Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA

Prezydent złożył podpis pod przeforsowaną w ostatnich dniach w parlamencie nowelizacją ustawy o OZE. Nowelizacja zmieniająca założenia ustawy o OZE przyjętej przez parlament w lutym 2015 r. wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2015 r.

Dzięki podpisowi prezydenta i braku vacatio legis nowelizacja ustawy o OZE, która została zaledwie kilka dni temu przyjęta przez parlament, może wejść w życie jeszcze przed początkiem 2016 r.

Głównym celem nowelizacji ustawy o OZE, którą przygotowali posłowie PiS i której procedowanie w parlamencie trwało zaledwie kilka dni, jest przesunięcie o pół roku wejścia w życie kluczowego rozdziału ustawy o OZE wprowadzającego nowe zasady wsparcia dla producentów zielonej energii.

W pierwszej wersji ustawy o OZE, która weszła w życie z początkiem maja 2015 r., w dniu 31 grudnia 2015 r. miało się zakończyć stosowanie w Polsce od 10 lat systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej polegającego na przyznawaniu producentom zielonej energii tzw. świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów) stanowiących ich dodatkowy przychód, obok przychodów ze sprzedaży energii po stałej, średniej cenie energii na rynku hurtowym z roku poprzedniego.

System zielonych certyfikatów miał zostać zastąpiony z dniem 1 stycznia 2016 r. systemem aukcji. Dodatkowo ustawa o OZE miała zmienić z początkiem 2016 r. zasady sprzedaży zielonej energii przez producentów posiadających tzw. mikroinstalacje.

Dla najmniejszych producentów zielonej energii w mikroinstalacjach o mocy do 10 kW uruchamianych od 1 stycznia 2016 r. (z wyłączeniem mikroinstalacji finansowanych z programu Prosument) miały obowiązywać tzw. taryfy gwarantowane, czyli preferencyjne, stałe stawki za sprzedaż energii do sieci. Natomiast dla pozostałych właścicieli mikroinstalacji o mocy do 40 kW ustawa o OZE oferowała system bilansowania (net-meteringu), czyli sprzedaży - zbilansowanych z energią kupioną - nadwyżek wprowadzonej do sieci energii po cenie 100 proc. średniej ceny hurtowej z poprzedniego kwartału.

Tymczasem zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, którą podpisał prezydent, wprowadzenie nowego systemu wsparcia zostanie przesunięte o pół roku, do 1 lipca 2016 r.

Oznacza to, że właściciele instalacji OZE uruchamianych w I połowie 2016 r. nadal będą mogli zostać objęci systemem zielonych certyfikatów przysługujących im przez 15 lat. Prawo do otrzymywania certyfikatów stracą jednak z początkiem 2016 r. właściciele elektrowni wodnych o mocy powyżej 5 MW, a o połowę wsparcie zostanie zredukowane dla właścicieli instalacji współspalania (z wyjątkiem instalacji współspalania dedykowanego). To ma prowadzić do zmniejszenia nadpodaży zielonych certyfikatów i wzrostu ich giełdowej ceny.

W przypadku mikroinstalacji, z początkiem 2016 r. zostanie wprowadzony system bilansowania, jednak o pół roku zostanie przesunięte wejście w życie systemu taryf gwarantowanych. Ministerstwo Energii ma jednak rozważać objęcie taryfami gwarantowanymi od 1 lipca 2016 r. także mikroinstalacji uruchamianych w I połowie 2016 r.

W ustawie o OZE wprowadzono ponadto regulacje dotyczące wydawania i umarzania świadectw pochodzenia i uiszczania opłaty zastępczej przez odbiorców przemysłowych, przedsiębiorstwa energetyczne, odbiorców końcowych i domy maklerskie za okres pierwszego półrocza 2016 r., na zasadach analogicznych do obowiązujących w art. 188 ustawy.

Przygotowanie nowelizacji ustawy o OZE jej autorzy uzasadniają koniecznością zmiany regulacji dotyczących możliwości budowy farm wiatrowych, poprawą pozycji biogazowni i elektrowni na biomasę w systemie aukcyjnym czy potrzebą doprecyzowania zapisanych w ustawie, niejasnych zasad wsparcia dla właścicieli mikroinstalacji (prosumentów).

Uzasadnieniem dla wprowadzenia powyższych zmian ma być stworzenie możliwości przeprowadzenia dodatkowej oceny skutków regulacji oczekujących na wejście w życie oraz wprowadzenie mechanizmów gwarantujących lepsze wykorzystanie różnych źródeł zapewniających produkcję energii. W uzasadnieniu do wprowadzanych zmian wskazano również na konieczność zapewnienia czasu na dokonanie analizy koniecznych regulacji dotyczących zasad lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych – informuje Kancelaria Prezydenta RP.

Treść ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy – Prawo energetyczne (link)

Treść ustawy o OZE uchwalonej w dniu 20 lutego 2015 r. (link)

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Majster |
Gratulacje
grek |
"Ministerstwo Energii ma jednak rozważać objęcie taryfami gwarantowanymi od 1 lipca 2016 r. także mikroinstalacji uruchamianych w I połowie 2016 r." co to oznacza?
gość |
NIE LUBIĘ ludzi bez charyzmy, bez kręgosłupa moralnego, ludzi cofających rozwój gospodarczy i społeczny kraju, ludzi gotowych walczyć z całym światem w imię stworzonej przez siebie własnej ideologii; zaczynam BAĆ SIE takich ludzi gdy otrzymają (wyszarpią?) władzę; smutny ten nasz Kraj, smutni jego mieszkańcy; no ale ... już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata! ... dopiero za cztery lata :-)
oze |
ja jestem pelen obawa ... :( i mysle ze oni zrobia dobrze ... ale sobie !!!
Mkiolp |
Podpisał? Niemożliwe...
Był sobie FIT |
A co miał sługus zrobić jak nie podpisać... przecież rozkaz był. . Wykonywać polecenia pana z tylnego siedzenia xd ...
tatans |
A mi wystarczy net-metering, czekam na niego już 1, 5 roku, za instalacje zapłaciłem sam i mam już dość oddawania Tauronowi prądu za śmieszne 14 gr/. kWh. Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo słońca w całym 2016 roku, i później oczywiście też. P.S. Oczywiście w Tauronie nic nie wiedzą o tym, że jednak net-metering wchodzi od 01.01.2016, liczyli że dalej będą nas ...bać!!!
kosian |
Tylko jak będzie to bilansowane? Obawiam się, że może być bilansowanie ceny prądu, a za przesył i tak będzie trzeba płacić (Oby nie podwójnie za przesył do operatora też). Ma ktoś jakąś rzetelną informację?
bron |
wydaje mi sie że w netmeteringu za przesył trzeba bedzie płacić
bron |
wydaje mi sie że w netmeteringu za przesył trzeba bedzie płacić
bron |
wydaje mi sie że w netmeteringu za przesył trzeba bedzie płacić
woytek |
Zachęcam do poparcia petycji w sprawie nowelizacji OZE Prosumenta i FIT do ministra Tchórzewskiego wystarczy kliknąć i podpisać się na tej stronie https://secure.avaaz.org/pl/petition/Minister_Energii_p_Tchorzewski_Wzywamy_Rzad_do_umozliwienia_wlaczenia_instalcji_OZE_PV_FIT_od_01012016/?sZQsbkb Razem można więcej! Przy net meteringu płacisz opłatę dystrybucyjną od pobranej zbilansowanej energii- jest to połowa wartości 1kW kupowanego od n. PGE, to oznacza że za dwa kilowaty wyprodukowane i wprowadzone do sieci dostaniesz ledwie jeden!!! Dlatego wybrałem FIT i dlatego walczymy o jego pierwotną wersję- płatność za całą wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci energię a za pobraną normalne stawki np.PGE. Tak wyglądają FIT w całej EU i w USA. Tylko u nas lobby energetyczne chce nas oskubać. Przy net meteringu powinien być bilans 1/1 za 1kW wyprodukowany i wprowadzony do sieci 1KW do pobranie bez żadnej opłaty dystrybucyjnej. Ten wyprodukowany prze nas prąd idzie prosto do sąsiadów, więc z jakiej racji mamy za to płacić!? Zachęcam do poparcia petycji i walki o nasze prawa- tylko wspólnie wszyscy razem coś jesteśmy w stanie zdziałać.
greg |
ustawy o TK, policji, mediach i innych można zrobić w jedną noc, bez konsultacji i bez vacatio legis, a tutaj - proszę, jak ostrożność... oczywiście dla naszego dobra...
szczepcio |
Gdzie ta petycja
aa |
Co nam dadzą petycje?Każdy nasz kilowat to ileś tam kg węgla ,a to nie po myśli związkom górniczym które ten rząd bez względu ile jeszcze wymyśli podatków będą popierać (nawet piorąc studentów jak za komuny)
aa |
Napisałem "ten" rząd -pomyłka każdy i poprzedni i obecny i następny bo Polacy przez zmianę systemu oświaty stali się przykro to powiedzieć-debilami.Jak nie zmienimy systemu wyborczego na jednomandatowy(ilu z Was ruszyło dupy na referendum) to tak zostanie do końca naszych dni.
aa |
Spółek skarbu państwa -powiatów-sejmików wojewódzkich-urzędów-kretyńskich przepisów które te urzędy tworzą nie sprywatyzuje i nie zlikwiduje żaden rząd,bo to są synektury dla znajomych króliczka -niestety z co raz bardziej dojonego społeczeństwa,które nie pomyśli skąd wezmą kasę np.na 500+.Myśleć!!! i robić wszystko (Polacy mają to we krwi-opór przed okupantem) aby swoją energię wykorzystywać na własne potrzeby
gregor |
Jak tak będą rządzić to ciekawe skąd wezmą kasę na kary emisyjne? Po drugie prezydent podpisuje wszystko co mu Jarek podsunie. A może 500 zł. na każdego kota zamiast dziecka?
volt |
Wiec co mamy robić? Mam już wybudowany system. Podłączać go i zgłaszać 4 stycznia czy nie? Może ktoś mi dobrze podpowie?
Seas |
Nie wiadomo jak finalnie będzie wygłądać poprawka ustawy oze. Wprawdzie w pis pojawiają sie glosy, apele i obietnice, że prosumenci uruchamiający instalacje w I półroczu 2016 będą objęci fit, ale nie jest to oficjane zobowiązanie. Nawet gdyby było, nie ma 100% pewnosci. Okres zwrotu instalacji około 6 kWp może sie różnić nawet dwukrotnie w przypadku fit i 100% za nadwyżkę po net-met. Radzę przyszlym prosumentom zaczekać ze zgłoszeniem instalacji do lipca 2016. Nawet jeżeli stracicie pół roku, to jest to lepsze niż stracić fit w całości.
loki |
Do Seas. A co gdy skoncza sie limity ? Bierzesz pod uwage taka mozliwosc ?
loki |
Do Seas. A co gdy skoncza sie limity ? Bierzesz pod uwage taka mozliwosc ?
Seas |
500 MW to jest 100000 instalacji 5 kWp, 300 MW to jest 100000 instalacji 3 kWp - nie widzę żadnego zagrożenia w 2016 i pewnie w 2017 r.
rolnik |
Minister podkreślił, że energetyka prosumencka to nie działalność gospodarcza: - W każdym razie ani zamiarem poselskim nie było, ani też nie jest zamiarem rządu, żeby te przepisy ustawy, które wyjątkowo prosumentów promują, były jednocześnie podstawą działalności gospodarczej. To ma być tylko sprawdzenie, chodzi o to, żeby to były rzeczywiste nadwyżki energii na własne potrzeby w sytuacjach, kiedy jest nadzwyczajna możliwość produkcji, czyli jest bardzo duże nasłonecznienie i pojawia się tej energii więcej niż im potrzeba, ale nie o to, żeby to była metoda na dochód osobisty, źródło dochodu osobistego, stworzenie możliwości prowadzenia de facto działalności gospodarczej.
Seas |
Pamietajmy, że od nadwyżki sprzedanej do sieci w ramach fit i 100% płacimy podatek dochodowy. Nowelizacja ustawy moze wprowadzić mechanizmy określajace wielkosć nadwyżki do rozliczenia w fit, np. do 20% ponad całkowite zużycie gospodarstwa domowego. Wg mnie najprostszym rozwiązaniem bylby pelny net-met, a nadwyzka do sieci za darmo. Ten mechanizm sam regulowałby wielkość instalacji. Niestety na takie rozwiązanie nie ma szans.
IXI |
Coraz bardziej skłaniam się do kupna tak zwanego routera energii. W zimie nie będzie problemu, bo każdą nadwyżkę z PV można "władować" w ogrzewanie i ZE nic nie dostanie. W lecie pozostanie jedynie grzanie ciepłej wody uzytkowej, ewentualnie basenu (jesli ktoś go ma).
kolo |
Szkoda ze nasze wladze nie lubia prostych rozwiazan. Wprowadzic pelny net metering (tak zwany brutto czyli 1KWh za 1KWh, razem z przesylem I rozliczac cyklu np. rocznym lub półrocznym) a nadwyzki ponad zuzycie skupowac przez odboircow zobowizanych po cene czarnej energi. To pieknie dopasowaloby wielkos instlacji do potrzeb prosumentow a cena czarnej energii nie sklaniala by by przewymiarowywac nstalacje OZE
pikuś |
No to Waszczykowski ostatnimi wypowiedziami chyba już rozwiał wszelkie wątpliwości co o zielonej energii myśli PiS.
wit |
UWAGA.!! A czy każdy szanowny Prosument wie , że od zużywanej na własne potrzeby energii wyprodukowanej z paneli na dachu trzeba zapłacić Akcyzę. Mieli to zmienić ale znowu nie wpisali w tą nowelę, więc czekajcie na poborcę podatkowego bo do URE dajecie informacje ile wyprodukowała instalacja i ile poszło w sieć, różnica to twoje zużycie.Brak tych wpłat a również nie złożenie deklaracji AKC-4H będzie kosztować jak za przemyt alkoholu lub tytoniu.To nie jest żart
trifinder |
Artykuł napisany w sposób bałaganiarski inaczej mówiąc bezmyślny.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...