatorami kampanii #ZakopaneBezSmogu są Podhalański Alarm Smogowy, Polska Zielona Sieć i Lokalna Organizacja Turystyczna Made in Zakopane. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Tatrzańska Izba Gospodarcza, HEAL Polska, Polski Alarm Smogowy, Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, kampania Pociąg-autobus-góry oraz portal Biegówki pod Tatrami.

Gwiazdy dopingują Zakopane:

  • Magdalena Derezińska-Osiecka, wicemistrzyni świata w skialpinizmie: To czym oddychamy stanowi fundament naszego zdrowego życia i funkcjonowania w świecie.
  • Bartek Jędrzejak: prezenter pogody: Zakopane bez smogu? Obowiązkowo!
  • Staszek Karpiel-Bułecka, piosenkarz i Ania Rusowicz, piosenkarka: Kochamy to miasto i chcemy tu oddychać czystym, górskim powietrzem.
  • Krzysztof Materna, aktor i reżyser: Człowiek, który się dusi nie widzi Tatr.
  • Beata Sadowska, dziennikarka: Chcę Zakopanego bez smogu, bo to moje miejsce, bo w górach powinno się oddychać, a nie dusić. Wierzę, że to jest możliwe.
  • Magdalena Schejbal, aktorka: Lubię żyć zdrowym nałogiem, dlatego chcę Zakopanego z czystym powietrzem.
  • Rafał Sonik, kierowca rajdowy: Mamy ten sam problem w Krakowie i jak już jedziemy do Zakopanego, to chcielibyśmy oddychać czystym, świeżym powietrzem.
  • Adam Wajrak, dziennikarz: To skandal, że wędrując w Tatry dusimy się od tego co wisi w powietrzu.

Polska Zielona Sieć