Papież o klimacie: świat na skraju samobójstwa

Papież o klimacie: świat na skraju samobójstwa
Papież Franciszek. Fot. Governor Tom Wolf, flickr cc
REKLAMA

Na pytanie czy szczyt COP21 będzie początkiem nowych rozwiązań w walce ze zmianami klimatu papież odpowiedział teraz albo nigdy.

Każdego roku problemy stają się coraz poważniejsze. (…) Stajemy na skraju samobójstwa, aby użyć mocnych słów. (…) Na Grenlandii lodowce tracą tysiące ton. Na Pacyfiku jest naród kupujący ziemię od innego narodu, ponieważ w ciągu 20 lat jego ziemia nie będzie istnieć – katolicka agencja informacyjna CNA cytuje papieża Franciszka.

Jestem pewny, że prawie wszyscy z uczestników COP21 w Paryżu mają tego świadomość i chcą coś zrobić – papież Franciszek powiedział w drodze powrotnej z wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej.

Przed szczytem klimatycznym COP21 papież wezwał do zawarcia ambitnego porozumienia klimatycznego. W kontekście szczytu COP21 Franciszek mówił o konieczności odłożenia „prywatnych interesów”, uniknięcia „pokusy popadania w składanie czczych deklaracji, uspokajających sumienie" i wezwał do odejścia od energetyki opartej na paliwach kopalnych.

W czerwcu br. papież Franciszek przedstawił przełomową dla walki ze zmianami klimatu encyklikę Laudato si, w której wezwał do troski o środowisko i do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz do przechodzenia na odnawialne źródła energii. W ten sposób Watykan zabrał po raz pierwszy tak jednoznaczny głos w kwestii klimatu.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zibi |
Oby takie "gadanie" nie skończyło się samobójstwem Papierza....
kleo |
Po kiego licha Papież kompromituje się gadając bzdury o ociepleniu klimatu spowodowane przez ludzką cywilizację... Lewacka pomroczność go dopadła? :(
SPS |
@ kleo: to miała być ironia czy Ty tak na serio...?!
ave-ja |
czekam jak papa powie ze jest nas za duzo i trzeba cos z tym zrobic. a od co2 to bujniej rosnie flora a zmiany jakie powoduje to\ puchniecie kieszen globaliswtow

Giełda OZE

zestaw PV 10 kw najtaniej

Sprzedam używany zestaw PV 10kw . W skład zestawu wchodzą panele + inwerter . Atrakcyjna cena za cał czytaj dalej...

Moduły fotowoltaiczne Amerisolar Sprzedam

Proponujemy do sprzedaży moduły Amerisolar. Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy dystrybut czytaj dalej...

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...