Zmiany klimatu sięgają zarządów największych koncernów

Zmiany klimatu sięgają zarządów największych koncernów
Fot. Sunways

W przyszłym tygodniu światowi liderzy przystąpią do negocjacji nowej globalnej umowy w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z opublikowanego wczoraj raportu międzynarodowej organizacji pozarządowej CDP wynika, że największe spółki giełdowe z Europy Środkowo-Wschodniej, a także miasta regionu zmieniają swoje strategie i szukają nowych scenariuszy rozwoju zmierzających do wdrożenia konkurencyjnej, niskoemisyjnej gospodarki.

W tegorocznej globalnej analizie CDP wzięło udział ponad 2000 największych firm, reprezentujących 51 krajów i 55 % kapitalizacji światowej gospodarki, w tym 17 spółek z regionu Europy Środkowo Wschodniej, m.in. Bank Handlowy, Boryszef MAFLOW, ENERGA SA, Erste Group, Kernel Holding, Magyar Telekom, Mol Nyrt oraz Budimex. Na podstawie badania prowadzonego na zlecenie 822 inwestorów, zarządzających aktywami o wartości 86 bilionów euro, CDP przygotowuje rating ułatwiający zrównoważone inwestycje.  

W 2015 roku w światowym ratingu CDP, w gronie liderów z najwyższą oceną „A”, znalazło się zaledwie 113 firm, to one zdominują odpowiedzialne modele inwestycyjne w kolejnym roku. Firmy te spełniają najwyższe standardy zarządzania ryzykiem klimatycznym, w tym mierzą emisje związane z prowadzoną działalnością, przyjmują cele redukcyjne, rok do roku ograniczają emisje CO2 i wreszcie poddają swoje analizy kontroli zewnętrznego weryfikatora. Wśród firm tych są największe globalne marki m.in.: Alcatel, Fiat, Siemens, jak również trzy największe pod względem kapitalizacji firmy na świecie : Apple, Microsoft i Google. Liderzy światowej gospodarki widzą swoją przyszłość, w oparciu o gospodarkę niskoemisyjną inwestują w nowe technologie i innowacyjne procesy, tego oczekują także od partnerów biznesowych, w ramach całego łańcucha dostaw.

REKLAMA

Czy Europa ŚrodkowoWschodnia straci swoje szanse biznesowe?

REKLAMA

Spośród 100 największych firm notowanych na giełdach w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w republikach bałtyckich, wezwanych przez inwestorów do zaraportowania danych niefinansowych, 68 % pochodzi z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Odzwierciedla to udział polskiej gospodarki w regionie, jednak  w ramach próby z Polski zaraportowało zaledwie 7 % wezwanych firm, podczas gdy wartość ta sięgnęła nawet 20 % na Węgrzech.

Z tegorocznej analizy wynika, iż wszystkie raportujące do CDP firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, angażują się w działalność polityczną związaną z ochroną klimatu. 89% wdraża projekty mające na celu redukcję emisji CO2 , natomiast 80 % powierzyło kompetencje w ocenie ryzyk klimatycznych członkom zarządu – podsumowuje wyniki raportu Rafał Hummel Executive Director z firmy doradczej EY. – Niestety, program ochrony klimatu CDP jest wciąż w fazie rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej. Niewiele notowanych firm ujawnia kluczowe dane niefinansowe, a w konsekwencji międzynarodowi inwestorzy aktywni w działaniach na rzecz ochrony środowiska, jak choćby największy norweski fundusz emerytalny GPFG, wycofują swoje aktywa z regionu. Co pocieszające, przeciwny trend widzimy jednak w działaniach w ramach łańcucha dostaw. Firmy takie jak IKEA czy L’Oreal wymagają od swoich podwykonawców raportowania danych niefinansowych, a lokalni dostawcy spełniają oczekiwania międzynarodowych klientów – dodaje Rafał Hummel.

Prezes i współzałożyciel CDP Paul Dickinson dodaje: – Wpływ międzynarodowych korporacji jest potężny. Działania biznesu w sprawie zmian klimatu dowodzą, iż osiągnęliśmy punkt krytyczny, w którym firmy gotowe są, zaangażować cały swój potencjał. Oczekują jednak  równie ambitnej polityki zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, polityki która będzie wspierać i motywować dalsze działania przemysłu na globalną skalę.

Instytut Innowacyjna Gospodarka