Brytyjczycy kończą wydobycie węgla

Brytyjczycy kończą wydobycie węgla
Fot. Kris Duda, flickr cc

W Wielkiej Brytanii dobiega końca era węgla. Brytyjczycy likwidują swoją ostatnią głębinową kopalnię węgla, a w ciągu 10 lat chcą całkowicie zrezygnować z udziału tego surowca w swoim miksie energetycznym.

W piątek w Wielkiej Brytanii zamknięto ostatnią głębinową kopalnię węgla kamiennego, która była zlokalizowana w Kellingley Colliery w Yorkishire i która funkcjonowała przez 50 lat. Pracę straciło 450 górników, którzy otrzymali w ramach odprawy m.in. prawo do otrzymywania średniej pensji w okresie 12 tygodni.

W ostatnich latach brytyjski węgiel stawał się coraz mniej konkurencyjny wobec surowca importowanego m.in. z Kolumbii i Rosji. Tymczasem jeszcze w latach 70. XX wieku brytyjski sektor górnictwa zatrudniał ok. 250 tys. pracowników. Wykres BBC obrazuje produkcję węgla w Wielkiej Brytanii w latach 1981-2014 (w mln ton) oraz import tego surowca (kolor czerwony).

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: BBC

W ubiegłym miesiącu rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że zamknie wszystkie elektrownie na węgiel już w 2025 r.

– Musimy zbudować nową infrastrukturę energetyczną, pasującą do XXI wieku. Nasza determinacja do możliwie efektywnej redukcji emisji CO2 jest jasna i ten krok pozwoli nam jako jednemu z pierwszych krajów na usunięcie węgla z naszego systemu – komentowała decyzję o wyłączeniu wszystkich elektrowni węglowych brytyjska sekretarz ds. energii i klimatu Amber Rudd.

gramwzielone.pl