Niemiecki Steag zbuduje magazyny energii za 100 mln euro

Niemiecki Steag zbuduje magazyny energii za 100 mln euro
Fot. Younicos

W ramach inwestycji wartych w sumie 100 mln euro niemiecka firma Steag zbuduje magazyny energii o łącznej mocy 90 MW. Baterie litowo-jonowe dostarczy koreański LG Chem.

Steag chce zainstalować na terenie Niemiec sześć dużych magazynów energii, których łączna moc wyniesie 90 MW i w których zostanie wykorzystana technologia litowo-jonowa. Każdy z magazynów energii zostanie zainstalowany przy należących do Steag elektrowniach w Herne, Lünen, Duisburg-Walsum, Bexbach, Fenne oraz Weiher.

Baterie litowo-jonowe dostarczy koreański LG Chem. Jak podaje LG, jednostkowa moc magazynów wyniesie 15 MW. Pojemność magazynów energii wyniesie 140 MWh.

REKLAMA

Celem projektu jest stabilizacja sieci elektroenergetycznych. Magazyny energii mają w ciągu kilku sekund pobierać energię z sieci w przypadku występowania nadpodaży i oddawać ją do sieci w okresach większego zapotrzebowania.

Inwestycja jest realizowana bez jakiegokolwiek dofinansowania. Uruchomienie magazynów energii przewidziano na 2017 r.

Wcześniej Steag zrealizował w lutym 2014 r., przy wsparciu niemieckiego ministerstwa gospodarki, pilotażowy projekt magazynu energii o mocy 1 MW, który powstał przy elektrowni w Völklingen-Fenne.

Staeg to jeden z największych w Niemczech producentów energii elektrycznej i cieplnej. Firma posiada instalacje także w innych krajach – m.in. w Indiach, Brazylii, Turcji, Szwajcarii i USA. Na koniec ubiegłego roku firma zatrudniała 6,4 tys. pracowników.

REKLAMA

W sumie potencjał zainstalowany elektrowni Steag wynosi na całym świecie 10,3 GW, z tego w Niemczech 8,2 GW. Do produkcji energii niemiecka firma wykorzystuje głównie paliwa kopalne, ale także odnawialne źródła energii w – tym geotermię, biomasę, energię słoneczną i wiatrową.

Dzięki zamówieniu od Steag LG Chem umocni swoją pozycję na rynku dostawców technologii magazynowania energii. 

Obecnie LG Chem produkuje baterie głównie na potrzeby branży motoryzacjyjnej – w ilości 200 tys. sztuk w Ochang w Korei Płd., a także w USA, miejscowości Holland w stanie Michigan, gdzie może wytwarzać do 50 tys. baterii rocznie. Ponadto koreański koncern buduje fabrykę w chińskim Nanjing, gdzie ma produkować do 100 tys. baterii rocznie.

Według amerykańskiego portalu EV Obsession, LG Chem był w ubiegłym roku trzecim największym na świecie – po Panasonicu i AESC – producentem baterii samochodowych ze sprzedażą baterii o łącznej pojemności 886 GWh.

W ubiegłym miesiącu LG Chem podał, że planuje budowę europejskiej fabryki magazynów energii. Koreańskie media informowały, że nowa fabryka może być zlokalizowana pod Wrocławiem, gdzie LG posiada już inne zakłady. W tej fabryce mogą powstawać baterie produkowane m.in. na zamówienie Daimlera, który wykorzysta je w swoich elektrycznych autach.

Oprócz Daimlera LG Chem dostarcza baterie do elektrycznych aut produkowanych m.in. przez General Motors, Forda, Hyundaia i Renault.

Oprócz przemysłowych magazynów energii i baterii przeznaczonych do samochodów elektrycznych LG wchodzi także na rynek domowych magazynów energii. Więcej na ten temat w artykule: LG wprowadza na rynek domowy magazyn energii

gramwzielone.pl