WISE o cenach energii w październiku

WISE o cenach energii w październiku
Martin Sutherland, flickr cc

Październik przyniósł kolejny spadek cen energii dla polskich konsumentów, tym razem wynikający niemal wyłącznie z obniżek na stacjach paliw   pisze Aleksander Śniegocki, koordynator programu „Energia i Klimat” w Warszawskim Instytucie Studiów Ekonomicznych (WISE). 

Miesięczny spadek cen wyniósł 0,8% i był wolniejszy niż we wrześniu, jednak wówczas poza paliwami transportowymi taniał także gaz dla gospodarstw domowych. Globalna przecena surowców energetycznych coraz bardziej wpływa na budżety domowe Polaków: w październiku płaciliśmy za energię o 6,5% mniej niż przed rokiem. Ostatni raz energia była w Polsce tak tania wiosną 2011 r.

Dynamika cen na stacjach paliw kolejny raz potwierdza, że z opóźnieniem reagują one na zmiany na rynku ropy naftowej. Średnia cena tego surowca nieznacznie wzrosła we wrześniu i październiku po gwałtownej sierpniowej przecenie, jednak paliwo na polskich stacjach staniało przez ostatni miesiąc średnio o 2,1%.

REKLAMA

Oznacza to, że na spadku cen surowców w coraz większym stopniu korzystają kierowcy, a w coraz mniejszym – producenci paliw. Ceny paliw transportowych w październiku były niższe niż w ostatnim, lutowym dołku i osiągnęły poziom z marca 2010 r. Ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych pozostały stałe.

Kluczowy wpływ na ich kształtowanie mają decyzje prezesa URE wyznaczające taryfy dla gospodarstw domowych. Kolejna aktualizacja taryf jest spodziewana dopiero na początkuprzyszłego roku. Sezonowy wzrost popytu na opał doprowadził do podwyżek cen paliw stałych o 0,2% względem września. Jednak nadal są one niższe niż rok temu, w porównaniu do października 2014 r. spadły one o 1,6%.

REKLAMA

Po raz pierwszy od 2006 r. staniało również ciepło sieciowe – spadające ceny paliw przeważyły nad wzrostem pozostałych kosztów ciepłownictwa, w tym niezbędnych nakładów na modernizację sieci i jednostek wytwórczych.

Kolejna z rzędu obniżka cen energii miała też udział w spadku przeciętnych cen nad Wisłą: w październiku wyniósł on -1,1 p.p. rok do roku, o 0,1 p.p. więcej niż we wrześniu. Gdyby nośniki energii kupowane przez gospodarstwa domowe nie taniały przez ostatni rok, przeciętne ceny w tym okresie wzrosłyby w Polsce o 0,5%.

Ceny energii dla polskich konsumentów kolejny miesiąc z rządu cechuje dynamika zbliżona do średnich cen w UE. Ceny energii w Unii Europejskiej obniżyły się w październiku o 0,6% i są obecnie o 8,2% niższe niż przed rokiem. Jednocześnie jednak – inaczej niż w ubiegłym miesiącu – występuje wyraźne zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi państwami europejskimi: ceny energii w Niemczech spadły o 0,8%, we Francji pozostały niemal bez zmian, natomiast we Włoszech wzrosły o 0,8%.

Aleksander Śniegocki, Koordynator Programu „Energia i Klimat”, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych

Fot. WISE