Termomodernizacja domów w programie Ryś. Dłuższy nabór dla banków

Termomodernizacja domów w programie Ryś. Dłuższy nabór dla banków
Fot. Rockwool

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o przedłużeniu terminu naboru wniosków dla banków, które zdecydują się na udział w programie Ryś mającym na celu dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych w tym poprzez instalację domowych źródeł energii odnawialnej.

Program Ryś to oferta skierowana do gospodarstw domowych, po programie dopłat do kolektorów słonecznych, dopłat do domów energooszczędnych oraz programie Prosument – odnawialne źródła energii. 

Na dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych w programie Ryś przeznaczono środki w kwocie 300 mln złotych do wydatkowania w latach 2016 – 2020, z możliwością zawierania umów do końca 2017 r. Dofinansowanie będzie udzielane za pośrednictwem banków, które zgłoszą się do programu i z którymi NFOŚiGW podpisze stosowne umowy.

REKLAMA

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o wydłużeniu terminu naboru wniosków o udostępnienie środków bankom z przeznaczeniem na udzielanie w latach 2016-2017 kredytów bankowych i dotacji na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu priorytetowego Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Wnioski będą przyjmowane w terminie do 29 lutego 2016 r.

Jak informuje NFOŚiGW, dzięki realizacji programu Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych spodziewane jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i niebezpiecznych pyłów do atmosfery, czyli ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia, kościoły, związki wyznaniowe), posiadające prawo własności do jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

REKLAMA

Dofinansowanie oferowane w programie Ryś obejmuje wykonanie prac termoizolacyjnych, modernizację instalacji wewnętrznych, wymianę źródeł ciepła i zainstalowanie OZE – w tym kotła na biomasę, pompy ciepła i kolektorów słonecznych.

Dofinansowanie będzie udzielane w formie pożyczki preferencyjnej wraz z dotacją. Pożyczka będzie udzielana łącznie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Łączne koszty pożyczki wyniosą 4 proc. w pierwszym roku i do 2,5 proc. w kolejnych latach kredytowania. Maksymalny okres finansowania kredytem to 15 lat. Maksymalny okres realizacji przedsięwzięcia wynosi 36 miesięcy.

Dotacja do prac remontowych wynosi 20 proc. lub 40 proc. dofinansowania. Dla źródeł OZE dotacja po 2016 r. wyniesie 15 proc.

O dofinansowanie będzie można ubiegać się za pośrednictwem banków i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które zakwalifikują się do udziału w programie Ryś.  

gramwzielone.pl